Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Apr 2009 23:33:45

bitter
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 18 Jan 2008

ce limba folositi pentru sistemul de operare?

eu unul nu pot sa suport meniurile in limba romana. in domeniul IT limba nativa e engleza, iar unele traduceri in limba romana sunt uneori chair ridicole

Editat ultima oară de bitter (25 Apr 2009 23:34:01)

Arch

#2 26 Apr 2009 00:06:57

MPaul
Membru nou
Înregistrat: 24 Apr 2009

Re: ce limba folositi pentru sistemul de operare?

sunt de acord
dar daca nu intelegi engleza deloc mai inteleg ca setezi in limba romana
eu nu sunt in stare sa fac nimic pe un pc in lb rom

#3 26 Apr 2009 01:19:00

rsumy
Membru
Locaţie: Suceava/Bukowina
Înregistrat: 06 Nov 2007

Folosesc Limba Engleză, chiar dacă nu o cunosc foarte bine...
În IT, Limba Română mai mult mă încurcă...smile.

rsumy

Editat ultima oară de rsumy (19 Feb 2013 17:38:57)

Ubuntu 10.04.4 LTS

#4 26 Apr 2009 02:05:18

Ciorapel
Membru
Înregistrat: 02 Jul 2007

Patriotul din mine la capitoul asta nu se vede. Tot engleza am folosit la toate sistemele de operare.

Mai grav e ca pe al mamei (Ubuntu) l-am pus in limba romana, si cand se incurca pe undeva si ma cheama sa o descurc, stau cate 5 minute la o tampenie super simpla, si pana la urma mama imi zice "Hai fugi de aici ca mai bine ma descurc eu".

Exemplul asta l-am dat pentru a sustine ideea ca e vorba de obisnuinta. Noi care ne-am nascut cu Windows-urile in engleza, suntem altfel fata de cei ce au avut un sistem de operare (primul) in limba natala.

#5 26 Apr 2009 03:16:54

birica
Membru
Locaţie: Iaşi
Înregistrat: 30 Mar 2006

nu prea sunt deacord cu voii in folosirea limbii engleze peste tot. parca va da englezii premii sa le folositi limba. fiti demni de limba noastra si utilizati-o si in it. Ca asa a fost si cu engleza

#6 26 Apr 2009 10:35:14

danny_b85
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jun 2008

nu prea sunt deacord cu voii in folosirea limbii engleze peste tot. parca va da englezii premii sa le folositi limba. fiti demni de limba noastra si utilizati-o si in it. Ca asa a fost si cu engleza

Zise birica din Iashi care ne indeamna sa fim demni de limba noastra dar nu foloseste diacritice pentru ca ... ?

Eu pe orice sistem de operare folosesc doar limba engleza, nu pentru ca nu sunt demn de limba noastra, ci pentru ca sistemul de operare nu a fost scris in limba noastra. Nu scriu nici cu diacritice in limba romana, nu pentru ca nu as putea, ci pentru ca nu imi place sa stau sa caut ce taste pe tastatura sunt mapate pentru care caractere din limba romana. iar pentru mine faptul ca sistemele de operare sunt in limba engleza a fost un mare avantaj pentru ca au fost o oarecare "provocare" sa invat termeni noi si sa aflu ce inseamna.

Acum ca sa despic un pic firul in patru, nu sunt de acord nici cu desenele animate care sunt dublate cu voce in limba romana, pentru ca, copii incepand de la varste foarte fragede au o capacitate extraordinara de a invata, iar daca ei urmaresc desenele animate in engleza sa zicem, prind anumite cuvinte si anumiti termeni, iar daca sunt traduse prin subtitrare, atunci o data sunt motivati ca sa citeasca textul si deprind aptitudini in acest fel iar a doua oara pot sa ajunga chiar sa faca legatura intre ceea ce este tradus si ceea ce asculta. Lipsa acestui tip de activitate nu stimuleaza gandirea, daca auzi pur si simplu pe cineva vorbind in romana nu inveti ceva suplimentar fata de ce ai putea sa inveti de la restul de persoane care vorbesc romana din casa, gen parintii, dar acesta este un caz particular, legat de modul in care se indoctrineaza anumite aspecte ale educatiei si imi cer scuze daca am luat-o pe carare cu acest offtopic.

