Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Apr 2016 18:23:41

alincar
Membru
Locaţie: Caransebes
Înregistrat: 21 Oct 2012

vizualizare fisiere pdf cu Okular

intampin din ce in ce mai des urmatoarea problema cu Okular - la deschiderea unor fisiere pdf ( la o prima impresie, fisiere mai mari de 1-2 M in general ) sta blocat mult calculatorul , sau "ingheata" cate 2-3 minute la trecerea de la o pagina la alta . Am un sistem mai batran - Acer Extensa 5635Z si Kubuntu 14.04 pe 64 bit. Mentionez ca treaba asta nu se intampla daca deschid fisierul cu Master pdf editor , dar nu este atat de simplu de utilizat ca si Okular . In general, din fisiere pdf uneori vreau doar sa copiez zone de text sau imagini, sa marchez ceva si cam atat , deci era ideal okular. Pe sistem am instalat Okular 0.19 si am vazut ca este disponibila versiunea 0.24 dar nu gasesc de unde sa o iau .

#2 25 Apr 2016 19:09:57

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: vizualizare fisiere pdf cu Okular

Ai încercat să actualizezi? Okular mai face figuri de genul ăsta dacă PDF-urile au fost create din poze, nu din text, caz în care mărimea lor e destul de mare și „interpretarea” lor e mai greoaie. Îmi mai înghează și mie laptopul câteva secunde la fișiere mari (și are destule resurse, zic eu smile ). PEntru un KDE mai nou ai putea adăuga ppa-ul backports, dar sunt și riscuri (să nu meargă totul OK, nu mai ai date despre fișiere la copiere/lipire, multe aplicații mai scârțâie, etc.). Oricum nici în ppa-ul ăla nu vei avea fix ultima versiune de okular, pentru asta ar trebui să folosești o distribuție rolling release gen ArchLinux...
Doar pentru citit și chestii simple eu mai folosesc qpdfview.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 26 Apr 2016 13:52:49

alincar
Membru
Locaţie: Caransebes
Înregistrat: 21 Oct 2012

In Muon Discover este disponibila doar versiunea 0.19 . De aceea intreb unde sa gasesc versiunea 0.24 ...

#4 26 Apr 2016 15:50:12

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

PĂi e cam greu să treci la 0.24, are o groază de dependințe care nu sunt pe sistemul tău. De aia am zis de ppa și rolling release...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#5 27 Apr 2016 15:43:30

Hanzir
Membru
Înregistrat: 25 Feb 2011
Site web

Eu deschid cu okular carti de 1,5Gb fara probleme dar am SSD si procesor i5-2520M in laptop. Ce am constatat totusi este ca ocular este nitel mai lent fata de alte pdf-readere indiferent de dimensiunea fisierului pdf, dar ofera anumite facilitati pe care restul pdf-readerelor nu le au indiferent de platforma, deci merita sa astept 1-2 secunde in plus. Cel mai rapid pdf-reader ce l-am folosit pana cum este sumatra pdfreader, dar din nefericire este doar pentru windows.

De obicei ultimele versiuni la aplicatii de ubuntu le iau de pe getdeb.

Feed

Antet forum