Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#51 18 Jun 2009 17:13:43

xubo
Membru nou
Înregistrat: 25 Aug 2007

Re: Cum pot promova Ubuntu

adiroiban a scris:

Am văzut că lumea se plânge de lipsa de organizare.
Întrebare mea este : Pe cine să organizezi?

Eu consider că problema este lipsa de persoane dispuse să dedice timp pentru a mișca ceva pe partea de Ubuntu.

În afară de discutat pe IRC și forum, în rest, din câte văd eu,  există cam 15 persoane care dedicat în medie 1 ora pe săptămână pentru a face ceva pentru Ubuntu în România. Am spus în medie deoarece într-o săptâmăna e mai mult, alteori mai puțin.

@adiroiban
Daca un user care ajunge pe site-ul ubuntu.ro nu reuseste sa se lamureasca in 15 min cu ce are de facut ca sa ajute, ai foarte mari sanse sa-l pierzi. Lista care o propuneam ar trebui sa le permita celor care vor sa contribuie sa se orienteze foarte repede si sa-si aleaga actiunile la care vrea sa participe. Totodata ar trebui ca din cateva click-uri sa obtina toata informatia ca sa stie ce are de facut. Daca toate aste sunt disponibile, o sa vezi ca si numarul celor care vor ajuta va creste.

Apropos de ajutor, pe pagina Ubuntu.ro, daca dai click pe "Participati" obtii mesajul: "Acces interzis.
Nu ai autorizarea necesară pentru a accesa această pagină." Pai asa cum vrei sa creasca numarul celor care contribuie? big_smile

"2+2=5 pentru valori foarte mari ale lui 2!"

#52 18 Jun 2009 22:02:37

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

@xubo.
Am corectat problema, mersi de notificare.

Sunt de acord cu ce spui tu... dar deocamdată atât ne-a dus capul și atât am știu să scriem pe pagina respectivă.

Aștept propunerea ta. Succes!

#53 19 Jun 2009 11:24:17

Nireve
Membru
Înregistrat: 04 Nov 2008

Heinrich:

concret nu stiu ce surse vrei dar cateva  le poti obtine de aici gratis !

Ai aflat ieri ca ai nevoie de vectoriale de te agiti asa ?

Nu inteleg de ce spui ca Ubuntu nu este free, daca te uiti la Ubuntu Marketplace Europe o sa gasesti intradevar firme care-ti acorda suportul pe bani, dar asta este altceva.

Editat ultima oară de Nireve (19 Jun 2009 11:33:17)

#54 19 Jun 2009 11:44:21

Nireve
Membru

Legat de utilizarea logoului si al numelui citeste aici

Pentru contact aici

succes !

Editat ultima oară de Nireve (19 Jun 2009 11:55:31)

#55 20 Jun 2009 06:28:59

Heinrich
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 09 Jun 2008
Site web

@nireve, tin sa re - fac o precizare multumindu-ti totusi pentru bunatatea ta, dar, ”acum 102 ani” cand am vrut sa ma implic si eu cu ceva alaturi de comunitatea Ubuntu, si sa aduc mica mea contributie, cnf doctrinei care zice ca ”o comunitate iti ofera pentru ca si  tu la randul tau vei oferii comunitatii”, neincalcand licenta si avand o vasta experienta in spate in domeniul de drepturi de Copyright, TradeMark, etc.... INTAI am studiat regulile si reglementarile in vigoare si politica Ubuntu, dar in special am studiat tot ceea ce stipuleaza documentele oficiale Canonical.

Drept urmare:

1. Sincer, nu stiu daca sti care este formula matematica a culorilor UBUNTU, dar eu, studiind (la vremea respectiva) documentele mai sus mentionate, si cerand date suplimentare pe canalele oficiale, adica un text aici  (mentionat si de tine), am tinut cont de toate aspectele legale referitoare la Sigla Ubuntu si caracteristicile ei, drept urmare, ceva fisiere mai exista pe undeva aruncate pe serverul care gazduieste printre altele, si ununtu.ro

2. Doresc sa te informez (fara a parea un afront sau mai stiu eu ce) ca un instrument numit COLORIMETRU , este folosit pt a verifica calitatea finala a tipariturilor sau a datelor matematice care compun culorile existente pe orice mediu, instrument folosit si de catre mine atunci cand am facut autocolantele UBUNTU. Daca acest aparat indica o alta concentratie de culoare, tiparitura in cauza este refuzata.

