Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 20 Oct 2009 12:45:14

.deb
Membru
Locaţie: Cluj Napoca
Înregistrat: 26 Sep 2008

Re: Cine suntem

Pentru cei care cred ca linux = hackeri & alte chestii de genu' ar trebui citeasca aici si sa vada ca suntem oamenii obisnuiti smile

In a world without walls or fances, who needs Windows and Gates

#27 20 Oct 2009 13:00:00

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Salut!
Alias XeNNo  smile , 30 de ani, casatorit, licentiat in Sociologie si lucrez in IT smile (   NU! Nu incerc sa introduc masini in societate smile smile smile   ) .
Pasiunea pentru calculatoare am dobandit-o in facultate iar istoricul ... l-am mai scris pe un alt post smile
Imi place sa observ lumea, sa observ reactii si sa anticipez eventualele efecte.

Editat ultima oară de XeNNo (10 Mar 2010 22:30:25)

EN | RO |

#28 20 Oct 2009 13:01:00

zeusz4u
Membru
Locaţie: Arad
Înregistrat: 16 Mar 2009

zeusz4u, 21 ani,  Arad, student in anul 3 Informatica la Univeristatea "Aurel Vlaicu", Stiinte Exacte, si lucrez ca si dezvoltator C++ la o firma din Arad. Am inceput sa folosesc Ubuntu acum 1 an, iar primul meu contact cu linux a fost acum 2 ani. Sunt pasionat de linux, de Formula 1, si in general de stiinte, ma uit destul de mult la Dicovery Channel si la National Geografic. Imi plac foarte mult filmele si serialele sci-fi.

Am aflat ca exista si alta lume in afara de Microsoft, si sunt foarte fericit tocmai din cauza asta. Am reusit sa conving cativa prieteni sa folosesca si ei Ubuntu/Linux, cu success!! wink.  Sper sa pot continua pe drumul acesta.

May the Linux be with us!

Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul. (Albert Einstein)

#29 20 Oct 2009 18:39:54

david08
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Jan 2009

David,17 ani,3 ani experienta pe domeniul windows si doar 5 luni experienta Linux.Imi place programarea,din pacate am doar baze in C(doresc sa stiu bine limbajul,pe langa alte limbaje care sunt in planul meu),sunt le elev in liceul C.D. Loga din Timisoara la profilul matematica informatica,doresc sa merg la Automatica si Calculatoare la Politehnica,desi trag sperante la o facultate din Regatul Unit cu profil pe domeniul stiintei calculatoarelor.

#30 22 Oct 2009 00:33:27

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

Marian Ozunu, Alexandria. Teleorman, 42 ani,
casatorit de 20 de ani, o fata de (aproape) 17 ani (pentru ea nu exista decat windows XP....)
STUDII MEDII, AMATOR IT
operator imagine (am lucrat in cadrul statiei locale Alexandria a Antenei 1 pana s-au plictisit baietii lui Voiculescu si si-au luat jucariile....adica au desfiintat-o... ) actualmente filmaretz de diverse evenimente mai mult sau mai putin mondene, o colaborare incipienta cu un post local de radio.... ( productie audio ).
------------------------
indraznesc fiindca a mai facut-o cineva aici, nu vreau sa va stric ziua ( ori noaptea, ma rog! ) ... suntem oameni si viata e uneori si asa.... am si eu un copil decedat, un baiat care mi-a trait doar 7 ani jumatate... asta-i viata!
------------------------
am trecut si eu pe la cam toate standurile cu sisteme:
Microsoft (de la MS-DOS 6.22 cu windows 3.11 pana la Vista pe care-l am acum pus pe o alta masina):
Linux (inceputurile, mai mult de curiozitate si acomodare, RedHat 5x, Mandrake 7....) acum m-a innebunit Ubuntu ( primul testat 8.04 ) si nu-mi vine sa-l mai schimb ( acum rulez 9.04 ).
Am testat sau folosit cam toate distro-urile majore de linux.... toate-mi plac!
No offence, please, dar debian si derivatele bat orice. umila mea parere. fiecare e liber sa foloseasca ce vrea.
------------------------
IERTARE PENTRU POSTUL PREA LUNG!

