Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 15 Dec 2009 08:39:52

misu183
Membru
Înregistrat: 12 May 2008

Re: Ubuntu la caseriile rds

Daca se vrea cu adevarat se poate.
Numai ca trebuie sa mai traisca si altii pe linga o firma.

Nu prea stiu cine sunt....

#27 15 Dec 2009 11:48:31

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

misu183 a scris:

Daca se vrea cu adevarat se poate.

Nu întotdeauna ... sunt anumite lucruri care pur şi simplu nu merg.

Oricum ne abatem de la subiect, o să arunc şi eu un ochi la casieriile RDS să văd dacă e prezent Ubuntu şi în Iaşi.

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#28 15 Dec 2009 15:14:15

cricket_13
Membru nou
Locaţie: langa Constanta
Înregistrat: 13 Oct 2009

interesant ce a spus Riddick....oare cum ar fi daca linux-ul ar avea 90 la suta din piata.am mai purta discutia asta?sau am plange de mila lui nenea Bill?oare aroma linux ar fi la fel de savuroasa?eu cred ca da.....dar....oare....cum ar fi??

Ubuntu is eternal thru infinity....
............. cricket_13 .............
Ubuntu user # 29671

#29 15 Dec 2009 17:01:05

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Vad ca toata lumea se lamenteaza, cel putin in acet segment de discutii,  pe lipsa unor aplicatii echivalente scrise special pentru Windows, in Linux. Pai, dragilor, sinteti atitia pe acest forum care stiti mai mult limbaj de programare C/C++ decit mine; de ce nu va uniti si faceti voi aplicatiile respective. Sint nevoit sa desenez scheme electrice, cazul meu, dar la serviciu nu exista decit o singura cheie pentru "Cady++ see electrical", o aplicatie scoasa de o firma din Iasi, pe platforma Windows, iar pentru o cheie de acest fel se plateste cam 1000 de euro. De ce nu va stringeti citiva cunoscatori in programare si sa scrieti voi o asemena aplicatie... Sinteti atitia studenti si poate si profesori de facultati de informatica, care aveti habar de C/C++... Puneti mina si scrieti aplicatii, chiar si clone, pentru linux, nu va lamentati...

Acu' citeva zile erau prezentati pe TVR, un grup de baieti din Cluj-Napoca, premiati de Google, ce au scris o aplicatie pentru telefoanele mobile... Voi, cei cu studii, nu sinteti in stare sa scrieti aplicatii sofisticate in C/C++ ?

Cu mare drag ar cere seful meu sa se instaleze OS sub linux pe PC-ul de la serviciu, daca ar fi o aplicatie echivalenta Cady++ see electrical si nu numai... (na, ca fac reclama gratuita; scuze, dar am folosit doar ca exemplu...).
            E greu de scris o plicatie de facturare sau contabilitate in C/C++ ? Abia atunci vom putea vorbi de implementarea si cistigare de "teren" in fata Windows a linuxului...

Editat ultima oară de marcelbanu (15 Dec 2009 17:09:35)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#30 15 Dec 2009 17:20:25

xCs
Membru
Site web

marcelbanu a scris:

Sinteti atitia studenti si poate si profesori de facultati de informatica, care aveti habar de C/C++...

marcelbanu a scris:

Puneti mina si scrieti, nu va lamentati...

marcelbanu a scris:

E greu de scris o aplicatie de facturare sau contabilitate in C/C++ ?

Conform a ceea ce ai zis la #1 (mă consider în acea categorie ... deşi am cam "ruginit") ... pot să îţi răspund la #3: DA.
Pentru #2: timpul acordat scrierii unei astfel de aplicaţii este unul destul de mare, cei care deja au terminat facultatea nu mai au timp deoarece:
familia implică nişte costuri ... acele costuri implică o necesitate de bani ... necesitatea de bani implică muncă ... munca implică mai puţin timp liber ... mai puţin timp liber + familia implică mai puţin timp liber pentru tine, ca individ ... de aici rezultă că sunt prea puţini care să aibă timp să facă un astfel de program în timpul liber.

