Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Sep 2017 16:29:30

rootanthraxrr
Membru nou
Înregistrat: 14 Sep 2017

Legare server VPN cu DHCP

Salutari!

Vin si eu cu o intrebare, sper ca nu deranjez pe nimeni, sunt nou pe aici..
Se da una bucata masina cu ubuntu 16.04 care este facut pentru a servi scopul de server de vpn.
Am instalat serviciul pptpd, totul bine si frumos, numai ca, in reteaua in care exista, sunt folosite clasele de IP-uri A, B si C. Server-ul de vpn cere (neaparat?!) o plaja de ip-uri de unde sa le dea utilizatorilor.
Totul a mers perfect, pana la un moment dat, cand... unul dintre ip-urile care erau destinate vpn-ului, a devenit folosit de alt host din reteaua X. Si a crapat. Si atat..
Aparent, pptp-ul daca are un client nou care vrea un ip, iar ip-ul care era destinat lui, el nu stie sa treaca mai departe, la urmatorul ip.. ramane blocat acolo!
Are cineva vreo metoda de a lega DHCP ul retelei la acest pptp?

TL;TR:
Trebuie sa leg serviciul pptp la dhcp-ul retelei, ceea ce inseamna ca trebuie sa elimin range-ul de ip-uri pus manual de catre mine. How?

#2 14 Sep 2017 20:38:57

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Re: Legare server VPN cu DHCP

Ca si sugestie se poate convietui cu VPN in sistem.Cred ca nu ai numai vpn in sistem probabil ai si alte servicii.
Toate serviciile Ubuntu , de mail , ssh, samba etc au in configuratie si ip de folosit.
Alegi fiecare serviciu sa utilizeze si ip de vpn , rulezi din terminal :

Cod:

sudo ifconfig

si vezi ce ip are vpn-ul
Cred ca poti sa folosesti vpn-ul fara probleme probabil in container sau virtual.
Spre exemplu sa serverul de mail setezi si ip de vpn sau vpn exclusiv sa lucrezi intern pe vpn, asta ca si sugestie.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#3 14 Sep 2017 22:34:25

rootanthraxrr
Membru nou
Înregistrat: 14 Sep 2017

Cred ca nu ne-ntelegem, rostul nu e sa scriem pentru a ne afla in treaba, just saying
Cu riscul de a ma repeta, poate ca nu m-am explicat eu corect.

Server-ul de vpn (EU) accept clienti (tu, el, ea, ei, ele) carora le dai IP-uri. IP-uri care nu-s din dhcp, e pur si simplu un range pe care l-am pus eu in config-ul server-ului de pptp. eu vreau ca, clientii sa isi ia IP-ul direct de la server-ul de DHCP.

#4 15 Sep 2017 08:27:16

bula20
Membru

Pai seteaza DHCP sa faca handle si la range VPN, chiar incep sa inteleg daca te referi la un program anume.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#5 15 Sep 2017 11:11:07

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Eu zic sa-ti configurezi corect subneturile si sa routezi traficul intre subneturi. Nu-i recomandat sa amesteci clientii de VPN cu restul retelei.

Mai poti folosi range-uri diferite pentru clientii conectati direct la retea si cei de vpn ca sa  fii sigur ca nu ai conflicte.

#6 15 Sep 2017 11:17:52

bula20
Membru

Parca i-mi aduc aminte, clientii care vor vpn intra pe portul TCP 1723, si de acolo preiau ip , care nu trebuie sa fie in conflict cu alte retele locale.

2GB ram, 160GB hdd.

#7 10 Oct 2017 17:54:42

zerounu
Membru nou
Înregistrat: 10 Oct 2017

DHCP primeste un mac si ofera un ip - pptp server primeste un user si o parola si ofera un ip . Modul de functionare al celor doua servicii e total diferit si nu poti face ce iti doresti tu (poate printr-o metoda mai neortodoxa ... ) .
Plajele de ip-uri oferite de cele 2 servicii nu trebuie sa se intersecteze .

Editat ultima oară de zerounu (10 Oct 2017 17:58:25)

Antet forum