Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Jul 2016 23:03:26

Yan
Membru nou
Înregistrat: 14 Jul 2016

Angajez persoană configurare server e-mail marketing

Salut comunitatea ubuntu, si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia!
Vreau sa angajez pe cineva care sa stie sa configureze un server de e-mail marketing! Mentionez ca am un magazin online si vreau sa trimit zilnic cateva mii de mailuri. As vrea sa ca serverul sa sa fi configurat in asa fel incat ca e-mailurile trimise sa aiba inbox rate de 80-90%
Va multumesc

#2 15 Jul 2016 12:59:51

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Re: Angajez persoană configurare server e-mail marketing

... daca nu trimiti SPAM, si esti atent, usor se poate ajunge la rate de peste 99 %. Daca trimiti SPAM, atunci da, e o problema.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#3 15 Jul 2016 15:19:25

Yan
Membru nou

Nu trimit spam...este vorba de un newsleter..cu produsele mele

#4 15 Jul 2016 19:28:29

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Un SMTP simplu + configurare DKIM si SPF te costa cam 3-4 ore de munca cu tot cu instalarea sistemului de operare.

Daca mai ai si o aplicatie speciala cu care trimiti si se instaleaza pe server, alte cerinte speciale, etc. se adauga timp de lucru in functie de ce nevoi ai.

Vrei sa-ti fac legatura cu o firma de outsourcing care te-ar putea ajuta?

Daca trimiti zilnic mesaje, cred ca totusi ar fi mai bine sa mergi pe servicii specializate cum sunt cele de la mailchimp.

#5 15 Jul 2016 22:03:33

Yan
Membru nou

Alexandru.Cucu a scris:

Un SMTP simplu + configurare DKIM si SPF te costa cam 3-4 ore de munca cu tot cu instalarea sistemului de operare.

Daca mai ai si o aplicatie speciala cu care trimiti si se instaleaza pe server, alte cerinte speciale, etc. se adauga timp de lucru in functie de ce nevoi ai.

Vrei sa-ti fac legatura cu o firma de outsourcing care te-ar putea ajuta?

Daca trimiti zilnic mesaje, cred ca totusi ar fi mai bine sa mergi pe servicii specializate cum sunt cele de la mailchimp.

Multumesc frumos pentru raspuns!

As prefera serviciile unui freelancer care ma poate ajuta!  Pentru ca gama de produse pe care o comercializez este de sezon  si mai exact... pe anotimpuri!

#6 25 Jul 2016 17:04:47

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Yan a scris:

Nu trimit spam...este vorba de un newsleter..cu produsele mele

...adica... spam?

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#7 25 Jul 2016 22:50:29

guletz2002
Membru

.....  ce e aia spam? E vorba de produse de sezon.... !  E mai greu cu o firma de outsourcing,  ca aia vor contracte.  De ce ai nevoie de o anumita rata de livrare, dacă nu trimiți spam? Rata de livrare are sens doar pt cei care trimit spam, sau scuze, cei care fac email-marketing, sau newsletter. Cum ziceam, dacă nu trimiti spam, în 2-3 săptămâni ajungi la rata de 99,90 %.
  Eu trimiteam în jur de 1000 mail-ri / zi, și asta timp de 2-3 ani. Dar nu am trimis spam niciodată. În acest timp, nu am avut nici un client care sa zică ca nu a primit mail-ri. Deja după 6 luni, puteam sa trimit și câteva sute/ora....

Editat ultima oară de guletz2002 (25 Jul 2016 23:05:17)

#8 26 Jul 2016 10:34:19

RazTaz
Membru

guletz2002 a scris:

.....  ce e aia spam? E vorba de produse de sezon.... !....

Spam este tot ce nu respecta reteta unei comunicari comerciale asa cum este definita de Legea comertului electronic - 365/2002:

ARTICOLUL 6
Comunicarile comerciale

(1) Efectuarea de comunicari comerciale prin posta electronica este interzisa, cu exceptia cazului in care destinatarul si-a exprimat in prealabil consimtamantul expres pentru a primi asemenea comunicari. (sublinierile imi apartin)

(2) Comunicarile comerciale care constituie un serviciu al societatii informationale sau o parte a acestuia, in masura in care sunt permise, trebuie sa respecte cel putin urmatoarele conditii:

a) sa fie clar identificabile ca atare;

b) persoana fizica sau juridica in numele careia sunt facute sa fie clar identificata;

c) ofertele promotionale, precum reducerile, premiile si cadourile, sa fie clar identificabile, iar conditiile care trebuie indeplinite pentru obtinerea lor sa fie usor accesibile si clar prezentate;

d) competitiile si jocurile promotionale sa fie clar identificabile ca atare, iar conditiile de participare sa fie usor accesibile si clar prezentate;

e) orice alte conditii impuse prin dispozitiile legale in vigoare.
....

