Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Feb 2020 15:47:27

Andrei_Dumitrescu
Membru nou
Locaţie: Câmpina
Înregistrat: 01 Jul 2018

Reputatie Ubuntu

Cochetez de ceva timp cu linux, si am incercat diverse distributii, si observ ca Ubuntu prima mea distributie, are acum o reputatie negativa , unii ar spune ca , Canonical a devenit Microsoftul lumii linux ( probabil din cauza ca vine cu amazon integrat si face colectare de date )  alte distributii au devenit mai populare conform distrowatch.com cum ar fi Linux Mint sau MX Linux, voi ce parere aveti? isi merita Canonical si Ubuntu reputatia negativa pe care o observ ca a ajuns sa o aibe?

#2 18 Feb 2020 17:21:49

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Reputatie Ubuntu

A disparut functia care afisa rezultate de la Amazon pentru cautarile in Dash de prin 2016 daca nu ma insel.
Ramasese doar acel icon pe laucher pe care puteai sa-l scoti din doua click-uri care practic deschidea un link de afiliat, nimic mai mult. Dispare si asta din 20.04 si a disparut deja in 18.04.4 - https://www.omgubuntu.co.uk/2020/01/ubu … on-web-app

Distrowatch arata doar la ce se uita oamenii, nu neaparat ce folosesc sau care e cea mai buna distributie.

Eu sunt multumit cu Ubuntu. Am incercat cateva derivate, dar nu m-au impresionat cu nimic.

#3 18 Feb 2020 21:04:28

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Andrei_Dumitrescu a scris:

Cochetez de ceva timp cu linux, si am incercat diverse distributii, si observ ca Ubuntu prima mea distributie, are acum o reputatie negativa , unii ar spune ca , Canonical a devenit Microsoftul lumii linux ( probabil din cauza ca vine cu amazon integrat si face colectare de date )  alte distributii au devenit mai populare conform distrowatch.com cum ar fi Linux Mint sau MX Linux, voi ce parere aveti? isi merita Canonical si Ubuntu reputatia negativa pe care o observ ca a ajuns sa o aibe?

Treaba cu Amazon nu e decât un link în distribuțiile mai vechi. Iar comparația cu Microsoft mi se pare deplasată.
Cumva trebuie să scoată și ei ceva bani, nu ? Scot din servicii server https://www.phoronix.com/scan.php?page= … 7-Fin-Perf
Cănd a ieșit pe minus cu ceva milioane de dolari, Mark a trebuit să pună stop pe proiectele neprofitabile. Din păcate asta e realitatea.
Apoi ceva oameni au fost dați afară.

#4 19 Feb 2020 15:51:52

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Munca s-a concentrat mai mult pe mediile enterprise.
Openstack si Kubernetes se cauta si din cate stiu Ubuntu e una din cele mai utilizate distributii.
IoT-ul e la moda si Ubuntu Core a castigat mult teren.

Feed

Antet forum