Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 09 Apr 2013 22:30:32

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Promovare Ubuntu mai activa

Aha, acum am înțeles. Eu cu marketing-ul stau cam prost. De fapt cu multe stau cam prost smile dar încerc să recuperez. Chipintaci!
P.S. Mă gândeam să fac și alte imagini, cu alte mesaje, dar să văd cum am timp. Și o să pun tot dosarul din Dropbox la share ca să-și ia fiecare ce-i place...

Editat ultima oară de wladypauly (09 Apr 2013 22:32:22)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#27 09 Apr 2013 22:37:25

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

#28 09 Apr 2013 22:39:18

wladypauly
Membru
Site web

Mersi de link. Mai am niște idei in raw format, dar GIMP-ul lui pește nu mă lasă acum să schimb culoarea la fundal... mai vorbim/scriem/citim mâine, că acum m-am plictisit... și mai am un episod din House M.D. big_smile
Edit: Am văzut acolo că le poți și traduce, acum trebuie să citesc și licența aia, că habar n-am ce e cu ea (spre rușinea mea, dar, cum spuneam, la multe stau prost...)

Editat ultima oară de wladypauly (09 Apr 2013 22:42:53)

#29 09 Apr 2013 22:42:28

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

smile Lasă modestia la o parte și pune-te pe treabă când ai putin timp liber, deși știu ca n-ai (pt. ca ai formație umanistă dom' profesor)

Sugestie de inginer :
încearcă să folosești max. 15-20 de cuvinte care să sintetizeze următorul mesaj :

Echipa care participă la realizarea Ubuntu își ia următorul angajament public față de utilizatorii săi:

Ubuntu va fi întotdeauna gratuit și nu se percepe nici un fel de taxă suplimentară pentru ediția enterprise (destinată companiilor), noi facem ca munca noastră de cea mai bună calitate să fie disponibilă tuturor sub aceleași condiții GRATUITE.
    Ubuntu include ceea ce este mai bun în infrastructura de traduceri și accesibilitate pe care comunitatea software-ului liber o are de oferit pentru a face Ubuntu utilizabil de cât mai multe persoane posibil.
    Noile versiuni Ubuntu sunt lansate cu regularitate; o nouă versiune este realizată de regulă la fiecare șase luni. Puteți folosi versiunea curentă stabilă sau versiunea curentă de dezvoltare. Pentru versiunea curentă se oferă suport tehnic prin actualizări pe o perioadă de cel puțin 18 luni.
    Ubuntu este angajat în totalitate principiilor dezvoltării de software gratuit și liber; încurajăm ca oricine să folosească software-ul gratuit și liber, să-l îmbunătățească și să-l distribuie mai departe.

.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#30 09 Apr 2013 22:43:14

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

mie imi pare odata cam prea dura faza cu inchisoarea. oricum inchisoare fac numai cei care reproduc si distribuie materialele cu continut protejat nu si cei care descarca pentru ei. si asta daca sunt prinsi...
eu as vedea treaba mai pe problemele utilizatorului, adica cam pe aici:

balon 3: programe piratate, troieni, reinstalari, pierderi de date...

te-ai saturat de toate astea ? intra in legalitate, scapa de problemele tale !
foloseste Ubuntu... bla bla

Editat ultima oară de geosoft1 (10 Apr 2013 18:23:27)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#31 09 Apr 2013 22:46:58

gbagape
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 10 Aug 2011

wladypauly a scris:

..... mâine, că acum m-am plictisit....

Atunci mai aștept și eu ceva mai nou. big_smile

Degeaba porți capul pe umeri dacă nu știi când să'l folosești.
Yahoo:gbagape
Ubuntu User # 34906,http://linuxcounter.net/user/551248.html

#32 09 Apr 2013 22:48:13

wladypauly
Membru
Site web

Nu e modestie (crede-mă, mă laud singur de zici că-s țicnit, când am cu ce), e conștiința și regretul că n-am avut timp să asimilez tot ce aș fi vrut. Și săptămâna asta sunt ocupat cu altele, de la școală m-au trecut forțat în concediu, numai să nu-mi audă gura big_smile
Mulțam de sugestie, acum mă uitam pe saitul de la Alexandru, sunt niște chestii interesante acolo... să văd ce pot face cu ele.

#33 09 Apr 2013 22:52:04

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Un poster foarte bine realizat pentru promovarea Lubuntu 12.10: http://spreadubuntu.org/en/material/pos … 210-poster

In poster ar putea fi inclus un cod QR cu link la ubuntu.ro:
http://i.imgur.com/9SRn1pR.png

Site-ul nu e prietenos cu telefoanele mobile, dar macar il poate adauga omul ca bookmark smile

#34 09 Apr 2013 23:06:10

wladypauly
Membru
Site web

Da, e super fain. O să mă apuc de tradus unele dintre alea de acolo. Aș avea o rugăminte la utilizatorii de pe forum: alegeți câteva afișe de aici - http://spreadubuntu.org/ - pe care să le folosim în promovare ca să le traduc. Normal, să nu fie prea multe. Eventual propunem mai multe și alegem câteva dintre ele, 4-5 zic că-i suficient.

