Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 17 Nov 2016 13:36:10

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Conexiune DSL

Am o problemă cu conectarea prin cablu pe Xubuntu 16.04. E o conexiune DSL foarte simplă pe care o configurez în câteva secunde însă ingrozitor de înceată. Siteurile principale (gen Youtube, Google) se deschid imediat şi merg excelent, însă foarte multe se încarcă la nesfârşit fără să afişeze nimic. Mai mult, distribuţia se instalează îngrozitor, merge şi pe urmă stagnează estimând undeva la 18 ore de instalare!!!! Singura soluţie e să scot cablul şi să instalez totul fără net, dar la actualizări se intrerupe şi îmi spune să verific conexiunea la net. Cei de la firmă au venit la mine, au verificat conexiunea şi mi-au demonstrat că e ok pe un laptop cu Windows, unde totul merge strună. Au verificat chiar viteza, totul funcţionează ok, dar nu pe Linux. Acum stau pe un Xubuntu fără actualizări şi fără prea multe programe, pentru că e imposibil să instalez ceva.

Editat ultima oară de Valc (17 Nov 2016 13:36:34)

#2 17 Nov 2016 16:33:35

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Re: Conexiune DSL

Fa conexiunea cu sudo pppoeconf din terminal si o sa mearga normal. daca nu ai instalat pppoeconf deja, il poti instala cu conexiunea aia inceata

#3 17 Nov 2016 16:54:17

Valc
Membru

Nu cunosc prea multe despre terminal în afara unor comenzi simple (gen sudo apt-get install x, clear etc.) Mă poţi îndruma spre un tutorial? Mulţumesc. PS. Asta înseamnă că voi avea deja o conexiune făcută în programul de instalare pe care trebuie să o MODIFIC prin terminal sau să fac alta nouă?

#4 17 Nov 2016 22:11:42

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Verifica MTU sa fie 1492 pe conexiunea PPPoE.

#5 18 Nov 2016 16:43:13

Valc
Membru

Alexandru.Cucu a scris:

Ok, şi la cât îl pun dacă este?

#6 19 Nov 2016 10:50:22

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

Valc a scris:

Alexandru.Cucu a scris:

Ce a vrut sa spuna omul este sa verifici sa fie 1492. Adica, daca are orice alta valoare, sau este trecut automatic, il modifici in 1492

Daca nu merge nici asa (si la mine nu a mers cand am avut aceeasi problema), scrie in terminal sudo pppoeconf si urmeaza instalarea de acolo. Nu te mai speria ca e terminal, ca nu te mananca. Functioneaza pe principiul next next username password finish.

#7 22 Nov 2016 13:55:50

luciraica
Membru
Locaţie: Medias
Înregistrat: 09 Dec 2014
Site web

Buna ziua,
revin dupa un an cu o alta problema, s.a.:
am instalat kubuntu 15-10 si am facuta upgrade la 16-04
am configurat conexiunea la internet (provider RDS-RCS  tip: DSL cu login si parola)
Problema este urmatoarea: se conecteaza dar dupa cateva secunde transferul de date este foarte incet sau lipseste cu desavarsire, asta cu conexiunea activa! Daca deconectez si ma reconectez din nou nu se mai restabileste conexiunea. Dupa tentativa de reconectare nici nu mai potre configura conexiunea DSL deoarece butonul de validare este inactiv.
De unde este problema? Din Browser? Am Mozilla Firefox si nu pot sa instalez alt browser ca nu am conexiune la internet.
Precizez ca am configurat bine conexiunea DSL. Inainte de upgrade si in timpul upgrede-ului transferul de date a fost impecabil.
am incercat cu pppoeconf de la prompter, face conexiunea   (conection is triggered) dar nu apare in bara de neniu la conexiuni si nici nu se activeaza. Am verificat fisierele din /etc/ppp... si MTU este 1492 si loginname-ul este corect
de unde-i problema??
multumesc anticipat

#8 22 Nov 2016 18:01:14

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

1) sterge toate conexiunile care apar in network manager
2) dai restart la calculator
3) refaci conexiunea cu pppoeconf (nu o sa apara nimic in network manager asa ca nu iti bate capul)
4) intri pe net

Spor!

#9 22 Nov 2016 19:40:48

luciraica
Membru
Locaţie: Medias
Înregistrat: 09 Dec 2014
Site web

multumesc
am reusit cu pppoeconf
in network manager la conexiunea dsl butonul OK este inactiv, nu stiu de ce..
o zi buna

#10 26 Nov 2016 22:32:29

Valc
Membru

iTheMaster a scris:

Valc a scris:

Alexandru.Cucu a scris:

Ce a vrut sa spuna omul este sa verifici sa fie 1492. Adica, daca are orice alta valoare, sau este trecut automatic, il modifici in 1492

Daca nu merge nici asa (si la mine nu a mers cand am avut aceeasi problema), scrie in terminal sudo pppoeconf si urmeaza instalarea de acolo. Nu te mai speria ca e terminal, ca nu te mananca. Functioneaza pe principiul next next username password finish.

Da, m-am uitat mai întâi pe Youtube şi pare simplu. Momentan mi-am luat router, dar acolo a apărut o altă problemă, pe care am postat-o în altă parte.

Feed

Antet forum