Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Nov 2009 09:47:18

Tiyko
Membru nou
Înregistrat: 25 Oct 2009

Aptitude -> curiozitate

Salut,

pentru instalare sau dezinstalare folosesc aptitude, dar uneori cand verific sistemul pentru updateuri folosesc "sudo aptitude update" dupa care "sudo aptitude upgrade" .... si la comanda a 2-a imi mai gaseste uneori niste pachete sau libs si ma intreaba daca sa le sterg sau nu... ma poate lamuri cineva ce e cu ele? sunt pachete sau libs lipsite de dependente in urma dezinstalarii unor programe/pachete? sau face o prostie si trebuie sa dau nu?

Multumesc.

Editat ultima oară de Tiyko (05 Nov 2009 09:56:52)

#2 05 Nov 2009 12:48:26

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Aptitude -> curiozitate

aptitude e bun. ai încredere în el. postează ce-ți propune să vedem despre ce e vorba.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#3 05 Nov 2009 15:31:02

SethX
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 19 Apr 2008
Site web

De obicei aptitude executa si un autoremove la comanda de upgrade atat pentru a punde de acord dependintele si variantele acestora, dar si pentru a elimina pachetele "orfane" care ocupa loc degeaba. Tinand de sistemul apt-get nu cred ca e vreo problema. Si Synaptic poate face aceleasi lucruri dar fara sa te mai bata la cap (to install........to upgrade..... to be removed.....).
"aptitude is a terminal-based package manager for Unix-like operating systems that use the APT suite for package management.

Features include:

* Detection and removal of packages that are no longer needed.
    * A powerful search language for finding and operating on groups of packages.
    * Interactive resolution of package dependencies.
    * Most operations are also available from the command-line"

sursa aici
Cel mai bun exemplu e instalarea Amarok 2 peste Amarok 1.4
Cum zicea si Marian, da-ne un paste aici cu ce vrei sa instalezi si ce iti zice aptitude.http://algebraicthunk.net/~dburrows/projects/aptitude/aptitude-screenshot.png

Editat ultima oară de SethX (05 Nov 2009 15:44:15)

Linuxim osteni???????
Linuxim ..Maria-Ta!!!!

#4 05 Nov 2009 19:33:53

Tiyko
Membru nou

Acum nu are nimic de scos: "No packages will be installed, upgraded, or removed. 0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded." Am inteles acum, eu ma refeream doar la modul general, daca e bine sa am incredere in el atunci cand ma intreaba daca sunt de acord sa stearga ceva. Deci pot avea incredere linistit in aptitude. Multumesc.

#5 06 Nov 2009 06:13:22

Tiyko
Membru nou

verificat...cu avant-window-manager...lam instalat mam jucat putin cu el si la cate setari are am decis sa raman la gnome cat mai simplu pentru ca sunt la inceput si mai bine sa ma obisnuiesc cu el asa... am pus putine jucarele pe el ca e cam uratel din dotare smile) mai ales tema tongue... si dupa care am scos avant din synaptic si mia scos doar programul si inca o dependeta...si la sudo aptitude update / sudo aptitude upgrade mi-a dat optiunea sa sterg niste "lib", le-am verificat in synatic si eram cele cu pricina ramase ... synaptic se pare ca nu scoate tot chiar daca marcasem sa scoata configuratia...

pana la urma aptitude e o "Super Cow" smile ... ma intreb daca este cineva care a scapat sa fie luat peste picior de aptitude big_smile

ms pentru suport si explicatii

#6 06 Nov 2009 10:19:06

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

ai dreptate. în multe situații synaptic nu șterge configurația, chiar dacă i-ai cerut-o. de aceea recomand aptitude, este mult mai bun.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#7 09 Nov 2009 11:33:29

SethX
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 19 Apr 2008
Site web

Pentru a sterge si setarile sau configuratiile unui program trebuie folosita comanda purge

Cod:

sudo apt-get purge [nume pachet]

Linuxim osteni???????
Linuxim ..Maria-Ta!!!!

Feed

Antet forum