Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 07 Sep 2016 19:28:25

klaudiu
Membru nou
Locaţie: CONSTANTA
Înregistrat: 16 Aug 2016

Date personale-Canonical

Cât de departe merg cei de la Canonical cu privire la colectarea datelor pesonale?
In România s-a murit pentru libertate.

#2 08 Sep 2016 12:34:02

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Re: Date personale-Canonical

Eu consider ca, fara sa ne dam seama, am contractat o "psihoza" generala a intimitatii personale. In orice vedem cate un atac la intimitate, la democratie. Totul este impotriva noastra si nimic nu ne mai protejeaza.
Eu nu doresc sa supar/jignesc pe cineva si nici sa fiu impotriva unor astfel de dezbateri dar, parca treburile lumii sunt mult mai complicate, mult deasupra noastra iar istoria actuala a omenirii demonstreaza si existenta consecintelor unor fenomene populiste care incita pe oameni dar nu le da posibilitatea sa gandeasca. Nu este o justificare faptul ca "mr Bill" si-a creat sisteme in care a inplementat aplicatii ce dau posibilitatea sa fii urmarit mai ceva ca in razboi, dar Canonical cred ca are un minim de decenta(CRED) pentru a pastra o minima libertate celor ce-i folosesc produsele. Este doar o parere ... !!!

#3 08 Sep 2016 14:50:30

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

smile smile smile

Desi intrebarea ta are caracteristici de trolling am sa incerc sa iti raspund la fel de ambigu si de general pe cat e si intrebarea ta:  pe o scara, de la stinga la dreapta, unde stanga e cel mai putin si dreapta e cel mai mult in colectarea datelor personale:

Canonical, Mozilla/Firefox, ...............[un factor sau doua de marime]................... Dropbox, Twitter, Instagram, ....[inca un factor sau doua de marime] .... TripAdviser, Booking.com, Paypal, Ebay.com, Amazon.com, Viber, Whatsapp, LinkedIn, Microsoft, Apple, ANAF, .......[zece factori de marime]...... Google, Facebook.... SRI....[zece factori de marime]... NSA

Daca te referi la sistemul de operare Ubuntu, ai posibilitatea sa controlezi si sa opresti orice transmiere de date de la tine la Canonical. Incepand cu ultima versiune (16.04), nici macar nu mai e nevoie sa iti bati capul.

In Romania s-a murit pentru liberate. La fel ca si in oricare alta tara a lumii.

@sandu +1 Total de acord cu "psihoza". Vrei privacy? Arunca-ti calculatorul, telefonul, televziorul, radioul - si tot ce ai electronic in casa - la gunoi si muta-te intr-o cusca Faraday, intr-un buncar de beton placat cu plumb, undeva la munte, la 30m sub un lac. Acum. Si s-ar putea sa fie tot degeaba.

Editat ultima oară de RazTaz (08 Sep 2016 15:19:27)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#4 09 Sep 2016 12:13:30

klaudiu
Membru nou
Locaţie: CONSTANTA
Înregistrat: 16 Aug 2016

Consider subiectul închisM am convins dupa ce am studiat ca cei de la Canonical au un standard.
Voi renunta definitiv la windese.Dam o caruta de bani ca bill sa ne spioneze.
Nu inteleg de ce ministerul educatiei  nu renunta la licentele costisitoare.
Astept nu nerăbdare telefoanele ubuntu.

#5 09 Sep 2016 18:12:31

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#6 24 Sep 2016 13:50:50

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Tin sa adaug ca esti liber sa studiezi codul sursa si sa vezi exact ce informatii personale se trimit si unde se trimit.

Feed

Antet forum