Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Aug 2005 22:20:15

indispus
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 06 Aug 2005

Jocuri Ubuntu Linux - General

Asi vrea sa vad pe acest forum o sectiune dedicata jocurilor. Ce jocuri ati jucati pe Ubuntu, de unde le-ati luat, ce resurse necesita, etc.

P.S.: Nu ma refer la jocurile de win jucate in Cedega! Ci la jocuri 'native' pentru Linux.

ALT + F4

#2 10 Aug 2005 22:52:19

Iuliux
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 31 Jul 2005

Re: Jocuri Ubuntu Linux - General

am jucat tuxracer...dar m-am ofticat ca nu are doar 4 partii big_smile.

#3 10 Aug 2005 23:41:47

indispus
Membru

Eu am luat de pe torente jocul "Enemy terittory" - un mod de Wilfenstein. Este un multiplayer superb, si am gasit si server dedicat in metropolitan(80.96.62.19), ping foarte bun. Enjoy daca il aveti la indemana.

P.S.: Fisierul se numeste "et-linux-2.60.x86.run", pentru cei interesati.

ALT + F4

#4 11 Aug 2005 11:03:20

Iuliux
Membru
Locaţie: Brasov

si acest Enemy terittory e open source sau ... ?

#5 11 Aug 2005 11:24:49

indispus
Membru

Iuliux a scris:

si acest Enemy terittory e open source sau ... ?

Nu detin aceasta informatie sad

ALT + F4

#6 11 Aug 2005 15:28:08

oblio
Membru

Wolfenstein: Enemy Territory - happypenguin.org zice ca e opensource...

Nu pot sa zic ca am jucat.
Am jucat in schimb Wesnoth - luat prin apt, Scorched 3D - luat tot prin apt.
Wesnoth e dragut dar versiunea din Ubuntu nu permite logarea pe serverele lor. Desi asta nu cred ca va opri pe nimeni sa joace local. wink
Scorched e dragut, dar la inceput e cam greu sa nimeresti ceva. smile

Vreti jocuri? Happypenguin, si wiki-ul Ubuntu.

http://www.happypenguin.org
https://wiki.ubuntu.com/CategoryGames
Si mai ales:
https://wiki.ubuntu.com/MOTUNEWGames?hi … ryGames%29

Editat ultima oară de oblio (11 Aug 2005 15:31:43)

#7 11 Aug 2005 23:23:18

std
Membru nou
Înregistrat: 04 Aug 2005

Am jucat Wesnoth de-a ieşit fum, la fel cum am jucat şi Omega-RPG.
UltimateStunts mi aduce aminte de vremurile bune, deşi ar mai fi de lucru la el. n rest, emulatoare la greu.

#8 13 Oct 2005 21:55:28

dorel
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 12 Oct 2005
Site web

Cred ca o sectiune download games pe ubuntu.ro este necesara. Windows-ul a ajuns unde este astazi nu datorita office ci crakgames.

Freedom for World                  Freedom for You
Linux user: #424520             Ubuntu user: #6566
http://www.xubuntu.org/       http://lubuntu.net/

#9 14 Oct 2005 17:36:02

oblio
Membru

Desi nu sunt administratorul ubuntu.ro, pot sa-ti zic ca ceea ce doresti tu e destul de greu de realizat (la o scara apreciabila). Si asta deoarece, pe de o parte, jocurile sunt in general mari ca dimensiune - si asta presupune mult spatiu pe HDD si latime de banda corespunzatoare. Apoi mult jocuri le poti instala cu apt/aptitude/synaptic. Trebuie doar sa iti activezi repository-urile (vezi ubuntuguide.org). Apoi, poti sa cauti pe net .deb-uri cu alte jocuri. Unele ofera chiar repository cu toate cele necesare, si el adaugi ca atare in /etc/apt/sources.list.
Cu jocurile e oricum un pic mai complicat pe Linux decat pe Windows (ma refer la un utilizator Linux care stie despre sistem tot atatea cate stie un utilizator Windows despre sistemul lui).

Incearca intai ce poti lua prin apt, si dupa aceea mai vedem smile

PS: ce zice echipa de administratori? se poate download.ubuntu.ro?

