Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 11 Oct 2016 21:25:20

Catalinu
Membru nou
Înregistrat: 11 Oct 2016

Compatibiltate Linux cu laptop-uri low-end

Vreau sa-mi iau un laptop pe care sa-l folosesc la facultate si sa instalez Ubuntu pe el, sa invat Linux. Initial am vrut sa-mi iau un Thinkpad/ Elitebook la mana a doua, dar 700-800 lei + cat costa bateria ajunge tot pe aici. Si nici garantie.. m-am razgandit.
Modele la care ma uit sunt noname-uri, in jurul a 1000 lei. Nu as vrea sa cheltui multi bani ca-s ai parintilor hmm si am deja desktop ok, care duce VM-uri cat cuprinde, dar nu stiu daca o sa-l pot cara la facultate cu mine (la anul, pe vremea asta).

Majoritatea laptop-urilor au procesoare Braswell N300 series, mai sunt cateva Acere cu Celeron 2000 series. Vad ca apar si pe site-ul Ubuntu la ceritified components ( ex  ex ), dar sub alte modele de laptop-uri.
Daca gasesc procesorul de la laptop-ul pe care vreau sa-l cumpar pe lista cu componente certificate la Ubuntu inseamna ca si restul laptopului e ok? Placa video e integrata oricum.

Daca nu gasesc pe nimeni cu acelasi model de laptop, singura sansa sa vad daca merge e dupa ce mi-ajunge? Daca nu e compatibil n-am decat sa-l trimit inapoi...

Si vad ca unele modele au preinstalat ca OS Linux. Nu zice si ce distributie. Asta inseamna cumva ca e compatibil 100%?

N-am mai avut Linux si nici laptop, nu stiu ce la sa ma astept.  Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.

#2 11 Oct 2016 21:59:21

Link^^
Membru
Înregistrat: 05 May 2008

Re: Compatibiltate Linux cu laptop-uri low-end

La munca folosesc Elitebook 9470M si este complet compatibil cu linux Mint 18. Eu nu sugerez sa dai banii pe celeron, cel mai bine cauti un laptop buget cu procesor AMD APU. Vei avea performante net superioare fata de Celeron.

#3 11 Oct 2016 22:02:37

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Tu vrei să-ți iei laptop acum pentru la anu' când te duci la facultate? N-aș recomanda. La anu' pe vremea asta or să fie alte prețuri/alte modele. Ce e acuma la 1500 de lei poate fi la 8-900...
Dacă vrei să înveți Linux pune pe desktop, da' nu virtualizat, ci direct pe HDD, chiar în dual-boot. Și te „joci” acolo. Eventual fă-ți, dacă poți, DVD-uri/stick-uri USB cu mai multe distro-uri și încearcă-le în mod live să vezi care-ți place și apoi rămâi cu aia. Apropo, unul din laptopurile mele e ăsta de mai jos. Merge OK dacă n-am nevoie de chestii complicate (browsing pe siteuri gen G+/Facebook, filme HD sau fullHD, multe documente deschise, tc.). Îl folosesc la școală pentru audio/prezentări și câte un filmuleț mai scurt așa. Dar tot mă disperă câteodată...

Cod:

ASUS wladypauly # lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series SoC Transaction Register (rev 0e)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display (rev 0e)
00:13.0 SATA controller: Intel Corporation Atom Processor E3800 Series SATA AHCI Controller (rev 0e)
00:1a.0 Encryption controller: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Trusted Execution Engine (rev 0e)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition Audio Controller (rev 0e)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Atom Processor E3800 Series PCI Express Root Port 1 (rev 0e)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation Atom Processor E3800 Series PCI Express Root Port 2 (rev 0e)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Atom Processor E3800 Series PCI Express Root Port 4 (rev 0e)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series USB EHCI (rev 0e)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Power Control Unit (rev 0e)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Atom Processor E3800 Series SMBus Controller (rev 0e)
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5286 (rev 01)
03:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 06)

P.S. L-am luat cu vreo 900 de lei acum 2-3 ani cred. Dar n-aș mai face asta încă o dată. Prefer să aștept sau să iau ceva în rate dar mai puternic.

Link^^ a scris:

.... Eu nu sugerez sa dai banii pe celeron, cel mai bine cauti un laptop buget cu procesor AMD APU. Vei avea performante net superioare fata de Celeron.

De acord cu Celeronul care e aiurea, dar nici cu AMD APU A 10 eu n-am avut zile bune pe un Asus. Se înfierbântă în draci, indiferent ce i-aș face, am căutat soluții de mi-a venit acru. Cred că la momentul actual un laptop cu CPU și video Intel ar fi cel mai bun pentru Linux.

Editat ultima oară de wladypauly (11 Oct 2016 23:16:51)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 11 Oct 2016 22:33:32

Catalinu
Membru nou
Înregistrat: 11 Oct 2016

Am inteles ca ar trebui sa evit AMD si graficile comutabile. 

M-am mai uitat la un Dell Inspiron 3558 si Lenovo B50-80 care 100% merg cu Ubuntu si au procesoare mai de doamne-ajuta.

#5 11 Oct 2016 23:18:14

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Nu înțeleg, totuși, de ce vrei laptop acum pentru la anu'... azi sunt mai x286, așa...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#6 12 Oct 2016 18:35:36

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Dell-ul ala e bun.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#7 12 Oct 2016 20:56:55

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

Catalinu b50-80 am și eu și merge strună.

Feed

Antet forum