Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Oct 2009 23:12:26

vladi
Oaspete

Cine suntem

sters

Editat ultima oară de vladi (01 Nov 2010 13:56:19)

#2 18 Oct 2009 23:54:28

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Re: Cine suntem

gerald-dan popa ,38 ani ,locuiesc in Spania ,casatorit si cu un copil.sunt doar un amator in calculatoare ,dar ma fascineaza Ubuntu.inca odata le multumesc tuturor de pe acest forum pt ajutorul pe care ii ofera.forumul spaniol e mult sub acesta.sa ne-auzim si la Ubuntu 20.10.cu stima.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#3 19 Oct 2009 01:35:24

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

marian vasile, 38 de ani, fără pregătire în domeniul informatic, încerc din greu să trec puțin peste condiția de utilizator obișnuit. din păcate circuitele cerebrale sunt deja imprimate și nu mai pot fi schimbate. utilizez ubuntu de aproape trei ani.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 19 Oct 2009 02:04:21

rautatea
Banned
Locaţie: Dublin,Ireland
Înregistrat: 07 Aug 2007

florin pop , irlanda ,bebe e pe drum adica de acum ma astept in orice clipa sa trebu8iasca sa o tai ;la spital cu prietena, necasatorit ( nu am avut timp ...prea mult ubuntu tonguetonguetongue) ,folosesc ubuntu de cateva luni si sunt tare m,ultumit de mine ca nu lam dat jos ca si versiunile anterioare si nici nu mai vreau sa fac asta , si sa nu uit ...TREBUIE SA MULTUMESC TUTUROR DE PE ACEST FORUM SI DE PE IRC PT AJUTORUL DAT SI VREAU SA LE MULTUMESC SI IN AVANS PENTRU ASTA STIU CA O SA MAI AM NEVOIE ...SPER SAL PRIMESC IN CONTINUARE LA FEL DE PROMT ....VA MULTUMESC!!!.... iar cunostinte de calculator am adunat in timp de cativa ani buni asta pt ca il terminam sau se termina el destul; de repede si omul cu reparatul lui vroia tot mai mult asa ca ...am zis gata eu mil repar si asa a fost de atunci am tot incercat si ubuntu dar tot la vindoze am ramas iar acum cum spuneam mai sus am ramas la UBUNTU si sunt mai mult decat multumit...

linux-user#518068

#5 19 Oct 2009 07:34:28

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Riddick,33 fac acusi in noiembrie,tehnician dentar,casatorit,2 copii(+ 1 decedat la varsta de 3 ani),anti-comunist convins,pasionat de fotografie,Formula 1 si IT&C.Folosesc Ubuntu din 2007...m-am apucat de el cand a murit fiul meu...eram devastat mintal si emotional...Ubuntu a reusit sa-mi distraga atentia partial,era ca un fel de refugiu.
That's all...

Nintendo Network ID: Bodolay

#6 19 Oct 2009 10:30:25

Krompaczki
Membru
Înregistrat: 16 Aug 2009
Site web

Mihai sunt, inginer IT la un magazin de specialitate din Baia Mare si Cluj( magazinul spera sa fie cel mai mare din Baia Mare).  Ubuntu il folosesc ca sa testez sistemele asamblate, iar daca lumea cere, il las instalat pe pc. Fiind in domeniu pot zice cu mana pe inima ca ubuntu este cel mai stabil sistem de operare, indiferent de concurenta lui. Astept acuma Chrome OS sa vad daca il depaseste, dar ma indoiesc

In viata exista 2 mari cuvinte care deschid multe usi: Trage si Impinge. www.orhion.ro

#7 19 Oct 2009 13:12:26

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Alexandru Cucu, 20 ani
Student la Informatica in anul II la Universitatea Bucuresti

La Ubuntu am trecut prin 2007. M-a atras managerul de pachete, modul in care interactioneaza comunitatea si politica de release-uri la 6 luni. Linux foloseam de vre-un an in masina virtuala, toate distributiile imi faceau probleme la bootare si nu puteam instala cum trebuie. Imi pare rau ca nu m-am apucat mai devreme. Am incercat si alte distributii, dar Ubuntu a ramas mai potrivit pentru acasa.

