Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Apr 2016 14:20:44

aldofinu
Membru nou
Înregistrat: 25 Apr 2016

Server ubuntu ca router.

Buna ziua, sunt nou pe forum, am cautat pe forum dar nu am gasit rezolvare la ce anume as dori eu, ma scuzati ca fac post, poate nu e voie...dar am nevoie mare de ajutor..
Am primit zilele trecute un PC, si mi sa cerut sa il fac ca Router pentru o firma, ca angajatii sa nu mai poata sa intre pe facebook, youtube, trilulilu, website-uri de genu sa pun ca un filtru.
Am instalat Ubuntu Server 14.04, am incercat sa fac ceva dupa un tutorial de pe youtube, si am incercat sa conectez un laptop prin a doua placa de retea de pe PC, nu reusesc sa ma conectez cu laptop`ul..

#2 25 Apr 2016 14:52:06

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Re: Server ubuntu ca router.

Ce vrei tu nu se recomanda a fi facut de catre un incepator. Ce vrei tu sa faci nu se cheama router, tu vrei in proxy care sa faca http/https filtering.  Sunt multe componente care trebuie setate, configurate. Multe din ele necesita si alte cunostinte in afara de linux - networking in principal. Sigur poti gasi tutoriale bune, si se poate sa-ti iasa ce vrei (cel putin la prima vedere). Dar ce vei face cand vei avea prima problema mai serioasa? Fara sa intelegi toate aceste componente, si cum depind una de alta, va fi f dificil sa rezolvi. Mai mult, poti face gafe ... si o sa creezi probleme mari in reteaua aia.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#3 25 Apr 2016 15:02:42

aldofinu
Membru nou

si ce imi recomanzi sa fac guletz2002 ?! ca habar n`am..patronu mi`a cerut sa fac PC`u ca un fel de router si cum spui tu, sa fac filtering http/https..

#4 25 Apr 2016 15:06:47

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Sa-l faci router e simplu. Partea cu filtrarea in schimb o sa-ti dea mari batai de cap.

#5 25 Apr 2016 15:11:19

aldofinu
Membru nou

inteleg Alexandru, dar pentru a restrictiona facebook de exemplu, nu pot sa dai simpla comanda "sudo iptables -A OUTPUT -d www.facebook.com -j DROP" din ce am mai citit pe forum..

#6 25 Apr 2016 16:02:51

guletz2002
Membru

Orice patron trebe sa inteleaga ca asa ceva nu se invata in 2-3 zile, parcurgand niste tutoriale de pe net. Dar daca tine neaparat, si isi asuma eventualele riscuri, e ok. Cel mai indicat ar fi sa iei ceva care ascunde implementarea din linie de comanda, si se administreaza pe interfata web. Sunt multe, dar cred ca cel mai bun e pfsense.
  Vezi daca e ok pt tine.

#7 25 Apr 2016 16:29:55

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

aldofinu a scris:

inteleg Alexandru, dar pentru a restrictiona facebook de exemplu, nu pot sa dai simpla comanda "sudo iptables -A OUTPUT -d www.facebook.com -j DROP" din ce am mai citit pe forum..

Nu se face asa.
Sunt doua variante: mangle sau pui in DNS facebook.com sa bata in alta parte.
Mai sunt probabil si alte variante, astea 2 sunt singurele la care ma gandesc acum.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#8 25 Apr 2016 16:40:34

dim
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 30 Oct 2007
Site web

Ca sa folosesti solutia la care te gandeai tu.. trebuie sa blochezi toate IP-urile websiteului (F, YT etc), ceea ce poate fi mult de facut( Aici poti cauta IPurile). Daca angajatii trebuie sa aiba acces doar la doua site-uri poti sa faci invers: dai Accept doar catre site-urile permise... iar la restul drop. Daca se doreste o filtrare mai avansata.. trebuie neaparat un proxy.

#9 25 Apr 2016 16:46:54

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Daca ai ipv6 activat  este si mai greu se ocolesc regulile de ip4 si se transmite pe ipv6.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#10 25 Apr 2016 18:19:27

guletz2002
Membru

Stimatii mei colegi de Forum, incercati sa "cititi printre randuri ....". Initiatorul acestui post este incepator .... asa am "inteles" eu cel putin....pe ca omul zice:

"

... ca habar n`am..