3.  Te rog sa imi arati (citandu-mi eventual), unde scrie ca o persoana oarecare, nu are dreptul sa distribuie sau sa faca o campanie promotionala, in speta de fata pentru cresterea popularitatii si a captarii interesului omului interesat de o alternativa viabila la softwarele proprietar persoana respectiva suportand integral costurile acestei campanii, iar prin ”promotional” intelegand distibutie GRATUITA de obiecte si/sau produse, care foloseste EXACT caracteristicile logotipului UBUNTU, in folosul si spre beneficiul UBUNTU (fie el si ro).

Acestea fiind spuse, consider subiectul incheiat!

Concluzia mea despre deschiderea de care da dovada Ubuntu e {...}

L.E.
Ma simt nevoit sa fac o precizare:
”Concluzia” se refera strict pana la momentul scrierii acestui mesaj (20 iunie 2009)

Editat ultima oară de Heinrich (20 Jun 2009 09:51:10)

ArchLinux, mulat pe un Procesor Q6600 - G0; Cooler Zerotherm Zen FZ120; Placa de baza Asus P5N32-SLi Deluxe; Memorie ram Geil Ultra, 4 buc x 2 Giga; Placa Video Asus EN8600 GT MG/HTP/512Mega; Monitoare, 2 X SyncMaster 2253BW Samsung; Hdd, 2 x WD IDE, 1 x WD1001FALS; Sursa Thermaltake TR2 Power; 8 coolere Nexus Real Silent 120 mm PWM prin carcasa CoolerMaster Centurion 590.

#56 23 Jun 2009 11:17:48

Nireve
Membru

Heinrich:

nu inteleg care este treaba mea legat de COLORIMETRUL tau, eu ti-am aratat ca daca ai nevoie de sigle vectoriale le ai gratis.

Legat de "campania promotionala" nu discuti cu mine, ti-am dat un link, ce raspuns ai obtinut ?

Daca Ubuntu nu doreste "campanie promotionala" nu este treaba noastra.

Din punctul meu de vedere daca vrei sa aduci o contributie, implica-te in dezvoltarea de kernel sau daemonuri, de altceva Ubuntu nu are nevoie, iar daca raspunsul la cererea ta ( a campaniei promotionale ) este ignorata sau respinsa oficial, inseamna ca am dreptate iar daca nu....cel putin nu ma enervez, sper sa procedezi lafel.

O zi buna,

#57 25 Jun 2009 14:32:50

Mitza_003
Membru nou
Locaţie: Vice City
Înregistrat: 31 Mar 2007
Site web

Anul trecut a fost o prezentare linux la Colegiul National "Decebal" din Deva, eu impreuna cu 3 colegi am abordat problema unui sistem de operare alternativ. A iesit bine, din banii mei am cumparat cd-uri goale ca sa pot sa le inmanez celor prezenti in sala festiva. A fost frumos, toti au fost multumiti si am avut impresia ca cei din sala au privit cu optimism linux.

...a good rhyme does more damage than a '47...
*Official gold member of Gamer's Club
Counter-Strike PGL [2002-2005]

#58 26 Jun 2009 13:37:23

Nireve
Membru

Mitza_003 : excelent, foarte bine ai facut, chiar ma bucur.

#59 27 Dec 2010 16:19:55

StoianDan
Membru nou
Înregistrat: 07 Nov 2010

Eu am creat document in Word in care prezint avantajele pe care Ubuntu le ofera, si am distribuit acest document prietenilor mei pasionati de TIC.Le-am spus ca am un CD cu Ubuntu si pot merge la ei acasa sa il instalez daca doresc asta.
Documentul poate fi descarcat si de pe linkul:https://sites.google.com/site/danmihaistoian/

Editat ultima oară de StoianDan (27 Dec 2010 16:51:21)

#60 27 Dec 2010 17:08:00

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

StoianDan a scris:

Eu am creat document in Word in care prezint avantajele pe care Ubuntu le ofera.....

Salut, bine ai venit pe forum !

Eu am trimis e-mail, acum 7 luni, tuturor prietenilor, în care am încercat, la nivelul cunoștințelor mele tehnice de atunci, să fac o prezentare comparativă a GNU/Linux față de software-ul privat (proprietar) Windows.

Am găsit interes din partea unuia, cel puțin, care după 2-3 săpt. odată cu achiziționarea unui nou laptop și-a luat "inima-n dinți" și a instalat GNU/Linux Ubuntu 10.04, SINGLE-BOOT.  După ce și-a revenit din uimire a constatat că i-au mai rămas și cca. 460 lei reprezentând c/v drept de utilizare ( NU de proprietate ) a unui produs Microsoft.