Editat ultima oară de linuxmaniac (22 Oct 2009 00:40:21)

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#31 22 Oct 2009 10:42:33

davidoff
Membru
Înregistrat: 31 Jul 2008

salut . sunt Daniel Hriscanu -Bucuresti , casatorit , 1 copil 29ani  ,..si de 5 luni nu am mai facut shoping smile))
ba da am mai facut , recunosc ...insa nu am mai avansat la linux deloc
parerea mea e ca....e foarte greu ( cel putin ptr mine) ....linuxul are si partea lui buna ( nu costa ) , in rest trebuie sa iti bati capul pana innebunesti ptr o chestie.

mai citim...mai intrebam ...vedem ce iese

Editat ultima oară de davidoff (22 Oct 2009 10:43:28)

#32 27 Oct 2009 20:58:40

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

... Sunt un om viu.
Nimic din ce-i omenesc nu mi-e străin.
Abia am timp să mă mir că exist, dar
mă bucur totdeauna că sunt...   (Nichita Stanescu)

Mihai Mugurel alias jetix din Botosani, 45 ani, nonconformist, casatorit, 2 fete (22 si 12 ani), amandoua ubuntiste. Lucrez in domeniul electronicii iar anul care vine voi schimba aceasta ocupatie cu cea de marketer. Primul contact cu linux a fost prin 2002 la cursurile de programatori, era un RedHat, nu mai stiu ce versiune... Ca multi altii de pe acest forum am trecut prin diferite distributii oprindu-ma in final la Ubuntu (primul instalat a fost versiunea 5.04) de 4 ani lucrez exclusiv pe linux - Ubuntu iar la job il am instalat in dual-boot cu Windows-ul. Sunt pasionat de comunicatiile radio, lucru reflectat si de pagina web personala dedicata acestei pasiuni. Imi place poezia...

Editat ultima oară de jetix (27 Oct 2009 21:00:20)

#33 28 Oct 2009 11:10:37

SethX
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 19 Apr 2008
Site web

Salutare,
Sa ma prezint si eu.
Alin Bordeianu, 28 ani, Cluj-Napoca momentan student an terminal management (aproape casatorit). Nu am studii de specialitate IT dar am o pasiune pt tot ceea ce inseamna IT. Ubuntu a fost prima iubire (dupa ce am realizat ca Windows-ul ma insela constant) si am fost impreuna inca de la 5.10 (2005). Lucrez la o firma care se ocupa cu distributia de scule profesionale unde ma ocup de departamentul tehnic si unde, am convertit 2 statii pe Ubuntu (server si client).
Desi inca rulez dual-boot pot sa zic ca numai pe linux ma simt fara oprelisti...cu adevarat liber dar..... nu sunt inca la nivelul la care as vrea sa fiu pe acest sistem de operare.
Nu am reusit inca sa ma alatur echipei din Cluj (sincer nu stiu cu ce as veni in plus--poate doar la numar) dar urmaresc cu interes toate activitatile lor. Cand timpul si banii imi vor permite(asta la anul) ma voi alatura numaidecat acestor oameni extraordinari.
Forumul ubuntu.ro este la nivelul celui oficial Ubuntu iar oamenii de aici au de ce sa fie mandrii.

Ps: Multumiri speciale celor care au initiat aceasta miscare!!

Editat ultima oară de SethX (08 Mar 2010 17:00:18)

Linuxim osteni???????
Linuxim ..Maria-Ta!!!!

#34 28 Oct 2009 12:32:15

assirian
Membru
Locaţie: brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009
Site web

enache emil,41 ani,doi copii(baiat+fata) de 9 si 8ani,brasov,lacatus mecanica fina,foarte entuziasmat de ubuntu,dupa ce am scapat de problemele din XP!
imi place foarte mult acest forum,se aseamana oarecum cu cel al Comodo.
ubuntu la multi ani!!

This is Linux land. In the silence of the night, you can hear Windows machines rebooting.

#35 28 Oct 2009 14:29:52

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

vladi a scris:

Hai sa nu incepem cu NOI SUNTEM UBUNTU.RO, ca mi-e frica sa nu ajungem la chestii de genul PLEACA DIN PC, UBUNTU PLEACA DIN PC... (cred ca stiti la ce nevertebrata ma refer) big_smile

120 % de acord !!! (da' parca si oaia si ciobanul sunt vertebrate - sau doar teoretic) ??? smile)

Editat ultima oară de shogun1 (28 Oct 2009 14:30:39)

#36 28 Oct 2009 15:04:32

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

@shogun1 & vladi: dar nici rău nu este că oamenii sunt mândri că pot să-și declare apartenența la o comunitate în care se petrec lucruri normale, cum nu prea mai găsești în ziua de azi. să nu uităm că suntem ceea ce suntem datorită a ceea ce noi toți suntem smile

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#37 28 Oct 2009 16:04:22

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

E clar ca marianvasile e dinamovist...sad

Editat ultima oară de shogun1 (28 Oct 2009 16:04:42)

#38 28 Oct 2009 21:57:38

gepeto
Membru
Locaţie: Giurgiu
Înregistrat: 07 Sep 2009

Relu, 37 ani, casatorit,un baiat de 10 ani, muncitor in domeniul mobilei (eu nu baiatul), de trei ani locuiesc si muncesc in spania,castellon, am auzit de Ubuntu intr-o revista de calculatoare (gen chip)  anul trecut (Ubuntu 8.10) dar folosesc  9.04 .

Editat ultima oară de gepeto (28 Oct 2009 21:58:29)

#39 30 Oct 2009 22:44:10

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

@shogun1: nu m-am prins, asta-i tot. n-am nici cea mai mică tresărire în legătură cu fotbalul, prea mulți bani învârtiți și suporteri care nu primesc nimic. în schimb privesc cu plăcere meciuri de volei, handbal, baschet și hochei, indiferent cine joacă.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#40 31 Oct 2009 13:11:51

stanca
Membru
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

marianvasile a scris:

@shogun1: nu m-am prins, asta-i tot. n-am nici cea mai mică tresărire în legătură cu fotbalul, prea mulți bani învârtiți și suporteri care nu primesc nimic. în schimb privesc cu plăcere meciuri de volei, handbal, baschet și hochei, indiferent cine joacă.

+1!wink

#41 03 Nov 2009 12:39:58

costux
Membru
Înregistrat: 05 Feb 2009

Salutare la toata lumea. Este prima oara cand scriu aici, dar de citit il citesc zilnic ca nici sotia nu ma mai intelege de ce il citesc zilnic. Sunt Costi,39 de ani,casatori,muncitor nu domeniu IT, de un an locuiesc in anglia. Am luat cunostinta cu ubuntu prin KIWI anul trecut dupa ce am luat un virus si ne fiind in tara sa rog pe cineva sa imi insateleze wz,am inceput sa googalesc si am incercat mai multe si am ramas cu ubuntu. Scuze daca mesajul e pre lung.

#42 04 Nov 2009 17:12:52

abisdemon
Membru nou
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 23 Sep 2008
Site web

Salut, eu sunt Marius Voilă casatorit din pacate nu este timp de facut copchilasi... IT manager Orange Romania/Fondator SbLUG(Sibiu Linux Users Group) 29 de ani anul 1 de facultate l`am facut la Cibernetica Bucuresti restul de 4 + doctorat Havard (nu dati cu paru, am avut noroc de bursa faina) smile lucrez ca sysadmin inca din clasa a X-a(vremuri grele parintii nu`si permiteau sa ma tina la liceu etc) utilizator linux de pe la vreo 13 ani defapt nu linux ci BSD ... am descoperit uindous acum vreo 3 ani si sincer imi dau seama ca nu am pierdut nimic ca nu l`am cunoscut pana acum smile) de ubuntu m`am lovit prima data pe la versiunea 8.04 si nu mi`a placut .. l`am scuipat afara rapid ... intre timp s`a mutat Stas la Sibiu si m`a convins sa pun Ubuntu 9.10 ... l`am testat si sincer am ramas placut impresionat ... de atunci nici nu l`am mai dat jos..e chiar IDIOT PROOF ... si se vede ca s`a muncit la el..

