Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 28 May 2016 11:22:02

addybiru
Membru nou
Locaţie: Arad
Înregistrat: 19 Feb 2012
Site web

Problema DHCP Server

Buna ziua, am o problema legata de serverul DHCP (isc-dhcp) si anume: am setat leases la 2 ore in configurare dar in panoul de administrare din Webmin vad ca aloca ip-uri la 10-30 de minute, nu la 2 ore cat e setat. Am atasat si o poza cu problema in cauza, stiu ca nu e ceva grav dar incerc sa rezolv daca este posibil. Astept sugestii din partea voastra, probabil mai trebuie setat ceva in configurari dar nu stiu ce anume.
Asa arata fisierul de configurare:
ddns-update-style none;
default-lease-time 7200;
max-lease-time 14400;
authoritative;
deny duplicates;
log-facility local7;
option subnet-mask 255.255.255.0;
option broadcast-address 10.0.0.255;
option routers 10.0.0.1;
option domain-name-servers 10.0.0.1;
option domain-name robacsrv;
subnet 10.0.0.0 netmask 255.255.255.0 {
        range 10.0.0.120 10.0.0.254;
    }
[img][IMG]http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/923/evOxoE.png[/img][/img]

#2 28 May 2016 15:51:05

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Re: Problema DHCP Server

pare in regula ce ai facut acolo. ai un lease time 7200 ceea ce inseamna ca timp de 2 ore acelasi device primeste acelasi ip. dupa 2 ore ip-ul este eliberat si poate fi realocat altui device. daca ma uit de exemplu la 10.0.0.199 vad ca respecta regula (bine,captura ta nu are 2 ore+ dar imi inchipui ca se intampla ceea ce trebuie dupa).
da si tu un timp mai mic si verifica ce se intampla cu device-uri diferite.

Editat ultima oară de geosoft1 (28 May 2016 15:51:39)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#3 28 May 2016 16:47:54

addybiru
Membru nou
Site web

Ok, mai studiez problema, rulez Ubuntu Server 14.04 pe 2 servere si la ambele situatia se prezinta la fel. Pe mine m-a derutat faptul ca vad acele lease-uri la intervale asa scurte de timp, ce-i drept ip-urile sunt aceleasi. Ma gandeam sa dezinstalez serverul isc si sa setez dnsmasq ca dhcp server dar momentan il las asa si dau un timp mai mic sa vad ce se intampla, mersi de sfaturi.

#4 28 May 2016 21:22:16

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Poate iei ip de pe alt dhcp server au mai fost cazuri ....

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#5 28 May 2016 22:07:01

addybiru
Membru nou
Site web

Nu e cazul, mai am un server cu CentOS pe post de file server dar atat, in reteaua respectiva nu exista decat un singur server DHCP, cel in cauza. Nu am nici routere, doar un switch Cisco cu management, 2 AP-uri Ubiquity si cam asta e.

#6 28 May 2016 23:18:59

bula20
Membru

Pai si unde este problema ca eu nu vad nimic deosebit in poza.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#7 28 May 2016 23:27:52

addybiru
Membru nou
Site web

Uita-te putin la ip-ul cu 199 la capat, nu mi se pare normal sa il vad la fiecare 10-30 de minute in lista din moment ce am setat leases la 2 ore minim. O alta problema ar fi ca acelasi device (un iphone) isi ia 3 ip-uri in acelasi minut, nu am pus in poza...acuma sigurat merge doar pe un ip dar mi se pare ciudat sa le vad in lista. Inainte foloseam Dnsmasq si nu am avut probleme dar din auzite, ISC e mai bun, Atata timp cat da ip-uri in retea nu o sa-l schimb, ma gandesc ca poate sa fie si un bug.

#8 28 May 2016 23:38:20

bula20
Membru

Vad ca Ip -ul nu i-l schimba , masoara daca timpul cumulat ajunge la 2 ore, iar alta idee daca in continuare aparatul este online se va prelungii cu in ca 2 ore, interesant.La mobile astea se mai oprest din interfata fara fir si se mai initializeaza cu in ca 2 ore daca nu cumva trece pe economie de energie.

Editat ultima oară de bula20 (28 May 2016 23:41:47)

2GB ram, 160GB hdd.

#9 28 May 2016 23:45:09

addybiru
Membru nou
Site web

Bun, de acord cu tine dar cererile acelea tre sa le vad la interval de 2 ore, stiu ca trimite pachete de genul ACK, OFFER, REQUEST, dar toate astea nu se petrec la 2 ore. Oricum ip-ul il aloca la fel, mai putin in cazul iphone-ului de care am zis si inca un laptop ce ruleaza win10. Mai am setat in configurare niste host-uri statice in afara range-ului care sunt ok (nu le-am mai pus in poze ca merg)...problemele sunt in range-ul definit.