Ca o completare: firmele care plătesc să se scrie un astfel de program preferă să îl facă pentru Windows, de ce ? ... Pentru că "doar" 90% din utilizatorii de PCuri de pe glob folosesc Windows. smile
___________________________________________________________________________________________

Ca şi opţiune pentru acel progămel de circuite electrice plătit poţi folosi ELECTRIC (electric CAD system) ... în facultate (Facultatea de Electrotehnică din Iaşi) îl foloseam şi ai mei profesori erau f mulţumiţi de respectivele scheme ... din câte ai zis ai nevoie pentru circuite ... ar trebui să îşi facă treaba destul de bine. --- (îl găseşti şi în Add/Remove Applications)
___________________________________________________________________________________________

Editat ultima oară de xCs (15 Dec 2009 17:27:10)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#31 15 Dec 2009 19:27:07

vladi
Oaspete

Sa inteleg ca afirmi (indirect) ca open-source este doar pentru copii si studenti.
Restul au treaba serioasa, nu?

#32 15 Dec 2009 21:40:55

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Nu e pentru copii si studenti,insa nici marcelbanu sa nu se culce cu impresia,ca tzara e plina ochi de programatori care abia astepta sa scrie/transpuna un program nativ Microsoft in Linux...moka! gen Caritas,pentru ca Partidul le-o cere! Nu e munca de Colectiv,nici nu sunt obligati sa depaseasca norma pe hectar de algoritmi "0 1".
Stiinta se plateste! Si trebuie platita.

Deocamdata Linux este alternativa la Microsoft,si nu invers.

Nintendo Network ID: Bodolay

#33 15 Dec 2009 22:43:51

vladi
Oaspete

Daca ganditi in halul asta, de ce va mai pierdeti timpul cu Linuxul?
Aproape tot ce folositi (in caz ca mai folositi Linux) a fost creat din pasiune. Gratis (sau moka cum zici tu).
Stim cu totii ca romanasii nu prea stiu ei ce inseamna COMUNITATE si VOLUNTARIAT. Nu ma mir cand citesc opiniile voastre.

#34 15 Dec 2009 22:55:56

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Numai kernelul Linux are 12.606.910 linii de cod, scrise de mii de programatori voluntari din intrega lume, in aproape 20 de ani. Compilat are in jur de 30 MB daca nu ma insel tongue

Sunt curios de cat timp si de cati voluntari e nevoie pentru a (re)scrie tot ce zice marcelbanu.

#35 15 Dec 2009 23:04:18

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

gnu.org/philosophy/selling.html a scris:

Actually, we encourage people who redistribute free software to charge as much as they wish or can. If this seems surprising to you, please read on.

The word “free” has two legitimate general meanings; it can refer either to freedom or to price. When we speak of “free software”, we're talking about freedom, not price. (Think of “free speech”, not “free beer”.)

#36 15 Dec 2009 23:22:04

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@iKonaK Pana e gata softul trebuie sa manance si programatorii wink

#37 16 Dec 2009 00:35:24

xCs
Membru
Site web

vladi a scris:

Sa inteleg ca afirmi (indirect) ca open-source este doar pentru copii si studenti.

NU ... se vede ca nu ai prins esenta acelei insiruiri ... vroiam sa zic: a crea / testa / porta softuri de pe un OS pe altul este fie pentru cei care au timp fie pentru cei care sunt platiti pentru asta ... fie pentru cei care renunta la a manca / a se imbraca / la ai lua lu' ala micu o ciocolata cand tipa ca vrea doar din pasiunea si dragostea de a scrie linii de cod (vezi ultimul citat din acest post...)

Riddick a scris:

insa nici marcelbanu sa nu se culce cu impresia,ca tzara e plina ochi de programatori care abia astepta sa scrie/transpuna un program nativ Microsoft in Linux...moka! gen Caritas,pentru ca Partidul le-o cere!