No m`am laudat destul smile

Ma bucur sa va cunosc pe tăți smile

Editat ultima oară de abisdemon (04 Nov 2009 17:13:53)

#43 04 Nov 2009 19:40:18

DoctorKnucles
Membru nou
Înregistrat: 04 Nov 2009

Salut, sunt Sebastian, actualmente student in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie din Tg Mures, originar din Tara Maramuresului, plaiurile lu' Pintea. Am facut migrarea de la XP la Ubuntu in aprilie 09, pe proaspatul Jaunty. Am radacini adanci in windows, si am decis ca ar fi timpul sa trec definitiv pe linux. de ce Ubuntu? hmm, pentru ca Slackware nu imi vedea hard-discul, Fedora imi dadea crash la primele 2 secunde de la instalare... Am 5 ani de experienta in lunux. Momentan folosesc Ubuntu Karmic in romana. A, si am reusit cu greu sa "convertesc" cativa colegi de facultate la Ubuntu. de ce m-am alaturat voua atat de tarziu? hmm... buna intrebare smile   imi pare bine sa va cunosc. sudo-iala placuta big_smile

#44 05 Nov 2009 16:06:13

rootalkin
Membru
Locaţie: iasi
Înregistrat: 21 Mar 2008
Site web

Alin Tunza, 23 de ani, Iasi, Tamplar, pasionat de calculatoare.

#45 16 Nov 2009 18:28:04

xanthux
Membru
Locaţie: Tokyo
Înregistrat: 07 Feb 2008

Lucian ,29,Bucuresti o ard pe ubuntu de la versiunea 7-acum stau pe 9.10
am mai incercat knoppix,dar inceputul a fost  cu red hat
Lucrez pe PC si din asta traiesc
Firma la care lucrez se ocupa cu Aurul negru

Virusul pt. PC l-am luat de la un prieten cand eram mai mic
am strans bani 1 an ca sa imi i-au un pc . si cand l-am luat nu stiam ca trebuie si monitor 
credeam ca merge prin TV ca Nitendo  smile avea instalat win3.1 pe hdd de 200 mb
Dar am avansat acum

Cod:

Am invatata foarte mult de la comunitatea Ubuntu din Ro   despre aceasta versiune de Linux
(Tot asa baietii ca faceti treaba buna )

Editat ultima oară de xanthux (16 Nov 2009 18:38:13)

#46 16 Nov 2009 19:45:02

keeo
Membru nou
Locaţie: Buzau
Înregistrat: 16 Nov 2009
Site web

Buna seara tuturor...
Mihai,39 ani,bugetar,autodidact IT
Dupa ce am decoperit toate secretele windows am fost la  o petrecere unde un computer functiona cu Linux
Azi am instalat kiwi linux(dual boot) si dupa ce m-am uitat ca "curca-n craci" am inceput studiul...
Stiti ceva?
La naiba cu zilele lor fara plata,la naiba cu bancile,la naiba cu nevasta bombanitoare:))
VREAU SA DESCOPAR,VREAU SA INVAT....
Imi place si de cateva ore mi-au iesit ochii ca la melc citind si facand teste...
Ne mai auzim...

#47 16 Nov 2009 21:17:29

stanca
Membru
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Bine ai venit in lumea *nix-ului keeo.Ai sa vezi ca ai facut cea mai buna alegere de pana acum.

#48 19 Nov 2009 12:58:39

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca

Coman Norbert, 35 ani, istoric, studii asupra viziunilor evolutioniste, progresiste si revolutionare in istorie
actualmente lucrez pe interpretarea revolutiilor thalasocratice, urmaresc etapele salturilor de la homo faber la homo cyber, noi fiind literalmente exponatele celei de a patra revolutii industriale.
Utilizator exclusiv linux ( mint, ubuntu, xubuntu, knoppix, fedora, debian, wolvix, slax, mephis, etc ), promovez ideea de cinste. Noi romanii suntem catalogati de catre occidentali drept hoti, dar exista si o alta Romanie , existam noi , utilizatorii de soft liber, care am spus NU windows-ului si programelor de pe torrenti (cele ilegale), suntem cei care pledam pentru verticalitate intr-o lume libera. Lumea softului liber pe unii ne recladeste moral, suntem fericitii posesori a unor "bunuri" obtinute LEGAL, exista valori pe care invatam sa le iubim. Linux nu inseamna doar un sistem de operare foarte bun, inseamna libertate, legalitate si o larga posibilitate de alegere, este EVOLUTIE.

