Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 01 May 2020 00:39:48

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Am Ubuntu 20.04 LTS nu functioneaza F2 pt rename files pe Desktop

Buna ziua va rog am nevoie de putin ajutor : am instalat Ubuntu 20.04 LTS si nu imi merge F2 pt a renumi fisierele si directoarele . ( Acum am observat ca nu merge sa le renumesc pe cele care sunt situate pe Desktop.
Cele situate in alte locatii permit schimbarea numelui folosind tasta F2 )
Am rulat ubuntu 20.04 LTS si direct de pe USB stick si se manifesta identic daca fac directoare pe Desktop nu le redenumeste apasand tasta F2 .
Va multumesc !

Editat ultima oară de electronist (04 May 2020 18:55:46)

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.
Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui, ci si la foloasele altora.

#2 01 May 2020 19:38:44

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Am Ubuntu 20.04 LTS nu functioneaza F2 pt rename files pe Desktop

Nici eu nu știam de asta. La mine încă funcționează pentru că sunt pe Ubuntu 18.04.
Cel mai bine e să cauți sursa (de obicei e github) și să raportezi un bug.
https://github.com/GNOME/nautilus
Mai ai posibilitarea să raportezi bug în Ubuntu: https://help.ubuntu.com/community/ReportingBugs
Și se ocupă ei de raportat mai departe upstream.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (01 May 2020 19:39:37)

#3 02 May 2020 09:58:05

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Vezi in setarile de sistem la "Keyboard shortcuts" daca nu cumva ai asignat F2 pentru o alta functie.

#4 03 May 2020 03:46:20

electronist
Membru

am cautat in Keyboard Shourtcuts
si nu am gasit sa aiba trecuta in lista respectiva functia cu renumirea fisierelor sau a directoarelor
si nici F2 nu era folosit pt alt ceva

(in window$ merge bine F2)

Multumesc

Nu faceti nimic din duh de cearta sau din slava desarta; ci, in smerenie, fiecare sa priveasca pe altul mai presus de el insusi.

#5 03 May 2020 13:24:38

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Pare a fi ceva specific sistemului tau pentru ca am testat pe doua calculatoare cu 20.04 si nu s-a reprodus problema raportata de tine.
E instalat pe curat sau ai facut upgrade? Daca ai instalat "pe curat", ai pastrat cumva folderul home?
S-a intamplat imediat dupa instalare sau ai apucat sa mai configurezi sau sa instalezi aplicatii?

#6 04 May 2020 18:22:50

electronist
Membru

Am mai avansat cu muca de cercetare in speranta rezolvarii problemei mele cu F2
Acum am observat ca problema nu se manifesta la toate directoarele asa cum credeam eu initial !
Eu facusem ceva directoare pe Desktop . ( sa zicem tocmai am instalat sistemul de operare fac ceva directoare pe dekstop si vreau sa dau F2 pe ele si nu se intampla apsolut nimic )
DAR DACA AM DESCHIS NAUTILUS SI AM INTRAT PRIN TOT CALCULATORUL MERGE SA APAS F2

sau daca am apasat pe explorer-ul ce are iconita ca un director de pe bara de lucru FILES si am mers cu el prin home si am ajuns pe Desktop am putut sa dau F2 si sa renumit directorul respectiv.

In momentul de fata mai mi-am revenit sufleteste problema este rezolvata partial acum pot sa lucrez nu mai pun fisiere pe Dektop si asa merge sa dau f2 si sa imi dea voie sa le redenumesc.

Concluzia in acest moment este ca doar directorul Destkop are ceva pe undeva setat pe la propietatile lui sa nu permita schimbarea numelor fisierelor folosind F2 , sau poate ca accesul pe Desktop se face printr-un alt utilitar aplicatie care nu este aceeasi sau nu are aceleasi drepturi ca si aplicatia NAUTILUS .

#7 04 May 2020 20:21:18

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Mai nou nu se mai ocupa Nautilus de afisarea fisierelor pe desktop, este o extensie de Gnome care afiseaza icon-urile.
Implicit in Gnome nu mai exista icon-uri pe desktop.

Daca accesezi folderul Desktop din Nautilus, vei putea folosi F2 pentru redenumire.

#8 05 May 2020 10:37:57

electronist
Membru

nu ma refeream la iconite ci la directoare cu fisiere in ele , sau la fisiere stil doc pdf puse direct pe Desktop . acestora nu le puteam schimb numele ! ( daca puneam un director direct pe Desktop nu ii puteam schimba numele dar daca intram in directorul pus pe Desktop puteam schimba numele fisierelor si directoarelor aflate in directorul pus pe Desktop !  , doar directorului care era pus direct pe Desktop nu puteam sa ii schimb numele folosind tasta F2 , dar daca dadeam click dreapta su rename puteam sa ii schimb numele)

DAR AM REZOLVAT este o defectiune a interfetei grafice pe care o instaleaza ubuntu 20.04 LTS
AM INSTALAT KDE  si acum merge perfect se redenumesc ..

Am facut un video in care incerc sa ma fac inteles mai usor
https://www.youtube.com/watch?v=PA23PHko6BE

Editat ultima oară de electronist (05 May 2020 11:25:56)

Feed

Antet forum