Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Sondaj

Considerați folositoare facilitatea de apreciere a unui utilizator ?

Da

80% - 49
Nu

19% - 12
Participanți: 62

#26 03 Nov 2009 19:12:28

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Re: Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Eu cred in continuare ca este inutila aceasta "reputatie".Cand am intrat prima data pe acest forum,mi-au sarit in ochi imediat alinrus,adiroban,vladi,sa ma ierte ceilalti.Nu aveau niciun fel  de "reputatie",dar aveau reputatia de a raspunde la cererile altora si cu  foarte multa profesionalitate si promptitudine.Eu spun ca asta conteaza pt un incepator.Chiar daca ti se raspunde ironic,ti se va da si link-ul de unde sa te documentezi.Sunt unii care nu suporta sa fie ironizati(in general nu raman pe ubuntu si se intorc la wind.),dar inainte de asta dau o "reputatie" negativa celui care a incercat sa il ajute.Eu nu pot fi banuit de a nu fi echidistant(vezi "repuatia mea-0),dar ma pun in pielea unuia care intra pt prima data pe acest forum si tb sa inteleaga ce e cu chestia asta de reputatie,in afara faptului ca lui ii arde ca nu se poate conecta la internet prin wi-fi.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#27 03 Nov 2009 19:51:25

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

@ shogun1: eu am simtul umorului,inteleg aproape orice,accept la fel de multe,mi se rupe ca pe urma unui comentariu primesc apreciere negativa,insa m-a suparat foarte mult deprecierea amicului nostru vladi,pe care il stim majoritatea dintre noi,poate chiar toti,eu personal avand o parere foarte buna despre el(desi il stiu exclusiv virtual) si activitatea lui aici pe forum.
Repet,ma supara faptul ca sunt depunctati oameni de nadejde ai forumul,nu soldatzei ca mine. Apreciez si percep ca atare orice gluma,orice aluzie mai mult sau mai putin ironica adusa VERBAL,nu abuzand de o posibilitate de a vota negativ,motivandu-te intr-un fel sau altul,miseleste si "pe la spate".

Nu sunt impotriva reputatiei,nici pro. O las la latitudinea fiecaruia dintre noi sa se foloseasca de aceasta optiune. Daca as putea,as renunta chiar la cele 3 puncte ale mele pentru cei ce o merita cu adevarat.

...ma rog...intre timp se facu' 4

Editat ultima oară de Riddick (03 Nov 2009 19:53:20)

Nintendo Network ID: Bodolay

#28 03 Nov 2009 20:07:32

vladi
Oaspete

Raman la parerea ca ne irosim timpul si energiile cu astfel de șușe.
Ar fi bine sa fim activi cand este vorba de traduceri, documentatii, promovare.

Sistemul de pe ubuntuforums.org mi se pare mai bun.
Daca te ajutat cineva da-i un plus, daca te-a deranjat cu ceva, combate-l intr-o discutie.
Nu lasa loc greselilor.

@ Riddick

Hai ca ma faci sa ma simt prost.
De cand am ajuns asa important?
Pot sa pariez ca sunt mult mai multi pe forumul asta care stiu linux mai bine decat mine.
De altfel as putea spune sincer ca eu nu stiu. Doar folosesc Ubuntu acasa. Nu trebuie studii pentru asa ceva.
Diferenta intre mine si altii e ca imi place sa ajut (si am timp sa o fac).

#29 03 Nov 2009 20:38:12

stanca
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Ar trebui sa fie si asta ca in showbiz sau politica,pro sau contra nu conteaza atata timp cat esti luat in seama pana la urma,deci existi inca in orice fel.
Eu oricum nu ma bag de fel decat unde stiu ceva si pot fi cat mai mult de ajutor.

#30 24 Nov 2009 13:39:39

Equator
Membru
Înregistrat: 18 Oct 2009

bo_bo a scris:

[offtopic]

adiroiban a scris:

Din punctul meu de vedere, toate aprecierile sunt corecte doarece ele reflectă percepţia celui care le-a acordat.

vai ce imaginatie am smile) aprecierile reflecta perceptia celui care le-a acordat, dar nu avem certitudinea ca cel ce acorda aprecieri are discernamant sau percepe societatea in parametrii smile)
[/offtopic]

OMG
Din nou am ras cu lacrimi !  big_smile
De unde le scoti man ?.. As adauga si "deprecieri" in postul tau ! wink

Ontopic
Un vot negativ pentru acest pool

Alles ist moglich und nix ist fix !