Cred ca odata cu raspandirea (cat de cat) a Linuxului in populatia Romaniei s-a raspandit si o mentalitate gresita, cea in care tot romanasul nostru (ciobanas frumos cu 300 de oi care canta din fluieras duios ...) sta si asteapta ba un alt Potoshop, ba un AutoCAD pe moka creat de "linuxistii inraiti si codisti" ...

vladi a scris:

Aproape tot ce folositi (in caz ca mai folositi Linux) a fost creat din pasiune. Gratis (sau moka cum zici tu).
Stim cu totii ca romanasii nu prea stiu ei ce inseamna COMUNITATE si VOLUNTARIAT. Nu ma mir cand citesc opiniile voastre.

#1 - pentru ca iubesc "ideea" Linux ...
#2 - folosesc Linux @home, @work si in curand @mobile ... apropo ... NU A FOST CREAT DIN PASIUNE ... nu i s-a trezit omului intr-o dimineata "pasiunea" de a crea un OS  ... a fost un proiect la facultate ! (cel putin asa imi sugereaza memoria mea ruginita)
#3 - comunitate si voluntariat am facut destul la viata mea ... dar la momentul potrivit ... fiecare lucrusor in viata se face la momentul potrivit in viata pentru ca majoritatea tin de timpul acordat.

WIKIPEDIA a scris:

Editare (am cautat sa fiu sigur ca nu ma insel) citat de pe Wikipedia:
His M.Sc. thesis was titled Linux: A Portable Operating System.
- adica teza lui de doctorat a fost acest proiect: LINUX: UN OS PORTABIL
al saptelea rand din paragraful Early years

Linus Torvalds a scris:

"I've tried to stay out of the Microsoft debate," he says. "If you start doing things because you hate others and want to screw them over the end result is bad."

Alexandru.Cucu a scris:

Sunt curios de cat timp si de cati voluntari e nevoie pentru a (re)scrie tot ce zice marcelbanu.

Multi ?!?!?! smile

Alexandru.Cucu a scris:

Pana e gata softul trebuie sa manance si programatorii

Ai atins punctul sensibil smile ... nu te asteapta stomacu pana termini tu de scris programu, sau cu factura la mobil pana scoti si tu un ban pe codul care il scrii acolo ... si in nici un caz nu o sa fie multumita nevasta cand ii zici dupa 1 luna de stat in fata PCului si scris linii de cod ca: "stii draga, am facut acest soft din pasiune, din dragostea mea pentru Linux ... deasemenea din aceasta pasiune am fost concediat si nu voi aduce bani acasa luna aceasta ..."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Si ca sa intru si mai "adanc" in punctul sensibil:
Q: Cine o duce cel mai bine momentan dintre softisti ?
A: Microsoft, Google, Ubuntu.

Q: De ce ?
A: Pai ... Microsoft e ditamai gigantul de firma de soft si are OSuri pe 90% din PCuri + Office si alte minunatii de programe care au mai scos si s-au agatat lumea de ele (in)voluntar ... e logic sa aiba angajati care sa scrie coduri si la buda, si in somn ... le da bani pentru asta ... profitul e mare ... toata lumea e fericita ...
Apoi ... Google ... cine nu a auzit de Google de pe planeta asta ? (lasand la o parte calugarii de prin Tibet .. desi ... ?!?!!?) ... in curand Google o sa preia stafeta de la Microsoft ... are atat de multe chestii care apar si se imbunatatesc pe zi ce trece ... de ce ? Pentru ca are codisti care cand vor se duc sa inoate la munca, sa manance, sa faca sala .. mai o septica ... mai un tenis .... le mai vine o idee se duc si o scriu ... LIFE !!!
Ubuntu ... de ce credeti ca sa dezvoltat atat de mult .. si e cel mai cunoscut Linux ever ? ... Pentru ca il are in spate pe omuletu ala cu bani de-i cad din buzunare ... care face CDuri .. moka ! si le trimite si moka ! .... si pe deasupra are si codisti buni ... care scriu saracii din pasiune ... dar iau si bani pentur asta ... nu o fac pe trei tufe de crengi uscate de prin africa (ca tot denumirea ubuntu e deprinsa din africa) ....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
S-a deviat FOARTE mult de la subiect ... vina mea ... recunosc ... scuze.
Promit ca maine la 09:00 ma duc la RDS sa-mi platesc factura si sa-mi iau amaratu de stick hspda si o perchezitionez pe don'soara blonda de acolo la OS wink

