Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 Oct 2007 16:46:19

Tibus
Membru
Înregistrat: 21 Oct 2007
Site web

Yahoo Messenger

A reusit careva sa instaleze yahoo messenger cu wine ?

#2 23 Oct 2007 17:17:48

kLM
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 15 Aug 2006

Re: Yahoo Messenger

Da.

KDE

#3 23 Oct 2007 17:29:24

gabriel
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 18 Oct 2005

E ca şi când te-ai scărpina la urechea stângă cu mâna dreaptă. Gaim / Pidgin este suficient. Cu transferurile ar fii o mică problemă dar cu www.imageshack.us şi www.rapidshare.com se rezolvă.

Keep your friends close and your enemies closer.

#4 23 Oct 2007 18:02:36

Tibus
Membru
Site web

kLM a scris:

Da.

Si iti merge ? eu cand dau sa ma loghez...imi zice ca nu se poate conecta(sa setez proxy sau nu stiu ce...e dat pe no proxy)...Mai zice la instalare ceva ca nu am nici o versiune de internet explorer...are vreo legatura ?

Editat ultima oară de Tibus (23 Oct 2007 18:04:10)

#5 23 Oct 2007 18:04:19

kLM
Membru

Nu merge, dar de instalat se instaleaza parfum smile

KDE

#6 23 Oct 2007 19:05:02

*044*
Membru nou
Înregistrat: 23 Oct 2007

smile)
genial.

#7 26 Oct 2007 19:18:47

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

ai putea sa faci si altfel: instaleaza versiunea de yahoo pt linux!
http://download.yahoo.com/dl/unix/ymess … 1_i386.deb

Debian Linux

1. Save the file to your machine.
   2. Log in as root and type: dpkg -i ymessenger_1.0.4_1_i386.deb to install the application.
   3. Run /usr/bin/ymessenger from X Window to launch the application.

pt imagini:
http://linux.softpedia.com/progScreensh … hot-2.html

PS asta a fost primul program instalat (si am revenit la GAIM smile) )

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#8 26 Oct 2007 19:37:15

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Yahoo Messenger, nu am văzut pe undeva să meargă sub Wine(cineva spunea că ar merge până la Y!M 5.0-eu nu ştiu).Nu cred că ar fi o soluţie bună să instalezi Y!M ptr. linux, pentru că este de la "începuturi" şi altceva nu este. Soluţia cea mai onorabilă este cu Gaim, chiar dacă nu răspunde la unele facilităţi. Încearcă şi Gyach, Kopette şi o să vezi ce îţi convine.
sandu

#9 26 Oct 2007 21:31:57

szabolcs
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 20 Sep 2007
Site web

de ce va complicati, la 7.04 gaim suporta si yahoo messengeru, care recunosc ca e putin in urma, dar 7.10 cu a lui pidgin (cica se poate instala si pe 7.04) merge ca si unsa. recunoaste inclusiv alias-urile. Personal nu cred ca ati cauta nici voi altceva la YM. Inainte sa cautati sa instalati sub wine sau alte variante, acordatii o sansa macar asa in trecere.

eu personal sunt super multumit.

#10 26 Oct 2007 23:34:50

Tibus
Membru
Site web

szabolcs a scris:

de ce va complicati, la 7.04 gaim suporta si yahoo messengeru, care recunosc ca e putin in urma, dar 7.10 cu a lui pidgin (cica se poate instala si pe 7.04) merge ca si unsa. recunoaste inclusiv alias-urile. Personal nu cred ca ati cauta nici voi altceva la YM. Inainte sa cautati sa instalati sub wine sau alte variante, acordatii o sansa macar asa in trecere.

eu personal sunt super multumit.

Pai nu ma complic...vroiam sa stiu doar daca merge smile ...Le-am incercat inainte pe toate celelate si nu am reusit sa fac urmatoarele lucruri :
File Transfer
Arhivare Mesaje
Sa dau BUZZ tongue
Cand dau cuiva sa ma vada invisible...mie nu mi-l arata diferit in lista...doar daca dau click pe el imi zice ....
   Pana la urma am ramas la Pidgin care ai zis si tu...

#11 26 Oct 2007 23:37:06

gabriel
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 18 Oct 2005

Pt. transferuri poţi folosii www.rapidshare.com / www.imageshack.us
Arhivare mesajelor este posibilă in Pidgin activând Logging din Preferences.
Buzz-urile sunt de-a dreptul enervante.
Chestia cu invisible are o fărâmă de adevar. big_smile

Editat ultima oară de giany911 (26 Oct 2007 23:38:22)

Keep your friends close and your enemies closer.

