Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Dec 2009 22:56:13

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Gramatica

Am observat navigand in fiecare zi pe acest forum ca se inmultesc greselile de exprimare si ortografie.Este doar o constatare.Nu vreau sa fiu un nou Pruteanu(D-zeu sa-l ierte)si nici sa fiu prost inteles.Forumul acesta nu este un cenaclu,dar nici nu poate fi(daca se vrea seios)o adunatura de sms sau expresii de chat.
Propun celor avansati sau celor care vor sa ajute,sa nu mai raspunda acelor care nu au o exprimare cat de cat logica si o ortografie cat mai apropiata de limba romana.Fac acest apel,pentru ca pe acest forum intra multi care vor sa invete(chiar daca nu se inregistreaza)si nu inteleg nimic.
Daca nu am dreptate,astept dezbaterea.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#2 05 Dec 2009 23:05:25

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Re: Gramatica

Eu sunt de parere ca suntem cu totii oameni si cei (cum sunt si eu si probabil tu) care avem limba engleza selectata default pentru sistemul de operare, nu vom reusi sa scriem romaneste decat daca introducem si romana ... (ma refer la diacritice)
Sarind peste aceasta problema mai suntem care ne grabim.... si vrem sa scriem repede.... eu de exemplu scriu cu ochii in tastatura si nu verific output-ul decat rapid si rareori corectez.
Nu sunt de acord cu SMS-urile si Limba Mesengista dar de aici pana la a ne impiedica in ghilimele e mult drum....

Sunt pentru "ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM" !!!

EN | RO |

#3 05 Dec 2009 23:09:13

geralddan
Master Chef

Default am spaniola.Eu nu vorbeam de ghilimele ci de o minima decenta fata de limba romana.Ai vazut ca n-am mai pus ghilimelele la "default"big_smile

#4 05 Dec 2009 23:58:37

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Eu sunt de parere ca indiferent cine are nevoie de ajutor sa fie ajutat.
Daca modul in care se exprima nu este corect gramatical asta nu este o problema nici pentru noi care poate ii ajutam dar nici pentru altii care acceseaza forumul cautand raspunsuri la problemele lor.
In schimb daca cei care intra nu isi formuleaza cum trebuie problemele sunt de parere ca ar trebui rugati sa le reformuleze corect si pe intelesul tuturor...in caz ca nu sunt in stare sa se exprime astfel incat cineva sa poate sa inteleaga ceva din ce scriu ei acolo , sunt de parere ca ar trebui sa nu li se mai raspunda, ba chiar un admin sa stearga topicul pentru a mai curata forumul.

..doar parerea mea

Cheers

Editat ultima oară de claudiu_upt (05 Dec 2009 23:59:11)

#5 06 Dec 2009 01:09:13

vladi
Oaspete

Parerea mea este ca cei care administreaza forumul sunt prea permisivi.
E normal ca intr-un sat fara caini sa fie debandada.
Eu unul nu mai bag in seama mesajele scrise in bataie de joc.

#6 06 Dec 2009 11:18:55

AM@OR
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 21 Feb 2006

Sunt cel putin doua categorii de greseli zic eu (in afara de cele normale )

1)---> de la cei care inca nu au invatat limba romana ; (copiii media , lenesi sa citeasca si sa scrie , dar teribilisti-crackeri care se vor hackeri)
2)---> de la cei care au uitat limba romana (din diferite motive );

Ma si mir ca cei din prima categorie reusesc sa se faca intelesi !(dar asa e cand treci de o anumita varsta).
Dar nici pe invatamantul nostru n-as paria, pentru ca acele capete luminate incurca generatii cu experimente  de limba  (cam de 30-40 deani) in loc sa reinvie traditia  .

Subscriu insa, ca nu e menirea noastra sa-i corectam. Dar nci nu suntem obligati sa fim masochisti, citindu-le posturile. Timpul le va rezolva pe toate. Pacat ca eu nu voi apuca sa vad cum.
Amator.

#7 06 Dec 2009 11:53:36

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

Initiativa e buna, poate insa putin agresiva daca se vor ignora complet mesajele.
Cei ce formuleaza gresit, ar trebui incurajati sa-si coreceteze mesajele (acesta a fost unul dintre motivele pentru care am creat regulile de utilizare a forumului); sau este nevoie de mai multi administratori si moderatori - precum voi.
Success !