Editat ultima oară de xCs (16 Dec 2009 01:31:46)

#38 16 Dec 2009 02:23:11

iKonaK
Membru
Locaţie: Romania
Înregistrat: 16 Nov 2007

xCs a scris:

#1 - pentru ca iubesc ideea "linux" ...
#2 - folosesc Linux @home, @work si in curand @mobile ... apropo ... NU A FOST CREAT DIN PASIUNE ... nu i s-a trezit omului intr-o dimineata "pasiunea" de a crea un OS  ... a fost un proiect la facultate ! (cel putin asa imi sugereaza memoria mea ruginita)

#1: Ideea de "linux" e open source nu free software, daca argumentul de libertate nu te motiveaza, atunci poti la fel de bine sa folosesti orice alt software proprietar (in detrimentul libertatii tale si al comunitatii din care faci parte).

#2: Linus nu a creat un OS ci un kernel, care ulterior a fost licentiat GNU GPL pentru a putea fi folosit impreuna cu sistemul de operare, care inca nu avea un kernel de succes, GNU (GNU's Not Unix).
Eu totusi inclin sa cred ca in ambele cazuri, atat a kernel-ului cat si a sistemului de operare, a fost nevoie atat de "pasiune" cat si de respectul libertatilor utilizatorilor (respect, mai mult la OS, nu chiar asa mult la kernel).

xCs a scris:

[...] nu te asteapta stomacu pana termini tu de scris programu [...]

Adevarat, din moment ce "patronii" nu sunt in cunostinta de cauza, si de obicei chiar indusi in eroare de "informaticieni", eu cred ca persoanele care sunt capabile si au dorinta sa scrie software liber ar trebui sa faca ei o oferta; de ex: "putem sa scriem aplicatia in x timp pentru x bani, daca sunteti mai multi o sa va ajunga mai putin"; si ceva in genul asta sa-l trimita/ofere firmelor care ar putea fi interesate de aplicatia respectiva, altfel eu cred ca ne invartim in cerc.

#39 16 Dec 2009 03:13:58

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Da fetele de la rds ce mai fac?

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#40 16 Dec 2009 07:35:59

Riddick
Moderator
Site web

Nu isi pierde nimeni timpul cu Ubuntu/Linux (desi,sincer...multe ori am avut senzatia asta,cand ceva nu mergea),dar nici nu poti obliga omu' sa-ti scrie nush'ce in C+ pentru Linux,doar pentru ca e premiat. El poate aspira sa faca asta la Electronic Arts sau Ubisoft,sa-si ia si el o masina,o casa,sa aiba si el o familie si copiii lui sa o duca mai bine ca el...nu de *ututi-pomana pentru Ubuntu.
Aici,xCs a avut dreptate: cand iti caraie matzele si cu scrisoarea de ultimatum de la banca in buzunar,iti bagi picioarele in toata conceptia Linux  si te reorientezi.

Iar nu pot sa inchei fara sa aduc spre exemplu pe cei de la Mandriva. Pe langa varianta free,au si Powerpack,pentru 50 de euro...cu all-inclusive. Sa ceara si Ubuntu o suma modica (evident,pentru o varianta ce apare mai rar,nu de 2 ori pe an!),cu asistenta tehnica...si atunci multi vor dormi cu constiinta impacata ca prin suma platita au recompensat intr-un fel efortul depus de dezvoltatori si programatori,relatia end user-SO va fi alta,si poate astfel se va raspandi si mai mult Linux/Ubuntu.