#12 27 Oct 2007 09:04:02

szabolcs
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 20 Sep 2007
Site web

arhivare mesaj, poti alege din setari la pidgin parca ii zice ceva cu "log", imi scapa acu denumirea dar ma voi uita si iti zic, transferu de fisiere se face exact ca si cu YM de sub windows, iti zic sigur fiindca am facut. ceea ce inca nam incercat e BUZZZ-u, dar ma voi uita si dupa acest lucru

(momentan sunt sub windows si de aia nu ti le pot incerca)

#13 27 Oct 2007 12:34:01

aditza
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 12 May 2007

pt buzz, scrii mesaj "/buzz" wink

I figured one day I'd just wake up and and find out what the hell yesterday was all about. I'm not too keen on thinkin' about tommorow. And today's slipping by.

#14 28 Oct 2007 12:37:38

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

pentru mai multe comenzi incercati '/help'

Cod:

Utilizaţi „/help <comandă>” pentru ajutor referitor la o comandă.
Următoarele comenzi sunt disponibile în acest context:
buzz, clear, clearall, debug, doodle, help, join, list, me, say.

smile)

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#15 30 Oct 2007 22:50:47

dim
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 30 Oct 2007

E bun si Pidginul dar totusi mi se pare ca mai e de lucrat la el. In primul rand... chestia cu poza nu merge de nici o culoare... dupa ce o setezi... in loc de ce vrei tu sa se vada... cei de pe yahoo vad un ecran negru. Iar cu file transfer e chiar urgenta... nu toata lumea stie sa uploadeze pe un site.. sau chestii de genul asta. Va dati seama de inconvenienta.
Am instalat si eu cu wine yahoo-ul.. dar nimic... la fel aceeasi problema cu conectarea.

#16 30 Oct 2007 23:10:46

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

@dim

Poza nu se setează din butonul ce apare în fereastra principală ( nu ştiu de ce)
ci din "Accounts -> cont yahoo -> Edit Account". Se şterge mai întâi poza pe care
o aveai (dacă este cazul) şi apoi se pune una nouă. Dacă se procedează aşa se vede
şi în mesagerul yahoo din win.
           Transferul de fişiere de la mesager yahoo din win la pidgin nu merge dar
invers merge fără probleme. Nu există muzică şi nici alte lucruri asemănătoare.
           Pentru transfer şi audio se poate folosi skype (dacă partenerul are)
sau Ekiga (are şi cameră).
           Sau se poate folosi kopete (are cameră) dar nu are transfer win -> linux.

#17 31 Oct 2007 14:39:54

dim
Membru

Am facut si asta... dar tot nimic... ecranul ala negru ma bantuieste... nu stiu care e problema.. Am incercat tot ce e posibil cu poza aia.. am schimbat-o(o fi de la marime), am pus aceeasi poza si in butonul din fereastra principala si in Edit Account, am schimbat-o din nou... dar rezultatul in mod inevitabil tot negru e.
Chestia asta e deranjata... se poate folosi kopete... sau skype sau ekiga... Stiu si eu de programele astea.. dar mi se pare aiurea cand vreau sa fac altceva... trebuie sa schimb programul. kopete pt webcam... skype pt sunet... s.a.m.d.
Oare nu o fi unul care sa le aiba pe toate si sa mearga pe yahoo... unde e majoritatea lumii?
Oricum... multumesc pt ajutor Doru!

#18 31 Oct 2007 16:46:54

kLM
Membru

Cearta-te cu cei de la Yahoo ca nu sunt in stare sa faca o versiune a messengerului lor pentru Linux; problemele care apar sunt doar din vina producatorilor de hard si de servicii care nu ofera suport si pe piata altor sisteme de operare.

KDE

#19 31 Oct 2007 18:25:45

aditza
Membru

dim, am si eu problema cu poza destul de des... insa incep sa ma intreb daca nu cumva problema este tot de la yahoo messenger. Stii de ce? Odata, in timp ce aveam o poza, cineva de pe messenger nu o vedea, insa cand s-a logat pe meebo, a vazut-o. Deci...
Si mai stiu ca pe messenger, cand setezi o poza, o modifica el putin... ii schimba marimea si o si transforma in pcx parca. Deci... nu orice poza se poate vedea din yahoo messenger.

kLM, nu dau vina pe Yahoo, pentru ca oarecum ii inteleg. Ei vor ca lumea sa foloseasca messengerul lor si, in acelasi timp, nu au vreme de facut unul pentru linux. Insa sunt dea dreptul revoltat pe cei de la google, care, desi se dau drept cei mai cinstiti, sunt in aceeasi situatie. Se mandresc ca ei folosesc Ubuntu la companie, insa majoritatea soft-urilor scoase de ei sunt in special pentru windows.

I figured one day I'd just wake up and and find out what the hell yesterday was all about. I'm not too keen on thinkin' about tommorow. And today's slipping by.

#20 31 Oct 2007 18:55:13

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

@dim

Încearcă din nou cum am mai spus. Chiar dacă nu ai poză şterge-o (apasă
butonul remove sau cum s-a numi). Eu le schimb frecvent când vorbesc cu cineva
din win tocmai din această cauză: să mă verific. Şi merge, sigur merge.
Încearcă întâi cu poze mici, avataruri mici.

@aditza

Google are "Repositories" pentru programe pentru Ubuntu. La fel ca
orice repozitor din Ubuntu. Şi în afară de programele cunoscute (GoogleEarth
şi Picasa care sunt cele mai folosite coform statisticilor lor) mai ai alte
nenumărate programe. Vizitează pagina Google Repositories şi vezi ce este
pe acolo.

#21 31 Oct 2007 18:59:12

kLM
Membru

aditza a scris:

Ei vor ca lumea sa foloseasca messengerul lor si, in acelasi timp, nu au vreme de facut unul pentru linux.

Cat timp crezi ca iti ia ca sa faci un YM pentru Linux? Normal ca daca s-ar face lumea l-ar folosi.

KDE

#22 31 Oct 2007 19:15:13

aditza
Membru

@ Doru: de ce nu fac gtalk pentru linux? Cu transfer de fisiere!

@ kLM: pot sa-ti adresez aceeasi intrebare. Daca e asa usor, de ce nu o face google? Yahoo nu o face. Eu pun pariu ca din deinteres, lipsa de timp. Vezi tu, ca si la versiunea pentru Mac lucreaza foaaarte lent. E in acelasi stadiu de mai mult de un an, timp in care, pentru platforma windows au aparut cateva versiuni. Tu zici ca nu e din cauza asta... care ar fi motivul?

#23 31 Oct 2007 19:39:35

kLM
Membru

Imi pare rau dar nu lucrez pentru google, nici pentru yahoo. pidgin (transfer de fisiere)+kopete (webcam)+interfata grafica standard YM+mici tweakuri pe la integrarea tuturor serviciilor intr-un singur pachet=>Y!M for Linux. Insa daca se intampla asta oare va mai fi posibila http://messenger.yahoo.com/feat_interop.php ?

KDE

#24 05 Nov 2007 04:07:27

dim
Membru

mai baieti... io sunt student la poli bucuresti... si cunosc cateva persoane care sunt la calculatoare(io fiind la telecomunicatii) iar la un curs.... tema lor a fost sa faca yahoo messenger in c++. daca yahooul se da ca tema... ce draq de le asa de greu sa scoata o versiune pt linux. Oricum aveti dreptate... degeaba comentam noi cand la mijoloc sunt interese mai mari... sunt sigur ca nea gates a rezolvat ceva sa nu apara YM pt linux... ca asa pierde si el bani...  iar in rest... nu`l doare pe el. Sa-si bata capu` cu asta fraierii ca mine.
@DoruHush am facut cum ai zis tu... si ai dreptate .. merge...la unii apare... la altii... canci.. tot ecranu negru.. acu... draq sa`l ia... cu cine vorbesc pe YM.. ma stiu... cine nu... sa ma cunoasca! smile

#25 05 Nov 2007 16:45:43

aditza
Membru

@dim: Cred ca n-ai inteles bine. Sau, daca nu, atunci profesorul respectiv nu era pe treaba lui. Sa faci un chat e usor. Sa faci un client IM e ceva mai dificil. Sa faci un client IM care suporta voice la noi este proiect de diploma. Pe langa asta, ar mai trebui suport pentru send file si video chat.
Eu zic asa:
1. de ce lui google i-au trebuit apx 2 ani ca sa scoata gtalk, daca e asa usor?
2. uita-te la about, la pidgin, sa vezi cati dezvoltatori lucreaza la proiect...

Yahoo nu face IM pentru linux pentru ca ar trebui sa plateasca pentru el. Niste bani care nu se justifica. Daca ai avut curiozitatea, la versiunile mai vechi, la about YM scria ca de fapt el este facut de o firma pentru Yahoo. Deci Yahoo nu face messengerul, doar il cumpara.
Si atunci, Yahoo zice asa: am dat 10.000$ pe yahoo pentru windows si acopar peste 90% din utilizatorii de PC-uri. Acum, mai dau 10.000 ca sa acopar inca 2-3%? Se merita investitia asta?

Feed

Antet forum