Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 01 Mar 2016 22:48:06

CTz
Membru nou
Înregistrat: 01 Mar 2016

Server "webhosting" . Light.

Salut

In trecut m-am jucat cu OpenSUse, am avut un server destul de OK, ce tinea (doar) un domeniu, cu un website (website-ul nu a fost facut de mine). Asta se intampla prin 2008-2009. In urma unor diverse probleme (hacked thorugh website, inconsistenta in sustinerea unor conexiuni de internet, power failures - aveam birourile pe centura capitalei) am renuntat in favoarea unui share hosting pe MXHost. Bun, gustos, mai putin spatiul de stocare ce devine insuficient si m-am plictisit sa fac back-up la mail-uri din Outlook, pe NAS.

Asa ca am urmatoarea problema.  Vreau sa fac un server ce sa tina mai multe domenii (2 maxim 3), insa am doua probleme.

1. sunt oarecum incepator in ale Ubuntu-lui, stiu ca e un pic diferit de SUSe, macar dpdv al drepturilor (in SUSe lucrai de la bun inceput in root si nu iti bateai capul cu sudo ..... ), asa ca as fi recunoscator daca aveti recomandari pentru "how to" de buna calitate...
2. Desi nu am facut, stiu ca userii pe domenii diferite se tineau oarecum virtual, adica aveai useri de genul domeniu1user si domeniu2user. Acum nu mai stiu care ar fi varianta cea mai recomandata, probabil ceva cu masini virtuale ?! As vrea sa am user@domeniu2 si user@domeniu2 (stiu ca se putea face si inainte, dar am cam pierdut trenul cand am schimbat conceptul de hosting, don't shoot).

In principiu as vrea mail server (am folosit Postfix, si pe partea de imap/pop3 - Dovecot, a ramas aceeasi balada ?), un fail2ban, un filtru antispam, MySQL, Apache si remote admin by ssh. Amu', daca exista si o solutie antivirus functionala, e si mai bine, dar nu este un criteriu (am instalat KAV pe statii).

Multumesc. Pentru rabdare, in special smile 

PS: daca am batut campii imi pare rau, dar am citit cam primele 3 pagini din capitolul asta al forumului si nu am gasit ceva de genul.  Daca am ratat, ma'bad.

Editat ultima oară de CTz (01 Mar 2016 22:49:39)

#2 01 Mar 2016 23:33:05

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Server "webhosting" . Light.

^ Mail server... greu job ai ales. Eu prefer să își bată alții capul cu asta. Adică folosesc hosting pentru mail. Au Cpanel, se folosește ușor și costă destul de puțin.
Dacă totuși vrei un tutorial, uite aici: https://etbe.coker.com.au/2015/10/17/ma … r-training
În loc de mașini virtuale ar fi LXD: https://insights.ubuntu.com/2015/04/28/ … ghtervisor
LXD network: https://github.com/lxc/lxd/issues/1294 și propunerea https://insights.ubuntu.com/2015/06/24/ … etworking/

Vorba lor, good luck with that.

#3 01 Mar 2016 23:58:29

CTz
Membru nou

Si eu am preferat acelasi lucru, dar ... 90 gb pentru 20 conturi in IMAP, nu mai ajung sad

Pana acum am tot tinut back-up-uri pentru conturi definite POP3, dar nu prea e o solutie. Trimiti mail de pe telefon, nu il vezi in Outlook, decat daca ti-l trimiti si tie. Chiar daca setat sa le stearga de pe server la 60 de zile, daca e sa crape un hdd, te bucuri doar la inbox, sent-urile tot au cateva zile lipsa... Iar uamenii nu sunt capabili sa inteleaga ca trebuie sa isi mute mail-urile din imap pe local sad

Sau, mai bine. Daca am scapat eu o modalitate de a face back-up zilnic la pst-uri de cate 15 Gb, let me know. Orice am incercat incremental sau diferential, tot a crapat ceva pe undeva... Ma rog, solutii free, urasc sa folosesc solutii "downloadate de pe torenti" sad

PS: ma lasa memoria. Multumesc pentru link-uri

Editat ultima oară de CTz (02 Mar 2016 00:00:21)