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#49 19 Nov 2009 15:46:26

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Va salut pe toti

Numele meu este Claudiu, am 24 de ani si sunt din Timisoara.
Am studii medii in informatica..absolvent Poli - inginer (transporturi), master in curs Poli..deci in prezent inca student.
Sunt o persoana deschisa, sociabila dar in acelasi timp pragmatica si directa..spun mereu ceea ce simt fiind uneori apreciat alteori blamat pentru asta ..ma consider un tip capabil si sunt o persoana care imi guvernez viata dupa anumite principii...perfectionist..ma atrage tot ce-mi pune mintea la contributie.
Folosesc computerul de vreo 12 ani din care vreo 10 ca mai toata lumea "inchizandu-i si deschizandu-i ferestrele lui Bill" pana m-am saturat de win si de erori si de crack si de blue screen of death smile..and whatever....
Cred ca am fost "explorator" sau "vreun chinez batran" intr-o alta viata pt ca am tendinte "sinucigase" se pare smile..prea multe nopti nedormite, tigari fumate (bad for me), cafele baute smile incercand sa descopar chestii noi...chestii noi legate de noua lume linux in care am intrat de vreo 2 ani incoace..lume care ma fascineaza.
Daca tot suntem pe un forum de profil..vreau sa va spun ca incerc pe cat posibil sa rezolv o problema de convertire dintr-un format in altul smile ..Da!..incerc sa convertesc din prietena.win in prietena.lin si se pare ca merge...parca de la o vreme primesc mai putine "erori" si relatia e mai "stabila" smile .. glumesc desigur smile
Am intrat in lumea linux cautand o alternativa si se pare ca am gasit-o..am inceput cu mandriva..sabayon(parca arata mai bine smile) )...suse (ceva vreme) si de vreo un an si ceva ubuntu.What can i say?..sunt foarte multumit..ba chiar mi-au fost depasite asteptarile...pe langa caracteristica de "user-friendly" imi place foarte mult si comunitatea.
Ajungand la comunitate..am realizat ca e mai speciala..nu stiu de ce..it just is..si aici ma refer la voi..cei pe de pe acest forum , care impartasiti tuturor o pasiune care se numeste ubuntu, unii mai morocanosi altii mai bine dispusi in raspunsuri sau sugestii insa toti saritori in a ajuta, explica,indruma etc.
Cam atat despre mine si inchei spunand ca ma bucur ca ma aflu pe acest forum alaturi de voi, ca am ocazia sa invat de la voi si poate si pe voi, si ca pot contribui cat de putin cu ceva.

Multumesc,
Cu stima Claudiu.

Editat ultima oară de Claudiu. (22 Dec 2009 23:33:08)

#50 19 Nov 2009 18:11:46

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca

Reputație :   -3

Realitatea este ca unii utilizatori linux nu apartin acestei comunitati din moralitate, au vrut sa scape de virusi si de alte inconveniente microsoft, se ascund intr-o falsa legalitate, si se si supara daca la atragi atentia.
A fost o discutie urata la rubrica soft liber pe aceasta tema, dar am preferat sa ma retrag. Discutia asta ma si depunctat pe forum(adevarul este ca eram offtopic si cer scuzele de cuvinta ptr aceasta neatentie, dar am si atins un punct nevralgic care a suparat "puristii"). Nu pun la suflet magariile sau lipsa de respect, dar ar fi binevenit ca  discutiile si raspunsurile pe acest forum sa urmareasca o minima buna-cuvinta .
Sunt posesorul unei licente windows obtinuta la achizitionarea notebook-ului, fapt care-mi permite folosirea de fonturi win in linux. Folosesc wine si playonlinux, dar doar cu programe obtinute legal. Din pacate multi nu fac asta. Multi sunt in posesia unor "bunuri" pe care le detin ilegal chiar daca sunt niste amarate de fisiere mp3 de exemplu. (din pacate exista muzica pe care nu o poti obtine din magazine, in acest caz nu judec pe nimeni, si eu sunt un "pacatos")
NU putem sa eradicam nici hotia si nici prostia, dar putem sa cultivam spiritul, sa indruman...
Eu insumi am fost la fel, dar LINUX ma educat, am invatat sa apreciez munca altora si daca trebuie s-o platesc. Recunosc  ca situatia financiara a romanului e precara, dar exista o vorba din batrani: sarac dar cinstit. Si inca ceva, calul de dar nu se cauta la dinti. Nu toti reusesc sa faca un OS "perfect", dar se straduiesc pentru NOI, deci sa indragim acesti oameni (comunitatea linux) care-si dedica timpul doar pentru un simplu MULTUMESC...
(merci vladi, este o initiativa remarcabila acest topic)

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

Feed

Antet forum