#8 06 Dec 2009 12:08:14

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

parerea mea
o actiune prea agresiva i-ar face pe cei care gresesc sa plece fara sa stie cu ce au gresit, si astfel fara sa invete
tind sa le dau prezumtia de nevinovatie si sa continui sa cred ca cei mai multi dintre ei nu folosesc un astfel de limbaj 'de smecheri' ci doar pentru ca asta e tot ce stiu
adusi pe linia de plutire, si nu de moderator sau administrator, ci de utilizatorul obisnuit, si nu intr-un mod agresiv
implicarea tuturor membrilor, voluntar, intr-o astfel de actiune de separare a 'oilor negre' o sa ii determine sa-si revina pe linia de plutire, si toate astea fara prea multe  victime colaterale

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#9 06 Dec 2009 12:16:59

verticalx
Membru
Locaţie: Deva & Cluj-Napoca
Înregistrat: 02 Sep 2008
Site web

Pentru geralddan ... si pentru altii, se stiu ei.

Sunt de aceeasi parere cu afirmatiile si propunerile tale, personal fiind o persoana care se ingrijeste foarte mult de exprimarea si de forma in care postez fiecare mesaj pe acest forum si nu numai.

Insa am si o remarca la mesajul tau, daca tot te-ai legat de cei care nu se "ingrijesc" de mesajele lor postate. Se pare ca tu nu cunosti regulile de "dactilografiere" universal valabile, si anume, in special cand vine vorba de inserarea "virgulei", "punctului" si a "parantezelor" intr-un text "batut" la tastatura. In mod normal trebuie respectata urmatoarea regula / succesiune: <cuvant><virgula sau punct><spatiu><urmatorul cuvant>.

Exemple:
Asa, da. Exemplu corect!
Asa,nu.Exemplu gresit!

Iar in cazul parantezelor: <cuvant><spatiu><paranteza de deschidere><mesaj continut in paranteza><paranteza de inchidere><spatiu><urmatorul cuvant> sau daca e pusa la finalul propozitiei: <cuvant><spatiu><paranteza de deschidere><mesaj continut in paranteza><paranteza de inchidere><punct>

Exemple:
Spuneam (fara a fi malitios in vre-un fel) ca acesta e exemplul corect.
Spuneam(fara a fi malitios in vre-un fel)ca acesta e exemplul gresit.

Iar ca bonus mai dau un pont tuturor celor care vor sa se "ingrijeasca" cu adevarat de forma si continutul mesajelor lor pe acest forum si nu numai: nu e deloc gresit, ci e chiar indicat ca, odata ce ai terminat de scris un mesaj sa-l recitesti cu atentie si eventual chiar "punandu-te" in locul "cititorului" sau daca vreti, al "destinatarului". In felul acesta veti descoperi eventualele greseli de interpretare / exprimare, greseli de ortografie sau de dactilografiere iar riscul ca mesajul vostru sa ajunga "alterat" la destinatar sau cititori va fi apropiat de zero.

Stiu ca multi dintre voi se grabesc uneori sau sunt pe fuga cand redacteaza unele mesaje pe acest forum, insa chiar si asa, nu credeti ca e mai bine sa recitesti mesajul tau macar o data inainte de a-l trimite (pentru a-l corecta) decat sa mai trimiti inca unul apoi (sau chiar mai multe) ca sa explici sau ca sa dezminti anumite lucruri?!

Nu mi-o luati in nume de rau, nu am vrut sa "dau lectii" nimanui pentru ca personal consider ca toate aceste lucruri ar trebui stiute, cunoscute si aplicate intr-un stat normal (insa cum Romania numai stat normal nu poate fi considerat intelegem si noi, ceilalti, ca e dificil sa vorbesti si sa scrii cat de cat corect gramatical romaneste din moment ce chiar "mai marii invatati" si politicieni pe care ii vedem zi de zi la stiri se exprima asa cum se exprima).

Si daca tot am ajuns aici poate ca nu ar fi rau sa ne preocupe si faptul ca in Romania se prefera sa se introduca mai multa "religie" in scoli in detrimentul Educatiei fizice si al limbilor straine. Desi personal sunt o persoana credincioasa zau ca as prefera de mii de ori sa vad mai multa lume fizic sanatoasa cunoscand cel putin o limba straina si agnostica decat cu credinta in Dumnezeu, obeza si inculta! Dar asta e o alta poveste!

Sa scrieti bine!