#41 16 Dec 2009 07:43:26

xCs
Membru
Site web

+1 de la mine Riddick ... (da, e buna exemplificarea cu Mandriva)
Daca cei de la Ubuntu ar face la fel cu LTS-urile ... si ar renunta la releasurile dintre ele (intre releasuri sa se axeze doar pe buguri si suport) ar ajunge mult mai sus ("...where no one has gone before...") ... si cei ce scriu softuri (din pasiune sau nu) ar putea include si Ubuntu printre optiunile lor ...

Si ca tot era vb de Mandriva +/- scris coduri ... am pus acum mandriva DvD 64bit sa copii si iaca ce mi-a aparut de la Vuze:

Vuze a scris:

The Vuze team has spent over 60,000 hours writing over 1 million lines of code to give you this free software.
.....................

Editat ultima oară de xCs (16 Dec 2009 07:52:16)

#42 16 Dec 2009 08:24:36

Riddick
Moderator
Site web

xCs a scris:

Si ca tot era vb de Mandriva +/- scris coduri ... am pus acum mandriva DvD 64bit sa copii si iaca ce mi-a aparut de la Vuze:

Vuze a scris:

The Vuze team has spent over 60,000 hours writing over 1 million lines of code to give you this free software.
.....................

Amin! Cam despre asta e vorba...

#43 16 Dec 2009 10:13:35

david08
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Jan 2009

xCs a scris:

vladi a scris:

NU ... se vede ca nu ai prins esenta acelei insiruiri ... vroiam sa zic: a crea / testa / porta softuri de pe un OS pe altul este fie pentru cei care au timp fie pentru cei care sunt platiti pentru asta ... fie pentru cei care renunta la a manca / a se imbraca / la ai lua lu' ala micu o ciocolata cand tipa ca vrea doar din pasiunea si dragostea de a scrie linii de cod (vezi ultimul citat din acest post...)

Riddick a scris:

insa nici marcelbanu sa nu se culce cu impresia,ca tzara e plina ochi de programatori care abia astepta sa scrie/transpuna un program nativ Microsoft in Linux...moka! gen Caritas,pentru ca Partidul le-o cere!

Cred ca odata cu raspandirea (cat de cat) a Linuxului in populatia Romaniei s-a raspandit si o mentalitate gresita, cea in care tot romanasul nostru (ciobanas frumos cu 300 de oi care canta din fluieras duios ...) sta si asteapta ba un alt Potoshop, ba un AutoCAD pe moka creat de "linuxistii inraiti si codisti" ...

vladi a scris:

#1 - pentru ca iubesc "ideea" Linux ...
#3 - comunitate si voluntariat am facut destul la viata mea ... dar la momentul potrivit ... fiecare lucrusor in viata se face la momentul potrivit in viata pentru ca majoritatea tin de timpul acordat.

WIKIPEDIA a scris:

Editare (am cautat sa fiu sigur ca nu ma insel) citat de pe Wikipedia:
His M.Sc. thesis was titled Linux: A Portable Operating System.
- adica teza lui de doctorat a fost acest proiect: LINUX: UN OS PORTABIL
al saptelea rand din paragraful Early years

Linus Torvalds a scris:

"I've tried to stay out of the Microsoft debate," he says. "If you start doing things because you hate others and want to screw them over the end result is bad."

Alexandru.Cucu a scris:

Multi ?!?!?! smile

Alexandru.Cucu a scris:

Pana e gata softul trebuie sa manance si programatorii

Ai atins punctul sensibil smile ... nu te asteapta stomacu pana termini tu de scris programu, sau cu factura la mobil pana scoti si tu un ban pe codul care il scrii acolo ... si in nici un caz nu o sa fie multumita nevasta cand ii zici dupa 1 luna de stat in fata PCului si scris linii de cod ca: "stii draga, am facut acest soft din pasiune, din dragostea mea pentru Linux ... deasemenea din aceasta pasiune am fost concediat si nu voi aduce bani acasa luna aceasta ..."
Si ca sa intru si mai "adanc" in punctul sensibil:
Q: Cine o duce cel mai bine momentan dintre softisti ?
A: Microsoft, Google, Ubuntu.