#10 28 May 2016 23:57:06

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Confuzi puțin lucrurile.  Orice server de dhcp, așteaptă cererea de la client. Dacă clientul cere ceva, dhcp-ul ii da. Regula zice ca dacă tu ai timp de închiriere de 2 ore, at clientul, după cel mult o ora începe sa ceara din nou sa primească ip. De regula pana la 2 ore ca avea același IP. Abia după ce trece timpul maxim de închiriere, poate sa primească alt ip.
  Deci e f. Ok sa re-valideze cererea după x minute....  depinde de cum sunt setările pe partea de dhcp client.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#11 29 May 2016 00:05:16

addybiru
Membru nou
Site web

@guletz2002, ai dreptate, la o examinare mai atenta a logurilor, am observat ca Request e prima data, cererea de la pc-ul in cauza si nu Offer. In cel mai rau caz treceam la dnsmasq dar probabil vedeam aceleasi chestii in loguri. Ca o invatatura de minte, de acuma inainte ma uit la loguri din putty, nu ma mai bazez pe webmin smile.

#12 29 May 2016 23:01:16

guletz2002
Membru

Da întotdeauna când ai o problema,  primul punct de plecare sunt logurile. Webmin are și el părțile lui bune și rele. Eu l-am folosit ca sa învăț unde sunt fișierele de configurare.

#13 30 May 2016 09:26:34

addybiru
Membru nou
Site web

Da, asa am rezolvat si niste probleme cu Samba, pana nu m-am uitat in loguri nu am gasit solutia; eu folosesc Webmin pt configurari rapide sau vizualizari statistici, etc...in rest tot terminalul e baza, multumesc pentru explicatii.

#14 30 May 2016 11:13:13

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Bun, de acord cu tine dar cererile acelea tre sa le vad la interval de 2 ore,

nu,cererile trebuie sa le vezi atunci cand apar. ele pot apare si sub doua ore. important este ca sa primeasca acelasi ip in acest timp. daca e online peste 2 ore se prelungeste timpul cu inca 2 si tot asa (asa cum s-a mai spus anterior). nu vad nimic in neregula.

daca te intrebi motivul pentru care ai cereri in intervalul de 2 ore acesta poate fi divers. deconectari,standby,politica de management a ap-ului,atacuri,congestie,...etc.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#15 30 May 2016 12:13:49

addybiru
Membru nou
Site web

IP-urile le aloca la fel, cred ca mai degraba as fii interesat de motivul pentru care sunt cererile in acest interval, iar aici am observat o problema si anume: pc-urile conectate prin cablu le vad la interval de o ora, nu mai putin de o ora...astea ce le vad mai des sunt prin wireless si conectate la un AP Cisco (inca nu am apucat sa le trec pe Ubiquity). Ma gandesc sa nu fie ceva congestie pe AP sau chiar deconectari, am avut o gramada de probleme cu AP-ul ala fiind instabil cu mai multe fw-uri probate (asta e si motivul pt care am mai achizitionat inca un Ubiquity). O sa fac azi teste sa vad dar banuiam AP-ul ala de ceva vreme ca am mai vazut deconectari pe client.

#16 30 May 2016 21:42:06

guletz2002
Membru

Cum ziceam, aproximativ după 0.5 x timpul de închiriere (dhcp leases time), clientul se conectează la dhcp. Deci după cam 60 min, e normal, o reconectare. Asta în condiții normale. Dacă sunt alte variabile în acea rețea( @geosoft a enumerat câteva),  sigur ca poți sa vezi și cereri dhcp care se fac mai des.
  Ca și regula de bun-simț aplicata de mine,  dacă într-o rețea / segment sunt probleme pe partea de dhcp, ceva nu e în regulă în acea rețea / segment. Protocolul dhcp a fost gândit sa mearga chiar în condiții f. dezavantajate. Dacă nu merge presupunând ca este corect configurat, At e o problema în acea rețea. Eu personal, având aceasta convingere personala, prefer întotdeauna ca într-o rețea unde am 2 mașini linux diferite sa rulez 2 servere de dhcp, în modul fail-over.   În felul asta ma asigur ca simultan este puțin probabil, ca ambele mașini sa aibă probleme,  și de aia ar putea ca și serviciul de dhcp sa o ia razna.

Editat ultima oară de guletz2002 (30 May 2016 21:42:44)

#17 31 May 2016 08:32:58

addybiru
Membru nou
Site web

Mai mult ca sigur mi s-a parut ceva suspect cu acele leases dar m-am linistit, reteaua prin fir functioneaza corect, nu sunt deconectari, etc. Am depistat, in schimb, o problema cu unul din AP-uri (cel Cisco de care am scris mai sus, wap4410n). Am observat ca device-urile conectate pe acel AP au deconectari si stiu ca am mai avut probleme tot cu un AP identic. Am citit pe forumuri ca si altii au avut aceleasi probleme si ca sunt modele dintre cele mai nereusite de la Cisco. Nu se pune problema sa mai existe vreun DHCP in retea, desi as putea sa pun DHCP si pe al doilea server linux in modul fail-over asa cum ai sugerat. Deocamdata ma concentrez pe problema cu AP-ul urmand sa trec clientii pe altul si sa vad cum se comporta ulterior.

Antet forum