Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 Nov 2016 17:46:13

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Imaginea serverelor din CNAS.

Din cite stiu serverele care deservesc CNSAS se blocheaza deseori fara o cauza , cel putin asa declara Directorul acestei
Institututii , din diferite surse se stie ca exista o incarcare maxima in diferite momente fierbinti ale zilei, mai dar astia nu stiu ca se pot stoca datele in calculatoarele client si trimise esalonat pe tot parcursul zilei fara a cauza incarcari in momente de virf?
Aici https://republica.ro/este-reala-aceasta … igurari-de  sint gasite imagini se pare din sala de servere ale CNSAS.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#2 17 Nov 2016 22:20:17

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Imaginea serverelor din CNAS.

E o camera tehnica, nu un data-center.
Adevarul e ca am vazut mult mai rau tongue

Din cate stiu, Novensys (unul dintre implementatori), este in insolventa de vreo doi ani, deci orice ar fi implementat e cu siguranta pe duca.

#3 18 Nov 2016 20:55:07

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Dacă au doar ceva servere în o anumită încăpere înseamnă că nu au habar de ce tehnologii sunt folosite la ora actuală.
Micro servicii, docker, kubernetes, automatizare cu juju.
Dacă aveau minimul de automatizare, puteau face serviciul elastic, scalabil pe cloud.

Și ar trebui să reamintesc de https://www.cockroachlabs.com/blog/cock … 100-nodes/ asta, că viitoarea bază de date.
Cel puțin din partea lor progresul e promițător.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (18 Nov 2016 21:30:16)

#4 28 Dec 2016 15:41:27

superincepator
Membru
Locaţie: cluj
Înregistrat: 17 May 2016

una din marile probleme  sunt de fapt in calculatoarele medicilor . calculatoare depasite moral  si vechi. pentru motive necunoscute de mine  medicii NU investesc in achizitia unui PC  cu o configuratie decenta .....pentru ca s-a dus vestea ca siui este prost si da erori , lucru care este adevarat, insa doar in 10 -30 % din cazuri . restul problemelor sunt chiar din pc-urile medicilor .

Fratele meu care este medic a cheltuit 8.000 lei  pe un pc , si de atuncia probleme lui cu siui  au fost reduse la minim . binenteles ca isi face backup la fiecare sfarsit de zi , pentru ca nici siui si nici windows nu sunt de incredere smile

SIUI este oricum o vrajeala a statului, unde s-a urmarit cheltuirea de bani , nu neaparat performanta ....

Feed

Antet forum