Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 08 Oct 2016 16:37:20

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Re: Forum nou-sugestii

Mai e o chestie: nu putem ignora evolutia tehnologiei. Putem fi retrograzi, insa asta nu ajuta pe nimeni. Adevarul e ca majoritatea utilizatorilor folosesc echipamente mobile. E o chestie care se vede foarte clar in orice statistica de site (nu doar la ubuntu.ro).  Poti sa alegi sa ignori asta si sa te miri ca nu mai vine nimeni, sau sa faci ceva ca sa le iesi in intimpinare.

Apoi, @sunny, nu ne conectam la Facebook si altele asemenea. Ceea ce facem este sa testam o functionalitate (utila, zic eu) care se cheama Single Sign-On. Si anume, daca vrei sa te conectezi pe forum si sa iti faci cont, sa o poti face cu contul tu deja existent de pe google, twitter, facebook, etc. in loc sa mai trebuiasca sa completezi IAR - de mana - aceleasi date, intr-o alta forma/formular.

Single sign-on nu inseamna ca facebook sau google au ceva de impartit cu Ubuntu.ro. Inseamna doar ca AI OPTIUNEA, LA INREGISTRARE - sa te loghezi cu contul ala.  Nu vrei sau nu ai cont pe site-urile astea? No problemo, poti sa iti faci cont specific, exact ca acum, pe fluxBB. Daca vrei.. scutesti efort (2-3 click-uri/2 min vs 10 click-uri/10 min). Nici un alt  site 3rd party nu are nimic de-a face cu bucataria noastra interna.

NB: Eu sunt primul care uraste FaceBook. Si nu am cont pe FB nici acum. Si sincer, nu ma dau in vant nici dupa Google. Totusi, sunt convins ca google nu are cum sa stie ce voi posta eu pe Discourse, indiferent daca ma logez prin Single Sign On sau nu. Paranoia e una si faptele sunt altele. Toti suntem preocupati aici de privacy si de libertatea noastra. Insa nu trebuie ca asta sa ne faca retrograzi si inapti la a raspunde la evolutiile tehnologice ale vremii noastre.

In plus, sa nu uitam, ubuntu isi datoreaza succesul faptului ca au fost primii care au inteles cele de mai sus si au venit cu un UI mult mai prietenos si o filozofie mult mai prietenoasa pentru user.

Ganditi-va ca daca n-am evolua, am fi si acum cu telnet pe BBS, ca in anii '95. Era mai bine atunci? Nu. Nu era. Ca protocolul telnet e varza dpdv al securitatii. Nu mai zic de experienta utilizator care e incomparabil mai buna acum...

Editat ultima oară de RazTaz (08 Oct 2016 19:51:15)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#27 08 Oct 2016 17:03:35

Sunny
Oaspete

Ăla mic, RazTaz, nu are nici o legatură trecutul aici și nici exemplele pe care mi le-ai dat RazTaz, suntem în prezent și ceea ce am spus nu sa înțeles și mai este ceva, modul dictatorial în care sa pus problema 'trebuie' și culmea se cere părerea altora, doar ca să nu se spună că nu s-au cerut, dar nu se ține cont de ele, decât dacă este pro grupului smile.

Alexandru.Cucu a scris:
Propunerea mea este să instalăm cu titlu de beta și dacă e totul ok să mutăm ușor activitatea acolo, iar când traficul de pe forumul actual se mută pe noua platformă, blocăm scrierea de noi mesaje.

De acord, nu migra nimic, nu strica forumul până nu vezi ce se întîmplă acolo.

Și ca să nu uit RazTaz cu 'Ubuntu filozofie mult mai prietenoasa pentru user' de aceea sunt eu pe Lubuntu acum pentru că au o filozofie ...