#35 09 Apr 2013 23:40:36

gbagape
Membru

Eu am 2 propuneri (asta numai în ceea ce mă privește pe mine):
http://spreadubuntu.org/files/poster-layout.jpg ; http://spreadubuntu.org/files/ubuntupostercx0.png

Editat ultima oară de gbagape (09 Apr 2013 23:41:53)

#36 10 Apr 2013 00:25:28

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Echipa care participă la realizarea Ubuntu își ia următorul angajament public față de utilizatorii săi:

Ubuntu va fi întotdeauna gratuit și nu se percepe nici un fel de taxă suplimentară pentru ediția enterprise (destinată companiilor), noi facem ca munca noastră de cea mai bună calitate să fie disponibilă tuturor sub aceleași condiții GRATUITE.
    Ubuntu include ceea ce este mai bun în infrastructura de traduceri și accesibilitate pe care comunitatea software-ului liber o are de oferit pentru a face Ubuntu utilizabil de cât mai multe persoane posibil.
    Noile versiuni Ubuntu sunt lansate cu regularitate; o nouă versiune este realizată de regulă la fiecare șase luni. Puteți folosi versiunea curentă stabilă sau versiunea curentă de dezvoltare. Pentru versiunea curentă se oferă suport tehnic prin actualizări pe o perioadă de cel puțin 18 luni.
    Ubuntu este angajat în totalitate principiilor dezvoltării de software gratuit și liber; încurajăm ca oricine să folosească software-ul gratuit și liber, să-l îmbunătățească și să-l distribuie mai departe.

Ce bine era daca acest text era in format pdf si undeva la subsol avea o semnatura ( de preferat a lui Mark ) si o stapila smile                                         ( scuzati-ma inca nu mi-am revenit cu treaba aia )

Editat ultima oară de iulian X (10 Apr 2013 00:26:41)

#37 10 Apr 2013 03:31:44

alexxxalexxx
Membru
Înregistrat: 17 Apr 2012
Site web

Eu cred ca ar avea un impact mai mare pe retelele sociale si bloguri. In plus, sa printezi afisele alea, te baga putin la cheltuiala. Nu poti sa pleci cu 10 afise si sa faci spam prin cutiile postale sau sa le lipesti pe stalpi. Era interesant daca puteau fi lipite prin mijloacele de transport in comun, in marile orase.

Eu am incercat sa mai promovez Ubuntu si la mine pe blog, mai la inceput - http://mystreet7.com/linux/impresia-per … izare.html . Ce-i drept, am facut referire doar la 12.04. In orice caz, am facut guest post-uri si pe alte bloguri cu articole despre Ubuntu, printre care si pe computerblog http://www.computerblog.ro/guest-post/ubuntu-12-os.html

V-as putea ajuta si eu daca imi permiteti. As incerca cate un articol pe cele doua bloguri ale mele, zilele urmatoare.

Cer permisiunea de a folosi imaginea cu sapunul big_smile si cea de la wladypauly, atat in articole cat si sa le incarc pe contul de FB  cat si pe  G+ unde sunt urmarit de peste 2400 persoane. Astept aprobarea utilizarii imaginilor smile

Editat ultima oară de alexxxalexxx (10 Apr 2013 05:28:27)

Blog personal: mystreet7.com

#38 10 Apr 2013 13:04:57

wladypauly
Membru
Site web

@gbagape - alea mi-au plăcut și mie, faza e că utilizează schema de culori pentru o distribuție mai veche, trebuie adaptată... dar ideile în sine sunt super.
@iulianx - de ce neapărat o ștampliă? Licența se poate consulta pricând pe net și cei care vin în control ar trebui să știe ce și cum... dacă am Windows și ei nu știu cum să verifice licența, ce fac (ei atunci)? Se apucă de citit EULA?
@alexxxalexxx - imaginea cu săpunul nu e a mea, iar a mea va suferi niște modificări, de aia am și scos-o de la share... ai răbdare o zi-două, să fac niște modificări propuse aici și pe urmă o poți folosi. Apropo, cei care știu mai bine treaba cu licențele, care e aia care permite utilizarea de imagini oriunde și oricum cu specificarea sursei? (cum au ăia pe saiturile de photo-sharing)? ADică să zică așa: „poza asta am luat-o de pe saitul xxxxxxxxxx.org”, cum am scris eu pe poza aia?

#39 10 Apr 2013 13:19:14

gbagape
Membru

wladypauly a scris:

@gbagape ...... schema de culori pentru o distribuție mai veche, trebuie adaptată...

