Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 11 Oct 2016 22:48:42

flaviustech
Membru nou
Înregistrat: 11 Oct 2016

Configurare nameservere pe conexiune cu ip dinamic

Salutare,
Au inceput sa mi se adune domeniile si e timpul sa mi le hostez singur. Timp limita 1 an in care am timp sa ma joc de-a hostingul.
Sistem vechi arhitectura 775 mobo s3000ah intel 2gb ram si dual core e4500 procesor.
Router asus si adaugat la DDNS oferit de rds. (test.go.ro) forwarding la portul 80 pentru statia ubuntu cu ip setat static 192.168.1.164
Sistem de operare ubuntu 16.04 +webmin/virtualmin
Am urmatoarea problema, nu stiu cum sa adaug ns1.test.go.ro sa fie propagat pe internet. Evident ca ar fi ideal sa nu am probleme cand schimba rds i.p si vreau ca acel nameserver sa faca legatura cu DDNS-ul de la rds pe care e conectat routerul.
Din documentatie trebuie sa adaug records cu CNAME sa faca aceasta legatura cu conexiunea mea si nu stiu exact unde si cum trebuie facuta.
Trebuie creat master zone cu ns1.test.go.ro si acolo adaug records NS CNAME sau in master zone test.go.ro adaug nameserverele si adaug cname?
Deocamdata intern functioneaza totul ok, singura problema e ca nu stiu cum sa adaug nameserverele sa aiba si putina redundanta in caz de schimbare ip.
Oricum pe viitor o sa schimb pachetul la rds pe business dar pana vine vremea aia vreau sa ma joc pe ce am sa invat cat mai multe in domeniul linuxului si hostingului.

#2 12 Oct 2016 00:24:20

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Re: Configurare nameservere pe conexiune cu ip dinamic

Vezi ca am unul sau mai multe tutoriale pe forum despre dns. Poate fi un punct de plecare. Tehnic pare ușor ce vrei tu. Complicat este sa înțelegi mecanismele de funcționare ale dns-ul. La mine a durat cam 2 ani pana am început sa înțeleg.  Asa dim avion, dns-ul este simplu, dar nu este asa. Are multe subtilități.  Le pricepi după ce te dai cu capul de ele....  Și crede-mă ca teoria o știam perfect, doar practica ma omora. Acu am uitat din teorie, dar ma descurc la practica wink

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#3 12 Oct 2016 00:38:26

flaviustech
Membru nou
Înregistrat: 11 Oct 2016

Da, nu este dificil, doar ca sunt multi parametri, ma gandesc si la rds sa nu blocheze traficul pe portul 53 care din cate am inteles e folosit de nameserver , am incercat multe. Trebuie sa invat sa pun address records. Nu stiu mai exact unde trebuie adaugata si intre cine si cine. Intre rootul de la statia pe care e pus ubuntu si routerul meu sau cum? Logica imi spune ca din moment ce pot accesa test.go.ro din internet si nu am acces la ns1.test.go.ro trebuie sa adaug acea legatura dintre serverul bind si i.p-ul conexiune care in conditiile de fata va fi DynamicDNS, e putina confuzie in dns (domain name system) si nameservers . O sa caut acele tutoriale dar ma indoiesc sa gasesc ceva util pentru situatia asta cu ip dynamic.
In lan merge pingul la ns1.test.go.ro doar din exterior nu pot accesa.

Editat ultima oară de flaviustech (12 Oct 2016 00:39:50)

#4 12 Oct 2016 19:07:29

guletz2002
Membru

Cum am zis, nu intelegi inca cum functioneaza dns-ul. Calea pe care incerci sa rezolvi e imposibila. domeniul go.ro nu este sub autoritatea ta. prin urmare la orice subdomeniu de sub go.ro nu poti defini tu ce ns-ri sa fie. Calea cea mai simpla este sa-ti iei un abonament de tip business,  cu ip fix. apoi la rnc iti cumperi un domeniu propriu si faci ce vrei cu el. alta varianta este sa iei cel mai ieftin hosting, pe care sa tii un dns propriu ala de la rnc. acasa poti rula un dns-update daca se modifica ip-ul de la rds, care va infinge in serverul dns de la hosting ce vrei tu (ptr, a, etc). daca vrei si redundanta, faci un troc cu un amic, si fiecare din voi este name-server secundar py celalalt.

#5 12 Oct 2016 19:13:18

guletz2002
Membru

Poate explici unde vrei sa ajungi, si ce vrei sa rezolvi. Nu cred ca inteleg exact care e problema ta de fapt.

#6 12 Oct 2016 21:34:46

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

flaviustech a scris:

Salutare,
Au inceput sa mi se adune domeniile si e timpul sa mi le hostez singur. Timp limita 1 an in care am timp sa ma joc de-a hostingul.
Sistem vechi arhitectura 775 mobo s3000ah intel 2gb ram si dual core e4500 procesor.
Router asus si adaugat la DDNS oferit de rds. (test.go.ro) forwarding la portul 80 pentru statia ubuntu cu ip setat static 192.168.1.164
Sistem de operare ubuntu 16.04 +webmin/virtualmin
Am urmatoarea problema, nu stiu cum sa adaug ns1.test.go.ro sa fie propagat pe internet. Evident ca ar fi ideal sa nu am probleme cand schimba rds i.p si vreau ca acel nameserver sa faca legatura cu DDNS-ul de la rds pe care e conectat routerul.
Din documentatie trebuie sa adaug records cu CNAME sa faca aceasta legatura cu conexiunea mea si nu stiu exact unde si cum trebuie facuta.
Trebuie creat master zone cu ns1.test.go.ro si acolo adaug records NS CNAME sau in master zone test.go.ro adaug nameserverele si adaug cname?
Deocamdata intern functioneaza totul ok, singura problema e ca nu stiu cum sa adaug nameserverele sa aiba si putina redundanta in caz de schimbare ip.
Oricum pe viitor o sa schimb pachetul la rds pe business dar pana vine vremea aia vreau sa ma joc pe ce am sa invat cat mai multe in domeniul linuxului si hostingului.

Ce ofera rds -ul sint subdomenii, si dns-ul este livrat odata cu aj conexiunii ppoe, probabil contra cost rds poate livra si ip static, vestea buna estae ca nu trebuie sa faci mai nimic se propaga singur.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#7 12 Oct 2016 21:48:53

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

@flaviustech ai domeniu cumpărat?

Feed

Antet forum