Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#76 16 Nov 2008 04:54:54

Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 02 Nov 2008

Re: Bucuresti Linux Users Group - BLUG

Sunt de acord cu rendo.
Pe cand urmatoarea intalnire?

Danuuuuuuuuuuutz..... big_smile

Fatal Error: Found MS-Windows System -> Repartitioning Disk for Linux...

#77 18 Nov 2008 20:44:35

danny_b85
Membru
Înregistrat: 05 Jun 2008

Danuuuuuuuuuuutz.....

Da Paul, ai vrut sa zici ceva interesant. Nu ti-a iesit big_smile
Ar trebui sa incerci ceva din seria.
Ba' berbecule, ba' ti-am zis ma ca nu e popa?! Tu Betmen, Betmen.

Cu mare greutate am reusit si eu sa ajung sa postez, au mai fost si problemele cu upgrade-ul de site, la mine acasa nu s-a facut update-ul de zona DNS, stau cu IP-ul nou pentru forum asignat static (de manutza). In weekend-ul asta nu am fost in Bucuresti, nici n-am apucat sa anunt pe nimeni in privinta asta.

@rendo @Offline
Intalnirea membrilor teoretic trebuia sa se tina in weekend-ul care a trecut, din motive obiective nu s-a mai putut, o programam pentru saptamana asta, tot in weekend. Din cauza ca de duminica incep alta serie de cursuri, eu o sa fiu disponibil sambata intre 12:30-16:30, hai cel tarziu 17:00. Cum am obisnuit pana acum, va rog sa postati intervalul orar si ziua in care ati fi disponibili sa veniti la o intalnire BLUG. Propunerea mea este pentru Sambata, 22.11.2008 la ora 12:30 la Springtime Izvor.

A, si sa nu uit, @rendo, bine ai venit in cadrul BLUG.

Topic-uri de discutie pentru aceasta intalnire (ca data trecuta am luat-o pe carare cu discutia):
- legitimatii de membru (ideea mea era cu ceva funny dar discutam si despre alte pareri si opinii)
- site oficial (domeniu + gazduire)
- subtopic pentru site: folosim CMS sau il facem "de manutza"? Daca folosim CMS, care? Ce fel de functionalitati vrem pe site?
- cineva a venit cu o idee, merita explorata, de a avea un fel de modul de conferinta live, in sensul ca programul este mai dificil sa ni-l sincronizam, dar in fata unui calculator ne regasim oriunde am fi smile. Aici ar fi interesant de urmarit doua aspecte, video si audio. Ar fi bine ca pe partea de video, cine are webcam sa il foloseasca, insa, pentru cei care nu au webcam sa folosim doar partea de audio, astfel incat ei nu or sa se poata vedea, dar sa se poata auzi. Clar asta implica folosirea unui protocol de comunicatie cu algoritmi buni de compresie, (preferabil nu cel de Yahoo) pentru ca latimea de banda este in majoritatea cazurilor redusa la cea a conexiunii celei mai slabe din conferinta. Poate jabber, folosit de Gtalk, dar care este momentan disponibil doar pe Windows (varianta si cu video). Oricum, the table is open for suggestions.

Daca mai aveti si alte subiecte de abordat, prezentati-le aici si o sa facem un sumar cu ce discutam.

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#78 18 Nov 2008 22:10:50

octavian
Administrator
Înregistrat: 17 Dec 2006

danny_b85 a scris:

preferabil nu cel de Yahoo) pentru ca latimea de banda este in majoritatea cazurilor redusa la cea a conexiunii celei mai slabe din conferinta. Poate jabber, folosit de Gtalk, dar care este momentan disponibil doar pe Windows (varianta si cu video).

aaaaaaaaaa....skype? big_smile

offtopic: se vad zambilicii astia zici ca sunt desenati cu creta smile)

Editat ultima oară de octavian (18 Nov 2008 22:11:27)

Screw you guys, I'm going home...smile

#79 18 Nov 2008 22:50:29

rendo
Membru nou
Înregistrat: 15 Nov 2008

Multumesc de urare,pentru mine este f.bine sambata.Ramane doar ca si ceilalti din grup sa fie de acord si de modalitatea de a ne recunoaste.

#80 19 Nov 2008 14:28:13

blackdown
Membru
Locaţie: llfov
Înregistrat: 23 Jan 2008
Site web

Desi pana acum din pacate nu am reusit sa ajung la nici o intalnire a comunitatii BLUG, imi anunt si eu prezenta sambata 22.11.2008 la ora 12:30 la Springtime-ul Izvor.
Sper ca de data aceasta sa nu mai apara nimic neasteptat in ultimul moment si sa pot venii la intalnirea BLUG.