Eu am mai promovat GNU/Linux în familie, de 4 luni toată "echipa" (mama, tata și copila de 10 ani) folosind în exclusivitate Ubuntu, ele două, și alte distribuții GNU/Linux, eu, majoritatea bazate pe Debian GNU/Linux.
Până atunci foloseam toți 3 produse Microsoft achiziționate legal, OEM, un XP și două Vista.

Tu, fiind probabil mult mai tânăr decât mine, poți să folosești, dar fără a te limita la, și alte modalități de promovare/participare.

Îți doresc succes în noua lume în care ai intrat,  OSS.

.
L.E. Acum, după ce am citit succinta prezentare de la adresa indicată de tine, te sfătuiesc s-o revizuiești cel puțin din punct de vedere gramatical; este vorba și de imaginea ta și de cea a Ubuntu.
.
Mai uită-te și pe aici când ai timp.

.

Editat ultima oară de Ăla micu' (27 Dec 2010 23:31:40)

#61 27 Dec 2010 23:52:26

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

@StoianDan
apreciem faptul ca vrei sa promovezi ubuntu dar in manifestul tau trebuie corectate cateva chestiuni:

Este gratuit

este free(liber) nu gratuit (remember, free speech not free beer)

Aveti dreptul de al modifica si de al copia

corect dar nerelevant pentru utilizatorul obisnuit... pana cand un astfel de utilizator va intelege filozofia software-ului liber e bine sa-i expui totusi avantajele sale reale din viata de zi cu zi.

Dispuneti de ajutor gratuit

exista o diferenta de nuanta intre ajutor gratuit si suportul comunitatii...wink

Are la dispozitie mii de software care pot fii descarcate gratuit de pe Ubuntu Software Center.

Ubuntu Software Center este un instrument, programele se descarca de pe serverele care gazduiesc distributia...

Este forte indicat pentru Servere

si pentru desktop este chiar mai indicat...

Are aplicatiile de baza (un browse,Suita de aplicatii OppenFffice.org..etc)

etc-ul trebuie detaliat cu aplicatiile echivalente celor uzuale pentru ca un utilizator nou sa inteleaga faptul ca va putea face aceleasi lucruri pe noua platforma ca inainte.

Este foarte greu afectat de virusi

cred ca totusi o abordare transanta de forma "nu se viruseaza" e mai potrivita decat "greu afectat".subiectul e discutabil desigur dar pentru un prim contact cu ubuntu un utilizator nou trebuie sa stie ca sistemul nu se viruseaza in acceptiunea cunoscuta de el de pe alte sisteme de operare...

in rest pare ok...

Editat ultima oară de geosoft1 (28 Dec 2010 00:02:20)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#62 28 Dec 2010 10:07:19

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

@geosoft1: este și gratuit!

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#63 05 Jan 2011 19:52:34

StoianDan
Membru nou

In primul rand multumesc pentru  ca mi-ati acordat timp prin faptul ca v-ati uitat peste descrierea mea.Am corectat unele greseli atat gramaticale cat si de exprimare .As dori sa aflu daca se poate, cat la suta din populatia Romaniei foloseste Linux?

Editat ultima oară de StoianDan (05 Jan 2011 19:53:04)

#64 05 Jan 2011 20:21:43

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

după părerea mea, nu trece de 3% din numărul utilizatorilor pc

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#65 05 Jan 2011 23:26:27

snh
Membru nou
Înregistrat: 04 Aug 2009

3% foarte putin, in ciuda faptului ca ma ma lovesc de multe neajunsuri in Ubuntu ma incapatanez sa il folosesc, sunt incepator in linux nici macar incepator nu ma pot numi atat timp cat eu folosesc linuxul la fel ca pe win click ici click colo dar sper sa aprofundez. Din punctul meu de vedere numarul scazut de utilizatori de Ubuntu se datoreaza : si aici  va enumar doar 3 dintre motivele pe care le vad eu
1 . jocurile, nu vreau sa exagerez dar cam 95 % dintre cei care detin un PC acasa il folosesc pentru recreere
2. yahoo messenger, se stie ca Romania este "lovita" de acest fenomen
3. unele dificultati de configurare, exemplu vreau sa instalez un driver nvidia descarcat de pe nvidia.com cum fac? evident nu este la indemana oricui

acum va rog sa nu loviti smile , dar pur si simplu am vrut sa gasesc motivul sau motivele pentru care acest exceptional sistem de operare nu este atat de popular pe cat merita

#66 06 Jan 2011 00:44:19

mihail.costea
Membru
Înregistrat: 04 Dec 2009

snh a scris:

3% foarte putin, in ciuda faptului ca ma ma lovesc de multe neajunsuri in Ubuntu ma incapatanez sa il folosesc, sunt incepator in linux nici macar incepator nu ma pot numi atat timp cat eu folosesc linuxul la fel ca pe win click ici click colo dar sper sa aprofundez. Din punctul meu de vedere numarul scazut de utilizatori de Ubuntu se datoreaza : si aici  va enumar doar 3 dintre motivele pe care le vad eu
1 . jocurile, nu vreau sa exagerez dar cam 95 % dintre cei care detin un PC acasa il folosesc pentru recreere
2. yahoo messenger, se stie ca Romania este "lovita" de acest fenomen
3. unele dificultati de configurare, exemplu vreau sa instalez un driver nvidia descarcat de pe nvidia.com cum fac? evident nu este la indemana oricui

acum va rog sa nu loviti smile , dar pur si simplu am vrut sa gasesc motivul sau motivele pentru care acest exceptional sistem de operare nu este atat de popular pe cat merita

Motivele principale sunt acestea:
1. Marketing
2. Nume (vezi Google care foloseste kernel-ul de Linux la Android si ce succes are. Dar are in spate numele.)
Odata ce ai astea doua restul ai sanse mari sa vina de la sine. Cum eu consider ca va fi si cu Chrome OS, care are la baza tot Linux(are cele 2 cerinte indeplinite, iar aplicatiile vor curge dupa tocmai din acest motiv).

Pentru driver vezi daca apare la System->Administration->Hardware drivers. Daca nu apare aici atunci s-ar putea ca placa ta video sa nu aibe driver proprietar(ar fi de preferat sa deschizi un subiect separat cu aceasta discutie daca nu te descurci).

Editat ultima oară de mihail.costea (06 Jan 2011 00:44:59)

#67 06 Jan 2011 09:38:53

geosoft1
Membru

cateva comentarii....
1.unul din motivele pentru care linux nu este asa cunoscut este nivelul mare de piraterie de la noi. daca toti cei care folosesc windows ar fi fost pusi in situatia sa-l plateasca atunci cu siguranta nu ai mai auzi de microsoft.
2.yahoo messenger are cateva nimicuri in plus care iau ochii unora ce nu inteleg ca messengerul este un instrument de comunicare.multi nu pot trece peste faptul ca nu au ei nu stiu ce emoticonuri sa te miri mai ce in alt client de messenger...
3.dificultati de configurare? hardware-ul se ia compatibil cu sistemul (asta e prima gresala care se face, se cumpara la plezneala). cand hardware-ul exista si sunt probleme se face, e adevarat, un mic efort pentru configurare dar hai sa fim seriosi ca nici pe windows nu faci nimic daca esti plopist (sau faci numai tampenii pe care le considerii stiinta)...

#68 06 Jan 2011 18:23:06

StoianDan
Membru nou

Cred ca ai dreptate geosoft1:
1.In orasul meu exista MSDN Academic Alliance (cred ca sti ce este asta) si desi toti elevi au la dispozitie sofware licentiae Microsoft, 100% FREE!.Majoriatea nu sunt interesati, ei se multumesc cu Yahoo Mesenger si Facebook.
2.Daca Yahoo mesenger ar putea funciona fara un sistem de operare , uni dintre colegi mei ar fi foarte multumiti.Uni sunt mai interesati mei mult de jocuri/messenger decat de sistemul de operare pe care il folosesc.
Cred ca si Ubuntu ar trebui sa fie mai  folosit in institutii de invatamant.

Editat ultima oară de StoianDan (06 Jan 2011 18:34:30)

#69 07 Jan 2011 21:15:13

geosoft1
Membru

poti promova cu succes ubuntu si in randul generatiei messenger cu conditia sa ai cu cine discuta...

#70 15 Feb 2011 11:42:34

Kovaci iulian
Oaspete

Am promovat si eu pe cit am putut(in limita cunostintelor mele) prin locurile pe unde umblu pe acest forum apicol(sunt apicultor) http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2831.0  si imediat dupa postarea mea parca sa reinvigorat topicul respectiv, si a crescut vertiginos numarul accesarilor acelui topic,am si primit mesaje private in care mi s-au cerut detali despre Ubuntu.

