Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 Jan 2008 20:34:43

neramo
Membru nou
Înregistrat: 13 Jan 2008

Ajutor pentru conversia rapida de la Windows la Linux ( Ubuntu? ) ???

Buna ziua
As vrea sa schimb sistemul de operare si in consecinta si programele celelalte ce le folosesc. As avea nevoie de ajutor ca sa fac acest lucru deoarece nu am nici prea mult timp de studiu nici rabdare sa tot testez.  Daca se poate as vrea sa beneficiez de experienta persoanelor de aici.
Am  un program de facturare-evidenta contabila ce as dori sa-l pastrez ( Pionier 4 ) – nu stiu daca va rula cu un emulator de win.

Mai jos sunt enumerate programele folosite in momentul de fata si pentru care caut echivalent sub linux.

Utilizez windows XP Professional si urmatoarele programe:
Pionier 4
Microsoft Word
Microsoft Excel
Total commander -  este un dual pannel file manager
Corel Draw X3
Adobe Photoshop - editare imagini
Adobe Image Ready- editare imagini
Adobe Acrobat ( nu doar reader ) - pdf editor
ACDSEE - editare imagini
Cute pdf- producere de fisiere pdf
Client de e-mail Outlook – au fost ceva tentative si de Thunderbird
Mozzila Firefox
Media Player
Nero ( pentru scris cd/DVD )
Yahoo messenger
Windows live messenger
Skype - comunicare
VoipDiscount - comunicare
Justvoip - comunicare
Daemon tools ( disc virtual )
Autoroute 2007
Google Earth

Din cauza deficientelor Windows mai folosesc si tot felul de programe de “reparat” windows ce genereaza evident alte probleme

System Mechanic
Registry first Aid
RegCure
O&O software ( defragmentare )

Imprimatele folosite
HP3330 – multifunctionala
Samsung CLP 500-510

Va multumesc
Adrian
adrian.gutu@gmail.com

#2 13 Jan 2008 20:52:10

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

Re: Ajutor pentru conversia rapida de la Windows la Linux ( Ubuntu? ) ???

@neramo

https://help.ubuntu.com/community/Switc … romWindows
https://help.ubuntu.com/community/SoftwareEquivalents
https://help.ubuntu.com/community/

Și pe viitor folosește mai puține semne de punctuație care nu sunt necesare.

#3 13 Jan 2008 20:58:28

neramo
Membru nou

Va multumesc pentru rapiditatea cu care ati raspuns

#4 14 Jan 2008 02:14:32

stas
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 22 Nov 2006
Site web

Pionier 4 - va rula sub wine/rulat in virtualbox
Microsoft Word - OpenOffice
Microsoft Excel - OpenOffice
Total commander -  cauta pe forum, exista un subiect foarte dezbatut la acest capitol
Corel Draw X3 - va rula sub wine, aceasta sau o versiune mai mica, rulat in virtualbox
Adobe Photoshop - il poti rula in virtualbox/rula in virtualbox
Adobe Acrobat ( nu doar reader ) - il poti rula in virtualbox/rula in virtualbox/ desi poti crea documente cu openoffice si apoi le exporti direct in pdf
ACDSEE - gthumb, fspot (le ai deja)
Cute pdf- openoffice (il ai deja)
Client de e-mail Outlook – thunderbird sau evolution (il ai deja)
Mozzila Firefox - o ai deja
Media Player - o ai deja
Nero ( pentru scris cd/DVD ) - gnomebaker sau cel implicit windows like din nautilus (il ai deja)
Yahoo messenger - pidgin (il ai deja)
Windows live messenger - pidgin (il ai deja)
Skype - skype si pe linux ii skype
VoipDiscount - pe site apare si versiunea pt linux
Justvoip - la fel ca mai sus cred
Daemon tools ( disc virtual ) - nu mai ai nevoie (ai mount sau alternative)
Autoroute 2007 - il poti rula in virtualbox/rula in virtualbox
Google Earth - si pe linux e google earth

De restul nu vei mai avea nevoie in veci

VĂ ROG NU ADĂUGAȚI ID-URILE FĂRĂ VOIE! SCRIEȚI PE FORUM SAU E-MAIL!!!
http://stas.nerd.ro/

#5 14 Jan 2008 06:49:53

neramo
Membru nou

Multumesc . Iata un raspuns si mai clar, ce ma scuteste de scormonit. Totusi as vrea sa gasesc niste programe gratuite/open source ce ar inlocui cu succes si Corel, Adobe photoshop, Adobe Acrobat pentru a nu mai avea instalate pe calculator nici un program ce ar putea sa-mi atraga " atentia " BSA. Oricum Multumesc pentru promtitudine si bunavointa. Incep sa capat curaj in directia Linux Ubuntu.