Editat ultima oară de danny_b85 (26 Apr 2009 10:35:43)

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#7 26 Apr 2009 14:25:09

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

română, chiar dacă mai e de lucru. nu din patriotism, ci pentru că mi se pare normal.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#8 26 Apr 2009 15:34:29

robert.mogos
Membru
Locaţie: Strasbourg, Franta
Înregistrat: 30 Dec 2008

Total de acord cu danny_b85. Datorita os-urilor in engleza + TV am invatat mult mai multa engleza decat am invatat la scoala. La scoala am invatat bine partea de gramatica dar vocabularul mi l-am imbogatit datorita acestor lucruri. + folosesc orice sistem in engleza pentru ca am inceput sa lucrez de mic cu aceasta limba, datorita faptului ca la vremea respectiva nu exista suport in romana.(sau nu stiam sa-l accesez). Acum mi se pare foarte ciudat sa-l folosesc in romana.
Un alt plus ar fi ca  gasesti mult mai multe raspunsuri in engleza la orice problema IT decat gasesti in romana. Daca ai o eroare, e suficient sa o copiezi pe Gogu` si sunt sanse mari sa gasesti raspunsul. Nu acelasi lucru se aplica daca ai cauta eroarea tradusa in romana. Nu e vorba de "demnitate fata de limba ci tara", e vorba de practica. Daca am merge pe principiul lui birica, ar trebui sa conducem doar Dacii(dar nu logan ca sunt semi-renault(nu ca as avea ceva cu marca respectiva), sa folosim doar produse romanesti. (asta a fost varianta lunga)
(Varianta scurta) Engleza 50%, 50% franceza.(ma obliga facultatea+ un mijloc de a-mi imbunatati vocabularul tehnic)

Editat ultima oară de robert.mogos (26 Apr 2009 15:38:05)

#9 26 Apr 2009 16:43:35

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

+1 la limba engleza
m-am invatat cu ea (si chiad daca unora nu le place, ESTE limba mondiala, mai ales in domeniul IT)
acuma intampin mari probleme (cam ca ciorapel) cand e vorba despre limba romana in software
parerea mea?
globalizarea ne place sau nu, dar va veni peste noi, si in ce priveste limba in IT engleza e baza (am cautat sa cumpar carti IT si numai nu am gasit ce imi trebuie(raspunsul a fost "nu se mai publica") drept urmare am descarcat de pe torrents zeci de GB de carti (incluzandu-le pe cele de care aveam nevoie) cu cateva click-uri date (si toate in engleza )
concluzia
de ce sa ma chinui cu romana cand mi-e de o mie de ori mai usor cu engleza

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#10 27 Apr 2009 09:25:55

birica
Membru
Locaţie: Iaşi
Înregistrat: 30 Mar 2006

Ca o completare a celor spuse mai sus de către mine, aş vrea să vă amintesc faptul că vă este foarte greu să vă descurcaţi în limba voastră natală din cauza exerciţiului. Dacă aţi lucra des şi cu diacriticile nu v-ar fi greu. Departe de mine gândul că aş folosi doar dacii. Orice echipament folosesc nu îl las pe engleză pentru a învăţa şi alte limbi străine. Deci staţi voi numai pe engleză şi când vă dau  un program sau sistem de operare în româna sau altceva vă uitaţi ca la felul 7. La ce aţi fi buni cred că este memorarea meniurilor pentru a vă descurca

#11 27 Apr 2009 14:54:04

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

tzepu a scris:

+1 la limba engleza

+1 smile
> imi vine peste mana sa sterg in loc sa delete si mai sunt si tutorialele de te miri ce care sunt toate in engleza...
> dupa parerea mea, limba locala nu este relevanta pentru GNU/Linux pentru ca mai toti isi instaleaza si isi rezolva singuri problemele, m-ar mira ca cineva care poate sa-si instaleze os-ul sa nu stie engleza > limba locala e pentru "END user" ca sa zic asa...

* def. "END user" > NU intotdeauna dar de multre ori, "END user" inseamna un lache care dupa trei ani de YMIM are probleme cu verificarea "i"-meilului si se uita lung si gol la fereastra cu "Buzz!" de la IM dupa care apare un zambet detasat si scurt urmat de un reply plin de insemnatate "ce faci BA ?" si binenteles un smileyface.... smile

#12 27 Apr 2009 20:15:17

manuelciosici
Membru
Locaţie: Arad
Înregistrat: 17 May 2008
Site web

Acasă Ubuntu în limba română, pe laptop în limba engleză. Nu mă deranjează niciunul dintre termenii din limba română, mă adaptez la termenii din română și engleză, și ceva mai greu cu cei din franceză. Traducerea sistemului de operare se face pentru oamenii care nu știu engleză, pentru cei cărora le vine greu să învețe și pentru cei care nu știu prea multă. ex: tatăl meu care se descurcă pe Ubuntu din cauză că e în română

