Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Mar 2016 15:42:25

Mikee
Membru nou
Locaţie: Fetesti, Romania
Înregistrat: 05 Nov 2015
Site web

Distributie si programe de linux

Buna ziua,

Am folosit si testat mai multe distributii de Linux. Dintre toate incercate, cele mai ok au fost Ubuntu-Mate si Elementary os. Cu ultimul mentionat am avut mai multe probleme de .. performanta, sa zicem. Se bloca destul de des, si consumul de resurse era ridicat.
Am un PC putin cam vechi cu 4 gb ram si un procesor Intel Pentium Dual E2200 de 2.20GHz. Ce distributie imi puteti recomanda pentru aceste specificatii? Doresc ceva bazat pe Ubuntu, daca se poate. Am incercat sa instalez Ubuntu Minimal, dar am avut probleme cu instalarea. Mi-a facut cu ochiul Manjaro, ce parere aveti despre acesta? Poate rula pe pc-ul meu?

Folosesc Windows de mai bine de 6 ani, si m-am saturat de el. Doresc sa intru in "Legalitate", daca se poate spune asa, renuntand la programele si sistemele piratate. Dar nu pot renunta in totalitate la acesta, din lipsa compatibilitatii de programe disponibile pe Linux.  Cateva din programele esentiale sunt urmatoarele:

Microsoft Office - am incercat sa folosesc LibreOffice, dar am avut mari probleme cand documentul a fost deschis in MSoffice, sau a fost tras la xerox.
Clod-ul onedrive
Editare video/foto - Ce programe imi puteti recomanda pentru aceste 2 lucruri ?
Programul de contabilitate Saga, se poate rula nativ din Linux? Nu prin wine.
In rest toate programele din windows pe care le folosesc sunt si pe Linux.

Multumesc anticipat pentru ajutor smile !!

Editat ultima oară de Mikee (14 Mar 2016 18:15:56)

Blog personal ciprianstoicescu.ro

#2 14 Mar 2016 20:01:25

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Re: Distributie si programe de linux

Gimp pentru foto și OpenShot pentru video. Am folosit Gimp pentru a edita niște fotografii pentru o carte ce a fost tipărită (și ulterior cumpărată).

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#3 14 Mar 2016 20:04:22

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

suita Kingsoft Office are o mult mai buna compatibilitate cu MS Office decat Open/Libre Office. pentru programe de contabilitate va trebui sa folosesti exclusiv un sistem Windows. chiar daca reusesti sa faci sa mearga pe Linux anumite programe in contabilitate te vei lovi de diverse lucruri care merg numai pe Windows.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#4 14 Mar 2016 20:10:05

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

LibreOffice 5.1 (cu ppa-ul ăsta) este cam 99% compatibil cu MS Office, nu am avut probleme cu el, inclusiv la formatări mai complexe.
Pentru OneDrive cel mai bun era ăsta, îl foloseam și eu, dar acum am trecut pe Digi Storage și am renunțat la el. (Apropo, Digi storage are opțiuni de integrare in clound pentru Google Drive și altele).
Pentru video eu folosesc Kdenlive, de pe KDE, mă înțeleg cel mai bine cu el.
De Saga nu știu nimic, eu am alt soft de facturare, făcut în Java, deci merge și pe Linux.
Pe un laptop asemănător cu sistemul tău am: Peppermint, Linux Lite, Kubuntu 16.04 cu toate efectele dezactivate. Toate bazate pe Ubuntu. Toate se mișcă asemănător, poate Linux Lite e cel mai sprinten și Kubuntu mai leneș. Dar fără partea de net, că aici mor toate... Și mai am Manjaro cu LXQT, se mișcă binișor și el, dar LXQT e în plină dezvoltare...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#5 15 Mar 2016 16:24:06

Mikee
Membru nou
Site web

Multumesc tuturor de raspunsuri.
Mai astept si alte propuneri sau pareri smile

@wladypauly, imi poti spune ce soft de facturare folosesti?

#6 15 Mar 2016 18:05:19

Sunny
Oaspete

Uite unul aici

#7 15 Mar 2016 18:10:42

wladypauly
Membru
Site web

@Mikee - SmartBill. E cu bani, dar merge brici.

#8 15 Mar 2016 18:45:38

srbux2009
Membru
Locaţie: Timişoara
Înregistrat: 12 Oct 2009

Pentru chestii uzuale de foto (navigare, editare simplă/rapidă) recomand Gwenview.
Pentru editare foto (RAW) recomand Darktable sau RawTherapee. Pentru .jpg poți folosi GIMP sau RawTherapee (de exemplu).
Pentru video ar fi Lightworks (nu l-am folosit încă)... sau, că veni vorba de Kdenlive... am pus la topicul dedicat o legătură la clipul care l-am realizat cu ajutorul lui RawTherapee și Kdenlive.

