Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 Jun 2016 11:07:54

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

Kubuntu mysqld proces

Din dorința de a vedea ce înseamnă KDE, mi-am instalat Kubuntu, și acum încerc să mă obișnuiesc cu el. Din "colindatul" pe care încerc să îl înțeleg, am întâlnit asta http://i.imgur.com/ioUyzPU.png
Mi se pare foarte multă memorie pentru un proces, în timp ce Chrome mănâncă muuuult mai puțin.. Ce se intâmplă?

Editat ultima oară de SkyWay (09 Jun 2016 11:08:14)

#2 09 Jun 2016 12:49:20

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Re: Kubuntu mysqld proces

Si ce treaba are una cu alta?

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#3 09 Jun 2016 18:06:24

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Mysqld ăla e legat de akonadi, adică baza de date centralizată folosită de kaddressbook, kontact, korganizer, kmail și restul din suita de productivitate sau cum se cheamă aia. La mine creștea RAM-ul la mysqld dacă foloseam kmail, da' de când l-am scos (că nu-mi place deloc) nu mai consumă așa de mult (e în jur de 200MB de RAM).
Dacă dai click dreapta pe el, ai opțiunea să vezi detalii, adică ce proces anume consumă RAM-ul.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 09 Jun 2016 19:22:57

SkyWay
Membru

Ai avut dreptate cu Kmail`ul. Nu îl mai folosesc și eu.. Și ca să nu deschid alt topic, mai am câte una alta de întrebat.. smile
Screenshot cu ce faceți ? Spectacle ăla dă muuulte rateuri. Deabia am reușit să fac 2 screenshot-uri.. Mi-ar plăcea să îl setez să acționeze la o tastă anume, și să îmi captureze o porțiune doar. Pe Ubuntu aveam șmecheria asta. Aici nu reușesc să îi dau de capăt fără să deschid și să dau manual..
Și aș mai vrea să îmi fac un quicklauncher konsole care să execute ssh când dau click pe el. Cum ? big_smile

#5 09 Jun 2016 20:07:54

wladypauly
Membru
Site web

Regula e un subiect pentru fiecare problemă. Pentru screenshots, folosește Shutter, il faci implicit asa. De ssh nu prea știu, bănuiesc c-ar fi vorba de un script cu tot ce-ți trebuie și pe care să-l rulezi cu dublu-click pe el.

#6 09 Jun 2016 21:21:32

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Asta mi se intimpla si mie cind umpleam pc-ul cu toate mediile desktop Mate, kde, unity etc pe default nu cred ca se intimpla acest lucru.In general dezvoltatorii au grije si rezolva bugurile din "ograda " lor nicidecum combinatiile unity plus gnome sau mate spre exemplu, si exemplele pot continua.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#7 09 Jun 2016 21:26:01

SkyWay
Membru

Am pus kubuntu fresh install. Dar am numărat deja 20 de crash-uri.

Editat ultima oară de SkyWay (09 Jun 2016 21:36:59)

#8 09 Jun 2016 21:57:06

wladypauly
Membru
Site web

Kubuntu 16.04 are o grămadă de bube. Nu știu de ce, având în vedere că alte distribuții cu KDE mai nou* merg mai bine în aceleași condiții de utilizare.
---------
* ArchLinux și văr-su Manjaro ar fi pe primul loc, Sabayon pe al doilea. Toate cu KDE, toate testate pe același laptop. De aia am zis pa și pusi lu' Kubuntu... instalat pe curat și fără niciun ppa pus.

#9 09 Jun 2016 22:26:47

SkyWay
Membru

Vă mulțumesc pentru ajutor și intenție, eu revin la ce știu sigur că a mers, Ubuntu. Nu știu ce m-a apucat acu' cu testările big_smile O seară frumoasă
//edit
Nu am putut să mă abțin, și l-am instalat înapoi. De când l-am înlocuit, doar la el mi-a stat mintea. Arată foarte frumos, prea frumos fața de ubuntu care îl aveam înainte. Grafic, e de excepție..

Editat ultima oară de SkyWay (14 Jun 2016 20:43:32)

Feed

Antet forum