Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#51 17 Oct 2008 11:12:50

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Bucuresti Linux Users Group - BLUG

@octavian: ne vedem și noi la ochi...stai liniștit, eu nu voi vorbi prea multe, sunt doar utilizator...dar voi asculta smile

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#52 17 Oct 2008 14:29:43

octavian
Administrator
Înregistrat: 17 Dec 2006

OK. Suna interesant desi am abandonat linuxu' in favoarea retelisticii smile

Deci cand e viitoarea convocare?

@miaumiau

Sa inteleg ca ai invatat in dante? big_smile

Screw you guys, I'm going home...smile

#53 17 Oct 2008 15:07:42

marianvasile
Administrator

@octavian: nici pe departe

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#54 17 Oct 2008 18:10:11

clptl
Membru nou
Locaţie: bucuresti
Înregistrat: 08 Oct 2008

salut, e posibil sa ajung si eu, chiar daca nu prea stiu mai nimic despre asta, oricum mai invat lucruri noi smile

asus eeepc 901 user // ubuntu proud user

#55 17 Oct 2008 19:13:51

danny_b85
Membru
Înregistrat: 05 Jun 2008

OK. Suna interesant desi am abandonat linuxu' in favoarea retelisticii

CCNA, CCNP?

Deci cand e viitoarea convocare?

Cred ca o sa stabilim urmatoarea convocare cand ne intalnim duminica la Springtime, vino si tu si o sa afli big_smile

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#56 17 Oct 2008 21:58:08

octavian
Administrator

Deocamdata ccna. Sper sa fie ccnp in ianuarie..nu stiu..sa vad cum stau cu aprofundarea..

Cred ca o sa stabilim urmatoarea convocare cand ne intalnim duminica la Springtime, vino si tu si o sa afli smile

As fi interesat. Daca nu intervine nimic as veni.

Editat ultima oară de octavian (17 Oct 2008 21:58:35)

#57 22 Oct 2008 14:02:25

V3n3RiX
Oaspete

Si pana la urma s-a tinut reuniunea BLUG?...cum a fost?...:-P

#58 22 Oct 2008 15:37:46

marianvasile
Administrator

s-a ținut. m-am bucurat foarte mult că i-am cunoscut pe băieți (am fost patru de data asta). am socializat aproape două ore, din păcate nu am putut sta mai mult. am vorbit la modul general despre utilizarea linux, în special ubuntu. ei au un contact mai apropiat cu domeniul, învățând sau lucrând în IT. eu, la nivel de simplu utilizator, mai mult i-am ascultat. oricum, au fost două ore petrecute într-un mod foarte plăcut.

#59 24 Oct 2008 10:42:25

danny_b85
Membru

Da, ne-am intalnit, dupa multe incercari in sfarsit prima reusita, prima intalnire BLUG cu mai mult de 2 membri. Am fost 4. big_smile

Oricum, sper ca la intalnirile viitoare sa mai vina si alti membri, alte persoane interesate, fie ca stiu sau ca vor sa invete, indiferent. Ca o mica paranteza, baieti, data viitoare stam inauntru, nu de alta dar chiar daca era soare afara, noi eram la umbra si era frig smile.
Am facut si cateva poze, vreo 5 (cred big_smile) pe care o sa le postez cand o sa avem site big_smile
Pentru cei care au fost la intalnire, le trimit pe mail.

@venerix, @octavian si restul care sunteti interesati, va asteptam, poate data viitoare.

Editat ultima oară de danny_b85 (24 Oct 2008 10:42:54)

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#60 24 Oct 2008 12:11:13

octavian
Administrator

Sunt interesat, insa nu am putut veni. Astept urmatoarea intalnire cand vreti voi si daca pot, vin.

Pana una alta, e Cisco Expo 2008 pe 5-6 noiembrie. S-a inregistrat careva la eveniment? Ne intalnim p-acolo?

Editat ultima oară de octavian (24 Oct 2008 12:12:42)

#61 24 Oct 2008 14:45:33

V3n3RiX
Oaspete

Bineinteles ca sunt interesat...sa cunosc persoane care au aceeasi afinitate catre linux e un lucru deosebit...nu de alta...dar prietenii mei total afoni cu acest OS...incerc sa ii convertesc...poate reusesc....Sper ca urmatoarea intalnire a grupului sa fie intr-o zi in care sa pot fi prezent...:-P

Editat ultima oară de venerix (24 Oct 2008 14:46:28)

#62 24 Oct 2008 15:59:44

danny_b85
Membru

IMPORTANT! Vă informăm că taxa de participare este în valoare de 250 RON (TVA inclus) de persoană.