#4 02 Mar 2016 03:10:33

Anca_Emanuel
Membru

În cazul tău aș studia asta: https://apps.google.com/intx/en_ro/pricing.html

p.s.: nu e doar un serviciu de mail, ai siguranța datelor, www.virustotal.com e tot al lor, etc.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (02 Mar 2016 03:27:00)

#5 02 Mar 2016 07:05:56

rolph
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 02 Feb 2012

#6 02 Mar 2016 08:09:53

CTz
Membru nou

Anca_Emanuel a scris:

În cazul tău aș studia asta: https://apps.google.com/intx/en_ro/pricing.html

p.s.: nu e doar un serviciu de mail, ai siguranța datelor, www.virustotal.com e tot al lor, etc.

Studiat, folosit (pe vremea aia aveam 50 useri gratis), e pe bani sad  Chiar multi. 20 users x 10$/month = 200$/month !!!

rolph a scris:

iiredmail, http://www.iredmail.org/

La fel. E pe bani sad  Approx 300 $/an

LE: m-am prins cum functioneaza. Sorry for misunderstanding...

Editat ultima oară de Ăla mic (02 Mar 2016 15:48:18)

#7 02 Mar 2016 10:46:56

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Pentru virtualizare uite o solutie "light" aici https://help.ubuntu.com/lts/serverguide/lxc.html

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#8 02 Mar 2016 10:49:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Daca ai nevoie si de interfata grafica, ai mai lucrat cu postfix si dovecot, iti recomand tutorialul asta: https://www.howtoforge.com/perfect-serv … spconfig-3

Acopera inclusiv instalarea Amavis cu ClamAV.

#9 02 Mar 2016 10:50:13

CTz
Membru nou

Multumesc. Ma documentez...

#10 02 Mar 2016 12:49:32

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Eu as face cam asa:

Iei un furnizor de mail, care vrei, si dezactivezi pop3, ramane sa fortezi clientul sa foloseasaca numa IMAP. Iti iei o statie mai ca lumea, cat te tin banii, si o legi la net. Pe ala iti faci server de mail cu ce vrei tu .... daca nu vrei sa-ti bati capul si sa bagi un elefant intr-o camera, sigur ca poti instala chestii dedicate - ispconfig, ired-mail si altele. Problema e ca din cand in cand au prostul obicei sa si crape. Daca crapa, esti pe turta ta, cauta sa vezi de ce a crapat .... Daca vrei ceva light ca si consum de resurse, te apuci sa-ti faci singur ce ai nevoie(postfix,dovecot,amavis, etc). Evident ca aici pierzi mai mult timp initial, dar stii ce ai facut, si cum. Probabilitatea insa sa crape, e mai mica(macar pt faptul ca nu ai un "elefant", deci semnificativ mai putine componente care ar putea sa crape). Crede-ma ca in timp am testat cam toti "elefantii" importanti, macar odata pe an. Fiecare are hibele lui .... si depinzi de cei care dezolta! Daca vrei ceva mai putin standard, .... e nasol!

Bun ai facut serverul cu ce vrei tu ....! Poti apoi ca sa ai un script, care va trage/sincroniza casutele de IMAP de la furnizorul de mail pe acest server(din 5 in 5 minute). La trimiterea de mail-ri serverul tau va folosi ca releu, pe cel de la furnizorul de mail. Clientii tai vor avea setat ca si mail, acest server al tau(IMAP/smtp), dar mail-le care vin vor veni la furnizorul de mail(imapsync e una din variante). Noaptea cand faci sincronizarea cu IMAP, stergi ce se afla la furnizor. Deci pe serverul de la furnizorul de mail, vei avea doar mail-le care se aduna in ultimile 24 ore(deci nu vei depasi spatiul de stocare alocat).

Asa cum sa sugerat si de altii, cea mai buna varianta e sa faci containere(lxc e una din ele - vezi ca proxmox are asa ceva, si se misca decent si nu crapa).