#6 14 Jan 2008 08:14:48

bronto
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 15 Mar 2007
Site web

Dacă utilizezi Corel şi Photoshop în scop profesional nu vei găsi alternative, în special din cauza absenţei sau implementării stângace (deocamdată sper) a CMYK-ului.
În plus, majoritatea programelor de grafică vectorială care rulează nativ pe Linux (Inkscape, Xara Xtreme), nu ştiu să salveze fişierele în format .cdr (preferat de tipografiile din România şi Vietnam) sau .ai (utilizat în tipografiile din lumea civilizată).
În ceea ce priveşte alternativa la Photoshop, GIMP este foarte bun atât timp cât n-ai pretenţia să produci fişiere grafice destinate tipografierii şi nu eşti foarte obişnuit cu combinaţiile de taste utilizate în Photoshop (acestea există şi în GIMP dar sunt complet diferite - pot fi personalizate dar nu în întregime). Iar dacă ai cumva şi o colecţie zdravănă de "Actions", legate de o multitudine de plugin-uri atunci chiar n-ai ce face.

Ghid OOo Ilustrat: http://3ofacil.wordpress.com

#7 14 Jan 2008 23:06:32

neramo
Membru nou

Multumesc pentru clarificari. Photoshop si Corel Draw sunt folosite la nivel de ignorant. Cred ca vreo 20=30 functii . Dar cu ele reusim sa ne facem treaba. Am hotarat sa cumpar un calculator pe care sa instalam si sa stergem si iar sa instalam si tot asa pana invatam ce si cum cu linux si daca reusim sa obtinem ceea ce avem nevoie, apoi sa facem acelasi lucru si pe restul calculatoarelor. Vom incepe colectatul softurilor aferente si apoi instalatul si " bibilitul lor"

#8 15 Jan 2008 10:20:09

stas
Membru
Site web

O solutie ar fi, desi mai tzaraneasca, insa in totalitate reprezentativa pentru pentru cazul nostru e sa:
* puneti un comp pe win cu licenta cu remote desktop (sau vnc) si softul de care aveti nevoie si care ii mai de bibilit pe linux
* puneti pe restul compurilor ubuntu/linux ce are suport pt remote desktop/vnc si cand e nevoie se conecteaza la win prin serviciul ala si-si face ce are nevoie
* comunicarea cu fisierele se va face printr-un folder de share intre ambele

Bafta!

#9 15 Jan 2008 10:27:14

neramo
Membru nou

Multumesc pentru raspuns. La nivel filozofic m-am gandit si eu la asta dar nu ma pricep sa pun in practica - imi lipsesc niste elemente si nu am gasit pe nimeni care sa stie tot si sa aiba si timp si chef sa ma invete .

#10 15 Jan 2008 12:39:01

stas
Membru
Site web

Intreaba de noi, nu-i mare lucru sa face chestia aia, te asigur!!!

#11 05 Oct 2009 13:43:21

Res
Membru
Înregistrat: 16 Jun 2009

Toate programele pentru grafica cit de cit profesionale nu vor fi gasite pe Linux datorita codurilor de culoare care sunt sub licenta Pantone si sunt unice in lume... Indiferent daca e Romanica sau Vietnam sau lumea civilizata ... codul de culoare e unic folosit. Doar daca va fi vreo firma care sa produca programe pt grafica profesionale in Linux si care bineinteles vor fi pe bani multi !