Editat ultima oară de Sunny (08 Oct 2016 17:08:46)

#28 08 Oct 2016 17:09:48

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

1. Eu am fost unul din utilizatorii care nu intrau aici de pe mobil/tabletă tocmai că era super greu de citit/urmărit/răspuns. Și preferam să aștept până ajungeam la PC. Actualul forum e depășit ca grafică, funcții, etc.
2. Da, se discută de foarte mult timp. Și în sfârșit se face ceva. Dacă lăsăm discuția asta nu 6 luni, ci încă 6 ani și tot în punctul mort rămâne. Va fi doar o avalanșă de comentarii, multe pertinente dar foarte multe pe principiul „ba pe-a mă-tii, că eu știu mai bine”. Uitați-vă la linkurile puse de Ăla Mic. Și hai s-o lăsăm baltă cu dictatura și chestii conexe. De ce nu v-ați exprimat democratic la subiectele alea.
3. Mă loghez pe o groază de site-uri cu Facebook/Google/Twitter. N-am avut probleme până acum. De ce? Că mi-era lene să-mi fac alt cont, cum zice RazTaz mai sus. Și keepass mă tot freca la cap să rețină parole...
4. E normal ca la orice schimbare să existe rezistență. E în natura lucrurilor/e în firea umană. Dar haideți să trecem de asta și să vedem care este raportul avantaje/dezavantaje pentru comunitate. Că la urma urmelor, asta contează.
LE: În mesajul inițial scrie așa

...Am deschis acest subiect pentru a-i consulta și pe ceilalți membri activi/pasivi în legătură cu opțiunile care încă mai au alternative (de ex. oportunitatea migrării conținutului forumului actual în noul forum, utilizatori, subiect, mesaje, etc.) și orice altă sugestie compatibilă/implementabilă....

.
Întrebarea nu era: Vreți să schimbăm platforma? (Da/nu). Platforma se va schimba. Întrebarea era: mutăm tot din șandrama în casă nouă? Sau punem indicator către șandrama și-n casa nouă începem cu lucruri noi?
Consider că dacă vrei să fii în continuare activ în comunitate, nu ar conta prea mult platforma forumului, doar ce se face acolo...

Editat ultima oară de wladypauly (08 Oct 2016 17:20:53)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#29 08 Oct 2016 17:17:30

Sunny
Oaspete

wladypauly a scris:
E normal ca la orice schimbare să existe rezistență.

Adica eu daca am o opinie, o parere pentru ca mi sa cerut și sunt contra, înseamna că sunt inamic și fac rezistentă smile ?

#30 08 Oct 2016 17:22:30

wladypauly
Membru
Site web

@Sunny - da, ești rezistent la schimbare. Asta e opinia ta. NU vrei să te muți pe noul forum. Și asta e opinia mea.
Dacă nu ai mai face analiză pe text ai înțelege ideea. Vezi și ce am adăugat mai sus.

#31 08 Oct 2016 17:34:22

Sunny
Oaspete

Da wladpauly văd și ce este mai sus, din pacate se petrece și aici la fel ca și în politică (decizile se iau de către un grup), de ce mă miră...
Da, ai înțeles tu mai greu dar așa este, aia este opinia mea, te deranjează opinia altuia, dacă nu e la fel ca și a ta ?

#32 08 Oct 2016 17:44:15

wladypauly
Membru
Site web

A, da, așa sunt eu mai greu de cap, pricep greu. De fapt nu pricep deloc.Nu mă deranjează opinia ta. Nu vrei să schimbe forumul. OK, am înțeles. Întrebarea mea este: cu ce te deranjează asta? Că Discourse are și opțiunea de autentificare cu Facebook/Google/Twitter/GitHub? N-o folosi. Dacă se migrează utilizatorii, ai același cont. Și va fi aceeași comunitate, dar pe o altă platformă. Asta-i tot.