#10 14 Oct 2005 18:02:10

dand
Membru
Locaţie: Timişoara
Site web

Pot să confirm că nu avem suficient bandwidth pt. altceva decât pagini web.

#11 14 Oct 2005 20:05:58

oblio
Membru

Pe de alta parte sunt niste subiecte care ar trebui abordate de Canonical - jocuri/editare audio + video (de fapt nu numai de ei, ci si de Linspire, Xandros,...).

#12 27 Oct 2005 14:42:52

dorel
Membru
Site web

Multzumesc pentru raspuns, dar o rubrica download cu link-uri cred ca este posibil.
Intrebare ptr. Indispus:
1. cedega merge in paralel cu crossover?
2. nu am sunet in et.

Editat ultima oară de dorel (11 Nov 2005 11:58:12)

#13 15 Nov 2005 15:44:39

dorel
Membru
Site web

#14 16 Nov 2005 03:33:33

oye
Membru nou
Înregistrat: 15 Aug 2005

dorel spune unde vai mai sus ca windows a ajuns ce este astazi datorita ¨crackgames¨. In primul rand, nu stiu ce a ajuns windows astazi. Crackgames , nu imi definesc termenul destul de bine.
Windows, in primul rand, are o interfata grafica mult mai puternica si mai solida decat KDE/Gnome (inca!).
Windows Server , in toate testele de securitate , a intrecut Red Hat Enterprise sau SuSE (teste facute de linux users).
Windows nu a ajuns un sistem de operare celebru datorita jocurilor, ci jocurile au ajuns celebre datorita Windows.
Cineva, acum 5 ani de zile, cand am facut pasul de pe linux spre BSD, mi-a spus asa : ¨People who runs linux hate windows, people who runs BSD loves UNIX¨ . Nu vreau sa o luati ca pe o ofensa, dar mereu userii linux au ceva impotriva Windows. Windows nu este asa de ¨evil¨ pe cat pare, dar inclin sa cred ca putini au cunostintele necesare ca sa cunoasca acest sistem de operare destul de bine incat sa poata faca diferite comparatii. Nu sunt impotriva newbies care folosesc Linux pentru care o interfata grafica mai --freak-- , dar sunt impotriva afirmatiilor Linux  rocks pentru ca are o interfata grafica mai freak.
Si nu e o atitudine singulara, ci in majoritatea comunatilor linux exista o atitudine anti-windows, mai bine zis, hate-windows. Si ce e trist, e ca s-a ajuns in ziua de azi ca ura fata de windows sa fie aproape confundata cu miscarea Open Source si Free Software.
Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar acuzand pe altii nu e o metoda de a convinge lumea de a migra spre linux. Facand o comparatie intre cele doua sisteme de operare , si punctand spre securitatea sistemelor de operare desktop si flexibilitatea lor (unde linux este superior) va ajuta mult mai mult atragea de noi si noi persoane spre linux.

#15 16 Nov 2005 05:33:44

oblio
Membru

Windows, in primul rand, are o interfata grafica mult mai puternica si mai solida decat KDE/Gnome (inca!).
Windows Server , in toate testele de securitate , a intrecut Red Hat Enterprise sau SuSE (teste facute de linux users).

Nu o lua personal, dar vreau sa vad si eu testele wink
Daca te referi la campania "Get the facts", e luata ca reper de FUD (fear, uncertainty and doubt) adica o campanie murdara, fiind sponsorizata de Microsoft.

Cat despre atitudinea anti-Microsoft, e adevarat ca exista, dar la majoritatea celor cu experienta vine din diverse intamplari mai mult sau mai putin nefericite cu produsele lor, care tehnic erau la o vreme la pamant. Liniile de produse Win3.1 (de fapt incepand cu 1.0 si terminand cu 3.2 sau cat a fost ultima versiune) si 95 (95, 98, Me) erau mizerabile din punctul de vedere al securitatii. Iar linia Win NT nu a fost pana la Win 2000 prea utila din punctul de vedere al desktopurilor.