Editat ultima oară de Res (05 Oct 2009 13:51:49)

#12 05 Oct 2009 16:13:17

Roabiss
Membru nou
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 06 Jan 2008
Site web

stas a scris:

* puneti un comp pe win cu licenta cu remote desktop (sau vnc) si softul de care aveti nevoie si care ii mai de bibilit pe linux

Se poate pe un server Ubuntu cu vmware sau virtualbox ?

stas a scris:

* puneti pe restul compurilor ubuntu/linux ce are suport pt remote desktop/vnc si cand e nevoie se conecteaza la win prin serviciul ala si-si face ce are nevoie

Dacă sunt mai mulți utilizatori conectați odată se pot loga pe conturi diferite remote la un XP în vmware sau virtualbox ?

stas a scris:

* comunicarea cu fisierele se va face printr-un folder de share intre ambele

Asta mă depășește ...  roll
Am două aplicații care mă țin legat de dualboot și care nu rulează nici cu wine , de o săptămâna caut soluții sa scap ...

#13 20 Oct 2009 14:23:30

danimur
Membru nou
Înregistrat: 26 Sep 2009

@neramo

Decit sa cumperi un computer complet pentru linux, cumpara doar un hard care sa fie instalat in sistemul tau. Bootezi alternativ - fie de pe Windows  fie de pe linux. Dupa ce ai invatat Linuxu-ul poti renunta la Windows. Cind esti in linux poti accesa hardul cu Windows si poti folosi fisierele care te intereseaza de pe el. Windows-ul nu vede  Linuxul, doar Partition Magic de pe el.   

Cit despre ce programe sa folosesti  cred  ca numai acel Pioneer  4 nu are echivalent in rest se gaseasc programe echivalente chiar daca nu se ridica toate la nivelul programelor proprietare-gen Adobe Photoshop etc. Au fost postate mai sus echivalentele  lor. Unele programe  prin optiuneile lor chiar se situeaza deasupra programelor licentiate. Succes in luarea deciziei care ti se va parea optime.

Editat ultima oară de danimur (20 Oct 2009 14:30:07)

#14 20 Oct 2009 14:28:01

vladi
Oaspete

Foarte frumos ca ai incercat sa il ajuti, dar nu cred ca mai are nevoie de noi.
Mesajele lui erau din ianuarie 2008.

#15 20 Oct 2009 14:37:51

danimur
Membru nou
Înregistrat: 26 Sep 2009

@Vladl

Daca a patit ca mine ca am cerut ajutorul unui prieten Linuxist care e meserias in DOS, Unix, Linux si in Windows si care dupa ce mi-am instalat Linuxul  pe computer m-a tot aminat. A trebuit sa invata singur si a fost mult mai greu.

#16 20 Oct 2009 14:41:38

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

danimur:Dacă avea nevoie noi eram aici. Un topic nou putea deschide fără probleme. Și în plus de asta topicul este de la începutul lui 2008 deci sigur a dispărut de mult din lumea *nix .

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#17 20 Oct 2009 14:54:41

vladi
Oaspete

danimur a scris:

Daca a patit ca mine ca am cerut ajutorul unui prieten Linuxist care e meserias in DOS, Unix, Linux si in Windows si care dupa ce mi-am instalat Linuxul  pe computer m-a tot aminat. A trebuit sa invata singur si a fost mult mai greu.

Mesajul meu precedent a venit doar ca o constatare.
Departe de mine gandul de a fi ironic.

#18 20 Oct 2009 15:00:18

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Parerea mea smile
Poate ca ar trebui mutate posturile vechi sau inchise intr-o sectiune separata... Si mie mi s-a intamplat sa caut raspunsuri la problemele utilizatorilor si sa constat ca sunt vechi cererile . Si mai e un avantaj daca raspundem si la acestea vechi ... cei noi care se inregistreaza si mai au probleme ... chiar daca doar navigheaza pot gasi mai multe informatii decat i-ar fi trebuit userului care a initiat postul ...
Oare prea multa informatie strica?

Editat ultima oară de XeNNo (20 Oct 2009 15:01:49)

EN | RO | Utile

#19 06 Dec 2009 21:15:56

neramo
Membru nou

Buna ziua tuturor celor care au scris aici si multumesc. Am primit 2 oferte de ajutor - am raspuns primului mesaj dar n-am reusit sa concretizez nimic. Al doilea mesaj stiu ca l-am primit- l-am citit in viteza, n-am apucat sa raspund, nu-l mai gasesc.  Nu mi-e clar daca este sau nu inchis topicul - se pare ca nu- multumesc administratorului. Nu am prea mult timp in general si nu accesez regulat acest forum ( pierdusem pana si parola ). De cand am scris ultima oara si pana acum lucrurile nu s-au schimbat semnificativ. Nu am citit postarile din ultimul an ( asa ca poate ca gasesc multe raspunsuri acolo ) - le voi citi. Totusi voi expune din nou nevoile mele ( actualizate ) si contez pe bunavointa celor care se pricep pentru sfaturi. Calculatoarele de la birou ruleaza in continuare Windows - aplicatii folosite- word, excel, prelucrare de imagini ( ACDSEE, Ad Photoshop) corel draw, navigare pe internet , INTERNET EXPLORER CU CERTIFICATE DIGITALE INSTALATE, program de trimis automat fax-uri, program de gestiune si contabilitate ( Pionier4 despre care nu stiu daca poate fi facut sa ruleze sub Linux si nici cei care l-au facut nu stiu sa-mi zica ) , imprimanta HP1522nf , document scanner SCeye si inca unul ( sursa 'ciudata" ) , yahoo messenger, skype, windows live, VOIP - justVoip, 12Voip, snapter, foxit PDF editor, daemon tools, caut un soft de project management sub linux .  De asemenea, as mai vrea sa am un server care sa stocheze toate informatiile, sa fie securizat si sa poata fi accesat din exterior prin internet. As mai vrea sa folosesc serverul pentru ca atunci cand sunt in locuri in care internetul nu e asa de "liber" ca la noi, sa pot sa navighez cu ip de RO.

#20 07 Dec 2009 00:44:23

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

bine ai revenit
te sfatuiesc sa iti structurezi mesajul in unul citibil
apoi te rog sa postezi fiecare problema la categoria ei (daca sunt discutii pe tema asta posteaza la discutia corespunzatoare)
spor

Te-am "satisfăcut"? Dă o bere.

#21 07 Dec 2009 00:50:20

neramo
Membru nou

Sa incerc sa reformulez.
Situatie existenta :  Calculatoarele de la birou ruleaza Windows - aplicatii folosite- word, excel, prelucrare de imagini ( ACDSEE, Ad Photoshop) corel draw,  INTERNET EXPLORER CU CERTIFICATE DIGITALE INSTALATE, program de trimis automat fax-uri, program de gestiune si contabilitate ( Pionier4 despre care nu stiu daca poate fi facut sa ruleze sub Linux si nici cei care l-au facut nu stiu sa-mi zica ) , imprimanta HP1522nf , document scanner SCeye si inca unul ( sursa 'ciudata" ) , yahoo messenger, skype, windows live, VOIP - justVoip, 12Voip, snapter, foxit PDF editor, daemon tools.
Obiectiv: migrarea catre Linux pastrandu-se TOATE functionalitatile actuale

#22 07 Dec 2009 08:57:21

octavian
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17 Dec 2006

Ai citit mai sus?

Pentru multe dintre probleme tale au fost  date solutii.

Screw you guys, I'm going home...smile

#23 07 Dec 2009 15:28:02

neramo
Membru nou

Buna ziua. Am citit " mai sus " daca " mai sus" se refera la mesajul Dvs. anterior sau la continutul mesajelor de raspuns la postarea mea.  Am citit de asemenea si alte postari - recunosc ca nu am citit INTEGRAL continutul forumului in limba romana.Am cautat raspuns la intrebarile mele si pe forumuri in engleza. SUNT CONVINS ca daca as avea capacitatea de a citi si intelege toate postarile de pe internet - romana si engleza macar - referitoare la intrebarile mele, as gasi si raspunsurile. Sunt convins ca raspunsurile la intrebarile mele sunt "acolo" ( pe internet). Totusi, deoarece nu am capacitatea si timpul de a prelucra atat de multa informatie, am ales sa postez problema mea aici. De asemenea mi-ati mai scris ca "Pentru multe dintre probleme tale au fost  date solutii." - deduc ca nu pentru toate. Am citit (pe acest forum parca) o traducere din engleza care zice ca indemnuri prietenesti de genul "citeste manualul te rog " la intrebarile formulate nu au darul de a clarifica problema. Mission Critical- daca nu pot folosi internet explorer cu certificate instalate sub linux si daca nu pot folosi programul de contabilitate, atunci nu prea pot migra catre linux- si raspuns la aceste intrebari nu am gasit. Erau cele esentiale .Va multumesc

#24 07 Dec 2009 18:13:41

octavian
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17 Dec 2006

Scuza-ma ca-ti spun, insa ori ai probleme de comunicare, ori esti incapabil sa citesti un amarat de post care contine mai mult de 2 randuri, ori vrei sa ti se raspunda cu o solutie cheie care sa nu necesite nici un efort din partea ta.

Cred ca ti-a raspuns Stas in cel mai frumos si la obiect mod cu putinta.

In orice browser se pot instala CERTIFICATE DIGITALE! (nu inteleg de ce ai scris cu litere mari... nu ne intimideaza termenul...) Adica o cheie publica semnata digital (adica un hash al cheii publice criptat cu cheia secreta a unei CA) + informatii despre algoritmul critografic folosit, functia de hash, serial,  fingerprint, valabilitate, issuer, etc)

Dupa cum vad eu situatia, poti la fel de bine sa ramai cu OS-ul pe care il ai acum ca e pentru tine, pentru cei comozi care vor mura-n-gura.

Poate nu ti-e lene sa citesti un citat:
“Lenea nu-i odihnă şi de aceea-i lipseşte mulţămirea.” Nicolae Iorga

Screw you guys, I'm going home...smile

#25 07 Dec 2009 21:55:57

neramo
Membru nou

Am scris cu litere mari certificat digital pentru ca o persoana presupusa cunoscatare a Linux-ului ( nu eu care nu ma pricep deloc ) a incercat sa faca instalarea certificatelor digitale in windows explorer ( pentru ca asa recomanda site-urile respective ). Si nu a reusit. Si nici eu n-am reusit ( nu ma mir avand in vedere ca nu ma pricep ) si nu au reusit mai apoi nici altii. Asa ca pentru mine pana in acest moment instalarea acestor certificate pare o imposibilitate.  Vad ca mi-ati dat mai multe raspunsuri dar din pacate nici unul nu mi-a fost de vreoun ajutor in rezolvarea problemelor mele postate aici - nu continea nici macar o sugestie, o directie, asa cum toti ceilalti au facut ( multumesc ). Vad ca va legati de problemele ce s-ar putea sa le am , de faptul ca e posibil sa fiu lenes ( lenesii n-au dreptul la Linux? ) , de faptul ca imi caut o solutie cheie care sa nu presupuna nici un efort din partea mea ( ce vi se pare anormal aici? - daca solutia exista si cineva poate sa mi-o puna la dispozitie eu sa fiu nemaipomenit de harnic si sa nu intreb,  sa redescopar de la zero lumea? ). Pentru a-mi rezolva problemele trebuie neaparat sa devin neanfricat si neintimidabil in fata termenilor hash, cheie secreta CA, serial, fingerprint, issuer, matrafox, oromax , extrudor , fandacsie, karambol. etc. Va multumesc pentru citat- Voiam sa va dau si eu unul dintr-un clasic in viata. Dar o fac mai explicit : Probabil ca aveti raspunsurile corecte la intrebarile mele, probabil ca aveti cunostinte avansate in anumite domenii dar judecand dupa atitudine , faceti parte din categoria oamenilor ce prefera sa tina pentru ei ceea ce au invatat ( singuri sau de la altii ) din motive diverse si vi se pare mai interesant sa ironizati, etichetati, etc. pe cei care necunoscand unele lucururi ( cunoscute probabil de Dvs. ) ati crede ca nu cunosc nimic din nici un domeniu. In incheiere as avea o mare rugaminte: Nu-mi mai raspundeti in nici un fel. Lasati pe cineva (daca exista ) care vrea si poate sa ma ajute s-o faca. Ar fi anormal sa transformam simpla mea cerere de asistenta intr-o dezbatere pe teme existentiale, filozofice, sociale, etc. Comunitatea Linux se zice ca este o comunitate prietenoasa , ce acorda asistenta noilor veniti in lumea Linux -Dvs  . . .  .

Editat ultima oară de neramo (07 Dec 2009 21:58:24)

Feed

Antet forum