Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Jan 2020 19:04:16

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Cum pot accesa rapid un director cu foarte multe fișiere în el !???

Bună ziua! Am un SSD care are un singur director cu multe poze și filmulețe amestecate . Doresc să le triez să le pun pe categorii. Dar pt a putea face acest lucru este nevoie sa pot accesa rapid acel director. Lucru care este cam imposibil .
Nu știu de ce nu țîne minte ca la alte siteme de operare care sunt numele fișierelor din acel director.
Problema mea nu este viteza de transfer pt ca este un SSD conectat chiar pe ESATA
Problema mea este atunci când intru în directorul respectiv îmi ia aproximativ 30 minute ca să imi prezinte numele fișierelor !
Apoi dacă Doamne Fereste am închis directorul respectiv gata imi ia din nou 20 minute să îmi prezinte numele fisierelor respective !
dacă folosesc ca explorer utilitarul MC atunci pot naviaga cu foarte mare viteza, adica timpul de acces al directorului respectiv este sub zero secunde!
Dar eu doresc sa pot explora directorul respectiv cu nautilus ca sa pot vizualiza si eu pozele ca sa le pot tria.
Aveți vre-o rezolvare ca o dată citite numele si mărimea fișierelor de către ubuntu să le și țină minte să și-le scrie pe undeva ca să nu mai mă țină din treabă data viitoare !?
Mulțumesc mult !

șî LA MULȚI ANI PE ANUL 2020

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

#2 28 Jan 2020 05:52:54

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Cum pot accesa rapid un director cu foarte multe fișiere în el !???

Modifică în Files, Preferences, Search & Preview: Thumbnails.
Dacă îl lași activat va citi toate fișierele și va încerca să facă iconuri cu preview la conținut. E extrem de lent.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (28 Jan 2020 05:59:17)

Feed

Antet forum