Q: De ce ?
A: Pai ... Microsoft e ditamai gigantul de firma de soft si are OSuri pe 90% din PCuri + Office si alte minunatii de programe care au mai scos si s-au agatat lumea de ele (in)voluntar ... e logic sa aiba angajati care sa scrie coduri si la buda, si in somn ... le da bani pentru asta ... profitul e mare ... toata lumea e fericita ...
Apoi ... Google ... cine nu a auzit de Google de pe planeta asta ? (lasand la o parte calugarii de prin Tibet .. desi ... ?!?!!?) ... in curand Google o sa preia stafeta de la Microsoft ... are atat de multe chestii care apar si se imbunatatesc pe zi ce trece ... de ce ? Pentru ca are codisti care cand vor se duc sa inoate la munca, sa manance, sa faca sala .. mai o septica ... mai un tenis .... le mai vine o idee se duc si o scriu ... LIFE !!!
Ubuntu ... de ce credeti ca sa dezvoltat atat de mult .. si e cel mai cunoscut Linux ever ? ... Pentru ca il are in spate pe omuletu ala cu bani de-i cad din buzunare ... care face CDuri .. moka ! si le trimite si moka ! .... si pe deasupra are si codisti buni ... care scriu saracii din pasiune ... dar iau si bani pentur asta ... nu o fac pe trei tufe de crengi uscate de prin africa (ca tot denumirea ubuntu e deprinsa din africa) ....
S-a deviat FOARTE mult de la subiect ... vina mea ... recunosc ... scuze.
Promit ca maine la 09:00 ma duc la RDS sa-mi platesc factura si sa-mi iau amaratu de stick hspda si o perchezitionez pe don'soara blonda de acolo la OS wink

Mi-a placut postul si ii realism 100%.

#44 16 Dec 2009 11:38:34

xCs
Membru
Site web

revin cu update ... am controlat-o pe don'soara respectivă la OS iar rezultatul este:
la casieria RDS unde am fost astăzi nu avea Ubuntu ... ci xp home edition (văzut pe ecran + eticheta de pe carcasă).
Probabil unde a fost .deb au adus PCuri noi şi nu au mai avut chef să mai cumpere win şi au virtualizat in wine aplicaţia (din câte am văzut e una "oarecum banală" care face doar înregistrări şi dă comanda de printare a chitanţei ... deci probabil a fost mai simplu de virtualizat).

david08 a scris:

Mi-a placut postul si ii realism 100%.

Din păcate / fericire văd lucrurile aşa cum stau ele în realitate (una care e din ce în ce mai neagră) ... speranţa e mică ... dar visurile mari smile

Editat ultima oară de xCs (16 Dec 2009 11:40:45)

#45 16 Dec 2009 14:26:07

misu183
Membru
Înregistrat: 12 May 2008

Soft-ul e si el un produs care necesita resurse ca si in orice alt domeniu de activitate.

Nu prea stiu cine sunt....

#46 16 Dec 2009 21:35:53

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Romania e o ireala iluzie.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#47 16 Dec 2009 21:42:24

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

However. Da´ sigur Wistful e iluzionist : bag de seama ca-i singurul fara reputatie (fara rubrica Reputatie, nu va ganditi la altceva big_smile ).

#48 16 Dec 2009 22:01:43

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Se poate dezactiva modulul de reputatie wink

#49 17 Dec 2009 06:08:14

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Mda, dar unde-i distractia? Poate vrea cineva sa-mi dea un sut in c* virtual! Ar fi pacat sa-l lipsesc de-o bucurie... big_smile
Oricum eu intentionam sa-i dau lui Wistful un + (chiar nu pot uita ca intr-o perioada a fost extrem de activ, si-a ajutat multe persoane...)!

#50 17 Dec 2009 08:09:22

xCs
Membru
Site web

shogun1 a scris:

intr-o perioada a fost extrem de activ, si-a ajutat multe persoane...

inclusiv pe mine de nenumarate ori smile

Feed

Antet forum