și aici la fel ca și în politică (decizile se iau de către un grup), de ce mă miră...

asta pentru că restul nu vor să ia decizii. Sau inițiativa. Repet, dacă întreba cineva: ce-ar fi să schimbăm platforma la forum? Situația tot asta era: erau unii nemulțumiți că inițiativa a venit de la altul și nu de la ei. Deși n-ar fi avut inițiativa asta never ever. Da' când se face, e dictatură.
P.S. Nu mai sunt utilizator permanent de Ubuntu de ceva vreme. Puteam sta liniștit fără să mă bag. Da' na, karma is a bitch.
P.S.2 Vezi, Ăla Mic, de ce ziceam că nu-s bun de admin? big_smile

Editat ultima oară de wladypauly (08 Oct 2016 17:45:34)

#33 08 Oct 2016 17:49:41

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Puteam sta liniștit fără să mă bag.

^si nu cred nici ca forumul in Engleza iti punea probleme wink

Editat ultima oară de geosoft1 (08 Oct 2016 17:50:12)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#34 08 Oct 2016 17:52:20

wladypauly
Membru
Site web

@geosoft1 - nici eu nu cred. smile) Mai greu a fost cu româna de la început smile))

#35 08 Oct 2016 17:57:18

Sunny
Oaspete

wladypauly dacă nu sunt de acord cu opinia ta și eu am altă opinie, asta nu înseamna că îți sunt dusman smile

wladypauly a scris:
De fapt nu pricep deloc.

Forumul ăsta ofera tot ce trebuie pentru a primi/oferi ajutor de pe un PC sau laptop cu linux. Cei ce vor să intre de pe android nu cred eu că reprezintă o prioritate pentru acest forum.

#36 08 Oct 2016 17:58:44

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

toata lumea reprezinta o prioritate. nu cred ca intelegi ideea de Comunitate!

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#37 08 Oct 2016 18:01:47

wladypauly
Membru
Site web

Arată-mi unde am zis că-mi ești dușman. Am zis că opui rezistență la schimbare. Ceea ce puțin diferit.

Cei ce vor să intre de pe android nu cred eu că reprezintă o prioritate pentru acest forum.

Ești sigur? Chiar și cei care vor să răspundă unei întrebări în timp ce stau la terasă/în tren/ pe vârf de munte? Răspunsul la o întrebare (mai ales a unui începător) nu e prioritate pentru forum? Atunci nu știu eu ce înseamnă forum.
P.S. Hai s-o lăsăm baltă. Tu rămâi la părerea ta, eu la a mea.

#38 08 Oct 2016 18:02:23

Sunny
Oaspete

geosoft1 a scris:
toata lumea reprezinta o prioritate. nu cred ca intelegi ideea de Comunitate!

Că bine zici, eu înțeleg ideia de comunitate, de aceea sunt și în această discuție cu voi acum, se pare că tu nu ști să accepți și parerile/opinile altora.

#39 08 Oct 2016 18:05:40

Sunny
Oaspete

wladpauly a scris:
Am zis că opui rezistență la schimbare. Ceea ce puțin diferit.

În opinia mea nu este atât de diferit așa precum o vezi tu acum, vezi de aceea suntem așa de diferiți și avem opinii diferite.

Editat ultima oară de Sunny (08 Oct 2016 18:06:01)

#40 08 Oct 2016 18:12:19

wladypauly
Membru
Site web

Sunny - Tu ești cam singurul de pe aici care are chef de vorbit discuții legate de noul forum. A-i fi dușman cuiva e diferit de a se opune schimbării sau opiniei cuiva. Dacă tu zici altfel... în fine, pentru mine subiectul e încheiat.
------------
Dacă va exista măcar o persoană care să aprecieze noul forum, consider că n-am muncit degeaba.

#41 08 Oct 2016 18:15:53

Sunny
Oaspete

Să încheiem aici discutia, eu rămân la opinia mea chiar daca asta va deranjează și referitor la ce a propus Alexandru.Cucu, sunt de acord cu el.

#42 08 Oct 2016 18:32:54

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Sunny, ma'man! Pe platforma noua poti sa intri si de pe laptopul tau cu lxde. E ok man! Si tot despre ubuntu o sa vorbim si acolo. Doar poate ca, aratand mai "Profi", o sa intre mai multi pasionati de Ubuntu/Linux. Si poate ca o sa si ramana.