Problema cu utilizarea interfeței în limba română nu cred că ține așa de mult de obișnuirea cu limba engleză ci cu lipsa de conștientizare a înțelesului cuvintelor din limba engleză. Foarte sincer, cei cu pro interfață engleză, răspundeți-mi la următoarea întrebare: În mintea voastră când ștergeți un fișier de pe calculator îl „deletați” sau îl „ștergeți”? Adică conștiențizați românește acțiunea pe care o faceți? Sau când mergeți la „Proprieties” mergeți să vedeți proprieteățile unui anumit obiect sau pur și simplu mergeți la „Proprieties”. Dacă la fiecare dintre întrebările mele răspunsul ar fi varianta în română, atunci nu ați avea nicio problemă să folosiți o interfață în limba română.

Majoritatea negativismului față de interfețele localizate vine de la oroarea față de traducerile aiurea din produsele Microsoft (vezi Windows XP). Viitorul va fi al interfețelor traduse. Pe măsură ce acestea sunt tot mai prezente. Știți ce OS au calculatoarele noi care sunt trimise de MEC în școlile din România? Windows Vista versiunea în limba Română, copii asta învață să folosească și asta o să folosească în viitor. Apropo, care a fost ultima dată când ați încercat Ubuntu în limba Română? Hai dați-i o încercare! Schimbați limba utilizatorului vostru pe Română și încercați să-l folosiți așa timp de o zi și să vedem dacă nu vă schimbă puțin părerea despre Ubuntu în Română(System->Administration->Language Support după care o restartare a sistemului). Modificarea nu o să afecteze ceilalți utilizatori ai calculatorului.

#13 27 Apr 2009 20:29:27

bitter
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 18 Jan 2008

eu spre exemplu inteleg foarte bine limba engleza. pot sa vizionez un film fara traducere fara nici o problema.
liceul si facultatea la care am studiat au fost de natura tehnica (mate-info si telecomunicati) si din experienta mea mare parte din cartile tehince scrise in engleza sunt mai fluente decat cele in limba romana. in engleza nu se simte acea fortare a termenilor si a explicatiilor; totul e clar, simplu si la obiect

Editat ultima oară de bitter (27 Apr 2009 20:29:45)

Arch

#14 27 Apr 2009 22:21:30

marianvasile
Administrator

@bitter: este normal ca în limba română să pară forțat înțelesul unor termeni. din cauza microsoft am deschis ochii pe meniurile în engleză. de asemenea, engleza este limba folosită de toți dezvoltatorii, indiferent de sistemele de operare. cu toate acestea, și eu cred că viitorul va da câștig de cauză interfețelor în limba maternă a utilizatorilor. pentru că este natural. pentru că nu toți oamenii cunosc engleza - ai fi surprins să știi cât de mulți -  și o interfață în limba maternă ajută enorm, mai ales dacă cineva deschide ochii în Linux, fără să aibă de-a face anterior cu M$ (incredibil, dar posibil). prin folosirea acestor interfețe se impun termeni în limba maternă, termeni care, utilizați intensiv și adaptați corespunzător, nu vor mai părea ciudați. lucruri nefericite se pot întâmpla, ca de ex. traducerea în franceză pentru hard disk, preluată la început și de școala românească de informatică (disc dure  - > disc dur. acum se merge pe ceea ce este mai aproape de realitate, adică disc fix. sunt multe aemenea exemple, dar, cu toate acestea, eu pariez pe interfețele traduse în limbile materne ale utilizatorilor.

Editat ultima oară de marianvasile (27 Apr 2009 22:22:34)

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#15 27 Apr 2009 23:27:38

manuelciosici
Membru
Site web

Apropo de școala românească de informatică. Știați că manualele de informatică (de liceu cel puțin) sunt pline de românizări ale unor termeni din limba engleză. Rezultatul e unul deloc estetic, greu de înțeles. Ca să nu mai spun că respectivele cuvinte nu fac parte din cuvintele limbii Române. Un mic exemplu, fără vreo aluzie, e primul care mi-a venit în cap. În cărțuliile alea electronice de C# pe care le distribuie Microsoft România, variabilelor li se asignează valori. Și definiția din DEX http://dexonline.ro/search.php?cuv=asignare. Tot de prin manuale de undeva am aflat că pe internet (nu pe web) se navighează cu brauzăre (scris browsere).