Apoi, exista tot felul de indivizi - pusti in principal - care "urasc" M$: M$ sux, Linux rulz. Daca am lua ca reper in orice domeniu pe cei mai exaltati....

Dar ai dreptate ca multi spun de Windows ca e prost nestiind sa-l foloseasca, iar momentul in care incep sa invete ceva despre calculator coincide cu momentul in care se decid sa treaca la Linux.

Si pe desktop Windows mai detine 3 avantaje fata de Linux: inertia utilizatorilor curenti, programe high-end comerciale (Photoshop, Flash, ...), si jocuri. Pentru primele 2 se gasesc solutii, dar al treilea punct e delicat. Si orice s-ar zice: piata calculatoarelor pentru jocuri cred ca e imensa (nu pot da un procent, dar cred ca e macar un sfert).

Editat ultima oară de oblio (16 Nov 2005 05:36:14)

#16 29 Nov 2005 10:37:26

dorel
Membru
Site web

Prin '75 daca nu ma lasa memoria am pus mana pe primul calculator, parca un Wang ca sa joc ceva asemanator unui tenis. Cred ca acest lucru ma exclude din categoria pustilor care pun prima data mana pe calculator dar insist pe jocuri deoarece in Romania de astazi calculatorul de acasa are in principal aceasta destinatie. Un OS cu pretentii de desktop trebuie sa tina cont de acest lucru. BSD-ul inca nu are aceasta pretentie dar are mai multe jocuri portate decat linuxul. Pentru comparatii de genul care OS este mai bun cred ca nu poate fii vorba deoarece fiecare are si bile albe cat si negre atat la capitolul desktop cat si la server iar numaratul bilelor sa dovedit inselator. Crakgames se refera la genul de jocuri utilizate de noi in general, cati utilizeaza pe acest forum numai jocuri cumparate cu licenta sa ridice mana sus, ar fii interesanta o astfel de statistica. Despre interfete grafice pot spune ca si cea de la windows crapa sigur. Pe acest forum inca nu am vazut urme de rautate fata de alte sisteme de operare in general si in special fata de windows si acest lucru cred ca este bun. Raspandirea jocurilor nu a fost data de windows ci de MS-DOS prin modul de licentiere pe care il avea la acea vreme si faptul ca rula pe calculatoare relativ ieftine astfel intrand in casele multor oameni. Am o intrebare: afara de bitdefender ver. free (ce face casa buna cu ubuntu) cine mai cunoaste programe linux realizate in romania  sub licenta free.
Personal ma intereseaza in acest moment numai  OS  ce pot fii folosite acasa de un utilizator obisnuit fara cunostinte in domeniul IT si pot spune ca Ubuntu in general nu este pregatit inca pentru acest lucru. Ubuntu pentru mine reprezinta o provocare prin statutul de free si de acea testez in el tot ce poate fii folosit acasa (nu numai jocuri ci si programe de alta natura cu statut de free) inclusiv sub wine.

Editat ultima oară de dorel (29 Nov 2005 13:23:05)

#17 08 Dec 2005 12:49:16

dorel
Membru
Site web

#18 01 Feb 2006 21:30:26

radovan
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 07 Sep 2005

Mi-am instalat Unreal Tournament 2004(demo), dupa ce am instalat ultimul driver ATI. Merge excelent, mai bine ca in Windows.

#19 01 Feb 2006 21:42:00

radovan
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 07 Sep 2005

PS Tutorial de instalare driver ATI aici: http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=423589

#20 02 Feb 2006 03:43:34

ucku
Membru
Înregistrat: 22 Nov 2005

oye a scris:

dorel spune unde vai mai sus ca windows a ajuns ce este astazi datorita ¨crackgames¨. In primul rand, nu stiu ce a ajuns windows astazi. Crackgames , nu imi definesc termenul destul de bine.
Windows nu a ajuns un sistem de operare celebru datorita jocurilor, ci jocurile au ajuns celebre datorita Windows.
Cineva, acum 5 ani de zile, cand am facut pasul de pe linux spre BSD, mi-a spus asa : ¨People who runs linux hate windows, people who runs BSD loves UNIX¨ . Nu vreau sa o luati ca pe o ofensa, dar mereu userii linux au ceva impotriva Windows. Windows nu este asa de ¨evil¨ pe cat pare, dar inclin sa cred ca putini au cunostintele necesare ca sa cunoasca acest sistem de operare destul de bine incat sa poata faca diferite comparatii. Nu sunt impotriva newbies care folosesc Linux pentru care o interfata grafica mai --freak-- , dar sunt impotriva afirmatiilor Linux  rocks pentru ca are o interfata grafica mai freak.
Si nu e o atitudine singulara, ci in majoritatea comunatilor linux exista o atitudine anti-windows, mai bine zis, hate-windows. Si ce e trist, e ca s-a ajuns in ziua de azi ca ura fata de windows sa fie aproape confundata cu miscarea Open Source si Free Software.
Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar acuzand pe altii nu e o metoda de a convinge lumea de a migra spre linux. Facand o comparatie intre cele doua sisteme de operare , si punctand spre securitatea sistemelor de operare desktop si flexibilitatea lor (unde linux este superior) va ajuta mult mai mult atragea de noi si noi persoane spre linux.

Bla , bla , bla , windows  traieste datorita tonelor de soft existente pentru el , si care sunt asa datorita istoriei . Programeme respective sun evident mult peste solutiile open source in majoritatea cazurilor , producatorii hardware nu ofera decat rar drivere pentru componentele lor pentru altceva decat Windows , si asta din calcule finanaciare , dar ca sistem de operare clar e  ami prost decat Linux , BSD , sau Solaris . Si sa nu-mi spui ca se produce soft pentru Windows pentru ca e un sistem de operare mai bun , ci pentru ca e cel mai raspandit , si motivul ca-i raspandit e de cautat acolo la IBM - PC copatible .
Cate servere de net stii tu instalate pe Windows ?, cate supercalculatoare folosesc Windows ? . Ce era Microsoft fara gafa IBM de a le da pe mana creearea unui sistem de operare pentru IBM - PC , si cat costa o licenta  Windows NT Server ? Cu ce e mai evoluata interfata Windowsului decat KDE , da-mi un exemplu ? Ce sistem de operare ar avea pe calculator oamenii daca ai fi intradevar obligati sa platesca licentele la toate programele comerciale, inclusiv licenta de Windows si MS Office  ? Si evident ca lupta dintre Open Source si Microsoft e aproape una religioasa , tine de filozofie . Si spune si guvernului Braziliei , Chinei , Germaniei si Frantei sa treaca inapoi la Windows .  Microsoft trebuie sa piarda pentru ca nu se poate ca o lume intraga sa depinda de o singura companie , nu e sanatos . Si apropo , daca nu folosesti Ubuntu de ce ti-ai facut un cont aici ?

Editat ultima oară de ucku (02 Feb 2006 04:07:41)

The software is like sex , if is free is better .
I read in the box " Need Windows Me , 2000 or better" , so , I installed  Linux .

#21 02 Mar 2006 14:52:13

parpic2002
Membru
Locaţie: bucuresti
Înregistrat: 01 Aug 2005

#22 25 Apr 2006 19:47:01

dizzy
Membru nou
Înregistrat: 09 Mar 2006

Va suparati daca va rog sa revenim la subiect?
In primul rand va urez un Paste Fericit!
Dati-mi si mie un ajutor cum sa instalez jocul asta:
Open Transport Tycoon.
Mie mi-a placut jocul asta si mi-ar placea mult sa il instalez pe linux. De aici puteti lua sursa
http://sourceforge.net/project/showfile … _id=404880

#23 30 Apr 2006 18:31:50

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

Pentru cei interesati de jocuri si nu numai... http://www.ubuntugaming.org/community/

#24 10 May 2006 21:54:16

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

Am coborat et-linux-2.60.x86.run cum pot sa-l instalez?Tnx!

#25 10 May 2006 21:54:58

Cypress
Membru
Locaţie: Oradea
Înregistrat: 11 Aug 2005
Site web

chmod +x et-linux-2.60.x86.run
./et-linux-2.60.x86.run
wink

Feed

Antet forum