Poti sa stai linistit, nimeni nu vrea sa te bage la prieteni pe Facebook cu japca. O sa fii singur singurel daca asa vrei. Doar ca noi ceilalti, intre timp, vom incerca sa abordam mai serios ideea de comunitate.

https://cdn.meme.am/instances/500x/53785843.jpg

Editat ultima oară de iTheMaster (08 Oct 2016 20:04:17)

#43 08 Oct 2016 19:00:28

Sunny
Oaspete

iTheMaster există o vorba românească 'dacă taceai filozof rămâneai'
Nu este frumos ce faci, se numește glume de prost gust sau popular 'misto'
Nu țin minte să fi avut o discuție cu tine și nici glume în program cu tine și nu cred că ne-am potrivi la vârstă pentru asta.
Cred ca am avut o discutie civilizată fara jigniri, fară glume de prost gust, eu am o altă opinie/parere decât au ei/tu și asta nu înseamnă ca tu să fi obraznic cu mine pentru că nu am aceiași opinie ca și a ta.

#44 08 Oct 2016 19:58:27

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

*fii

înseamnă ca tu să fi obraznic cu mine

-----------------------------------------------------------------------

Hai sa iti spun ce ma deranjeaza la tine:

1) Spui ca nu vrei schimbarea platformei pentru ca tie iti indeplineste toate cerintele
2) Pentru ca tu nu vrei sa ai legaturi cu facebook &CO.
3) Pentru ca tu nu vrei sa intre oamenii de pe android sau alte platforme mobile

and the list goes on

TU TU TU TU TU

te pui pe tine in fata, si asta se numeste egoism, in loc sa te gandesti "oare ce e mai bine pentru noi; noi toti". Si pentru asta nu pot sa te respect. Respectul e ceva ce se castiga. Daca veneai cu argumente logice, sustinute, nu aveam nimic cu tine. Acum ma intelegi? Ma indoiesc.

Editat ultima oară de iTheMaster (08 Oct 2016 20:58:53)

#45 08 Oct 2016 20:26:20

Sunny
Oaspete

iThMaster

1. Da, nu doresc schimbarea, poți să-mi respecți opinia ?
2. Da, tot parerea mea, mi-o respecti ?
3. Nu am spus asta, mai citeste o dată, am spus ca nu sunt o prioritate pentru mine.
Și  DA DA DA DA DA  este opinia mea, poți respecta o alta opinie, alta decât a ta ? Fiecare are dreptul la o opinie, învață să asculți și pe cei de lângă tine, nu fi 'egoist' că doar ești într-o comunitate.
Fiecare user își va spune parerea/opinia si va trebui să o respecți, bună rea alta decât a ta, asta e, asta nu se numeste egoism, faci confuzie ca un copil. Mai vrei un alt argument logic ?  trebuie sa-ti cer voie să-mi spun opinia, ca după aceea să mă respecți ? Respectul se învață în cei primi sapte ani de acasă iThMaster.

Și gata subiectul sa închis pentru mine, nu mai răspund la nici o provocare/glumă proasta/jigniri/etc.
Am spus ce aveam de spus, dacă nu puteți accepta și alta opinie/parere, problema este la voi.

Editat ultima oară de Sunny (08 Oct 2016 20:30:16)

#46 08 Oct 2016 20:48:16

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

nu fi 'egoist' că doar

Uite, vezi, aici l-ai folosit bine pe "a fi" smile Sincere felicitari!
-------------------------------------------------------------------------------

1) voteaza in continuare cu pdsr
2) nici daca vrei nu ai nici o legatura cu facebook pe noua platforma
3)

Forumul ăsta ofera tot ce trebuie pentru a primi/oferi ajutor de pe un PC sau laptop cu linux. Cei ce vor să intre de pe android nu cred eu că reprezintă o prioritate pentru acest forum.

Si daca nu am linux nu am voie sa ofer suport? Cum o gandesti tu pe asta? Nu sunt o prioritate in sensul ca "sa asteptam sa vedem daca stie unul care are linux si apoi pot raspunde aia de pe telefoane" ?? Cat e perioada de asteptare? Daca dau spaga pot sa ma bag in fata sa raspund mai repede?