Din 2007 am convertit in jur de 10 persoane la Ubuntu (de la M$ Windows sau de la alte distributii GNU/Linux).
Lucrurile se misca din ce in ce mai bine, anul asta la facultate avand un curs de sisteme de operare (in mare parte programare C/C++ pe Linux). Astazi trebuie sa ajut o colega sa instaleze Ubuntu in Virtual Box si mai am cativa colegi care stau la rand smile

#8 19 Oct 2009 16:38:03

just1newbie
Membru
Înregistrat: 22 Aug 2009

bogdan ,iasi,casatorit,3copii.
ubuntu de 3 ani,slackware de 4-5 luni,dornic de a invata  si altceva decat next-next-next..
fan al libertatii ,in limita respectarii libertatii celorlalti.

Editat ultima oară de just1newbie (28 Oct 2009 15:30:53)

"...YOU CANNOT KNOW the meaning of your life UNTIL you ARE CONNECTED TO THE POWER that created you..."
www.sahajayoga.ro

#9 19 Oct 2009 17:19:34

til
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 23 Jul 2008

liviu, craiova, 33, inginer (telecomunicatii, calculatoare), casatorit, mandru tata de gemeni (baieti de 5 ani), iubitor de drumetii, camping (cort/rulota), pescuit, s.a. ubuntu din 2008, inainte opensuse (din 2005), mandriva/mandrake, s.a.

Editat ultima oară de til (20 Oct 2009 02:00:51)

#10 19 Oct 2009 17:43:58

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Dan, 40 ani, casatorit, un fiu de 15 ani linuxist si el(partial-stiti treaba cu jocurile), fara tangenta cu domeniul IT, folosesc Linux cam de un an (Mandriva, Ubuntu, Sabayon).

Editat ultima oară de shogun1 (19 Oct 2009 18:23:45)

#11 19 Oct 2009 17:53:59

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

tudor, 31, Bistrita, casatorit , un copil si unul bate la usa, militar, student la informatica anul 2 la 'infama' spiru haret
cu 'contacte' de pe la suse 9 (Chip cred) si ubuntu de la ubuntu 7.04), de vreo doi ani imi iau zilnic 'portia' de ubuntu
intre timp am trecut cam pe la toate 'tarabele' (cam in viteza e adevarat) dar tot la ubuntu am ramas

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#12 19 Oct 2009 18:28:33

satwien
Membru
Înregistrat: 21 May 2009

Dan, Bucuresti, fara background de IT, o singura nevasta, doua fete (17 ani, obligata deja de mine sa treaca pe Linux iar a doua, 5 ani, nu a vazut pana acum decat Linux). Varsta va las pe voi sa o anticipati, dar pana acum par cel mai "copt" (nu batran) de pe aici tongue

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#13 19 Oct 2009 18:30:31

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Adi, 26 ani, Sighișoara , programator / consultat / rețelist ... de toate

Din păcate nu prea am timp să ofer suport pe forum, dar încerc să fiu activ în zona de comunitate / promovare și localizare.

#14 19 Oct 2009 18:50:50

littlecioby
Membru
Locaţie: Bârlad/Bucureşti/Bologna
Înregistrat: 22 Feb 2009

Ovidiu Ciobanu, 22 de ani, licentiat in filosofie si studii europene. Din Barlad, am locuit in Bucuresti pe timpul facultatii, acum locuiesc in Bologna si practic meseria de instalator. Asta ca urmare a guvernarii Boc, ca tot zicea cineva ceva intr'un post de domnul Boc. Folosesc linux de vreun an, iar prietena mea de vreo 2 luni. Am folosit Zenwalk, Xubuntu, Puppy, Vector, Kiwi, Ubuntu, Mint, la care am si ramas. Am convins o persoana sa foloseasca linux. De fapt s'a convins singura.