Situația stă și mai rău la emisiunile „cu profil IT” de la TV și radio care te uimesc cu drăcoveniile de cuvinte pe care le inventează.

Concluzia: După atâția balauri de termeni lumea e îndreptățită să aibă reticențe față de utilizarea termenilor din limba română. Pericolul e generalizarea spre Ubuntu. Repet îndemnul de mai sus, încercați interfața în limba română, faceți-o cel puțin o dată la 6 luni, o să aveți plăcerea să observați cum la fiecare lansare interfața e mai bine localizată și termenii sunt tot mai buni.

#16 28 Apr 2009 21:27:20

rsumy
Membru
Locaţie: Suceava/Bukowina
Înregistrat: 06 Nov 2007

manuelciosici a scris:

[..]
Concluzia: După atâția balauri de termeni lumea e îndreptățită să aibă reticențe față de utilizarea termenilor din limba română. Pericolul e generalizarea spre Ubuntu. Repet îndemnul de mai sus, încercați interfața în limba română, faceți-o cel puțin o dată la 6 luni, o să aveți plăcerea să observați cum la fiecare lansare interfața e mai bine localizată și termenii sunt tot mai buni.

Limba Engleză ar trebui să fie singura limbă folosită în IT.
Mă doare capul numai când mă gândesc cum ar arăta (arată) UBUNTU în Limba Chineză, Japoneză sau Coreeană...:).

rsumy

Editat ultima oară de rsumy (28 Apr 2009 22:24:58)

Ubuntu 10.04.4 LTS

#17 28 Apr 2009 22:03:13

Jolie_kitten
Membru
Locaţie: 'round here
Înregistrat: 22 Feb 2009
Site web

Pe moment engleza; nu m-ar deranja daca ar fi romana sau franceza. Poate peste cativa ani o sa-mi pun Ubuntu in germana, ca sa ma fortez un pic sa invat; pe moment- la stadiul in care sunt acum cu neamtza-  cred ca mi-ar fi cam greu

We're one, but we're not the same, we get to carry each other

#18 29 Apr 2009 15:27:18

manuelciosici
Membru
Site web

rsumy a scris:

Mă doare capul numai când mă gândesc cum ar arăta (arată) UBUNTU în Limba Chineză, Japoneză sau Coreeană...smile.

Pe ce e bazată afirmația legată de limba Engleză în IT?
Așa cum pe tine te doare capul când te gândești la Ubuntu în Chineză, așa l-ar durea capul și pe un arab de 40 de ani care ar trebui să folosească Ubuntu într-o limbă pe care nu o cunoaște (Engleza), și într-un sistem de scriere cu care nu e obișnuit (scrierea de la stânga la dreapta).

Afirmația ta legată de Ubuntu în limbi asiatice, pe lângă aroma de xenofobie pe care o conține, arată și o mare incapacitate de a înțelege lumea care te înconjoară.

#19 29 Apr 2009 16:06:22

iKonaK
Membru

manuelciosici a scris:

rsumy a scris:

Mă doare capul numai când mă gândesc cum ar arăta (arată) UBUNTU în Limba Chineză, Japoneză sau Coreeană...smile.

Așa cum pe tine te doare capul când te gândești la Ubuntu în Chineză, așa l-ar durea capul și pe un arab de 40 de ani care ar trebui să folosească Ubuntu într-o limbă pe care nu o cunoaște (Engleza), și într-un sistem de scriere cu care nu e obișnuit (scrierea de la stânga la dreapta).

Afirmația ta legată de Ubuntu în limbi asiatice, pe lângă aroma de xenofobie pe care o conține, arată și o mare incapacitate de a înțelege lumea care te înconjoară.

> +1 rsumy
> cum am mai spus, localizarea este pentru "end user", cine isi instaleaza si isi administreaza singur os-ul nu are nevoie de traducreri mai bune sau mai putin bune
> cine vrea sa-si piarda timpul cu localizari n-are decat, sunt alte lucruri mai bune de facut (tutoriale, bugtracking, etc.),
> majoritatea tinerilor nu au nici o problema cu engleza (si nu au nevoie de subtitrari la filme) iar pentru generatiile viitoare localizarea chiar nu o sa aiba nici o relevanta, cand vorbesti de target-ul localizare spui despre parsoane de 30-35 de ani plus care "lucreaza" in "Word" si li s-a recomandat (de unu' mai tanar, probabil un fanboy) ubuntu

