Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 26 Nov 2016 16:32:52

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Conectare la router

Mi-a montat cineva un router TP-LINK, deci nu prea ştiu ce mi-a făcut pe-acolo. Internetul e ok, însă nu mă pot conecta la el cu tabletă, telefon sau laptop. Îmi apare "protejată cu WPA2. Conectare eşuată." Orice dispozitiv aş folosi, pentru că am încercat şi cu nişte telefoane mai vechi.

#2 27 Nov 2016 02:43:25

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Re: Conectare la router

^ smile))))))))))))

omule, ma omori

intreaba-l pe nenea ala care ti-a "montat" router-ul ce parola ti-a pus la reteaua wifi. cand dai sa te conectezi si iti cere parola, pui parola aia.

#3 27 Nov 2016 17:20:43

Lulu
Membru
Înregistrat: 07 Jul 2013

Se poate ca router-ul să aibă, undeva, parola de acces.
Întoarce-l pe toate părțile și poate.........
Al meu, de la Telekom, are WLAN KEY pe spatele router-ului.
Introduci KEY la conectare.

Editat ultima oară de Lulu (27 Nov 2016 17:21:31)

#4 27 Nov 2016 20:43:08

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

iTheMaster a scris:

^ smile))))))))))))

omule, ma omori

intreaba-l pe nenea ala care ti-a "montat" router-ul ce parola ti-a pus la reteaua wifi. cand dai sa te conectezi si iti cere parola, pui parola aia.

Chiar daca sunt TOTAL oftopic, nu ma pot abtine sa nu remarc ca ai fost deoasebit de inspirat in raspuns. Eu unul, NU vad orice alta varianta de raspuns credibila. FELICITARI.

#5 27 Nov 2016 22:37:52

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

Eu sunt mai slab cand vine vorba de relatii sociale si nu stiu daca zici la misto sau nu. Am sa merg pe premisa ca zici la misto (mersi de puct la reputatie totusi, makes me happy):

Daca vrei sa intri in setarile router-ului, conecteaza-te la el cu cablu (de pe laptop sau pc) si deschide un browser (google chrome, internet explorer, firefox, safari, ce ai tu)
- apoi scrie sus in bara de adresa ip-ul router-ului (scrie in manualul de utilizare, incepe cu 192.168.xxx.xxx) si dai enter
- dupa ce ai ajuns pe pagina router-ului o sa iti ceara un login si o parola (de obicei este "admin" / "admin" (fara ghilimele) sau "admin" / (nimic))
- dupa ce te-ai logat du-te la sectiunea wireles sau wifi (trebuie sa fie pe acolo, eventual pe la manual setup pe undeva)
- la sectiunea 802.11 mode (sau ceva de genu) pui routerul in b/g/n - adica sa emita pe toate canalele astea)
- du-te apoi la sectiunea security (daca e separata) si alege o alta parola pe care sa o tii minte
-dai save pe undeva pe jos si astepti pana la un minut sa ti se reseteze router-ul cu noile setari

Acum, pe fiecare dispozitiv cu care ai incercat sa te conectezi, intri in managerul de retele (network manager) si stergi detaliile deja salvate pentru reteaua respectiva. Poti sari peste acest pas daca schimbi numele retelei wifi (ssid-ul) atunci cand esti la sectiunea wireless pe acolo (de unde schimbi si parola).

We cool, man?

Cool!

#6 30 Nov 2016 07:49:46

Valc
Membru

Imposibil să nu ştiu parola pentru că m-a întrebat cu voce tare: Ce parolă doriţi? Şi i-am pus parola mea uzuală. Dar nu se conectează cu parolă cu tot. Adică încercă să se conecteze şi afişează pe telefon Conectare eşuată.

#7 30 Nov 2016 07:56:45

Valc
Membru

iTheMaster a scris:

^ smile))))))))))))

omule, ma omori

???? Păi am pus parola deja, deci nu o mai cere. Nu cere nimic, doar nu se conectează. Arată ca şi cum ar vrea să se conecteze apoi zice Conectare eşuată.

#8 30 Nov 2016 08:01:21

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

O fi greșit vreun caracter la parolă, resetează routerul (are un buton Reset la spate, ține-l apăsat 10 secunde: Uite pagina FAQ a producătorului), și configurează-l iar: Aceeași documentație, citește.. Ce-i așa greu?
Și-n fine explicații detaliate configurare...

Editat ultima oară de shogun1 (30 Nov 2016 08:02:56)

#9 30 Nov 2016 14:10:17

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

@valc  e ultima mea postare aici, asa ca fii atent. Fie faci cum ti-am spus mai sus (si e mura-n gura) fie ne lasi in pace, pentru ca lipsa ta de interes de a te implica adanc in problema TA ma face sa imi pierd rabdarea. "de ce sa mai fac...?"... Fa cum ți s-a spus și o să vezi unde e problema. Vorba lui shogun1, poate ti-a greșit nenea ăla un caracter, o majuscula... Dar daca te doare mâna sa vezi atunci rămâi sănătos cu problema cu tot

Editat ultima oară de iTheMaster (30 Nov 2016 14:11:04)

#10 30 Nov 2016 14:49:38

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Valc a scris:

Imposibil să nu ştiu parola pentru că m-a întrebat cu voce tare: Ce parolă doriţi? Şi i-am pus parola mea uzuală. Dar nu se conectează cu parolă cu tot. Adică încercă să se conecteze şi afişează pe telefon Conectare eşuată.

Oricum nu are treaba cu Ubuntu dar la unele telefoane android sint probleme cu criptarea , au am ales fara criptarea parolei dar cu identitatea retelei fara fir ascunsa , i-i spui la cine a montat routerul sa-ti instaleze cu SSID ascuns, adica la o scanare uzuala cei ce nu stiu ID retelei nu se pot conecta.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum