Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 17 Jul 2008 16:18:20

danny_b85
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jun 2008

Bucuresti Linux Users Group - BLUG

Eu unul stiu ca sunt multi utilizatori de Linux in general (ubuntu in particular) in Romania si concentratia este mai mare pe anumite orase, gen Iasi, care au deja un LUG de-al lor. Ideea e ca as vrea sa fie si un LUG in Bucuresti, sa organizam intalniri, sa discutam de script-uri si recompilari de kernel fara se se uite lumea ciudat la noi de parca am fi de pe alta planeta. Am vazut pe afara ca se organizeaza intalniri in care vine toata lumea cu calculatorul, laptop-ul, server-ul big_smile si fac un jam session, in care toata lumea instaleaza Linux, compileaza kernel-uri si practic indiferent de nivelul de cunostinte in domeniu, intr-un astfel de mediu sigur afli raspunsul cautat, intr-un fel sau altul si mi-ar fi placut sa avem si noi asa ceva.

Acum, eu nu stiu daca exista deja un BLUG (am cautat pe net dar nu am gasit) sau daca sunt oameni interesati sa faca parte din unul. Eu unul sunt interesat si as vrea sa creez unul daca exista si sustinatori.

Asadar si prin urmare lansez urmatoarea invitatie, cine vrea sa faca parte din Bucuresti Linux Users Group, propun infiintarea acestuia. Invitatia poate fi transmisa mai departe catre toti doritorii prin messenger, IRC, email, verbal, braille, cod morse si orice alta cale de comunicatie care va mai trece prin cap.

Presupun ca si proiect de infiintat un LUG nu este neaparat ceva simplu, necesita organizare, deci oricine are idei constructive pe aceasta tema sunt asteptati sa participe cu sfaturi, bani, telefoane mobile, laptop-uri si ce mai doresc la aceasta tema.

Cum nu stiu cat de multe persoane or sa citeasca exact thread-ul asta, recomand tuturor celor interesati (dupa cum am spus si mai devreme) sa duca vorba mai departe catre alte persoane posibil interesate. Acum, neavand mai mult decat o simpla idee la care sper sa adere cat mai multe persoane pasionate de subiect, propun stabilirea unui cartier general ad-hoc in cadrul acestui forum pentru a fi folosit ca baza a operatiunilor pana se reuseste migrarea catre ceva mai complex, poate un domeniu .ro, poate si un server acolo si ceva gazduire din partea vreunui provider darnic. Pana atunci e drum lung insa si sper ca daca exista destula motivatie din partea noastra nu va fi un obiectiv greu de atins.

Astept reply-uri, sugestii si mai presus de orice, persoane care vor sa faca parte din BLUG.

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#2 17 Jul 2008 20:51:56

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Bucuresti Linux Users Group - BLUG

eu mă înscriu smile

Editat ultima oară de miaumiau (17 Jul 2008 20:52:21)

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#3 17 Jul 2008 21:10:04

stas
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 22 Nov 2006
Site web

Vedeti ca mai sunt ceva grupuri in Bucuresti,
daca reusiti sa va intelegeti, si sa va aliati, o sa aveti numai de castigat.
Singur e mai complicat si mai greu de inceput...
http://www.softwareliber.ro/harta/

Bafta! smile

VĂ ROG NU ADĂUGAȚI ID-URILE FĂRĂ VOIE! SCRIEȚI PE FORUM SAU E-MAIL!!!
http://stas.nerd.ro/

#4 17 Jul 2008 23:49:51

danny_b85
Membru

miaumiau, nice 2 meet you, esti primul membru care adera la BLUG, sa speram ca numarul nostru va creste.

Stas Sushkov, multumiri pentru sfaturi, eu personal am mai urmarit site-ul tau, mi-a placut in special faza cu Buck Bunny big_smile

De Rosedu stiam, cel putin am auzit de ei si am vazut si site-ul lor, ce pot spune, o colaborare ar fi utila, insa nu si o fuziune, asta e parerea mea. Din cate am vazut grupul lor este in principal format din studenti la UPB and more si, nu vreau sa fiu nerespectuos, dar cum zicea si Basescu "iarna nu-i ca vara" si nici BLUG nu-i ca Rosedu smile

O colaborare da, clar, sunt de acord, ar fi interesant, in special un install fest cum am vazut ca au realizat la lansarea Ubuntu Hardy Heron.

Insa consider ca cel mai bun mod de a conduce o organizatie este de a aplica acest concept numit democratie si de a guverna prin liber arbitru.

Prin urmare, consider ca toate actiunile luate de catre BLUG vor trebui decise de catre membrii componenti prin vot. De asemenea, in cazul unor decizii de genul "unde ne intalnim?", "cand?", "cum facem x si y?" trebuiesc realizate niste liste cu opinii relevante legate de subiectul in cauza, care vor fi ulterior supuse la vot, iar decizia care primeste un numar majoritar de voturi din partea membrilor va fi cea aleasa. Desigur, vor fi si probleme de genul, o persoana din toate nu va fi de acord nici in ruptul capului cu decizia luata, dar sacrificii trebuiesc realizate.

Cred ca cel mai dificil va fi sa ne reunim toti la un loc, pentru ca fiecare are programul sau, facultate, munca, familie, etc., dar vom reusi cumva sa trecem si peste asta.

miaumiau, propun spre votare prima decizie a BLUG, dorim sa aderam la Rosedu sau sa realizam un grup independent BLUG?

Eu votez sa ramanem cu BLUG.

later edit:

am mai strans 5 membri la BLUG, pana acum toate persoanele cu care am discutat au fost interesate si numarul nostru creste. Am stat ieri vreo 4 ore sa imi pun ideile in ordine si am scris un articol in care am explicat de ce am vrut sa deschid BLUG. Ignorati greselile de ortografie si multe, multe repetitii facute de mine, as fi scris mai mult dar ... poate alta data.
Articolul in gasiti ==> aici <==
Enjoy

Editat ultima oară de dannyb85 (19 Jul 2008 21:12:54)

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#5 29 Jul 2008 16:49:54

Gyeah
Membru nou
Înregistrat: 29 Jul 2008

ma inscriu si eu

#6 29 Jul 2008 18:46:43

blackdown
Membru
Locaţie: llfov
Înregistrat: 23 Jan 2008
Site web

Interesant ceea ce doresti,  sa realizezi.
Personal eu unul a-si opta pentru un grup independent neexcluzand in acelasi timp o eventuala colaborare spre beneficiul ambelor parti.
In final pot spune ca sunt interesat de ceea ce doresti sa realizezi .
Ma poti considera un nou membru al BLUG-ului, care va va sta la la dispozitie bineinteles in limita timpului disponibil ( exact cu ai precizat anterior ) .

#7 01 Aug 2008 01:31:35

danny_b85
Membru

Gyeah, blackdown, welcome to the club sau cum zicea Axl Rose "welcome to the jungle, we've got fun and games". Ca numar de membri eram 6, acum suntem 8, iar maine primesc confirmarea daca vom fi 10.
Ce pot sa spun, cu cat mai multi, cu atat mai bine, ma bucur sa vad ca sunt oameni pasionati de Linux ca si mine. Ca sa inchei repede ca e cam 1:30 dimineata, tin sa mentionez ca datorita lui c00l2sv mi-am amintit de harta cu grupurile, comunitatile, utilizatorii de Linux din Romania, drept pentru care am inregistrat si grupul nostru acolo. Check it out

RHCE

#8 10 Aug 2008 22:11:46

V3n3RiX
Oaspete

Well...ma pot considera un membru al acestui LUG?...:-P

#9 14 Aug 2008 16:18:11

danny_b85
Membru

Venerix, bine ai venit in BLUG, ai sosit intr-un moment propice, chiar vroiam sa intreb daca se doreste o prima intalnire oficiala a membrilor BLUG, cati ne-am strans pana acum, cei drept nu o sa fie un workshop, dar lucram sa ajungem si la asta.

Propun sa ne intalnim duminica asta 17.08.2008, la ora 12:00. Ca loc de intalnire ma gandeam la Springtime-ul de la Izvor, care e mai liber in weekend, eventual la etaj, strangem cateva mese si mai discutam, mancam, bem ceva.

Ce ziceti?

RHCE

#10 15 Aug 2008 05:04:38

marianvasile
Administrator

voi confirma (sau nu) sâmbătă (tre` să plec în concediu și nu știu dacă e pe duminică sau luni smile )

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#11 16 Aug 2008 19:09:27

danny_b85
Membru

Din pacate pana acum 5 membri au anuntat ca nu vin, iar restul nu au raspuns deci cred ca ramane sa stabilim o alta data pentru intalnire, cel mai bine in afara sezonului de concedii. smile

RHCE

#12 16 Aug 2008 22:06:38

marianvasile
Administrator

soluția este mulțumitoare pentru mine. sunt de părere că undeva după sfârșitul lunii august vom putea participa mai mulți.

#13 17 Aug 2008 15:26:34

Meserias
Membru
Înregistrat: 22 Nov 2007

parerea mea este ca ne extindem mai mult decat suntem deja..... haideti sa ramanem in locul aceasta si sa urmarim threadurile acestui forum sa dam raspunsuri cat mai exacte si sa invatam de la altii mai experimentati (eu unul am multe de invatat in linux recunosc....macar stiu unde se caut raspunsuri big_smile)
Succes cu BLUG-ul nou infiintat...

/ Using: Linux Mint MATE x64 with KWIN as WM

#14 21 Aug 2008 12:43:00

danny_b85
Membru

Ma scuzi dar eu nu am inteles rationamentul, "ne extindem mai mult decat suntem deja"?

haideti sa ramanem in locul aceasta si sa urmarim threadurile acestui forum

Din cate vad ambele afirmatii duc catre aceeasi idee. Vreau sa clarific ceva,
eu nu am sugerat niciodata ca membrii unui forum, indiferent care, sa paraseasca forumul ca sa adere la unul nou. Intentia mea este sa aduc la un loc oamenii pasionati de Linux, cand spun asta ma refer in principal la intalniri (fizice) ale celor pasionati de Linux in general (nu doar de Ubuntu) din Bucuresti pentru a discuta un subiect de interes comun. Faptul ca un/o pasionat/a de Linux sta pe 1000 de forumuri de Linux este alegerea persoanei respective, nu intru peste preferintele oamenilor, pur si simplu consider ca este in beneficiul tuturor daca discutam face-2-face. Si nu cred ca va fi influentat in vreun fel nivelul de atentie dat de membrii acestui forum thread-urilor noi sau existente daca o data la 2 saptamani (macar) ne intalnim mai multi utilizatori de Linux, nu vad legatura intre cele 2 aspecte.

sa dam raspunsuri cat mai exacte

Asta incercam probabil toti iar cand nu reusim

invatam de la altii mai experimentati

Corect, pentru ca nici un om nu va fi vreodata atotstiutor, asta fac si eu si probabil oricine, dar de multe ori nu ai la cine sa apelezi cand vine vorba de o problema mai dificila sau chiar daca gasesti pe cineva pe vreun forum care sa iti raspunda, nu au experienta necesara (exact in problema ta) ca sa iti dea o solutie. Eu unul m-am aflat in situatia asta, am intrebat pe multe forum-uri, inclusiv pe acesta si nu am gasit raspunsul la problema mea, din pacate. De aceea intalnirile pe care le propun au scopul de a face Linux-ul mai accesibil pentru cei cu mai putina experienta in a lucra cu acest SO, iar pentru cei mai avansati de a afla mai multe prin schimbarea de cunostinte, pareri, opinii, idei, etc.

Succes cu BLUG-ul nou infiintat...

... multumim. Vad ca esti din Bucuresti, nu vrei sa ni te alaturi?

RHCE

#15 25 Aug 2008 17:51:04

xculescu
Membru nou
Înregistrat: 17 Jun 2008

Si eu, si eu, si eu.....ma bag

#16 26 Aug 2008 10:40:23

danny_b85
Membru

xculescu, bine ai venit in BLUG.

@moderatori

Daca se poate un sticky pe thread-ul asta, cred ca va veni mult mai multa lume interesata de subiect si ar fi mai usor de localizat astfel. Multumesc anticipat.

In legatura cu intalnirea noastra ca si grup, propun (de data asta mai de la inceputul saptamanii) sa ne strangem duminica, 31 august 2008, la ora 12:00 in fata la Springtime-ul de la Izvor. O sa extind propunerea catre toti membrii care si-au anuntat dorinta de a face parte din BLUG in acest thread si nu numai prin email, just in case they don't read this thread in due time.

Ca si data trecuta, va rog sa confirmati prezenta aici.

p.s.: eu vin big_smile

RHCE

#17 26 Aug 2008 14:15:20

marianvasile
Administrator

și eu, sub rezerva neprevăzutului

#18 29 Aug 2008 12:06:48

marianvasile
Administrator

nu mai poate veni nimeni?

#19 29 Aug 2008 12:34:08

V3n3RiX
Oaspete

Eu nu pot veni...din pacate...:-(

#20 04 Sep 2008 17:38:31

danny_b85
Membru

Prima intalnire a membrilor BLUG - Feedback a.k.a. meeting info

Din pacate miaumiau, nu mi-a mers netu' vreo 5 zile (dezastru) acasa si n-am apucat sa citesc mail-ul tau ca nu mai vii, iar daca as fi avut net cred ca mai dadeam de cateva persoane, la care nu avem alta metoda de comunicare in afara de email sau mess, telefoane nu aveam.

Drept pentru care la prima intalnire BLUG au fost 2 membri, din care eu eram 1. big_smile

Intalnirea s-a prelungit de la 12:00 pana pe la vreo 16:00-16:30 cand a trebuit sa plec eu. Topic-urile de discutie au fost multe, nici eu nu le mai tin minte pe toate, dar in general am discutat despre Windows ... tongue glumesc, am discutat normal despre Linux si chiar am avut si primul workshop, despre subnetizare, iar neavand un mediu de stocare adecvat am folosit servetelele (in 2 straturi pentru ca a fost folosit un stilou si absorbeau cerneala). Servetelele (sper) inca mai exista si cred ca o sa le scanez cu prima ocazie si le pun pe site.

Scopul workshop-ului a fost indeplinit cu succes, subnetizarea a fost predata, discutata si pusa in practica pe servetele cu teste real life si (sper eu) inteleasa.

Un alt subiect interesant care a fost discutat a fost mai mult un mit si cum nu ii avem pe Mythbusters sa ne demonstreze ei daca e confirmed sau busted, am decis sa testam chiar noi. Mitul e urmatorul: se da un IT administrator, foarte bun in Linux si un tovarash, care este foarte sceptic in ceea ce priveste Linux-ul in general. Tovarashul spune IT-ului "ce e mah, linuxu' asta, mare chestie", la care IT-ul raspunde "vrei sa vezi cat de tare e? (si deschide carcasa la calculatorul sau pe care rula Linux, distro unknown) alege ce componenta vrei tu de aici si eu iti arat ca ti-o ard cu Linux-ul", moment in care tovarashul (shmecher) arata catre un condensator. IT-ul se apuca sa scrie o linie de comanda, mai cauta pe net, mai citeste din manualul placii de baza, si scrie si scrie la linia de comanda, si apoi ii da enter si calculatorul se stinge. Fara a spune mai multe, IT-ul opreste calculatorul, il demonteaza, ia placa de baza, merge cu tovarashul in service si acolo zice, "verifica te rog condensatorul asta" indicand catre condensatorul mentionat mai devreme de tovarash. Tehnicianul de service  ia placa, se intoarce dupa cateva minute si zice, "da, ala era, l-am schimbat si acum merge". The end.

Initial eu cand am auzit asta, eram indoielnic, dar pe masura ce aflam mai multe despre Linux, mi se parea din ce in ce mai tangibil.

NU PROPUN SA INCERCE CINEVA ASTA ACASA, LA MUNCA SAU IN ALT LOC. Ma gandesc doar ca ar fi interesant sa aflam daca este posibil sau nu sa arzi o componenta de pe placa de baza prin Linux, iar un condensator, al carui scop este sa stocheze o anumita cantitate de energie, un flux constant de curent l-ar putea supraincarca si ar iesi din parametri, deci s-ar arde. Si exista "instrumente" pe Linux cu care sa poti lucra low level cu diferite componente, deci de ce nu si in felul asta. Eu unul m-am pus pe cautare, celalalt membru, Adi, s-a bagat si el in cautari, chiar daca ard placa de baza, eu incerc, pentru ca satisfactia de a fi reusit ar fi mai mult decat costul unei placi de baza (care e in garantie).

Pentru toti cei interesati, vad ca o sa fie o chestie destul de complicata sa ne sincronizam fusurile orare, deci propun sa vina fiecare cu un program de weekend in care sa poata veni, si astfel poate gasim o perioada cand sa fim cat mai multi disponibili si sa ne intalnim. Tot asa, va rog sa postati pe site ca sa avem o idee mai buna de programul fiecaruia.

Eu sunt disponibil sambata dupa ora 13:00 pana pe la 16:00 si duminica de la 12:00 la 18:00.

RHCE

#21 04 Sep 2008 18:52:43

marianvasile
Administrator

aș fi venit chiar dacă eram doar doi, aceasta este atitudinea care ne trebuie, prin care putem face ceva. din nefericire, neprevăzutul (într-un fel...) de care de care aminteam s-a produs.

oricum, că veni vorba despre proiecte, acest membru al BLUG începe traducerea altei lucrări scrise de miss Garrels, Ghidul Bash pentru începători. Sper ca fărâmele de timp liber să fie suficiente ca acest ghid să fie gata după anul nou.

#22 09 Sep 2008 17:13:56

sig
Membru nou
Înregistrat: 09 Sep 2008

uh...www.lug.ro

#23 10 Sep 2008 10:19:20

danny_b85
Membru

Te-ai inscris pe forum doar ca sa zici asta?

RHCE

#24 10 Sep 2008 12:16:50

sig
Membru nou
Înregistrat: 09 Sep 2008

da, sunt un om generos.

#25 10 Sep 2008 17:43:24

danny_b85
Membru

Ce pot sa spun, lug.ro e un grup mare de utilizatori, dar am incercat sa creez ceva local, in Bucuresti. Asa exista si tmlug, arlug si altele, centre localizate de utilizatori de linux pe orasul din care provin. Nu vreau sa calc pe nimeni pe bataturi, pur si simplu cred ca este util pentru toti cei interesati de subiect sa se intalneasca si sa discute despre un subiect comun.

Imi cer scuze daca te-am ofensat prin intrebarea mea.

Editat ultima oară de danny_b85 (10 Sep 2008 17:43:55)

RHCE

Feed

Antet forum