Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Jan 2017 23:48:44

poca92
Membru nou
Înregistrat: 05 Jan 2017

(REZOLVAT) probleme la Ubuntu software center

buna am si eu o mica mare problema pe ubunt e prima oara cand il folosesc si aici am gasit multe raspunsuri si subiecte despre ubunt... ok acum la subiect... am instalat ubuntu ca la carte iar in software center m-a lasat doar sa scot pluginurile pentru flash dupa care time out nu pot sa mai scot nimic am incercat de toate dati-mi ceva sfaturi pentru rezolvarea problemei.. pun 1.2 print spre solutionarea problemei http://imgur.com/a/vFWs3       http://imgur.com/a/vTE0W

Editat ultima oară de poca92 (09 Jan 2017 13:07:17)

#2 06 Jan 2017 12:06:42

RHADE
Membru
Locaţie: Brașov
Înregistrat: 10 Jul 2009

Re: (REZOLVAT) probleme la Ubuntu software center

Prin "să scot pluginurile", te referi la instalare sau dezinstalare?
Deschide un terminal și vezi dacă ai vreo eroare după comanda

Cod:

sudo apt update

Prostia înseamnă să faci același lucru în mod repetat, așteptând rezultate diferite.

#3 07 Jan 2017 12:27:37

poca92
Membru nou

am incercat comanda  SUDO apt update si-mi spune ca comanda nu-i recunoscuta... doar m-a lasat sa instalez pluginurile pentru flash... cum pot incarca pozele direct in conversatie fara link ca sa pot arata ceea ce se intampla...?

Editat ultima oară de poca92 (07 Jan 2017 12:33:06)

#4 07 Jan 2017 17:22:29

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

poca92 a scris:

am incercat comanda  SUDO apt update si-mi spune ca comanda nu-i recunoscuta...

Nici nu are cum sa fie, corect este:

Cod:

sudo apt-get update

Editat ultima oară de TARA24. (07 Jan 2017 17:23:25)

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#5 07 Jan 2017 18:43:58

RHADE
Membru
Locaţie: Brașov
Înregistrat: 10 Jul 2009

TARA24. a scris:

poca92 a scris:

am incercat comanda  SUDO apt update si-mi spune ca comanda nu-i recunoscuta...

Nici nu are cum sa fie, corect este:

Cod:

sudo apt-get update

Da. Scuze smile

Prostia înseamnă să faci același lucru în mod repetat, așteptând rezultate diferite.

#6 08 Jan 2017 14:00:30

poca92
Membru nou

uite aici ce spune http://imgur.com/a/7N3KI

#7 08 Jan 2017 16:15:56

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

De ce nu folosesti/faci upgrade la 14.04?

PS. Si incearca un Xubuntu, Lubuntu....daca tu ai netbookul acesta

https://www.cnet.com/products/samsung-n130-white/specs/

Editat ultima oară de xxvirusxx (08 Jan 2017 16:20:37)

#8 08 Jan 2017 17:35:27

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Am mai acris la o postare(a  altui membru) că nu înțeleg nimic din ce este scris. Ai o singură frază căreia nu i-am înțeles adresarea. Voi încerca să-ți dau ceva idei pe baza unor situații imaginabile. Sper să nu-mi sari în gât pentru aceasta.
1. Eu cred că este greșit/eronat în totalitate titlul. Sofware Center trebuie să aibă condiții ca să lucreze. În situația ta nici nu se poate analiza baza de date software, nu te poți conecta la serverele Ubuntu(indiferent unde ar fi ele).Altele trebuiesc rezolvate înainte de Ubuntu Software Center.
2. Deoarece scrii că ai instalat pluging-uri ar însemna că poți instala orice. Dar ... :
    2.a. Nu știu ce pluginguri ai instalat prin software center. Eu văd numai varianta în care ăi făcut download la vre-o aplicație, pluging, ... , și apoi ai făcut instalarea prin Sotware Center. Aceasta înseamnă că ai avut conexiune net. Conform intuiției lui @xxvirusxx, ai un netbook numai cu wi-fi fără placă LAN(sper să fi analizat atent prezentarea). Eu nu cred că ai făcut tu configurarea plăcii wireless(presupunând că ai și router wireless) fiindcă din instalare nu știu să se facă această configurare. Deci, ... nu știu ce este la tine.
   2.b. Rezultatul la "sudo apt-get update" îmi spune că tu (probabil) NU ai conexiune internet, indiferent de care ar putea fi ea. Prin instalare se formează un depozit/baza software cu adresele serverelor ubuntu de unde se face download. În mod normal acestea sunt activate(cu posibilitatea ulterioară de modificare a acestora) prin instalare. Așa că ar trebui să poată fi accesate la cerere(sudo apt-get update). La tine nu  poate fi nimic accesat. Concluzia imediată ar fi că nu ai conexiune valida la internet.
   2.c. Nu mai continui cu presupuneri tip "mama-Omida" că nu cred să te ajute dacă nu înțelegi ceva din ce ți se scrie.
3. Este necesar să te documentezi puțin pentru a ști MINIMAL ce este cu acest "ubunt", care este aproximativ la fel ca orice linux. În caz contrar nu vei reuși să știi ce să întrebi, cum trebuie să urmezi sfaturile și ce trebuie să urmărești.
Succes.
sandu