Sorry guys, eu nu vin la Cisco Expo, e in timpul saptamanii si e intrare cu taxa.

Astept urmatoarea intalnire cand vreti voi si daca pot, vin.

Sper ca urmatoarea intalnire a grupului sa fie intr-o zi in care sa pot fi prezent

Incercam, incercam, eu am spus mai de mult sa vina fiecare cu datile cand ar fi disponibil si stabilim un orar de comun acord.

RHCE

#63 24 Oct 2008 23:57:48

octavian
Administrator

Pai eu unu cred ca as putea, nu sambata asta, ci urmatoarea pe 1 noiembrie, ca ar fi plecata mandra big_smile.

In orice caz revin cu un post sau astept sugestii!

Editat ultima oară de octavian (24 Oct 2008 23:58:01)

#64 31 Oct 2008 11:30:49

danny_b85
Membru

In spiritul traditiei de a ne intalni macar o data la 2 saptamani si pentru ca s-a lansat cea mai recenta versiune de Ubuntu, 8.10 a.k.a. Intrepid Ibex propun o intalnire duminica, 2 noiembrie 2008 la ora 12:00 la Springtime Izvor. (De data asta stam inauntru).

Putem sa numim intalnirea un release party, pentru ca sarbatorim si lansarea Ubuntu, insa nu stiu daca vom face instalari, decat daca vine cineva cu un laptop si cu un invertor de curent sa il legam la o masina ... dar asta inseamna ca trebuie sa avem si o masina tongue

Ca de obicei, o sa va dau mail la toti cei care v-ati exprimat dorinta de a face parte din BLUG si celorlalte persoane interesate. Verificati folderul de SPAM/BULK pentru ca adresa mea acolo ajunge, in special pe Yahoo.

Octavian, venerix, hope you can make it.

Sper sa vina cat mai multe persoane, va rog sa confirmati prezenta aici.

Eu vin.

p.s: o sa fie si o surpriza la intalnire, dar nu o sa dau detalii acum.
p.p.s: marian, vreau sa stiu in mod special daca poti tu sa vii, surpriza include si ajutorul tau smile

L.E.: Cracknel, ziceai ceva de un amfiteatru?

Editat ultima oară de danny_b85 (31 Oct 2008 11:38:17)

RHCE

#65 31 Oct 2008 12:58:10

V3n3RiX
Oaspete

In sfarsit...duminica la 12:00 pot sa fiu prezent...insa numai pana la ora 17:00 maxim...:-P

#66 31 Oct 2008 13:50:53

marianvasile
Administrator

din păcate, nu. lucrez toată ziua  sad  ador surpizele, dar asta e, ce pot face?

#67 31 Oct 2008 14:54:20

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

@danny_b85

Încercați ca pe viitor să vă coordonați activitățile comune și cu celelalte grupuri:
http://www.ubuntu.ro/node/102.
Se înțeleg „activități comune” doar cele care nu se referă explicit la BLUG.
Vă puteți folosi astfel reciproc de forța si cunoștințele grupului din care proveniți.
Dacă aveți o activitate sau un subiect comun (și acesta este Ubuntu și activitățile
legate de el) este bine să vă coordonați activitățile.
Restul activităților și afinităților nu intră în discuție și pot și trebuie să difere.

@danny_b85 scuza că „ei sunt mai buni” nu se justifică pentru sunteți la fel de
buni și la fel de entuziaști.

Editat DoruHush:
Confirmați dacă se ține întâlnirea la data și locul menționate pentru a
le putea anunța și la rubrica de știri de pe ubuntu.ro.

#68 01 Nov 2008 09:32:15

danny_b85
Membru

Da, Doru, confirmam data si ora intalnirii.

L.E.: Marian, pacat ca nu poti veni, dar o sa aranjez in alt fel, surpriza este supriza, se va tine orice ar fi smile

Editat ultima oară de danny_b85 (01 Nov 2008 09:55:35)

RHCE

#69 01 Nov 2008 13:03:53

DoruHush
Membru
Locaţie: Alexandria
Înregistrat: 17 Jun 2006

#70 05 Nov 2008 23:12:51

danny_b85
Membru

@DoruHush

Stiu ca am zis ca iti dau mail aseara, dar n-am mai apucat, abia azi am avut timp sa pun descarc pozele si sa le pun intr-o galerie mica de imagini, care nu stiu daca merge bine, am testat-o doar pe Firefox.

