Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 29 Jan 2017 23:14:19

BIT2GBRO
Membru nou
Înregistrat: 12 Jan 2016

Routere trafic from ip to other ip

Salutare dragii mei, am o problema tehnica si sper ca cineva din voi sa ma poata ajuta.
Ideea este urmatoarea, am 2 servere de teamspeak care ruleaza pe port UDP si sunt foarte vulnerabile.
Ce as vrea sa fac?
pai sa spunem ca ip-ul unu server este 1.1.1.1:9987, ce as vrea sa fac? Sa fac un dns pentru ip 2.2.2.2 iar la conectare fara ca clientul sa observe sa fii conectat la ip-ul 1.1.1.1:9987. Cu alte cuvinte sa ascund ip-ul adevarat pentru a evita floodul udp si alte prostii, cum pot face asta? Va multumesc tuturor si pentru ajutrul din trecut!

#2 30 Jan 2017 12:41:08

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Routere trafic from ip to other ip

Nu stiu ce protocol foloseste TeamSpeak, dar pentru SIP cel putin se pot folosi alte host-uri pentru RTP, trebuie doar setat corespunzator. Verifica daca stie asa ceva.

Oricum, se poate observa extrem de simplu care e host-ul si portul. Trebuie doar sa fii in convorbire si sa te uiti catre ce IP-uri si ce porturi se face trafic.

Pe host-ul vizibil direct (cel din DNS) trebuie sa ai cel putin un port deschis pentru a autentifica clientii si pentru a redirectiona traficul de voce catre alte host-uri deci poti foarte bine sa primesti pe acel port un atac big_smile

Singurul lucru care ar putea sa te salveze ar fi un firewall bun, dar depinde de atac.

#3 03 Feb 2017 13:49:42

BIT2GBRO
Membru nou
Înregistrat: 12 Jan 2016

Pai ca sa iti dau mai multe detalii teamspeak3 ruleaza pe port UDP si port este aleatoriu (implicit este 9987 dar e irelevant), problema cea mai "urata" o reprezinta boti de mirc de care nu prea am idee cum pot scapa si daca ar fi macar o sugestie din partea cuiva ar fi super!

#4 03 Feb 2017 19:30:39

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

BIT2GBRO a scris:

Pai ca sa iti dau mai multe detalii teamspeak3 ruleaza pe port UDP si port este aleatoriu (implicit este 9987 dar e irelevant), problema cea mai "urata" o reprezinta boti de mirc de care nu prea am idee cum pot scapa si daca ar fi macar o sugestie din partea cuiva ar fi super!

Trebiuie sa aiba un port de unde incepe sa faca comunicatia initiala, dupa care trimite clientului portul asa zis aleatoriu.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum