Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Apr 2018 13:58:53

alex_3se
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2010

Placa de baza defecta, sfat cumparare alta

Salut !
Mi s-a stricat placa de baza si sunt nevoit sa cumpar alta. Procesor i3 coffe lake.
Este compatibila GIGABYTE B360M D3H cu Linux ? e cea mai ieftina placa.
Sau ce ma sfatuiti sa cumpar altceva mai scump ?
Bugetul maxim 500 Lei si as vrea sa aiba DisplayPort si ca brand MSI, GIGABYTE, ASRock dar asta vad ca e mai scump decat celelalte.

Editat ultima oară de alex_3se (14 Apr 2018 14:36:10)

#2 16 Apr 2018 13:18:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Placa de baza defecta, sfat cumparare alta

E compatibila placa. Nu vad nicio ciudatenie prin specificatii.

#3 17 Apr 2018 19:09:03

alex_3se
Membru

Deci e 100% compatibila GIGABYTE B360M D3H cu Linux ?
Am observat ca placa asta are un chip de retea Intel® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit).
Nu e model mai vechi ? e mai slaba decat Intel I219V de la alte placi de baza ? ca am internet de 1000 Mbps si nu vreau sa fiu limitat de placa de retea veche.
Sincer m-as orienta catre MSI ca nu stiu cat de sigure sunt astea de la GIGABYTE.
E brand bun si fiabil ?

#4 18 Apr 2018 10:28:39

gbagape
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 10 Aug 2011

Eu am aceasta placa de bază de 8 ani și nu m-a dezamăgit, încă este funcțională 100%.

Degeaba porți capul pe umeri dacă nu știi când să'l folosești.
Yahoo:gbagape
Ubuntu User # 34906,http://linuxcounter.net/user/551248.html

#5 21 Apr 2018 14:19:45

alex_3se
Membru

Alexandru.Cucu a scris:

E compatibila placa. Nu vad nicio ciudatenie prin specificatii.

Am cumparat GIGABYTE B360M D3H si nu vede placa de retea si nici cea video din procesor ! am pus o placa de internet si se vede oribil imaginea ca nu am dedicata.
Rezolutia e blocata pe 1024x768, nu o pot modifica deloc.
Nu e compatibila placa de baza cu LINUX, o returnez si iau alta.

#6 05 May 2018 20:32:09

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Salut poate ca eu vad lucrurile din alte puncte de vedere de exemplu
daca tu ai avut o placa de baza cu North Bridge de la Intel Si Southbridge de la VIA
Incerca sa cumperi o placa de baza aceste componete tot de la acesti furnizori bine inteles mai trebuie sa te uiti daca suporta FSB si procesor-ul tau daca merge cu acelasi tip de memorii ram pt ca ma gandesc ca vrei sa le refolosesti!
De ce iti recomand sa iti cumperi cu aceleasi specificatii pt ca altfel celalalt sistem de operare $ o sa iti dea ecran albastru apoi o sa trebuiasca sa reinstalezi celalalt sistem de operare si o data cu el unele programe liciente,  Inca un avantaj ar fi faptul ca poate nu mai stai sa alergi dupa drivere pt win.
Dar daca folosesti numai Ubuntu atici fa ce vrei ca sigur merge din prima pui hdd-ul vechi si gata exista sanse de 99% sa iti booteze si sa nu trebuiasca sa il reinstalezi.

Editat ultima oară de electronist (05 May 2018 20:34:01)

#7 20 May 2018 11:46:12

alex_3se
Membru

Abia mi-au returnat banii cei de la magazin si am hotarat sa va intreb daca sa cumpar alta placa de baza pentru procesorul intel i3 8300 quad core sau sa trec pe amd ryzen pinnacle ridge cu 6 sau 8 nuclee ?
Cumpar separat placa video dedicata compatibila cu Ubuntu.
Mai sunt probleme de compatibilitate intre linux si amd la ora actuala ?

#8 21 May 2018 06:37:55

gbagape
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 10 Aug 2011

Eu de când ”umblu” pe calculator am avut numai amd și nu am avut probleme cu incompatibilități, din toate punctele de vedere.

Degeaba porți capul pe umeri dacă nu știi când să'l folosești.
Yahoo:gbagape
Ubuntu User # 34906,http://linuxcounter.net/user/551248.html

#9 28 May 2018 14:20:37

alex_3se
Membru

Si nu ai avut niciodata probleme de compatibilitate cu AMD ? asta ca ai avut placa video compatibila cu LINUX ca si eu am avut AMD dar si numai probleme cu video onboard.
Si ma gandesc ca sa cumpar o placa video dedicata compatibila cu Ubuntu 18.04 LTS si sa trec pe amd ryzen pinnacle ridge cu 6 sau 8 nuclee. Nu stiu ce placa video sa cumpar si va rog frumos sa ma indrumati catre una.
Ca bani nu pot sa cheltui mai mult de 400 - 500 lei ca o cumpar de pe site-urile de second hand.

#10 22 Jun 2018 17:27:17

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Cred ca esti tu prea speriat si prea pesimist ! din cazua asta ti-se intampla toate lucrurile rele pentru ca te gandesti la ele ! La noi toti ceilalti utilizatori de Ubuntu cum de ne merg toate lucrurile fara nici o problema de incompatibilitate !???
Daca au cumva o placa de baza facuta de intel in intregime de intel totul sa fie de la intel pana si placa de retea sa fie de la intel atunci daca ai vre-o incompatibilitate iti dau eu banii pe ea ! Dar sa nu aibe apsolut nimic nici o alta componeta facuta de vre-o alta firma inafara de intel !
O sa iti vina sa ma pupi de bucurie cand o sa vezi cat de bine iti merg lucrurile ca unse in viata din momentul in care treci pe totul de la intel atat SSD cat si placa de retea  si tot ce mai vrei sa mai pui la calculatorul acela !

Feed

Antet forum