Acum un pic si despre intalnirea de duminica si de surpriza de care tot vorbeam. Ne-am intalnit 5 membri duminica, din cei de pe forum miaumiau nu a mai putut ajunge dar a venit venerix in schimb.

Am sarbatorit printre altele si lansarea Ubuntu 8.10, avand 2 mini DVD-uri cu Ubuntu 8.10 desktop si server la noi. Surpriza insa, a constat dintr-un mic cadou facut de mine pentru unul dintre membrii BLUG.

Ideea e in felul urmator, eu consider ca inteligenta ar trebui rasplatita si persoanele care au talent ar trebui sa fie promovate. In acest sens, am descoperit ca exista talent intr-o persoana timida careia nu ii place sa vorbeasca mult despre sine. Il cheama Adrian, are 16 ani si chiar daca se supara ca zic asta dar eu il laud pentru ca este un mic geniu in ale informaticii. Are talent, ii place ceea ce face, se descurca f. bine cu tot ceea ce tine de calculatoare si nu numai si ma suprinde de fiecare data cand discutam prin cat de multe stie la varsta pe care o are.

Cred ca viitorul ii va rezerva numai lucruri bune, dar de asemenea cred si ca pentru a ajuge departe este necesar si cate un mic ajutor din cand in cand. El are un calculator, ce-i drept nu foarte performant, asa ca am venit cu un "upgrade", duminica trecuta am vrut eu sa fiu cel care ofera o mana de ajutor si i-am facut cadou un calculator (unitate centrala, mai putin HDD).

Motivul pentru gestul acesta a fost incercarea de a rasplati talentul unei persoane si de a o sprijini (in ce fel pot si eu) pentru ca, o spun si o repet, eu consider talentul ar trebui promovat si inteligenta rasplatita.

Desi poate ca nu suna foarte modesta urmatoarea afirmatie, eu in schimbul calculatorului i-am cerut ca intr-o zi sa devina mai bun decat mine. smile (ceea ce nu va fi foarte greu de atins, chiar deloc smile)

Anyway, am facut si poze (ca doar i-am promis lui Doru ca facem) si le-am postat aici.

Enjoy.

RHCE

#71 06 Nov 2008 08:45:38

octavian
Administrator

Imi pare rau ca nici de data asta n-am putut sa ajung.. am fost sa vad o masina smile [mi s-a pus pata pe o gargarita de renault ] m-am uitat pe poze big_smile

#72 06 Nov 2008 11:56:31

marianvasile
Administrator

@danny_b85: foarte frumos. off topic: mâncăcioșilor!!!

#73 06 Nov 2008 14:13:23

danny_b85
Membru

@miaumiau

Te-am intrebat daca vii pentru ca daca veneai cu masina, discutam cu cineva si faceam rost de un invertor de curent si de un monitor LCD, aduceam calculatorul si (la costul a niste benzina, motorina, GPL) aveam un calculator functional alimentat de la bateria masinii. Puteam astfel sa rulam Ubuntu ca LiveCD (pentru ca nu avea HDD PC-ul pe care l-am adus ca sa il instalam).

Mai simplu era cu un laptop, evident, dar unde-i amuzamentul in a avea ceva complet functional? big_smile Noi cum mai surubarim atunci? big_smile

Dar, cine stie, poate la Ubuntu 9.04 tongue

Editat ultima oară de danny_b85 (06 Nov 2008 14:14:27)

RHCE

#74 10 Nov 2008 13:46:50

Membru nou
Înregistrat: 02 Nov 2008

Hello Hello Hello

Intr-un final am si eu cont aici wink
Eu am devenit mai intai membru BLUG si apoi membru al acestei comunitati.
Scuze de intarziere.

Noi sa fim sanatosi big_smile

Fatal Error: Found MS-Windows System -> Repartitioning Disk for Linux...

#75 15 Nov 2008 09:49:26

rendo
Membru nou
Înregistrat: 15 Nov 2008

Buna ziua,pe cand urmatoarea intalnire?

Feed

Antet forum