Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#51 06 Nov 2009 00:02:45

xanthux
Membru
Locaţie: Tokyo
Înregistrat: 07 Feb 2008

Re: ce limba folositi pentru sistemul de operare?

Limba romana am la mine  acasa .La altii le baga pe engleza cand le instalez

#52 06 Nov 2009 16:46:46

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

spaniola

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#53 06 Nov 2009 19:35:48

aditza
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 12 May 2007

vladi a scris:

Observetie: majoritatea vest europenilor folosesc interfetele grafice in limbile tarilor lor.
Cu toate astea sunt extrem de activi in comunitatea IT vorbitoare de limba engleza (siteuri, bloguri, forumuri, conferinte).

Parerea mea e ca e o chestie legata de educatie. De ex francezii nu vor sa vorbeasca alta limba. Daca te duci la ei, trebuie sa le vorbesti in franceza.
E o chestie de educatie (nationalism). Ei stiu alte limbi, insa se folosesc de ele doar cand au neaparat nevoie.

Inteleg ideea ca "unele traduceri suna ciudat", am trecut si eu prin asta, dar nu o consider un motiv.  Nu sunt de acord cu imbarligarea limbii romane cu tot felul de neologisme... e pacat... altii tin foarte mult la identitatea lor ca natie. (un exemplu: pe site-ul celor de la BCR, scria ca ".. vor fi anuntati telefonic sau letric... " Halal exprimare!)

I figured one day I'd just wake up and and find out what the hell yesterday was all about. I'm not too keen on thinkin' about tommorow. And today's slipping by.

#54 07 Nov 2009 13:49:13

satwien
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 21 May 2009

kundi a scris:

@satwien
Cuvintele rezervate erau în engleză, dar mesajele (cea mai cunoscută: Abandon du travail) erau în franceză

Corect, cum am putut sa uit de "Abandon de travail"? Era echivalentul ecranului albastru pe care il vad "neinitiaţii" lol

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#55 09 Nov 2009 21:27:28

wolf
Membru
Înregistrat: 03 Jul 2007

Am o placere deosebita in a folosi sistemul de operare in limba română. Si la telefon la fel. La windows am pastrat engleza din obisnuinta, desi am avut tentative. Pur si simplu imi place in romana, desi unele cuvinte englezesti nu pot fi traduse.

La toate programele care ofera ofera limba romana o aleg. As alege o interfata in engleza pentru anumite programe, ca sa nu am probleme de adaptare, atunci cand schimb calculatorul, dar in rest...

Pun pariu ca nemtii, francezii, spaniolii nu folosesc engleza pentru sistemele de operare.

#56 10 Nov 2009 21:37:39

padre0
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 07 Aug 2009

Pe 8.4  am folosit engleza, acum pe 9.10 folosesc romana si sincer mi se pare dragut, chiar nu ma simt incurcat, [sau poate nu am explorat destul:))]. Intradevar engleza este limbajul informatic oficial, dar mi se pare frumoas ideea de a utiliza sistemul in limba nativa, parca asta era si una din ideile ubuntu!?!

Editat ultima oară de padre0 (11 Nov 2009 18:41:44)

#57 11 Nov 2009 11:40:00

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Pe laptop şi PC (Ubuntu ambele) folosesc engleza, probabil din obişnuinţă, dar sincer tot ce e legat de IT fac / gândesc în engleză.
La muncă (Ubuntu şi Windows XP) totul e în română ... la început m-am panicat şi mă foloseam mai mult de iconiţe dar acum pot spune că m-am obişnuit.

Offtopic (total pe lângâ subiect)

dany_b85 a scris:

Zise birica din Iashi care ne indeamna sa fim demni de limba noastra dar nu foloseste diacritice pentru ca ... ?

Puţin mai jos în acel mic exemplu care l-ai dat cu desenele animate:

dany_b85 a scris:

... pentru ca, copii incepand de la varste foarte fragede au o capacitate extraordinara de a invata ...

Tipic românesc ... critici pe altul, dar tu nu poţi evita o cacofonie decât prin virgulă.

--------------------------------------------
Edit: @ tzepu
Da, e ok că o evită, dar na teoretic (şi practic) vorbind nu există această modalitate de evitare a unei cacofonii în limba română ... nu mai contează ... vroiam să fiu "rău" smile

Editat ultima oară de xCs (11 Nov 2009 16:51:09)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#58 11 Nov 2009 15:32:55

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

offtopic
important e ca o evita

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#59 12 Nov 2009 00:47:47

gepeto
Membru
Locaţie: Castellon de la Plana
Înregistrat: 07 Sep 2009

Spaniola pe windows (a venit cu laptopul) si romana pe ubuntu!