#9 08 Jan 2017 20:42:17

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

@sandu

- acel netbook are si LAN...wired=fir=LAN
- cum el foloseste 13.04...suportul pentru acesta s-a dus de prin 2014....probabil si serverele cu pachete pentru acesta au disparut....de aceea si erorile...

#10 08 Jan 2017 21:20:57

sandu
Membru

@xxvirusxx
Multumesc foarte mult. Am remarcat asta dar numai dupa ce făcusem "trimite". Trebuia să editez răspunsul dar am zis că poate mai sosesc informații corecte de la el și atunci să fac și îndreptarea erorii. Vina îmi aparține în totalitate.
Eu n-am găsit nimic clar/util în mesajul lui; este o surpriza si Ubuntu 13.04 fiindcă este absurdă varianta aleasă acum. Deci este clar că NU poate face "update" sau "install" fiindcă serverele din depozitele lui nu mai sunt active. Singura soluție este să instaleze o variantă de Ubuntu dintre 12.04.5(suport până în aprilie 2017!), 14.04, 16.04 .
Incă o dată îți mulțumesc mult pentru precizare și îmi cer scuze dacă am creat confuzie. Așteptăm noi informatii sau chiar o rezolvare.
sandu

#11 09 Jan 2017 02:52:40

poca92
Membru nou

Acum tin sa mentionez ca am inteles cu exactitate la ce s-au referit sfaturile voastre... problema de fapt era de la mine... tin sa va multumesc pentru sprijinul acordat... ps. cum as putea face update la un soft mai recent ? binenteles daca exista o cale fara trebui sa pun ubuntul pe un stick..? big_smile intradevar e acel laptop doar ca am 2 gb de ram..big_smile si folosesc doar wi-fi pentru ca nu sunt in tara si proprietarul are routerul in camera deci... no acces...

Editat ultima oară de poca92 (09 Jan 2017 02:55:13)

#12 09 Jan 2017 10:14:44

sandu
Membru

1. Nu stiu sa existe vre-o cale de facut upgrade de la o versiune ce nu mai are suport ubuntu. Explicatia apare din imposibilitatea de a accesa serverele ubuntu prin depozitul ce-l ai facut la instalare.
Există variante de "păcălit" si făcut upgrade dar, eu NU te sfatuiesc sa faci asa ceva. Nu merită!
2. În general, din practică, s-a ajuns la concluzia că upgrade la o variantă superioară(normală!) este mai buna a fi făcută prin instalare "pe curat". Este greu de demonstrat așa ceva, sunt multe pro & contra dar, pentru nespecialiști(ca mine!) este bine să se ia calea cea mai comodă.
3. Cum ai prezentat tu, eu înțeleg că nu ai CD/DVD-ROM. Poți face ușor instalarea de pe stick cu condiția sa ai în BIOS această opțiune de boot-are. Găsești foarte ușor pe forum cum se face un stick ubuntu boot-abil.
4. Ai grijă la instalare să dai configurarea rețelei(wireless) după instalare, apoi să faci o configurare wifi corectă pentru ca apoi să poți accesa serverele ubuntu pentru a se face "update" în configurare automată/manuală, pentru a instala aplicațiile dorite, pentru a te "delecta" prin internet.
Succes!
sandu

#13 09 Jan 2017 13:05:58

poca92
Membru nou

ok multumesc mult pentru sfaturi tineti-o tot asa

Feed

Antet forum