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#11 02 Mar 2016 12:55:59

CTz
Membru nou

guletz2002, nu e un pic prea complicat ce sugerezi tu ? Pentru ca pana la urma, tot am de facut un server (bine, inteleg avantajele - redundanta). Nu imi este frica de eventuale erori (am mai patit-o cand faceam update-urile pe SUSe), pana la urma le dau de cap, singura mea "teama" este partea discutiei in care eu am cam pierdut trenul de vreo 5-6 ani, asa ca as fi avut nevoie de un fel de "best practice" pentru o solutie cu mai multe domenii.

Sap prin ce s-a scris mai sus, si vedem ce iese. Deocamdata va fi de test, si daca ma infig in ceva, strig dupa ajutor smile

PS: tocmai ce le-am explicat cam cat i-ar costa o solutie pe WinServer/Exchange big_smile Si le-a trecut ...

Editat ultima oară de CTz (02 Mar 2016 13:01:31)

#12 02 Mar 2016 14:10:00

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Daca partea de redundanta nu iti este de folos, cel mai simplu e asa sa faci ceva containerizat. Lucrurile nu s-au schimbat semnificativ nici la postfix, nici la dovecot nici la amavis. Doar la dovecot, s-au gandit baietii sa sparga conf-ul unic care era in 'jde mii de bucatele, ca sa ai pe unde cauta wink Best Practice-ul nu sa schimbat, sunt acelesi principii. Poti sa faci minimal 2 containere, unul cu stack-ul de mail, si altul pe partea de web-server. La mail nu are relevanta daca userii sunt de sistem sau virtuali, daca cei de sistem au un shell de genul /dev/null.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#13 02 Mar 2016 16:21:05

Anca_Emanuel
Membru

De văzut și https://poste.io
Rulează în container docker.

sudo apt-get install docker
docker run ... și gata.

#14 02 Mar 2016 16:30:18

CTz
Membru nou

Anca_Emanuel a scris:

De văzut și https://poste.io
Rulează în container docker.

sudo apt-get install docker
docker run ... și gata.

It sounds too good to be true smile

#15 02 Mar 2016 16:45:15

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Daca vrei sa controlezi tot procesul instalezi manual ce doresti si configurezi manual totul asa , este mai greu dar, ai avantajul de a stii cum lucreaza "instalatia", plus ca nu mai instalezi pachete de care nu ai nevoie.Odata facut bine un server sau mai multe nu mai stai toata ziua sa vezi ce update a intrat si ce anume a stricat.Ca si fapt divers multa lume lasa serverul smtp fara autentificare si dupa aceea se trezeste ca se face spam de pe domeniul lui.Concepi o schema vezi de ce anume ai nevoie strict si mai postezi pe aici poate primesti un sfat .

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#16 02 Mar 2016 16:56:40

CTz
Membru nou

bula20 a scris:

Daca vrei sa controlezi tot procesul instalezi manual ce doresti si configurezi manual totul asa , este mai greu dar, ai avantajul de a stii cum lucreaza "instalatia", plus ca nu mai instalezi pachete de care nu ai nevoie.Odata facut bine un server sau mai multe nu mai stai toata ziua sa vezi ce update a intrat si ce anume a stricat.Ca si fapt divers multa lume lasa serverul smtp fara autentificare si dupa aceea se trezeste ca se face spam de pe domeniul lui.Concepi o schema vezi de ce anume ai nevoie strict si mai postezi pe aici poate primesti un sfat .

Foarte corect. Asta si am de gand sa fac wink

#17 29 Oct 2016 22:32:21

tilicar
Membru nou
Înregistrat: 27 Jun 2013

Daca mai esti interesat, poti sa incerci I-MSCP ca si varianta de hosting si ce iti mai trebuie tie acolo.
Eu il am de ceva timp si chiar ma impac foarte bine cu el.
Daca vrei sa vezi cam ce are si cum functioneaza poti sa imi dai un pm sa iti dau un user sa vezi pannelul.
Daca nu, acesta e site-ul lor : https://i-mscp.net/

big_smile big_smile

#18 30 Oct 2016 15:45:30

Mese
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 18 Oct 2008

Vezi ca cei de la iredmail au si varianta gratuita. Adica free care se baseaza tot pe postfix, dovecot, useri virtuali, etc.
Si daca ai hardware-ul, domeniu, teava de net, etc. ai gata serverul de mail in 20-30 min.
Si dupa aia vezi tu.

Feed

Antet forum