#60 12 Nov 2009 18:44:17

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

tot respectul pentru munca celor care traduc dar parerea mea e ca in calculatoare nu se vor putea traduce vreodata bine sau relevant denumirile deja consacrate in engleza.
ceea ce se intelege gresit este ca se crede ca trebuie sa sti engleza ca sa poti intelege ce faci.cuvintele devin 'reflexe' dupa utilizare indelungata iar cei care nu pot lucra cu un sistem in engleza oricum nu vor sti ce sa faca nici in alta limba (verificat).mai importanta e iconistica din punctul meu de vedere pentru ca imaginea convinge mai bine dacat expresia.
oricum traducerile cel putin in romana in general sunt derutante nu din cauza traducatorului ci pentru ca pur si simplu nu avem in romana un echivalent cat de cat aproape.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#61 17 Nov 2009 22:46:19

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Am re-instalat Ubuntu de data asta cu interfata in limba romana...tocmai sa vad cum e...daca ma pot obisnui...care sunt echivalentele in limba mioritica...

1. smile)
2. c'mon! e o gluma...sper!
3. ventilatorul baga mai mult...temperatura in zona procesorului este simtitor mai mare(fatza de aceeasi instalare,insa in limba engleza)
4. de exemplu Update Manager-ul nu este acolo unde am fost obisnuit...unde nimeream deja aproape cu ochii inchisi,il cautam in locul respectiv instinctual (asta cu siguranta datorita timpului petrecut in limba engleza!)
5. in Locuri echivalentul lui Computer este...Calculator! ...hai ma!...parca mai exista unul in Aplicatii,nu?
6. in Pidgin,cand dai click pe notificarea de e-mail nou primit,tab-ul "deschide toate mesajele"...daca mai tzin bine minte,oricum! primul tab din stanga nu este afisat in intregine (daca n-as sti din engleza,n-as sti poate ce vrea sa spuna),adica lipsesc primele cateva litere din text (insa e posibil sa fie ceva specific,particular calculatorului meu).

Well... vorba amicului nostru geosoft1,tot respectul pentru traducatori si efortul depus de ei...dar am tradus si eu oleaca,la vremea aia,si stiu ca anumite expresii/cuvinte/termene sunt pur si simplu imposibil de tradus. Si cum am mai afirmat la vremea respectiva,limba romana(din punctul asta de vedere) este,din pacate,mult prea saraca-ne place sau nu,asta e!
Acesta este principalul motiv pentru care am renuntat apoi sa mai traduc. Si pentru care azi am re-instalat din nou! Ubuntu in engleza,pentru ca mi-a fost nu imposibil sa ma obisnuiesc...insa...sa fim seriosi,nu sunt nici masochist doar de dragul limbii romane.
Sorry...asta e smile

Editat ultima oară de Riddick (17 Nov 2009 22:47:20)

Nintendo Network ID: Bodolay

#62 17 Nov 2009 23:24:52

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Riddick, sa te corectez, limba romana e prea complexa si din cauza asta nu putem traduce dintr-o limba "primitiva" cum e engleza.

#63 18 Nov 2009 07:10:00

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

mda... smile

Nintendo Network ID: Bodolay

#64 18 Nov 2009 07:53:27

Equator
Membru
Înregistrat: 18 Oct 2009

English is such a poor language.. spunea un grec unui englez , I can not traslate .
Cand e vorba de pc , prefer Bus Master.. in loc de Autobuzul Stapan  big_smile

Alles ist moglich und nix ist fix !

#65 18 Nov 2009 10:30:21

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

cea mai tare fază eu zic că rămâne cu "vrăjitorul de conexiuni" big_smile

@ Vladi
Ştiu că e aşa cum ai zis tu cu urechile, dar na ... puteau face o altă traducere nu chiar aşa de directă ... "manager de conexiuni" cred că ar fi sunat mai bine ... şi mai sunt multe exemple care ar putea fi enumerate ... apreciez munca celor care au făcut traducerile, dar uneori nu trebuie să traduci în sensul direct al cuvântului ... îţi trebuie şi un anumit "fler".

Anyway ... felicitări celor ce fac traduceri ... şi succes celor care folosesc lima română în sistemul de operare (oricare ar fi acela Ubuntu / Fedora / Win).

Editat ultima oară de xCs (18 Nov 2009 13:48:03)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#66 18 Nov 2009 10:51:02

vladi
Oaspete

Ce este asa amuzant?
In urechile voastre suna "wizard".
In urechile englezilor/americanilor suna "vrajitor".

#67 21 Nov 2009 23:05:09

rsumy
Membru
Locaţie: Suceava/Bukowina
Înregistrat: 06 Nov 2007

Eu rămân la părerea mea: Engleza e singura limbă de folosit în OS !

Dacă userul vrea să "treacă" mai departe ?...nu numai să folosească programe, ci să şi le creeze ???
Ce facem ? "Traducem" şi Instrucţiunile din Limbajele de Programare ??? big_smile.

rsumy

Editat ultima oară de rsumy (21 Nov 2009 23:06:22)

Ubuntu 10.04.4 LTS

#68 21 Nov 2009 23:10:18

V3n3RiX
Oaspete

Engleza am folosit-o si o voi folosi mereu. Imaginativa urmatoarea chestie :

Firewall = perete de foc
Joystick = betisorul placerii

Intradevar exista traduceri adecvate, eu am exagerat un pic, dar nu pot sa defineasca acel ceva ca in limba engleza.