Editat ultima oară de RazTaz (26 Jul 2016 10:35:31)

SISTEM:

#9 26 Jul 2016 23:28:32

guletz2002
Membru

@RazTaz .... am vrut doar sa fiu puțin malițios.  În nici un caz nu fac pace cu cei care sunt sau sponsorizează spam-ul. Oricum e buna citarea făcută de tine, pt cei care au propriile definiții despre spam.

#10 28 Jul 2016 08:55:20

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

guletz2002 a scris:

... daca nu trimiti SPAM, si esti atent, usor se poate ajunge la rate de peste 99 %. Daca trimiti SPAM, atunci da, e o problema.

Isi verifica Romanii adresa de email la fel de des ca cei din statele mai civilizate, e la fel de eficient email marketing-ul ca in afara?

Efectuarea de comunicari comerciale prin sms este spam ?

#11 28 Jul 2016 09:39:34

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

In mod normal din punctul de vedere al spamerilor profesionisti dar cu totul anormal pentru restu', acestia folosesc motoare de cautare severe smtp de unde transmit  sau retransmit spam peste tot in lume, de unde vine vorba sa un user de buna credinta abia configureaza un server de mail si este umplut cu transmisii spam din primul moment.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#12 28 Jul 2016 11:05:11

RazTaz
Membru

iulian X a scris:

Efectuarea de comunicari comerciale prin sms este spam ?

Da, si asta e tot spam. Procedura standard anti-spam este urmatoarea:
1. cauti IP-ul de la care vine spam-ul, in header-ul emailului.
2. Faci pe net un reverse whois, ca sa afli ce ISP gazduieste IP-ul spamuitor.
3. Scrii un email in care descrii ca ai fost spamat de pe IP-ul resprectiv, catre ISP-ul spam-uitorului (de obicei, fiecare ISP are un email care incepe cu abuse@, de ex: abuse@rcs-rds.ro )

In mod normal ISP-ul va bloca IP respectiv, care de cele mai multe ori reprezinta un site web ce a fost infectat (fara sa aiba musai legatura cu continutul spam-ului) si va informa detinatorul sa isi curete si deviruseze sistemele.

pentru spamurile de la firme romanesti:

4.  Daca stii sau poti sa aflii (din continutul emailulul spam) ce Societate Comerciala te spameaza, ii contactezi in scris (sau pe email, dar tii dovada comunicarii: emailul sau captura de ecran).  In temeiul legii 677/2001 le arati mailul de spam pe care l-ai primit de la ei si le ceri sa iti comunice imediat:
- 0) daca societatea este autorizata ca operator de date personale (da/nu).
- 1) ce date personale detin despre tine (detaliat)
- 2) sa faca dovada ca au acceptul tau *expres* (vezi mai sus) de a primi comunicari comerciale de la ei
- 3) sa faca dovada ca au acceptul tau *expres* de a folosi datele tale personale oferite unor terte persoane, in cadrul unor alte tranzactii, SAU de a transfera datele tale personale catre terte persoane.
- 4) daca nu au acceptul tau, sa explice cum a fost posibil sa te spameze si sa detalieze precis toate masurile tehnice pe care le vor lua ca acest lucru sa nu se mai intimple
- 5) sa stearga absolut toate datele personale pe care le au despre tin in bazele lor de date si sa confirme aceasta stergere in scris

Toate chestiile de la punctele 0-5 de mai sus sunt drepturile tale si sunt prevazute in legea 667 de am link-uit-o mai sus.