"!!! Prin urmare, are rost sa-i povestiti de iptables/ipv6/drop si alte asemenea? Deasemenea, nici cunostiinte de networking(independente de sistemul de operare) nu are, pt ca daca avea, se exprima alfel, adica stia
ce vrea sa faca ... vreau sa fac un dns prin care ... etc/etc. In aceste situatii, ca cea de fata, eu cel putin nu dau "indrumari", cam ce ar trebui sa faca, daca omul nu are cum sa inteleaga ce-i spun!!! Dand-ui "indrumari", il trimiteti pe o pista, care in final
va avea ca rezultat, compromiterea acelei retele in care el opereaza! Si pana la urma ce e mai bine .... sa nu faca deloc, dar sa nu aiba probleme, sau sa faca ceva, si sa distruga tot pe acolo..... Poate ne mai gandim ca totusi acolo lucreaza niste oameni
care isi castiga o pane(buna/rea nu discutam). Daca acei omeni isi vor pierde .... una/alta ma gandesc ca o anumita vina o are si cel care l-a indrumat pe un drum gresit, sau cel putin f. riscant! Adica vorbim aici si de putina intelepciune/responsabilitate.

Si daca omul o "ia in freza", o sa zica ... "ma ce ticalosi aia de pe ubuntu.ro - si-au batut joc de mine ... samd"! Deci initiatorul acestui topic, trebuie sa INTELEAGA exact care pot fi riscurile inainte de a utiliza ORICE solutie tehnica, ca e ubuntu/linux/wind/whatever !!!!

Undeva in Biblie scrie ceva de genul(nu ap pretentia ca reproduc exact) ..."multe puteti afla, dar nu toate va sunt de FOLOS"!

PS - nu va suparati pe mine, nu vreau sa jignesc pe nimeni - doar sa arat o anumita "latura" a ajutorului care poate fi dat de multi din cei care stiu cu ce se mananca linux/ubuntu/retele .... !

Editat ultima oară de guletz2002 (25 Apr 2016 18:28:07)

#11 26 Apr 2016 11:36:12

Clauu
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 11 Feb 2010

Filtrare pe https nu o sa faci decat cu ceva reverse de la squid parca sslbump ii zice care si aia e o mica tiganeala pt ca intr-un final o sa  trebuiasca sa te folosesti de certificatele tale locale ca sa poti folosi protocolul https mai departe ceea ce nu e tocmai ok. Eu daca as fi in situatia ta si defapt sunt oarecum ca si eu ar fi trebuit sa implementez asa ceva dar din lipsa de timp am lasat-o balta, as incerca chestia cu router-ul sa trec tot traficul prin el si sa fac un script care sa dea query la dns-urile dorite gen facebook.com, sa scrie ip-ul intr-un fisier ceva si sa-i faca redirect cu iptables catre un alt ip al tau pe care sa pui frumos o pagina cu 'site blocat' si chestii de genu smile Toata treaba asta o faci la nivel de layer simplu si fara alte complicatii cu https.

Editat ultima oară de Clauu (26 Apr 2016 11:38:29)

#12 26 Apr 2016 18:18:43

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

ca habar n`am..patronu mi`a cerut sa fac PC`u ca un fel de router si cum spui tu, sa fac filtering http/https..

mda, este clar ca ce vrei tu nu e o treaba de incepator. daca nu conteaza tipul solutiei si vrei sa o rezolvi mai simplu imi dai un mail si iti spun cum faci un proxy cu un router mai destept. nu postez aici pentru ca, evident, nu face obiectul acestui topic.

Editat ultima oară de geosoft1 (26 Apr 2016 18:19:06)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#13 14 Jul 2016 18:17:35

Link^^
Membru
Înregistrat: 05 May 2008

aldofinu a scris:

si am incercat sa conectez un laptop prin a doua placa de retea de pe PC, nu reusesc sa ma conectez cu laptop`ul..

Cablul de retea trebuie sa fie crossover pentru a face o conexiune directa PC - Laptop. Probabil ai un cablu straight si de aceea nu merge.

#14 14 Jul 2016 21:25:40

Mese
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 18 Oct 2008

De ce nu folosesti un "smart"-router care are propriul lui SO? Ubuiquity/Edge sau Mikrotik sunt ok. Si sunt relativ usor de implementat ceea ce vrei tu.
Exista tutorial (cu click-click-click si gata).
Trebe un pic citit dar se poate rezolva pana la urma.
Oricum asta nu elimina necesitatea de a te pune la pct cu partea de retele daca vrei sa faci si sa te ocupi (si)de asta la firma. Si poate ca nu strica nici pe viitor.

#15 14 Jul 2016 21:36:45

guletz2002
Membru

Bun ce au punctat colistasii...  Ar mai fi poate de menționat, ca proiectarea, gândirea unei rețele /arhitecturii este f. important.  Un proiect prost, poate duce către belele f mari.

Antet forum