#15 19 Oct 2009 19:01:17

Riddick
Moderator
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

@ vladi: portelan Hera,crom,proteze,scheletate(culise,telescoape).

Nintendo Network ID: Bodolay

#16 19 Oct 2009 19:38:13

vladimir
Membru nou
Înregistrat: 04 Mar 2009
Site web

Vladimir Teodorescu, 27 ani, retelist/sysadmin/consultant/fotograf amator, fara nevasta si copii (dupa cunostintele mele), trecut pe rand prin red hat, slackware, gentoo... acum ubuntu acasa - opensuse la munca pentru ca ma obliga serverele de novell

There's no place like 127.0.0.1

#17 19 Oct 2009 20:06:39

misulica
Membru
Înregistrat: 08 Aug 2009

Mihai, 40 de ani, din Barlad. Am un baietel de 10 luni si folosesc ubuntu si kiwi din martie. Intre timp am invatat oleaca sa utilizez interfata grafica si putin linia de comanda. Am reusit sa fac un server (dhcp, antivirus, firewall, fail2ban, apache, mysql, ssh, webmin etc). Merge de aproape doua luni fara probleme. Tot ceea ce am invatat datorez comunitatii de aici. De aia, "Jos palaria" in fata voastra.

#18 19 Oct 2009 20:23:53

DoctorD
Membru
Locaţie: LocalHost
Înregistrat: 30 Sep 2009
Site web

@ Dorin
   Utilizator Ubuntu Linux din 01.10.2009

#Ubuntu User

#19 19 Oct 2009 21:33:22

blackdown
Membru
Locaţie: llfov
Înregistrat: 23 Jan 2008
Site web

Valentin Stanescu, 26 de ani, din Ilfov. Sunt licentiat in economie si pasionat de IT.
Folosesc Linux de 6 ani, sistem de operare care m-a atras de la bun inceput si pe care l-am descoperit in urma nenumaratelor probleme avute cu Windows. Ups : "windows" smile)
In ultimul timp am lipsit pe de Forum datorita unor probleme personale, insa am revenit si ma bucura enorm sa observ ca exista tot mai multe persoane interesate de Linux si Open Source.

#20 19 Oct 2009 21:57:30

mikiDev
Membru nou
Înregistrat: 28 Sep 2009

Krompaczki a scris:

.... Astept acuma Chrome OS sa vad daca il depaseste, dar ma indoiesc

chrome "OS" nu va concura cu ubuntu. este putin peste un browser, si e facut pentru netbookuri nu laptopuri.

ot: interesant cum peste jumate din cei de mai sus sunt utilizatori simpli de calculatoare si nu 'in domeniu'
toronto, 22 ani, ubuntu, mint, suse, de vreun an jumate. poate mai important...nu folosesc decat linux de un an:)

#21 19 Oct 2009 21:58:21

stanca
Membru
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Stanca Laurentiu Virgil,40 ani abia impliniti acum exact o luna,electromecanic ascensorist,studii medii,casatorit de 17 ani,avem o fata de 14 din pacate inca windowsista inraita sau anti-linux.Am descoperit Linux abia din aprilie anul trecut,desi mai auzisem de el si inainte dar mi se parea ceva foarte necunoscut pe atunci si care nu prezenta inca interes(mai aveam multe de invatat inca din windows) insa dupa ce am vazut videoclipul acesta pe youtube mi-am facut curaj si ambitie si dupa 3 saptamani de cautat pe Google totul despre Linux mi-am instalat singur Kubuntu 8.04 KDE3.5 I686 pe atunci in dual-boot cu vechiul meu winxp,fara sa apelez pe niciun forum timp de peste 6 luni.Din iunie 2008 am descoperit insa si gnome-ul si astfel iata-ma si aici.
Deja aseara am facut

Cod:

sudo update-manager -d

si am ajuns si la Karmic beta.Deocamdata inca multe buguri,dar ma descurc eu.wink

#22 19 Oct 2009 22:14:00

nomemory
Membru
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Andrei 22 ani, proaspat inginer electronica si telecom, mai mult sau mai putin programator, incantat de ideea de Free Software de vreo 2-3 ani smile.