Editat ultima oară de blackdown (19 Nov 2008 14:29:33)

#81 19 Nov 2008 15:04:10

V3n3RiX
Oaspete

I`ll be there...:-D

#82 19 Nov 2008 16:17:38

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

Dacă nu intervine nimic neprevăzut, vin și eu. La o așa participare care se anunță extinsă, îmi va părea foarte rău să lipsesc...

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#83 21 Nov 2008 19:20:20

Membru nou

Ma bag si eu.
Singura problema este ca eu la ora 14 - 14:15 va voi parasi.
Pe maine..

#84 21 Nov 2008 20:04:43

rendo
Membru nou

deci cum a ramas cu intalnirea de sambata asta?se mai tine?

#85 21 Nov 2008 21:42:04

danny_b85
Membru

@rendo

Da, normal ca se mai tine, la ora si locul anuntat, 12:30 la Springtime Izvor. Daca am stabilit, asa ramane, chiar daca nu mai postam in fiecare zi pe acelasi subiect smile

@octavian

Hai ca data trecuta ai fost ocupat cu cautarea unei masini, dar poate reusesti macar de data asta sa vii si tu.

Anyway, guys, wish me luck. maine la prima ora am un examen important de dat, primul dintr-o serie lunga ... wink

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#86 25 Nov 2008 11:20:24

danny_b85
Membru

@rusalin

Multumim de informatie, o sa incerc sa clarific anumite aspecte ale BLUG ca sa fie mai bine inteleasa directia pe care o urmam.

O sa incep cu a mentiona cateva amanunte despre intalnirea de sambata, pentru ca a plouat, multe persoane nu au mai venit. Am fost eu, @rendo, @Offline si Adi S (tie tre' sa-ti gasim un nickname ... mai bine sa iti gasesti tu unu' ca daca vin eu cu idei ... Little Genie - nu genius, genie - iti zic). Subiectele de discutie au fost cele mentionate de mine anterior, legitimatiile de membru, site+gazduire, CMS-ul folosit si un modul pentru audio si video. Au fost luate in considerare mai multe aspecte, am discutat si pe scurt, un rezumat la cele discutate:
- cu legitimatiile, nu s-a ajuns la un consens, mai mult s-au prezentat de catre mine cateva idei de cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa contina, subiectul ramane deschis pentru moment.
- cu site-ul si gazduirea, decizia a fost sa luam un domeniu, iar ca spatiu de gazduire am decis sa pun eu un server online pe care sa tin site-ul, nu mai imi trebuie decat un UPS ca sa elimin si eventualele probleme cu electricitatea, si apoi o sa il pun online.
- ca si CMS folosit, s-au sugerat nume precum Drupal, Joomla, asta trebuie vazut, o decizie clara nu am facut, practic trebuiesc vazute intai necesitatile si apoi cum o sa le punem in practica, acum trecem prin perioada de planning.
- despre ideea mea cu cu audio si video online, sa va explic mai pe larg ce m-am gandit.

Desi sunt multe persoane care sunt pasionate de subiect, anumite aspecte pot fi potrivnice atunci cand vine vorba de o intalnire a membrilor. Cel mai important aspect este timpul, e greu de sincronizat disponibilitatea membrilor la intalniri. Apoi ar mai fi dezastrele naturale (cum ar fi vremea urata si ploaia in special big_smile) care determina multi membri sa stea acasa. Ultima parte a fost o mica gluma, insa e greu sa ne sincronizam, iar ca idee a fost sa gasim o metoda prin care sa ne intalnim ... si care este un aspect comun al unei persoane interesate de calculatoare si de Linux in special, pai o sa fie mereu in preajma unui calculator (si de obicei cu acces la internet).

Desigur, sunt si alte metode deja existente care se pot folosi pentru genul acesta de reuniune (online) cum ar fi camerele de chat pe IRC sau chiar si o conferinta online pe un program gen Yahoo Messenger (Pidgin, Gyache, Kopete, etc.) insa ideea mea era sa avem un modul pe site care sa permita comunicare audio, video si text in cadrul site-ului. Toate aceste facilitati sa fie disponibile intr-un mod securizat pentru utilizatori si sa nu fie dependente de latimea de banda a unui utilizator (gen exemplul de mai sus unde se limiteaza toate persoanele care participa la o conferinta la cea mai mica latime de banda disponibila). Si pe langa aceste aspecte, sa se poata folosi si independent una de cealalta, adica daca o persoana are webcam si microfon, acea persoana sa transmita video si audio, daca are doar microfon, sa transmita doar audio, daca nu are nici una nici alta sa poata sa primeasca de la ceilalti participanti video si audio, dar sa poata transmite si text.

