Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 07 Jul 2020 04:49:24

hieuabc
Membru nou
Înregistrat: 07 Jul 2020

Instalare Linux pe configurație hardware modestă

Postez aici ce doleante am si io :
Am primit un P4 f modest : Procesor 1,6,700 Mb RAM,placa video+placa de baza+ hdd(de 40 Gb) =Matroz.
Compul il vreau ptr baiat,chesti ca DVD-urile cu Linux OS nu mi le citeste,doar pe cele cu muzica/filme/poze.
Momentan am pe el Xp pack 3,dar vreau sa pun linux.
Am incercat cu tasta F8/F10/Delete,nu-mi boteaza de pe DVD.
Biosul e setat sa-mi booteze prima oara de pe DVD-rom.
Rog frumos  ceva sfaturi cum as putea sa install linux.
Multumesc fain smile

#2 08 Jul 2020 09:35:24

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Re: Instalare Linux pe configurație hardware modestă

Cu F1 sau F2 intri in BIOS.

#3 08 Jul 2020 17:37:07

limit
Membru nou
Înregistrat: 15 Apr 2020

sau F12

In orice trebuie sa ai o limita!

#4 09 Jul 2020 21:18:14

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Cum ai scris DVD-ul? Trebuie sa folosesti functia „write image to disk” a aplicatiei pentru scris DVD-uri. Daca doar copiezi fisierele, nu va boota niciodata.

Pentru cat RAM ai tu acolo incearca Lubuntu 18.04. E cea mai recenta versiune care mai suporta arhitectura Intel pe 32 de biti.
Va trebui sa folosesti installerul alternativ, in mod text, pentru ca ai prea putina memorie si sunt aproape sigur ca nu vei reusi sa-l instalezi altfel.

Daca PC-ul stie boot de pe USB, incearca si varianta asta. Stick-ul il poti face fie cu „Startup Disk Creator” din Ubuntu, fie cu Unetbootin de pe orice sistem Linux, Windows sau MacOSX
https://unetbootin.github.io/

Poti descarca de aici imaginea potrivita de Lubuntu:
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/relea … e-i386.iso

#5 20 Jul 2020 09:40:21

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

1. Ai precizat ca "Biosul e setat sa-mi booteze prima oara de pe DVD-rom". Asta inseamna ca ai intrat in BIOS, deci, interventia cu orice alta tasta sau combinatie de taste este inutila. Orice comentariu al meu se bazeaza pe faptul(ipotetic!) ca DVD-ul este functional in PC.
2. PC este deosebit de "modest" in resurse iar instalarea unui ubuntu s-ar putea face numai cum ti-a fost explicat clar mai sus. Eu as preciza ca, aceasta instalare nu este dificila dar necesita o anumita documentare si "invatare" de linux(mini-minimala!). Daca ai avut sau ai XP, esti obisnuit cu o alta logica(a clik-urilor) si nu este comod sa treci la ubuntu fara o minima intelegere. Dar, nimic nu poate fi trecut ca IMPOSIBIL.
3. Eu am "cochetat" cu instalari de ubuntu(sau alte linuxuri) pe PC-uri vechi, cu resurse mici(pentru vremurile noastre) si am fost mutumit numai in situatia in care am personalizat sistemul pentru un consum modest de resurse iar la aplicatii, sunt doar cateva care au sanse. Eu nu va vad un entuziast in linux pentru a incepe cu aplicatii in linie de comanda. Dar, pentru o functionare fara pretentii se poate face la folosirea unor aplicatii video/photo(cu o redare cam enervanta!) sau allte aplicatii. Sa nu va asteptati la o functionare normala a vre-unui browser actual! In general este posibil sa ai blocari frecvente de sistem.
Chiar daca NU a fost si nu este in spiritul acestui forum, ti-as recomanda sa ramai cu XP instalat, cu aplicatiile ce le-ai prins si vei fi multumit la fel cum ai fost si pana acum. Te rog sa consideri tot ce am scris doar ca unele consideratii strict personale. Succes.

Editat ultima oară de sandu (20 Jul 2020 20:56:30)

Feed

Antet forum