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#23 19 Oct 2009 22:35:21

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

Salut tuturor. Numele meu este Ștefan Olteanu și sunt din Drobeta Turnu Severin big_smile. Peste 4 zile împlinesc și eu 20 de ani și sunt la Facultate în Craiova în anul 2 la info . Fără prietenă sau alte implicații de genul. Atât despre mine și acum povestea mea cu Ubuntu care începe acum   aproximativ 1 an de zile când Win-ul meu a decis să ia o pauză din cauză unor programe Adware.După căutări disperate pe google după rezolvarea problemei am intrat din prostie pe site-ul Kiwi care era la versiunea 8.04. Am citit puțin din descriere si am văzut 2-3 capturi de ecran cu kiwi. A fost dragoste la prima vederea și am decis că trebuie să îl încerc. Nu am obiceiul să citesc manual de utilizare decât foarte rar dar cu instalarea a fost ușor. Am folosit timp de 3 luni dual boot cu win xp pe o mașină la 2,4 GHz. După cele trei luni a urmat upgrade de sistem la un dual core și schimbarea de la Kiwi 8.04 la Ubuntu 8.10 care îl folosesc și acum pe vechiul sistem. Pe noul sistem folosesc Ubuntu 9.04
Cam lung postul.

@Cracknel:Se pare că aveam cam aceeași vârstă și 'ocupație'
@til:Se pare că nu sunt singurul oltean de aici smile

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#24 20 Oct 2009 11:48:57

if
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2008

Ioan Fericel, 52 ani, doi copii, Arad. Inginer, pasionat de tehnologie și interesat de efectele ei sociale.

Primele încercări cu Linux Red Hat 6. În ultimii 10 ani, utilizator exclusiv de linux, personal cât și pe calculatoarele firmei proprii. Un modest aport la "întinderea molimei" printre apropiați, la nivel casnic (soluție la veșnicele reinstalări...) dar, mai ales, la nivel de business.

Accept zicala "Free speech, not free beer" și nu sunt de acord cu propaganda iluzorie a OSS ca ceva doar gratuit. Puterea mișcării "open" vine tocmai din participare liberă la dezvoltare iar valoarea unui produs este dată de ajutorul pe care îl aduce cât mai multor oameni și nu de prețul de pe etichetă!

Consider software-ul ca pe o idee, ceva cu totul diferit față de un produs material, și de aceea cred că nu trebuie să se supună acelorași reguli. În acest sens mie îmi place acest citat din George Bernard Shaw:
“Dacă tu ai un măr și eu am un măr și facem schimb de mere, atunci tu și eu vom avea in continuare câte un măr. Dar dacă tu ai o idee și eu am o idee și le schimbăm între ele, atunci fiecare dintre noi va avea două idei.”

#25 20 Oct 2009 12:41:22

bo_bo
Membru
Înregistrat: 25 Jun 2008

Bogdan, 23 ani, Baia Mare, inginer electronist. Cunostinte bune pc hardware, MS pana la Vista, Ubuntu/Debian pana la cateva linii in consola sad .
Pro gamer big_smile in Wolfenstein: Enemy Territory - am avut 10 min de glorie in nationala smile .
Varsta linux: tangente cu xandros si utilizare ubuntu de la 6.06 in mod curent.
To do:
pc modding guru (acum sunt incepator)
linux guru (acum sunt utilizator inceparetz)
gaming legend (pana acum doar ~10 minute jucate in ClanBase Nations Cup XII)

Fan StarWars, Fan The Godfather.

e7200+Freezer 7 Pro/P5QL PRO+Porter N881+HR-05 SLI/2x1GB Dominator@1066/EN8800GT HTDP 256M+AC Accelero S1 Rev2+CM Neon 120/ WingRS 100+LED Fan mod/ Modecom Feel II 500W+Fan Mod
Skills: pc modding - 60%, electronica - 85%, retelistica&ubuntu/Debian 85%

Feed

Antet forum