A face parte dintr-o comunitate inseamna sa pui interesele grupului, ca organism de sine statator, inaintea individului (chiar si propria persoana). Si cum tehnologia a avansat si comunitatea are de castigat de pe urma avansului nu are nici o logica sa te impotrivesti evolutiei; decat daca te pui pe tine si interesele tale inaintea grupului.

Si cea mai oripilanta chestie este ca pentru toate astea nu a trebuit sa depui nici un efort, s-au zbatut altii si au sacrificat timp personal si au colaborat foarte frumos (ca sa iasa ceva frumos) si acum cand lucrurile se aseaza si vin asa ca o surpriza pentru cei care activeaza forumul actual... vii tu si te plangi...  ca pe vremea lu' Ceausescu aveau toti servici...  Este jignitor fata de munca depusa de colegii nostri. Nici nu cred ca ai intrat sa vezi cum arata, cum se comporta, care sunt noile facilitati, ce mai trebuie facut, etc. 

Si imi ceri sa te respect? Pentru asta? O bagi pe aia cu varsta? Aici pe forum suntem egali, niste utilizatori si atat. Daca vreau sa te critit (si aduc argumente) o voi face, iar tu la randul tau vii cu argumentele tale. Dar eu pana acum nu am vazut la tine argumente, doar pretexte si ifose.

Esti invitat sa iti revizuiesti atitudinea si sa te re-alaturi comunitatii. Pana la urma ar trebui sa fie un efort comun, iar scopul raspunsului meu este unul critic/constructiv. Daca poti sa iti asumi critica si sa nu o iei ca pe un atac la persoana ar fi perfect.

Editat ultima oară de iTheMaster (08 Oct 2016 21:15:34)

#47 08 Oct 2016 21:07:52

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Mda...

Echipa duce lipsă de contribuitori. Cei care au mai rămas activi fac tot ce pot și cum pot....

De atunci situația nu s-a îmbunătățit, ci din contră...de ce, de ne ce, poate fi discutat în altă parte...
La acel apel au fost 5 comentarii. 5 (cinci)

Acest subiect (Forum nou-sugestii) nu este unul consultativ (de genul dacă DA sau dacă NU) pentru că-n cei,cel puțin, 6 ani de cînd sunt purtate discuții pe această temă sau colaterală au fost extrem de rare opiniile contra schimbării/modernizării/îmbunătățirii/etc.

Că-i dictatorial, că nu-i, putem discuta democratic la "Cafenea..." wink

Repet: o mînă (≤5) de colegi încearcă să facă ceva despre care cred că-i mai bine pentru această Comunitate care nu numără prea mulți membri care să contribuie (prin suport tehnic, promovare, implicare) în ultimii 2-3 ani la supraviețuirea ei.

Întrebarea (apel) e: putem să-i ajutăm sau nu?
.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#48 08 Oct 2016 22:20:06

wladypauly
Membru
Site web

....La acel apel au fost 5 comentarii. 5 (cinci)...