#31 28 Mar 2011 19:38:18

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Poate ar trebui revăzută propunerea colegului nostru :

tzepu a scris:

...o alta sugestie, mie unul mi se pare mai la indemana dreapta plus si stanga minus, adica ma refer la schimbarea butoanelor (e minora, dar ....)....

la care-mi permit (nu eram înscris pe forum la acea dată) să adaug redimesionarea butoanelor respective, în sensul măririi lor la o dimensiune care să facă imposibilă confuzia între - și + .

Ambele sugestii au ca scop atât punerea poziției butoanelor în concordanță cu tipul de scriere (de la stânga la dreapta) cât și cu orice tip de reprezentare grafică normală,  ce poziționează 0 (zero) pe axa X la mijloc, între valorile negative de la stânga și cele pozitive de la dreapta, respectiv pe axa Y jos și sus.

S-ar putea evita mai ușor astfel, situațiile neplăcute (nu prea dese, dar jenante ) generate de neatenție sau/și insuficienta documentare despre modul de utilizare a forumului.
.

#32 28 Mar 2011 20:16:45

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Am facut zilele trecute primele teste de migrare de la FluxBB la MyBB. S-ar schimba complet sistemul punctelor smile
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=12709

#33 28 Mar 2011 20:48:23

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Eu cred că ar fi foarte avantajoasă noua formă de lucru a forumului. Ce ai inventariat drept "PRO" îmi este clar și favorabil tuturor dar ce ai prezentat la "CONTRA" trebuie analizat foarte bine, pentru simplul motiv că vor fi foarte puțini ce vor lucra la așa ceva, restul, vom bate din palme ! Spre exemplu:
* Mult de munca la migrare
* Necesita mai multe resurse pe server
Acestea pot fi determinante în alegere, indiferent ce comentăm noi(nu iau în considerație aceea cu "... adaptare la sistem nou ... " fiindcă nu poți rămâne cramponat pe un sistem ce se paote schimba în fiecare an).
Chiar dacă este supărător(pentru ambele tabere!), noi rămânem cu entuziasmul și cu "comentariile"(după !)

#34 29 Mar 2011 00:42:34

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Le-am făcut mai mari... dar acum arată cam descentrat. Din păcate nu prea știu foarte multă magie CSS.

#35 30 Mar 2011 21:32:32

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

Din repertoriul: "pune-te masa, ridica-te masa"...

erau bine si mai mici... big_smile

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#36 28 May 2011 20:34:21

Ăla mic
Moderator

Formulez o rugăminte de tip propunere (că tot suntem la sugestii, nu?).

Pentru ca acest modul să-și atingă mai bine scopul pentru care a fost implementat (destul de controversat  după cum puteți vedea în mesajele anterioare, dar activ încă) vă rog/propun să facem un mic efort suplimentar în sensul argumentării superioare a aprecierilor pe care avem aproape cu toții dreptul să le facem la adresa activității celorlalți.

Adică, în cazul celor pozitive, la "Motiv", exemple de genul :
smile))))))))))))))
Bravo!
Cool!
ms
etc. ar putea fi completate cu câteva cuvinte din care, alții, în afara celor implicați direct să înțeleagă mai multe, sporind astfel gradul de încredere, simpatie, etc. de care se bucură utilizatorul receptor în fața altora.

Personal apreciez mult o motivare bine ticluită indiferent de semnul matematic pe care-l poartă.

Și, în cazul celor negative, ar fi bine de evitat expresiile urâte destinate să jignească, să ațâțe, să .... să ....
de genul :
pt. că ești b*u
dobicotule
cocălar
mars la c*c*t

etc. care consider că nu-și au locul întro comunitate civilizată.
Haideți, în asemenea situații în care simțim nevoia să acordăm un minus, să amânăm puțin acțiunea până ne trec nervii induși de "făptaș" sau să formulăm o scurtă motivare decentă de care să nu ne fie ulterior rușine, din care acesta să-nțeleagă mai bine ce a greșit în opinia noastră.

#37 28 May 2011 21:10:43

davincii
Membru
Locaţie: Beclean,BN
Înregistrat: 25 Jul 2010

propun sa se faca si un chat pentru contact direct cu utilizatorii conectati

ubuntu12.04  x64

#38 28 May 2011 21:17:12

Ăla mic
Moderator

Propunerea mea vizează îmbunătățirea calitativă, în opinia mea, a unui modul care funcționează de peste 1,5 ani.
Ar fi mai indicat să deschizi un subiect nou pentru tema propusă de tine, tot aici la "Sugestii".
.

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Funcţionalitate nouă - Reputaţie, Apreciere , Thank you

Antet forum