Acest tip de functionalitate se doreste, nu stiu daca exista ceva deja pe piata si se poate folosi/implementa direct, sunt multe variabile aici, dar intai facem partea de planificare si apoi punem in practica. De ce vreau sa folosesc un modul de genul acesta integrat in site si nu printr-un program de messenger? Pentru ca astfel se poate gestiona securitatea conexiunii in mod centralizat (asta creeand si un "single point of failure", dar nu asta era ideea). Stiu ca multi nu considera ca este necesar sa ai atata securitate, de parca vorbim de cine stie ce fel de chestii, dar adevarul este ca am persoane in lista de messenger care lucreaza in domeniu, iar de multe ori schimbam pareri, idei, date de login pe ssh si alte chestii banale big_smile si prefer sa folosesc conexiuni criptate cu persoanele respective.

Asta e si un motiv ridicat de mine in cadrul celei mai recente intalniri, sunt cazuri in care ai nevoie sa rezolvi o problema, repede si nu stii cum se face si ai nevoie de ajutor INSTANT. Pur si simplu iti vine sa zici cuiva care se pricepe "ia frate, IP, port, username, parola si fa-mi si mie sa mearga X si Y si vad eu dup-aia ce trebuia sa ii fac". Chestia asta presupune un nivel de incredere, dar mai presus de orice un nivel ridicat de securitate in transmisia datelor.

Cam asta despre ce s-a discutat (ontopic) la intalnire, ca s-au mai discutat si alte chestii (offtopic) asta e partea a doua smile

Ca si amanunt pe care l-am mentionat la intalnire a fost promovarea B.L.U.G. si in alte parti (in afara forumului Ubuntu). Eu imi doresc sa vina cat mai multe persoane la evenimente, insa si pentru mine este dificil sa mentin totul in picioare, sa propag informatia catre fiecare persoana care si-a exprimat dorinta de a face parte din grup, de multe ori unii nu pot sa vina, de multe ori nu pot nici macar eu sa vin ... oricum asta nu m-a oprit si nici nu ma va opri. O sa fie ceva mai simplu cand o sa punem site-ul in picioare, sper. Promovarea BLUG pe alte site-uri/forum-uri este iarasi cu problematica, pentru va insemna ca s-ar putea sa dau de aceleasi probleme de care am dat si aici, anumite persoane o sa creada ca vin sa iau utilizatorii care sunt dedicati unei anumite distributii de Linux si o sa ii indepartez (cumva) de aceasta.

Asta a fost o intrebare din partea lui @rendo. I-am raspuns atunci cum va spun acum, BLUG reprezinta o incercare de a crea o comunitate locala de oameni interesati de Linux, software open source, *nix si altele. Nu ne limitam la o distributie de Linux, fiecare foloseste ceea ce vrea.

Anyway sper ca ati avut rabdarea sa cititi pana acum, acestea sunt planurile de dezvoltare pe termen scurt pentru BLUG, o sa mai revin cu informatii pe parcurs.

RHCE

#87 25 Nov 2008 12:38:28

marianvasile
Administrator

@danny_b85 și restul bandei: da, cea mai mare problemă este aducerea mai multor persoane în același loc. din păcate, am putut veni doar la o întâlnire, și asta nu din cauza mea, ci pentru că nu am fost liber în cazul celorlalte. și cred că în majoritatea cazurilor despre asta a fost vorba. de aceea cred că o activitate mai intensă pe mail sau forum este binevenită (ce să mai zic de un site dedicat, cu toate că și aici va trebui să facem eforturi pentru a pune ceva pe el!)

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#88 25 Nov 2008 16:10:31

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Detin eu un server pe care as gazdui cu mare placere site-ul BLUG big_smile
Imi pare rau ca n-am putut ajunge la intalnirile de pana acum din lipsa de timp, lipsa de bani (deh, stundent la zi).
Pentru video/voice/text am putea folosi Skype sau mai nou G-talk with Video big_smile

#89 26 Nov 2008 09:45:37

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

De pe site-ul facultatii:

In perioada 8 - 12 decembrie 2008, va avea loc la Centrul de Competenta Linux din cadrul Facultatii de Automatica si Calculatoare cursul gratuit pentru studenti "Linux Fundamentals". Pentru studentii Facultatii de Matematica si Informatica, din cadrul Universitatii Bucuresti sunt rezervate 3 locuri. Studentii interesati trebuie sa trimita un CV la adresa anamaria.dogar@ro.ibm.com. Cursul incepe in fiecare zi la ora 9:00 (exceptie ziua de luni cand va incepe la ora 10) si dureaza in medie 6 ore pe zi cu o ora pauza la pranz. Data limita de inscriere este 28 noiembrie 2008.