#69 22 Nov 2009 07:40:15

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

E o chestie de obisnuinta! Dupa cum bine spunea vladi noi nu traducem mental termenii consacrati, doar facem asocieri, de aceea ne suna mai bine in engleza, e doar un obicei prost. Dar pt. vorbitorii nativi de engleza wizard e vrajitor, firewall e zid de foc, etc... Personal folosesc limba romana, ma simt confortabil cu ea (dupa 2-3 saptamani mai "delicate" e adevarat), respect munca traducatorilor (o chestie ingrata si apoape imposibila : sa multumesti pe toata lumea si sa te injure multi pt. ca nu sunt de acord cu 1-2-3 termeni...). Si asta chiar daca sunt unii termeni cu care nu sunt de acord, si chiar daca ma descurc binisor in engleza!

#70 22 Nov 2009 15:14:42

aditza
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 12 May 2007

rsumy a scris:

Eu rămân la părerea mea: Engleza e singura limbă de folosit în OS !

Dacă userul vrea să "treacă" mai departe ?...nu numai să folosească programe, ci să şi le creeze ???
Ce facem ? "Traducem" şi Instrucţiunile din Limbajele de Programare ??? big_smile.

rsumy

Argumentul tau e total nepotrivit. Daca un "user" vrea sa treaca la crearea unui program trebuie mai intai sa invete programare! Sa stii ca am destui colegi programatori care nu se descurca extraordinar cu limba engleza. Nu e obligatoriu sa stii engleza ca sa programezi. Si, ca sa intelegi mai bine de ce zic asta, ia exemplele date de V3n3RiX mai sus: Firewall, Joystick. Le gasesti in dictionar? Nu. Sunt cuvinte tehnice, pe care nu le vei invata odata cu limba engleza, care nu se traduc in nici o alta limba si pentru care, chiar daca ai avea avantajul de a stii engleza, tot nu ti-ar ajuta la nimic ("perete de foc" nu inseamna nimic pentru un muncitor in constructii englez)

I figured one day I'd just wake up and and find out what the hell yesterday was all about. I'm not too keen on thinkin' about tommorow. And today's slipping by.

#71 27 Nov 2009 19:31:45

vladi
Oaspete

Poate filmuletul asta o sa va faca sa priviti problema si din alta perspectiva.

http://www.youtube.com/watch?v=8HDM6ERbBKA

Si pentru prietenul Ikonak, varianta ogg theora smile - http://tinyvid.tv/show/17u7ijj8lxis2

Nota: poate la inceput o sa vi se para plictisitor, dar va asigur ca merita timpul alocat.
Daca nu gresesc, a luat premii pentru scurt metraj.

Editat ultima oară de vladi (27 Nov 2009 19:35:31)

#72 27 Nov 2009 23:43:41

cosminonofre
Membru nou
Înregistrat: 31 Oct 2009

+1 English

Editat ultima oară de cosminonofre (27 Nov 2009 23:43:53)

Ubuntu User: #29386
Linux User: #500046

#73 28 Nov 2009 15:59:38

rsumy
Membru
Locaţie: Suceava/Bukowina
Înregistrat: 06 Nov 2007

vladi a scris:

Si pentru prietenul Ikonak, varianta ogg theora smile - http://tinyvid.tv/show/17u7ijj8lxis2

Nota: poate la inceput o sa vi se para plictisitor, dar va asigur ca merita timpul alocat.

Foarte haios filmuleţul... big_smile.
E bun un OS în limba nativă, mai ales când eşti la început.

Totuşi, cei doi se descurcă destul de greu...deşi au (bănuiesc) informaţii scrise în Limba Română pe foile din care citesc... smile.

PS. Trebuie să recunosc că nu am înţeles mesajul filmuleţului... smile

rsumy

Editat ultima oară de rsumy (05 Dec 2009 15:09:48)

Ubuntu 10.04.4 LTS

#74 29 Nov 2009 15:09:43

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

vladi a scris:

big_smile

...si referitor la scurt metraj, imi vine citatul asta in minte:

Alan Garner (Character)
@ The Hangover (2009) a scris:

That's classic!

#75 03 Dec 2009 17:24:02

cricket_13
Membru nou
Locaţie: langa Constanta
Înregistrat: 13 Oct 2009

folosesc romana pentru ca.......asa am instalat prima data si asa mi-a ramas.acomodarea de la engleza(folosita pe windows) la romana(folosita pe ubuntu) a fost,pastrand proportiile evident,ca si cea resimtita la trecerea pe ubuntu de la windows.nu e important ce limba folosim,atata timp cat folosim ubuntu smile.cititind despre filosofia ubuntu,cred ca este important ca se folosesc mai multe limbi.chiar ideea de baza a softului liber,inclusiv ubuntu,este sa ofere soft in limbile materne ale popoarelor.

Ubuntu is eternal thru infinity....
............. cricket_13 .............
Ubuntu user # 29671

Feed

Antet forum