Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Apr 2016 20:17:20

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

mikrotik virtualizat

De la acest link:
http://www.mikrotik.com/download

puteti descarca din sectiunea Cloud Hosted Router (coloana 6.34.4 - curent)  imagini virtuale (kvm de exemplu) pt diverse motoare de virtualizare. Tot la acelasi link gasiti si winbox, aplicatie nativa win, care se poate rula sub wine.

Userul este admin si fara parola, fie ca folositi winbox sau ssh. Merge f. bine ca si consum de resurse (eu am alocat doar 246 mbit de ram pe kvm). Varianta asta, va limiteaza doar la banda (parca 1 mbit/interfata ethernet si 10 mbit / router virtual).
  Va recomand sa folositi winbox (are si pagina de administrare http si ssh), ca e mai intuitiv.

Dupa ce va familiarizati cu ce poate sa faca poate va bate gandul sa va luati un router de la ei (nu are limitarile prezentate) si au preturi bune fata de alte conserve care se numesc rutere(asa zic cel putin cei care le produc).
  Alt test case este sa folositi o astfel de imagine ca si firewall pt linux. Merge si e bun.... Ca idee, e ceva in gen cisco, fara sa va rupa la punga.

Incercati si nu ve-ti regreta, ca va pierdeti timpul. Dar o fiti mai linistiti ... prietenii stiu de ce wink

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#2 05 Apr 2016 11:41:18

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Re: mikrotik virtualizat

Nu te limiteaza la banda, doar la numarul de utilizatori pe VPN (1 simultan), la Queues si nu poti face web-proxy. Also, nu cred ca o sa mearga wifi-ul.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.

Instagram

#3 05 Apr 2016 12:14:14

guletz2002
Membru

... posibil, eu am facut doar niste teste simple, si in mare viteza.

#4 05 Apr 2016 21:27:55

big_bum
Membru
Site web

Am un microserver HP Gen8 peste care am pus pe un stick USB de 1GB RouterOS, varianta free (licenta L1). Se descurca de minune in testele sintetice (https://i.imgur.com/VWdt59O.png), iar in descarcari de pe torrente am prins maxim 90MB/s.
Procesoarele stau incarcate pe la 50% in timpul testelor, si pe la vreo 25% (maxim, fluctueaza) cand descarc de pe torrente. Sunt sigur ca se descurca si cu mai mult de 1Gbps, dar nu cred ca poate mai mult de 4-5Gbps sustinut.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.

Instagram

#5 06 Apr 2016 20:28:10

guletz2002
Membru

Mersi de impresii/teste. La mine timpul e limitat, si nu am avut timp sa fac multe teste, doat ceva simulari. Vezi ca e si o imagine virtuala de DUDE. Daca ai timp merita sa te joci cu ea. Conditia este sa ai snmp activat pe ce ai in retea. In 5 minute ai de toate ... harta retelei, grafice, alarme ... te prinzi tu ca esti un tip destept!

#6 07 Apr 2016 10:09:39

big_bum
Membru
Site web

Vad ca poti sa pui serverul de DUDE si pe RouterOS, corect?

Instagram

#7 07 Apr 2016 11:26:45

guletz2002
Membru

Vad ca poti sa pui serverul de DUDE si pe RouterOS, corect?

Pe varianta virtualizata/x86 da! Pe echipamente Mikrotik, doar pe anumite modele mai scumpe.

#8 07 Apr 2016 16:56:32

big_bum
Membru
Site web

L-am instalat. pare misto big_smile

Instagram

#9 07 Apr 2016 19:51:26

guletz2002
Membru

Nu numai ca e misto, dar e si bun. Daca ai si un mailserver, e ca si nagios cu steroizi smile

#10 07 Apr 2016 21:39:43

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

hmm, voi vorbiti aici de o treaba foarte interesanta... trebuie sa vad si eu despre ce e vorba smile

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#11 07 Apr 2016 23:08:32

big_bum
Membru
Site web

Stie sa anunte cand pica o conexiune? Nu gasesc.
L-am configurat si pare foarte misto. Din pacate nu reusesc sa fac router-ul sa faca beep cand nu mai raspunde ceva la ping/am un serviciu picat. E vreo setare de care nu ma prind?

https://imgur.com/a/lWyiP

Instagram

#12 08 Apr 2016 10:21:16

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

geosoft1 a scris:

hmm, voi vorbiti aici de o treaba foarte interesanta... trebuie sa vad si eu despre ce e vorba smile

Subscriu... Despre ce e vorba?

EN | RO |

#13 08 Apr 2016 14:02:12

guletz2002
Membru

hmm, voi vorbiti aici de o treaba foarte interesanta... trebuie sa vad si eu despre ce e vorb

-Geo, tie ti-am zis personal, acu 2-3 luni .... wink

Stie sa anunte cand pica o conexiune? Nu gasesc.
L-am configurat si pare foarte misto. Din pacate nu reusesc sa fac router-ul sa faca beep cand nu mai raspunde ceva la ping/am un serviciu picat. E vreo setare de care nu ma prind?

Din cate imi aduc aminte stie sa trimita pe mail daca e picat ceva .... dar de unde/cum nu mai retin. Eu m-am jucat acu mult timp cu el, cand inca mai era versiune de windows. Pe versiunea noua doar am testat asa in viteza,
sa vad cati bani face .... dar din lipsa de timp m-am oprit aici. Teste mai serioase am facut doar pe partea de ospf.

@Bigbum, m-am uitat pe poza aia, si zic si eu ca soacra .... vezi ca nu e bine sa ai domeniu dns .local, poate sa interfereze cu alte traznai(mDNS, AD). daca nu le folosesti, at e OK. Daca nu o sa pierzi o zi sa vezi de unde ti se trage wink

Editat ultima oară de guletz2002 (08 Apr 2016 14:15:02)

#14 08 Apr 2016 17:17:13

big_bum
Membru
Site web

N-am AD/nu folosesc. smile

Editat ultima oară de big_bum (08 Apr 2016 17:17:30)

Instagram

#15 08 Apr 2016 17:50:34

guletz2002
Membru

Pacat ca nu ai AD. Merita macar pt kerberos.

Feed

Antet forum