Editat ultima oară de Kovaci iulian (15 Feb 2011 11:48:56)

#71 02 Apr 2011 12:06:45

ciprianv
Membru
Înregistrat: 29 Apr 2010

Mi se pare că vă pierdeți în certuri futile. Mafsi are dreptate și dacă vreți să promovați și să marketizați Ubuntu și softul liber într-un mod profesionist și eficient, va trebui să urmați direcțiile indicate de el. Pentru că sunt după manual. Și da, când o mână de oameni vor să facă o chestie, trebuie să fie ai naibii de organizați și fiecare pe felia lui.

@Nireve: Dacă nu știi prea multe despre marketing și promovare nu mai sări aiurea la beregata celor care știu cu ce se mănâncă și care poate vor să ajute. Marketingul sau campaniile de comunicare merg pe aceleași principii și presupun cam aceleași lucruri, indiferent că e vorba de o companie care vrea profit, sectă care vrea adepți sau OS care vrea useri. Apropo, îmi permit să fac aceste observații pentru că am niște habar despre ce e vorba.

Avem Linux, un produs cu multe calități, o comunitate destul de închegată de oameni entuziaști și săritori și o țară de useri cu probleme și frustrări, care habar nu au de existența celor două menționate mai înainte. Mai puțin de 1% din userii români folosesc Linux, nu pentru că nu le place, ci pentru că nu au auzit măcar de existența lui. Unii cred că Linux "e ăla ca MS-DOS, unde ai doar linia de comandă" (?!), iar alții nu știu ce face, cu ce diferă de Win, în afară de faptul că poți să "învârți cubu'", pentru că unii din voi, evangheliștii Linux, nu le-ați vorbit pe limba lor, despre nevoile lor.

Așa că eu cred că ăsta ar trebui să fie primul pas: crearea și creșterea awareness-ului. Adică să afle lumea că există Linux, să afle ce e și de ce e mai bun. Pentru asta trebuie să ne gândim cine sunt posibilii vitori useri (target) și cum să adaptăm mesajul ca să fie pe limba lor.

Pentru asta, e nevoie de un marketer/advertiser. Și eu cred că Linuxul și Ubuntu ar fi un challenge excelent pentru un marketer/advertiser, pentru că acesta se poate juca liber cu o mulțime de strategii și idei de campanii originale și bine puse la punct, care să atragă atenția și să crească awareness-ul. Românika și userii de PC-uri de aici oferă un teren al naibii de fertil pentru o astfel de campanie, iar cu o echipă bine organizată s-ar putea face minuni.

Dar degeaba visăm la proiecte și promovare dacă, după cum spunea și Mafsi, nu prea e organizare. Atât pentru promovare, dar și pentru alte proiecte, ar fi util în primul rând să știm ce resurse umane avem, ca să știm cu ce pornim. Haideți să facem o listă cu cei care vor să ajute, la ce se pricep, de unde sunt și cam cât timp ar putea aloca pentru voluntariat (ore pe săptămână/lună).

Editat ultima oară de ciprianv (02 Apr 2011 23:03:40)

#72 02 Apr 2011 12:28:24

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Unii cred că Linux "e ăla ca MS-DOS ........pentru că unii din voi, evangheliștii Linux, nu le-ați vorbit pe limba lor, despre nevoile lor.

DA, sunt perfect de acord cu tine în această privință ;  adaptarea mesajului și cunoașterea amănunțită a nevoilor țintei, mi se par și mie esențiale.

Românika și userii de PC-uri de aici oferă un teren al naibii de fertil pentru o astfel de campanie

Dacă  Românika este ceea ce pare a fi .... am dubii mari referitoare la fertilitatea ei. Mai exact la rezultatul acestei fertilități.

Chiar dacă subiecttul se refera strict la promovarea Ubuntu, aș extinde aria acestui mesaj la GNU/Linux.
Ținta, dupa părerea mea,  trebuie să fie copiii, deoarece se cunoaște că obișnuința este a doua natură a omului.
Unii deja știu asta și acționează-n consecință.

În rest, îmi place cum ai pus problema.

.