#90 26 Nov 2008 12:52:50

danny_b85
Membru

Fundamentals of UNIX®

E un curs pe care l-am urmat (ce-i drept am platit pentru el, gratis ar fi fost mai marfa) dar mi s-a parut slab ca nivel de informatii acumulate (e ceva ce as recomanda pentru cineva care nu a mai pus mana niciodata pe un Linux/Unix). Te ia de la zero absolut si te duce la nivel de utilzare desktop. Intra si in scripting putin, practic te invata cate putin din fiecare chestie, despre consola, despre interfetele grafice, totul la nivel de utilizator de desktop.

G-talk with Video

Facilitate momentan disponibila doar pe Windows.

RHCE

#91 26 Nov 2008 14:17:43

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Oppps! Se pare ca da!
Eu am mari probleme cu Skype, nu pot folosi webcamul deloc. Pentru voce nu stiu ce sa zic, am probleme cu placa de sunet asa ca n-am avut cum sa testez.
Cred ca ramanem la text pentru inceput.

#92 26 Nov 2008 20:34:54

danny_b85
Membru

@rusalin

Multumesc de mesaj, din pacate nu am avut cum sa ajung in seara aceea la intalnirea baietilor de la Fedora, cine stie, poate data viitoare. Oricum, ce vroiam sa te rog, daca poti sa ii transmiti pe mail lui Razvan Sandu de existenta Bucuresti Linux Users Group. Ne-ar face placere sa il avem ca membru.

RHCE

#93 27 Nov 2008 21:01:23

rendo
Membru nou

danny ceva pentru sambata?

#94 28 Nov 2008 13:55:22

danny_b85
Membru

@rendo

Nu, weekend-ul asta nu pot sa vin.

RHCE

#95 02 Dec 2008 16:19:55

danny_b85
Membru

Conform "traditiei" sambata 06.12.2008 la ora 12:30 se va tine urmatoarea intalnire a membrilor BLUG la Springtime Izvor, ne intalnim in fata la Springtime sau in interior la parter, pentru cei care nu stiu sa ajunga, gasiti indicatii aici.

Va rog, ca de obicei, sa va anuntati prezenta aici daca reusiti sa ajungeti sau nu. Sambata se anunta ploaie, sper sa nu va descurajeze acest lucru.

@octavian, asteptam sa ne onorezi cu prezenta, poate acum reusesti sa vii
@Cracknel, daca esti prin Bucuresti si ai timp sa vii, te asteptam
@Offline si @gyeah, sper sa nu munciti fix sambata si sa puteti veni
@Heinrich, @venerix si restul o sa va comunic pe mail invitatia.

Pentru oricine mai este interesant/a, sunteti bineveniti la intalnire.

RHCE

#96 04 Dec 2008 14:23:19

Membru nou

Eu voi fi prezent.
Doar pana la ora 14:15 ca si data trecuta dar nu voi lipsi.
Sper sa vina cat mai multi.

All za best big_smile

Editat ultima oară de Offline (04 Dec 2008 14:23:42)

#97 04 Dec 2008 14:52:51

marianvasile
Administrator

@danny_b85: ai un talent la programări de m-ai omorât sad să puneți un rezumat pe forum

#98 04 Dec 2008 20:16:13

Heinrich
Membru
Înregistrat: 09 Jun 2008
Site web

voi veni, am unde să îmi leg biciclu?

ArchLinux, mulat pe un Procesor Q6600 - G0; Cooler Zerotherm Zen FZ120; Placa de baza Asus P5N32-SLi Deluxe; Memorie ram Geil Ultra, 4 buc x 2 Giga; Placa Video Asus EN8600 GT MG/HTP/512Mega; Monitoare, 2 X SyncMaster 2253BW Samsung; Hdd, 2 x WD IDE, 1 x WD1001FALS; Sursa Thermaltake TR2 Power; 8 coolere Nexus Real Silent 120 mm PWM prin carcasa CoolerMaster Centurion 590.

#99 04 Dec 2008 20:17:31

Membru nou

@Heinrich
pai daca ploua... te risti sa vii cu bicla? big_smile

#100 04 Dec 2008 20:32:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

gasesti vre-un stalp pe acolo big_smile

Feed

Antet forum