Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 19 Mar 2016 01:20:14

iuli_linux
Membru
Înregistrat: 29 Nov 2013

Periferice :Comanda tty si legatura cu consola

As  dori daca poate sa ma lamureasca cineva ce legatura este intre :
-comanda tty
-legatura cu consola

Am inteles ca se poate scrie intr-o consola si in alta consola sa afiseze rezultatul a ceea ce am scris.
Daca stie cineva comanda si sa o explice?
Nu prea inteleg care este si avantajul in practica.
Merci.

#2 19 Mar 2016 07:26:09

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Re: Periferice :Comanda tty si legatura cu consola

Ce face tty -afisaza numele fisierului conectat la intrare, traducere aproximativa din manual.Acestea se gasesc de obicei in /dev.
Cred ca si in Ubuntu nu ai permisiunea sa folosesti direct aceste fisiere.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#3 19 Mar 2016 10:48:47

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

TTY-ul ăsta cred că e mai complex de atât. Din ce știu, ca un începător ce sunt, acum TTY este ca un fel de emulare software la fostele telexuri care afișau/printau diverse mesaje ale sistemului/kernelului. Ceva în genul terminalului din orice distribuție Linux. Adică o metodă de a interacționa cu sistemul la nivel mai redus (n-are grafică foarte complexă, comenzile sunt specifice, etc.).
De exemplu, dacă apăsăm CTRL+ALT+F1 ajungem în tty1, (cred că e) o denumire convențională pentru ce este sub-sistemul tty. Sub „capotă” tty este un driver/ sub-sistem care implementează mai multe funcții în afară de a citi comenzile și afișarea rezultatelor, adică așa-numitele funcții ioctls (controlul intrării-ieșirii - de exemplu poți da comanda kill PROCES și omori procesul respectiv; în plus există și controlul hardware - USB, CDROM, etc.)
În unele cazuri se folosesc termenii terminal, tty, shell, consolă pentru același lucru: lucrul în line de comandă, deși ei se referă la lucruri diferite. Ceea ce folosim noi (terminal, xterm, konsole, etc.) sunt de fapt emulatoare de terminal.
E foarte posibil să nu fie chiar exact ce am spus, dar așa am înțeles eu faza cu TTY-ul.
EDIT: Dacă stai bine cu engleza,poți citi pe aici.

Editat ultima oară de wladypauly (19 Mar 2016 10:49:28)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 19 Mar 2016 12:44:23

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

TTY nu este acelas lucru cu tty.tty este o comanda in linux care face ce am spus mai inainte,  TTY este altceva.
Iarasi /dev/tty este text terminal special files.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#5 19 Mar 2016 14:35:45

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

1. Atunci ce este TTY? În afară de chestia aia pentru cei cu probleme de vedere? (poate ar fi fost bine să editez mesajul de mai sus, CapsLock-ul face figuri, eu vorbeam de tty)
2. tty este (și) comandă în Linux, care-ți returnează pseudoterminalul conectat (/dev/pts/1, /dev/pts/2, etc.).
Dacă tot citezi din manual și nu spui din ce știi tu, poate și traduci ceea ce scrie acolo. „text terminal special files” se referă la subsistemul de care ziceam mai sus. Dar, generic vorbind, tty se referă și la alte chestii, caută pe net să vezi... e ceva în genul „Linux” folosit ca denumire pentru sistemul de operare. Deci tty - fișier, comandă, interfața CLI de la CTRL+ALT+Fx. Repet, link-ul ăla de mai sus explică destul de clar care-i treaba.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

Feed

Antet forum