Editat ultima oară de Ăla micu' (02 Apr 2011 12:42:44)

#73 02 Apr 2011 13:04:43

geosoft1
Membru

dat fiind faptul ca un bun utilizator/cunoscator de linux nu este neaparat si un bun promotor, si plecand de la ce a spus @ciprianv, poate ar fi o idee buna sa faca cineva cunoscator in ale marketingului, daca doreste sa ajute, un material de instruire si prezentare pentru cei care doresc sa promoveze.

adica,sa presupunem ca doresc sa fac o prezentare undeva (institutie publica,scoala,firma preivata) si am vazut ca o solutie linux ar satisface nevoile acestora. ce fac ? cum abordez eficient situatia ? cum propun ? cum prezint si cum ma prezint ?

este clar faptul ca fara un minim de cunostiinte de marketing nu pot atrage atentia doar enumerand niste calitati ale produsului numit ubuntu.

daca sunt persoane specializate in marketing/vanzari printre noi poate, doresc sa contribuie cu astfel de materiale si informatii.

Editat ultima oară de geosoft1 (02 Apr 2011 13:06:27)

#74 02 Apr 2011 13:35:13

ciprianv
Membru
Înregistrat: 29 Apr 2010

@Ăla micu': Întâmplarea face ca site-ul la care ai dat link să fie chiar al meu smile însă nu generaliza câteva excepții de oameni mai săraci în duh, ce-i drept, la întreaga populație. În general, românului îi merge mintea și se adaptează. Dar trebuie ajutat un pic.

Gândește-te și că marea majoritate a userilor folosesc pc-ul pentru operații de bază și nu vor să-și bată capul cu instalat programe din linia de comanda sau cu "ce-i aia memorie RAM". Așa cum sunt convins că nu toți dintre voi știu cum arată o bielă sau care-i diferența dintre pătrunjel și leuștean. Da, sunt de acord, copiii sunt un element-cheie in target, dar nu numai. Sunt o mulțime de pensionari care s-au apucat acum, la adânci bătrâneți să învețe să folosească PC-ul. Știți voi, genul ăla de moși comuniști. Doar eu știu vreo trei.

@geosoft1: Aici nu e vorba doar de marketeri. Ok, ei se ocupa de promovare. Dar e esențial să se implice și programatori, designeri sau deținătorii de oricare alte skilluri în dezvoltarea OS-ului și a comunității. De-aia e bine ca aici, chiar la nivel local, să știm cine suntem, la ce ne pricepem și ce putem face pentru asta. Pe de altă parte degeaba promovăm Linuxul și-l ridicăm în slăvi dacă utilizatorii actuali nu raportează bug-urile de care se lovesc, iar noii veniți, userii incepator se lovesc de tot felul de erori sau neajunsuri și trec înapoi pe Win. De-aia zic eu, că cine e programator și poate să contribuie, ar putea să convertească mai multe "suflete" și să facă mai mulți oameni fericiți reparând un bug sau îmbunătățind o caracteristică, decât dacă instalează cu forța Ubuntu în stânga și-n dreapta.

Dar acuma, să criticăm și să găsim cusur e cel mai comod și la asta, noi românii, ne pricepem de minune. Suntem îmbibați în pesimism și asta e unul din motivele pentru care nu se mișcă lucrurile. Pentru că nu încercăm să le mișcăm. Să încerci să schimbi ceva, câtuși de puțin, e greu. Al naibii de greu. Dar și rezultatele sunt pe măsură. Așa că hai să lăsăm pesimismul și să ne organizăm să facem ceva. Rămân la ideea mea: open source-ul și linuxul au un potențial imens în România.

Hai să vă dau exemple de oameni care cu niște idei prostești au făcut și au schimbat neașteptat de multe:
Antanas Mockus in Bogota, Columbia (documentar aici)
și, de ce nu, chiar românașii noștri. Și sunt sigur că sunt multe alte exemple.

Spuneam mai devreme de lista aceea de resurse umane. Aș începe-o eu:
- sunt din București, știu comunicare/jurnalism și aș putea să-mi rup vrep 5-6 ore pe săptămână pentru făcut chestii faine aici

Editat ultima oară de ciprianv (02 Apr 2011 13:58:58)

#75 07 Apr 2011 12:01:37

grabiel
Membru
Locaţie: Zalau
Înregistrat: 25 Feb 2011

In "spiritul promovarii", as putea sa instalez ubuntu 10.10 pe calcurile care se vand la mine la firma. Credeti ca ar avea rost? Pe parcursul unei zile este cand am perioade moarte si as putea foarte bine sa instalez cate un ubuntu pe calcurile care le am la vanzare. Voi ce ziceti?

Cine n-a facut niciodata vreo greseala, n-a incercat nimic nou.

Feed

Antet forum