Pentru mine e ok din moment ce eu folosesc imprimantă alb-negru.

#40 10 Apr 2013 16:46:17

wladypauly
Membru
Site web

Da, dar mă gândeam că pozele alea pot fi distribuite și online (Facebook, G+, bloguri, etc.)

#41 10 Apr 2013 17:32:45

alexxxalexxx
Membru
Înregistrat: 17 Apr 2012
Site web

@alexxxalexxx - imaginea cu săpunul nu e a mea, iar a mea va suferi niște modificări, de aia am și scos-o de la share... ai răbdare o zi-două, să fac niște modificări propuse aici și pe urmă o poți folosi.

ok wladypauly,  nu-i nici o problema. Deci am sa fac si 2 articole despre aceasta initiativa, si am sa incarc pozele si pe retelele sociale.

Blog personal: mystreet7.com

#42 10 Apr 2013 20:21:47

wladypauly
Membru
Site web

Am mai făcut două imagini și pe alea vechi le-am păstrat... toate sunt în dosarul ăsta . Aștept în continuare păreri. Mai am în plan vreo trei afișe pe baza a celor de pe saitul de care vorbeam mai sus. Problema ar fi lipsa timpului.
Inițial am vrut să pu licența CC pe poze, dar mă mai gândesc. Nu-i cine știe ce, deși am lucrat puțin la ele. 
O să fac și niște variante mai „artistice” (pastel, emboss, etc. )

#43 11 Apr 2013 21:14:03

Cornel78
Membru
Locaţie: Râmnicu Sărat
Înregistrat: 24 May 2012
Site web

Am creat un banner gif , îl găsiți aici. Eu l-am pus pe blog.

#44 11 Apr 2013 23:30:07

iulian X
Membru

@ wladypauly - de ce neapărat o ștampliă? Licența se poate consulta pricând pe net și cei care vin în control ar trebui să știe ce și cum... dacă am Windows și ei nu știu cum să verifice licența, ce fac (ei atunci)? Se apucă de citit EULA?

Poate ca e o idee aiurea nici nu stiu daca are rost sa continui cu aceasta idee, poate ca e o idee care trebuie gandita mai mult si dezvoltata dar miezul sunt convins ca e bun .
Citeam pe aici diverse persoane care merg si pun afise prin cutiile postale pe stalpi dupa care vin pusti si le rup, mi sa pare ca ne punem tinte prea mici si investim timp si bani fara un rezultat concret .

Eu vreau sa tintesc sus nu ma pot multumi sa pun afise prin scari de bloc si pe stalpi, am de gand sa il prind pe Domn Primar intr-o zi cand liber ( pe la vreo terasa ) sau de ce nu chiar si la primarie si sa ii prezint acest subiect, ingrijorarea mea pentru tinerii din localitate care descarca si utilizeaza softuri piratate si riscul la care se expun acestia, amenzi si poate chiar inchisoare .
In cadrul posibilelor intalniri pe aceasta tema cu acest Domn sau cu alte diverse persoane cu functii publice pe plan local sau judetean nu ma pot duce cu mana goala, orice hartie prin care sa fac impresie e un plus nu ii pot trimite pe diverse sit-uri pe acele persoane.

Nu imi place imaginea actuala a utilizatorilor de Linux ( Ubuntu ) ,
Cine sunt astia si ce vor?
Niste ciudati care folosesc un sistem ciudat despre care nu vorbeste nimeni?
Niste hakeri care folosesc softuri dubioase ?

Ca utilizator de linux Ubuntu nu ma simt aceptat ci tolerat de catre prieteni autoritati chiar si de Canonical, ma simt ca un sectant.
Simt ca, Canonical se implica moral prea putin in promovarea propriului soft, a propriilor interese, a imagini proprii in tarile unde exista comunitati importante ,ca si persoana ce promoveaza softurile canonical ma simt abandonat cumva,  ca si persoana, comunitate .
Simt ca lipseste ceva,ma simt ca si cum m-as fi inrolat intr-o armata si sunt trimis in lupta fara arme, cand le cer mi se spune improvizeaza, descurcate .
Ar fi fost util un fel de fluturas ,un document frumos realizat prin care sa se recunoasca meritele de promovare a comunitatii dar si a membrilor ei si ca prin acel act se garanteaza ca produsele Ubuntu ( cd-ul original, imaginea iso originala ) respecta prevederile legale din tara de origine X si in acelsi timp respecta si prevederile legale in in tara Y unde isi desfasoara activitatea respectiva comunitate.
Nu sunt multumit cu acordul tacit din partea autoritatilor, vreau ceva concret palpabil, un raspuns  care sa recunoasca ca CD-ul original sau imaginea iso de pe situl Ubuntu sunt legale si respecta prevederile legal in cea ce priveste pirateria .
Ma scuzati e tarziu cand scriu aceste randuri si nu reusesc sa fiu destul de coerent .