Editat ultima oară de srbux2009 (15 Mar 2016 19:11:58)

Ubuntu 14.04, Linux Mint KDE, Kubuntu 16.04, Ubuntu 16.04 (Desktop HP Pro P3515 MT, AMD Quad Core A10-5700 3.40GHz, 8GB RAM, AMD Radeon 8570 2GB); Ubuntu 12.04 (Laptop Acer 5252, AMD V160/3GB RAM/ATI Radeon 4200HD (re-biluit) 256MB).

#9 15 Mar 2016 20:08:10

wladypauly
Membru
Site web

Iar pentru căutat dubluri la poze, organizat colecții, etc. recomand gthumb. E super OK. Mai este digikam, ăsta cere mai multe resurse, dar are multe funcții utile (editare, administrare colecții, batch processing - aici folosesc adăugarea de watermark pe poze).

#10 16 Mar 2016 06:17:21

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

O aplicație pentru contabilitate poate fi și GnuCash sau HomeBank din Centrul Software Ubuntu...

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#11 16 Mar 2016 10:14:50

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Alternativa gratuita la Microsoft project : https://apps.ubuntu.com/cat/applications/planner/   -   https://wiki.gnome.org/Apps/Planner/About

Stie sa importe fisiere xml generate de catre Microsoft project
https://dl.dropboxusercontent.com/u/17279480/forum-apicol/planner/1planer.png

Editat ultima oară de iulian X (16 Mar 2016 10:16:32)

#12 16 Mar 2016 12:28:23

wladypauly
Membru
Site web

marcelbanu a scris:

O aplicație pentru contabilitate poate fi și GnuCash sau HomeBank din Centrul Software Ubuntu...

Dar alea nu sunt puse la punct cu noul cod fiscal al nostru, nu le modifică nimeni... Sunt bune doar pentru bugetul familiei sau ceva pe acolo... Dar TVA, secțiuni obligatorii pe factură, etc. etc. toate rahaturile codului fiscal, toate lipsesc. Îți trebuie un soft făcut la noi, care să fie actualizat odată cu așa-zisa legislație...

#13 16 Mar 2016 17:15:28

alincar
Membru
Locaţie: Caransebes
Înregistrat: 21 Oct 2012

tot o alternativa la Microsoft Project ( importa fisiere facute cu acesta si are aprox. aceleasi functiuni ) este si ProjecLibre ...

#14 16 Mar 2016 17:33:01

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

la capitolul contabilitate programele trebuie sa respecte mizeria noastra de legislatie care se schimba mereu asa ca (precum s-a mai spus) trebuie programe autohtone care sa faca asta. cele mai serioase dintre ele nu vor fi dezvoltate niciodata pe altceva decat Windows din urmatoarele motive:
-contabilii se adapteaza greu hmm
-nu ii intereseaza platforma nici pe ei nici pe dezvoltatori ca nu au clienti
-sunt alte programe vechi sau conexe din care si in care se mai misca date
-sunt declaratii spre alte institutii care se fac de pe Windows din motive mai mult sau mai putin obiective
-se exporta date catre alte firme sau institutii
-au programe pentru plati prin banca
-au semnaturi electronice
-chiar daca ar dori sa migreze nu ar avea cine sa-i ajute
-numai Dumnezeu mai stie ce are in calculator un contabil... e un intreg ecosistem acolo nu numai programul de contabilitate in sine
am avut de a face cu astfel de calculatoare. din punctul meu de vedere nu exista un raspuns la problema migrarii in acest caz. programe de tip GnuCash sau similare nu pot fi folosite.
cel mult se poate face facturare de pe Linux sau alte activitati simple dar asta nu inseamna contabilitate  sad

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Mar 2016 20:26:35)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#15 17 Mar 2016 10:17:21

if
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2008

Legat de contabilitate, care ar fi bine să fie văzută ca o parte integrată într-un sistem complet de gestionare a afacerii, nu aplicații separate care nu știu să interopereze, o reamintire:

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=14580

#16 18 Mar 2016 15:11:05

Mikee
Membru nou
Site web

Oho, ce de raspunsuri bune! Multumesc tuturor pentru ajutor.
Am gasit programele de editare video & photo de care aveam nevoie, si cel de contabilitate. Eu inca sunt la liceu, si fac doar contabilitate primara, deci n-am nevoie de un program cu mai multe chestii.
Ca sistem de operare am ales Ubuntu 14.04, cu mediul grafic Unity. Chiar daca consumul de resurse este ridicat, l-am ales pe acesta. http://i.imgur.com/ma70WGg.jpg?1

#17 18 Mar 2016 18:11:21

richardsdma
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2013

ce inseamna la tine "consum de resurse ridicat"? daca procesorul sta in idle la 0-1%, atunci nu iti consuma nici o resursa.

#18 18 Mar 2016 19:27:38

Mikee
Membru nou
Site web

richardsdma a scris:

ce inseamna la tine "consum de resurse ridicat"? daca procesorul sta in idle la 0-1%, atunci nu iti consuma nici o resursa.

Am facut poza cand nu aveam multe chestii deschise. Daca am un browser cu 3-4 taburi deschise, si alte programe, se schimba treaba.

Feed

Antet forum