DACA firma:
a) nu iti raspunde
b) iti raspunde nesatisfacator (in 99% din cazuri vor incerca sa te umple de ceata, cu balbaieli gen "ne cerem scuze", "o eroare tehnica", etc, fara sa dea detaliile pe care le-ai cerut)
c) iti raspunde satisfacator dar continua se te spameze

Faci o plangere catre Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii ANCOM. La aceasta plangere atasezi spamurile, dovezile comunicarii cu spammerul (print screenuri, corespondenta de mai sus, etc). ANCOM e obligat sa iti solutioneze cererea, si de cele mai multe ori il va amenda pe spammer.

Procedura este valabila si pentru spamul pe sms (detalii)

Atentie:
I) La ce semnezi ca primarul: cand te duci la banca, cand faci un contract de utilitati, cand folosesti un serviciu de cumparaturi online, cand cumperi o masina sau mobila, etc. De cele mai multe ori, contractele standard au o clauza prin care iti dai acceptul sa fi sodomizat,  sa ti se vanda un rinichi si sa ti sa se ia primul nascut, clauza care suna cam asa: "Sunt de acord cu prelucrarea datelor mele personale in scopul prestarii serviciilor ce fac obiectul acestui contract si cu utilizarea lor in scopuri de marketing, de catre prestator sau de catre terte persoane desemnate de catre acesta". La faza asta, scoti un pix, tai tot ce nu e legat de utlizarea datelor in scopul prestarii serviciului cu pricina si scrii linga: "Nu sunt de acord". Daca tanti de la ghiseu comenteaza ca nu se poate sa modifici: ïi spui ca e dreptul tau conform legii 667 si ca daca are intrebari poate sa sune un prieten (seful), sa intrebe publicul (departamentul juridic), sau sa faca fifty-fifty (dar numai pe jumatatea ta). Daca refuza, poti sa ii dai in judecata lejer. Sau daca nu vrei, macar poti sa faci o plangere la protectia consumatorului.

II) La cui si in ce scop dai copii dupa buletinul tau. Sau dupa facturi.

III) Cui ii dai adresa ta de email.

IV) NU FOLOSI NICIODATA functia "unsubscribe" din continutul mailului de spam, pentru ca nu faci decat sa confirmi ca spamul a ajuns la o casuta de email activa si citita.
NB: Desi multi spammeri spun ca ce trimit ei nu e spam pentru ca ai optiunea de unsubscribe (opt-out), asta e bullshit (nimeni nu da o ceapa degerata pe ce zice un spammer), intrucat legea defineste clar, ca daca nu are acceptul tau prealabil *expres*, e spam. Cuvantul "expres" are o importanta deosebita, mai ales daca ajungi cu cazul in instanta. "Expres" inseamna ceva de genul "Sunt de acord sa primesc comunicari comerciale de la Firma X" in contrast cu "sunt interesat de informatii legate de adidasi si biciclete".

Editat ultima oară de RazTaz (29 Jul 2016 10:38:00)

SISTEM:

#13 28 Jul 2016 18:00:53

guletz2002
Membru

Cod:

IV) NU FOLOSI NICIODATA functia "unsubscribe" din continutul mailului de spam, pentru ca nu faci decat sa confirmi ca spamul a ajuns la o casuta de email activa si citita.

Aici mai adaug si eu, faptul ca daca aveti un client de mail care are activata afisarea HTML, de regula spamerii pun in mail si diverse link-ri/imagini(mai ales) care la deschiderea acelui mail, conduce la o conectare automata pe site-ul
controlat de spam-er. Prin urmare el va sti ...."aha deci Gigel, cu adresa de mail gigi@domeniu sa uitat la ce am trimis eu". Atunci hai sa-i mai trimit inca un mail....! De aceea eu folosesc un client de mail care implict nu afiseaza cod
HTML, ci doar text. De aia unii merg la plezneala si mai aduga:

... pt ca esti prost, si nu stii "da te rog click pe acest link, pt ca acest client-ul tau de mail nu afiseaza corect mizeriile trimise de mine, dar eu vreu sa stiu ca tu ai primit mail de la mine si sa pot sa-ti trimit si alte chestii minunate si in viitor". Un exemplu real, arata cam asa:

Email not displaying correctly? View it in your browser <http://link.mizerii.net/view/56210c7e3b35d261558b4a514bja1.vfk/dfc31751>.

- carnatul cu cifre/litere are ca scop sa identifice exact care e fraierul de a dat click!

Feed

Antet forum