Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 17 Mar 2016 17:34:50

angela-elena
Membru nou
Înregistrat: 17 Mar 2016

Aplicatie android - recunoasterea limbii sistemului de operare

Buna ziua,

Am o intrebare la care va rog sa imi raspundeti daca stiti raspunsul.

Dezvoltam o aplicatie pentru android (software management, permite gestionarea abonamentelor/licentelor pentru diferite programe software) in care userul poate selecta, dupa deschiderea aplicatiei, limba in care doreste sa foloseasca aplicatia. Avem disponibile 4 limbi (engleza, franceza, germana si spaniola). In prezent, aplicatia se deschide by default in limba engleza. Cum majoritatea (nu toti) clientilor vor fi francezi, dorim ca, atunci cand userul deschide aplicatia, aceasta sa recunoasca automat limba sistemului de operare folosita de androidul respectiv (daca este una dintre cele 4 limbi mentionate mai sus, se va alege limba respectiva, iar daca androidul are limba chineza, de exemplu, aplicatia se va deschide by default in limba engleza).

Intrebarea mea este: Recunoasterea limbii sistemului de operare al androidului si deschiderea aplicatiei in limba respectiva, este un extra-feature ? Sau acest lucru se subintelege la buildul unei aplicatii si nu trebuie taxat in plus ?

Va multumesc frumos

#2 17 Mar 2016 23:32:09

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Aplicatie android - recunoasterea limbii sistemului de operare

sa recunoasca automat limba sistemului de operare folosita de androidul respectiv

Androidul respectiv nu e suficient de inteligent. Cu păreri de rău... %axa qwz rrr zax dfgijbn iiii jjjj, error.

#3 17 Mar 2016 23:44:07

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Recunoasterea limbii sistemului de operare al androidului si deschiderea aplicatiei in limba respectiva, este un extra-feature ? Sau acest lucru se subintelege la buildul unei aplicatii si nu trebuie taxat in plus ?

Stiu ca aplicatia poate fi gandita de la inceput cu optiune de traducere a string-urilor. Also, acum 2 ani am vazut ca se laudau cei de la Google ca poti urca aplicatia in Play si poti selecta tu in ce limba o poti traduce.
Daca nu functioneaza ce-am scris mai sus (sau nu mai exista), ar trebui taxat, dar nu pe implementare, ci pe traducere in sine. Ar trebui platiti traducatorii si poate adaugat un mic fee pentru ca s-a deviat putin de la proiectul initial. (Daca nu s-a discutat asta de la inceput)
https://stackoverflow.com/questions/421 … -in-device

Editat ultima oară de Ăla mic (18 Mar 2016 09:21:58)

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#4 18 Mar 2016 00:17:21

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Cred că ar fi cazul să trec pe modul serios și să zic că aici discutăm despre ubuntu, nu avem treabă cu alte licențe decât cele despre free software.
Restul e offtopic.

#5 18 Mar 2016 11:26:23

angela-elena
Membru nou
Înregistrat: 17 Mar 2016

@big_bum

Multumesc pentru raspuns.

Editat ultima oară de Ăla mic (18 Mar 2016 13:07:14)

Feed

Antet forum