#20 29 Apr 2009 16:16:11

RottenKid
Membru nou
Locaţie: Olanda
Înregistrat: 11 Oct 2007
Site web

manuelciosici a scris:

1. Ia uite:

Total speakers     First language: 309–400 million
Second language: 199–1,400 million
Overall: 500 million–1.8 billion
- asta e de pe Wikipedia iar daca vrei sa te mai interesezi putin uite aici

2. Cati arabi ai intalnit care sa nu stie sa scrie de la stanga la dreapta?

Nu o lua in nume de rau pentru ideea mesajului nu este de a ma certa cu tine dar daca totusi te aprinzi calmeaza-te pentru ca o sa faci riduri :p

Si ca sa revin la subiect folosesc Ubuntu in engleza.

Editat ultima oară de RottenKid (29 Apr 2009 16:17:29)

Toata lumea minte dar nu conteaza pentru ca nimeni nu asculta...

#21 29 Apr 2009 17:25:17

manuelciosici
Membru
Site web

@RottenKid
Stai liniștit RottenKid, nu m-am supărat. Îmi plac discuțiile în contradictoriu (cele argumetate nu, afirmațiile aruncate în vânt). De necontestat informațiile de pe Wikipedia, dar complet irelevante pentru discuție. Tot de pe wikipedia (de aici) populația Terrei e de 6,77 miliarde. Calcul simplu: luăm maximul estimat de Wikipedia (neconsiderând nivelul mai slab sau bun de engleză al respectivilor vorbitori) și îl împărțim la populația Terrei, rezultat: 26,58% din populație cunoaște Engleza la nivelul (ideal) la care e nevoie pentru a utiliza Ubuntu.

Ochiometric, câți dintre prietenii voștri au setată la telefon o altă limbă decât cea nativă? Excludeți din calcul pe cei care au telefoane care nu au interfața tradusă în Română (ex: iPhone).

Dacă localizarea software-ului nu are niciun sens atunci spuneți-mi de ce Apple, Google și Microsoft, companii mari, în toate mințile, unde deciziile se iau în urma unor studii, au ales să localizeze software-ul?

iKonak zicea că un administrator nu are nevoie de limba română. Corect. Mai sus zicea că s-ar mira să știe cineva să instaleze sistemul de operare fără să știe Engleză. Instalarea Ubuntu e la fel de ușoară pe Engleză sau pe orice altă limbă. Dar chestia cu tinerii care se uită la filme fără traducere e cam departe de realitate, ia uite o căutarea asta pe Google. 1 666 000 rezultate?! Acuma uitați-vă printre traduceri să vedeți câte sunt făcute pentru filme în altă limbă decât Engleza? Credeți că alea sunt făcute de oameni de vârsta a doua pentru oameni de vârsta a doua?

Aștept argumente, da' argumente serioase împotriva localizării. smile

#22 29 Apr 2009 17:35:45

iKonaK
Membru

@manuelciosici:
> 1.710.000, google se pare ca nu freaca menta ... smile
> nu vreau sa conving pe nimeni sa foloseasca sau sa nu foloseasca ceva (inafara de GNU/Linux ca sa nu-mi mai fac probleme de drivere), trebuia sa retii doar "cine vrea sa-si piarda timpul cu localizari n-are decat, sunt alte lucruri mai bune de facut (tutoriale, bugtracking, etc.)" sau poate ca eu trebuia sa zic doar asta....

#23 29 Apr 2009 17:58:19

manuelciosici
Membru
Site web

@iKonak
La mine tot 1 666 000 arată, probabil pentru că sunt autentificat.

@alinrus
Nu sunt de acord la partea cu 4 ani. Revin la întrebarea cu limba utilizată pe telefoanele mobile.

Editat ultima oară de manuelciosici (29 Apr 2009 18:03:38)

#24 29 Apr 2009 18:26:20

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

inclusiv soacra-mea are meniul telefonului in engleza
si cu asta am spus tot

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#25 29 Apr 2009 19:34:09

marianvasile
Administrator

hai să mai bag și eu ceva bețe prin gard: de ce acest forum (de departe cel mai populat și accesat când este vorba de linux, în România) destinat utilizatorilor locali de Ubuntu, forum în care se postează în românește?
resursele ubuntuforums.org ar trebui să fie prima alegere, după raționamentul celor internaționalizați. totuși, aici se face treabă foarte bună de ceva vreme, în limba română.

Feed

Antet forum