Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 Jun 2017 18:33:33

nik38
Membru
Locaţie: ploiesti
Înregistrat: 26 Oct 2013

Disparitia SWAP-ului

Buna seara tuturor,
Pe un laptop, am doua sisteme de operare, astfel:
Pe HDD este instalat win.7 pro. iar pe un SSD (A-Data/120GB) montat in locul unitatii optice, am instalat Ubuntu 16.04-LTS
Am folosit aproape jumatate de an ambele O.S.fiind pe deplin multumit de modul in care lucrau.
De curand insa, boot-area in ubuntu se face cu mare intarziere (peste.2 minute fata de aprox.20 sec.cat dura inainte). Odata intrat in sistem, acesta se comporta normal
Folosind aplicatia G-Parted, am constatat ca mi-a disparut partitia de SWAP.,probabil dintr-un conflict software aparut in timpul utilizarii unui stick usb cu ubuntu live.Mentionez ca acel stick, l-am creiat cu aplicatia "Universal USB installer" de pe O.S. Windows 7. (al aceluias laptop). Nu stiu daca aceasta este cauza diparitiei Swap-ului,dar de vreme ce n-am sters eu partitia, n-am alta explicatie. Cert este ca incidentul s-a produs odata cu crearea acelui stick.
Intrebarea este daca  si cum pot reface swap-ul, fara sa reinstalez intregul sistem de operare. Multumesc.

I think in linux!

#2 10 Jun 2017 09:29:34

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Re: Disparitia SWAP-ului

Cica daca ai SSD in sistem poate fii belea sa faci swapul pe ssd, despre cum se face swapul fara sa reinstalezi ubuntu
aici https://www.digitalocean.com/community/ … untu-16-04

Editat ultima oară de bula20 (10 Jun 2017 09:30:02)

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum