Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 06 Dec 2018 14:42:06

Ionuts13
Membru nou
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 06 Dec 2018
Site web

Este ok sa imi gazduiesc eu singur cursurile video?

Salut,

Mi-am facut un site de cursuri online si vin cu o intrebare la voi. Este vreo problema daca imi gazduiesc eu cursurile la provider-ul meu. Tin sa precizez ca am spatiu unlimited si bandwidth unlimited si putini gb de SSD. Ideea e ca nu prea am bani sa lucrez cu Vimeo sau Whista sau ce altceva mai este. As dori sa stiu daca voi incarca cursurile pe host imi v-a afecta site-ul cu ceva? Viteza site-ul v-a fi afectata cu ceva ? La securitate ma pot ocupa, nu cred ca o sa fie vreo problema. Sunt curios daca cineva si-a mai gazduit singur cursurile
Daca stiti alta modalitate ieftina pentru a hosta video uri puteti sa imi lasati un mesaj.

Multumesc

#2 07 Dec 2018 11:53:39

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Este ok sa imi gazduiesc eu singur cursurile video?

Mutat la cafenea ca n-are legatura cu traducerile.

Acum ca sa-ti raspund la intrebare, site-ul va fi afectat daca ai mai multe persoane care urmaresc clipuri video in acelasi timp pentru ca s-ar putea sa-ti ocupe toata banda big_smile
De ce nu Youtube? Daca vrei sa ai continut disponibil doar pe site-ul tau le poti pune ca private si nu vor aparea in cautari pe Youtube.

Daca vrei sa mergi pe self hosted calculeaza cati clienti poti gazdui cu viteza actuala la internet ca cel mai probabil de asta te vei lovi in prima faza, apoi va fi viteza discurilor de pe care servesti, CPU, etc.

#3 07 Dec 2018 13:36:48

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Salut. Îți spun din experiență: mergi pe YouTube.

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#4 10 Dec 2018 08:15:33

Ionuts13
Membru nou
Site web

Ideea e ca pe youtube nu apar reclame sau recomandari la alte videouri? Nu vreau sa vada clientii mei lucrul acesta.

#5 10 Dec 2018 09:41:31

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Ionuts13 a scris:

Ideea e ca pe youtube nu apar reclame sau recomandari la alte videouri? Nu vreau sa vada clientii mei lucrul acesta.

Cu siguranta nu as pune nimic pe Youtube.
Daca sustii ca ai banda net nelimitata si spatiu de stocare suficient ramai pe hosting-ul tau.

Pe Youtube nu ai siguranta datelor tale deloc, ba mai mult, e posibil sa iti "fure" altii video-urile tale si sa mai si faca bani din/pe munca ta.

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#6 Ieri 08:26:18

Ionuts13
Membru nou
Site web

O sa incerc pe hosting sa vad daca imi cetineste site-ul. Daca o sa fie probleme o sa incerc pe youtube. Mersi pentru raspunsuri

Feed

Antet forum