din care două ale mele, că eu sufăr de diaree verbală galopantă. big_smile.
Acum, revenind la treburi serioase. Dacă tot nu ajutăm, hai să nu încurcăm. Zic și eu, ca opinia publică. Ăia de s-au implicat în treaba asta nu s-au implicat că era plata pe oră mai bună sau că dă bine în CV. Aveau și alte treburi, poate mult mai importante decât joaca de serveru' lu' pește și platforma lu' moș Caisă. Da' au vrut să ajute comunitatea. Dac-aș fi rău aș zice că e aceeași comunitate care scrie subiecte de genul „urgent-urgent, am ecran negru la boot” fără să dea o căutare simplă pe forum. Apropo, pe noua platformă e mai ușor să cauți ceva pe forum. Căutați pe net forumuri pe Discourse și o să vedeți. Și tot apropo, când ai ecran negru la boot sau grub-ul e distrus și n-ai decât bash-like editing sau care X-ul de tot sau...sau... n-ar fi mai fain să poți intra de pe tabletă/telefon pe forum și să fie mult mai ușor să cauți/întrebi? Zic și eu. Cred că mai mulți sunt ăia cu un calculator (desktop/laptop) și un telefon/tabletă decât ăia cu 2-3 calculatoare în casă...
Care ar fi dezavantajul trecerii pe Discourse? Că nu mai avem reputația de aici? Ei, na, avem inimioare de toate mărimile. De fapt sistemul de „recompense” acolo e mai bine pus la punct. Că e curba învățării prea abruptă? Haaiii.... când ați trecut de la Windows la Linux/Ubuntu cum era? Găseați din prima Program Files? Da' Control Panel? PEntru ăia mai vechi, când ați trecut de la telefonul Nokia 1100 la ăla cu touchscreen, de câte ori ați dat peste cap interfața grafică pentru că atingeați aiurea cu degetul/palma ecranul? Când ați trecut de la Dacie/Oltcit la Logan sau altceva, ați făcut scandal că și-au permis ăia să pune ABS/ESP/servodirecție, etc. pe mașină? V-a obligat cineva să treceți la smartphone și Logan? Cum? Nu se mai fabricau de alea vechi? A... da. Se cheamă progres tehnologic. Cam atât am avut de spus. De-acum mă concentrez pe ce merită cu adevărat. La bună vedere!

#49 09 Oct 2016 09:55:43

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Perfect de acord cu schimbarea la față. Timp liber nu mai am deloc, și, mai devreme de anul viitor nu cred că voi avea. Pot ajuta doar prin „mersi” și „spor la treabă!”

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#50 09 Oct 2016 11:14:42

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Din nefericire, cei care ajuta in mod efectiv si isi sacrifica timpul ce ar putea avea alta destinatie(personala), TREBUIE sa accepte si sa se obisnuiasca si cu comportamente "contra", multe dintre ele cu nimic util in ele. Aceasta este dorinta omului de a se exprima/manifesta asa cum doreste acolo unde regulile locului sunt permisive. Stiu ca ceea ce sustin este absurd si jignitor pentru cei care sunt activ-productivi, NU doresc acest lucru  dar trebuie sa acceptam realitatea asa cum este. Multi dintre noi, sunt sigur, nu comenteaza cu rea-vointa, vor doar sa-si exprime o opinie care o au la nivelul lor de intelegere, chiar daca nu este utila scopului sau chiar contraproductiva.
Rugamintea mea ar fi sa se faca un efort deosebit si sa se treaca peste aceasta stare, sa se ia la cunostinta opiniile celor de pe forum dar sa fie selectate(fara vre-o precizare) cele care sunt utile acestei actiuni. Rugamintea se adreseaza in special celor "cu munca" fiindca sunt nesemnificativ de putini(destul de dureros de acceptat pentru un forum cu mii de membri sau simpatizanti), la ei se duce toata speranta mea si a multora dintre noi. Din-totdeauna acest forum a existat si rezistat numai prin vointa si efortul unei "echipe" de entuziasti ce si-au sacrificat timpul si munca lor in favoarea noastra care am fost "spectatori" sau chiar am dat cu "paru` ". Eu cred ca de la infiintare acest forum a fost "blestemat" sa aiba entuziasti de acest tip si in acest fel a dainuit si chiar va continua. Forumul nu a existat si rezistat prin exitenta celor care "am dat cu gura" ci prin cei care au participat cu adevarat. Noi, imensa majoritate am costituit "masa" ce a "iritat"(in sensul activitatii) tot ce s-a desfasurat pe forum.
Aceasta este doar o opinie(personala, dar raspund pentru ea) si daca va supara pe cineva PREFER SA FIE STEARSA de catre un admin sau moderator sau, daca mi se va cere, va fi stearsa de catre mine[daca se va mai putea in acel moment]. Multumesc.

Feed

Antet forum