Editat ultima oară de iulian X (11 Apr 2013 23:42:37)

#45 11 Apr 2013 23:34:46

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Voi intelegeti gresit ideea de "licenta" de va agitati atat... smile

#46 12 Apr 2013 11:18:02

iulian X
Membru

Nu incerc sa tulbur apele sau sa crez probleme ( daca e asa voi inceta cu aceasta idee ) .
Daca e sa facem o paralala cu religia, Windows e precum  biserica oficiala de stat iar linux se aseamana cu un cult nerecunoscut de stat .
Suntem tolerati, avem acordul tacit al autoritatilor de a folosi linux dar nu suntem recunoscuti oficial .

Cu ceva timp in urma Domnul Ministru Vreme afirma ca  " Nu voi susţine vreo lege care să oblige instituţiile statului să apeleze la sisteme precum Linux "
http://www.capital.ro/detalii-articole/ … -sist.html

In schimb acelasi Ministru
" a efectuat o vizită la Centrul Global de Suport Tehnic al Microsoft România, unde s-a întâlnit cu Ronald Binkofski, general manager și alți reprezentanți ai companiei. "
http://www.capital.ro/detalii-articole/ … 56672.html

Ei joaca necinstit si noi in loc sa strangem atuu-ri, as-uri in maneca pe care sa le folosim noi ii trimitem pe cei interesati sa citeasca pe site sau facem promovare ( spam ) in cutiile postale .

Ei lupta cu arme nucleare si rachete, noi folosim arcuri si prastii .

Editat ultima oară de iulian X (12 Apr 2013 11:20:27)

#47 12 Apr 2013 14:29:34

wladypauly
Membru
Site web

@iulianX - Și crezi că dacă faci o „campanie de conștientizare” a beneficiilor Linux/Ubuntu, se va sinchisi cineva de ea? Mă refer la forurile legislative/administrative... Îți spun eu: nu te ia în seamă nici dracu'. Atâta vreme cât va exista comisionul/șpaga/beneficiul „colateral”, statul și toate instituțiile lui vor sta pe produsele Microsoft. Oficial, astea beneficiază de suport tehnic 24/24, pe când la Linux/Ubuntu cine îți oferă suport tehnic? Canonical? Știi vreo firmă de la noi care să ofere asta? Eu nu știu. Dar asta cade pe planul secund, pe primul plan e beneficiul de care spuneam.
Am luat de bune modele din străinătate în aproape toate sectoarele - învățământ, administrație publică, sănătate, etc. Unele s-au potrivit ca nuca în perete la noi, altele au fost idei bune puse-n practică de idioți. Dar singurul lucru care nu va fi „împrumutat” din Occidentul la care ne uităm chiorâș este adoptarea de sisteme open source pentru scăderea costurilor, așa cum fac rușii, nemții, elvețienii (erau linkuri pe forum spre știrile astea). Dacă mâine statul ar deveni ceea ce trebuie (vezi contractul social) și ar da o lege prin care obligă instituțiile sale să utilizeze Linux/Ubuntu, că e bun, gratuit, sigur, etc. etc. etc. , atunci da, vom avea o șansă. Până atunci suntem în postura lui Don Quijote...
@Alexandru Cucu - acum mi-am adus aminte, licența nu este dreptul de a utiliza ceva (produs software, poză, creație în general) cu respectarea anumitor condiții?  Dacă nu, înseamnă că mai am multe de asimilat...

Editat ultima oară de wladypauly (12 Apr 2013 14:56:18)

#48 12 Apr 2013 15:34:45

iulian X
Membru

#49 14 Apr 2013 01:16:23

iulian X
Membru

Am si eu o intrebare, poate nu stiti dar in luna mai 2011 Mark Shuttleworth a vizitat Ungaria pentru a lansa Ubuntu 11.10 http://www.youtube.com/watch?v=4wZd77h6aUg

http://www.youtube.com/watch?v=Q-UX1jv0BXs

Cunoasteti cumva daca pana in prezent Domnul Mark Shuttleworth a vizitat vreodata Romania pentru o lansare a unei noi versiuni de Ubuntu , va face acest lucru in vreun viitor apropiat ?

Editat ultima oară de iulian X (14 Apr 2013 01:16:39)

#50 14 Apr 2013 02:10:18

buffer overflow
Membru
Locaţie: Mangalia
Înregistrat: 09 Jul 2010

Mark pana la ora actuala nu a vizitat Romania pentru promovarea Ubuntu,cat despre aducerea lui pe meleaguri mioritice banuiesc ca trebuie sa primeasca o invitatie.Cu ce ocazie sau in ce scop?Nu am idee...

LINUX.WELCOME/home

Feed

Antet forum