Editat ultima oară de verticalx (06 Dec 2009 14:16:38)

Linux it's all about: Free Spirit, Open Source and eXtreme Engineering !

#10 06 Dec 2009 13:51:12

geralddan
Master Chef

@verticalx: multumesc mult pentru corectiile pe care mi le-ai adus. Am deschis acest topic nu pentru a deveni academicieni ci pentru a se exprima lumea cat de cat corect. Vezi ca si tu ai greseli in text. big_smile

#11 06 Dec 2009 14:58:47

verticalx
Membru
Locaţie: Deva & Cluj-Napoca
Înregistrat: 02 Sep 2008
Site web

Dupa cum frumos a citat si XeNNo din Seneca:
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum" (A gresi este omenesc, dar a persevera (in greseli) este diabolic).

Nu ti-am spus regulile respective pentru a "te pune la punct" ci doar pentru a-ti aduce la cunostinta unele aspecte pe care poate nu le cunosteai sau in cazul in care le cunosteai, nu le aplicai.

Nu trebuie sa fim academicieni ca sa vorbim corect gramatical romaneste (sau cat mai apropiat), e suficient sa fim romani si cum acesta este un forum romanesc al distributiei Ubuntu pentru romani, binenteles ca ar fi frumos daca s-ar respecta macar in mare parte aceste reguli.

Oricum din ce am vazut pana acum si pe acest forum functioneaza regula general valabila a "actiunii si reactiunii":
daca intrebi frumos cu un limbaj ok si cu un mesaj cat de cat ingrijit ceva, lumea va intelege problema ta si ti se va raspunde de cele mai multe ori in timp util si la subiect. Daca nu ... nu prea!

Linux it's all about: Free Spirit, Open Source and eXtreme Engineering !

#12 06 Dec 2009 16:18:44

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

Domnilor, nu conteaza daca o persoana e agramata sau in caz exceptional nu poseda posibilitati intelectuale, important este ca noi sa ne pastram verticalitatea si sa fim amabili. Din pacate ma infrunt zilnic cu angoasele invatamantului romanesc, iar mediocritatea este o realitate.
Domnilor, suntem aici pentru a ajuta, sau pentru a fi ajutati, nu pentru a judeca sau a fi la randul nostru judecati.
Multumesc anticipat pentru intelegere,
                                         al dumneavoastra, Coman Norbert

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#13 06 Dec 2009 16:28:10

tzepu
GM
Site web

agramati, si nu din vina lor, da
fara posibilitati intelecutuale, si nu din vina lor, ok
dar dobitoci si/sau infumurati (din categoria prostul nu e prost destul daca nu e si fudul), NU
NU si lenesilor care se asteapta ca totul sa le vina pe tava, sa caute pe gugal altcineva in locul lor, si sa le dea, neaparat, mura-n-gura
iar cei care "nu au timp","sunt prea ocupati","au altceva mai bun de facut" dar cer si exploateaza cu nerusinare timpul altora sunt la fel de "buni"
NU si lor
ceilalti au tot sprijinul meu

#14 06 Dec 2009 18:02:11

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

tzepu, tu vorbesti de nesimtire aici si te inteleg, cand ai zilnic de infruntat asemenea specimene este normala atitudinea ta.
eu in invatamant infrunt morile de vant, incerc o reasezare a istoriei pe un fagas normal, fara minciuni patriotarde, dar asta e o alta poveste...
dupa "discutia" noastra (unde amandoi am avut partea noastra de vina, dar eu eram acela cu mai "multe muste pe caciula" smile ) am urmarit activitatea ta si pot sa spun ca chiar respect ceea ce faci, asa ca iti multumesc eu in locul celor care ar trebui sa o faca pentru promtitudinea interventiilor tale, chiar daca de multe ori contin o doza de sarcasm, de altminteri binevenita.
salut si multa sanatate (si nervi pentru activitatea pe care o faci)

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#15 07 Dec 2009 09:34:07

if
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2008

Pe această temă, vă rog și eu o lămurire: ce reprezintă scrisul fără literă mare la început de propoziție și fără punct la sfârșit? Prin ce se justifică?

Mulțumesc!

#16 07 Dec 2009 11:35:26

ropetili
Membru
Înregistrat: 10 Nov 2009

ii dau dreptate lui tzepu la mesajul 13, cosider ca alti vin pe forum pt un lucru pe care le este lene sa-l caute iar daca gasesc ceva in alta limba ii doare mana sa dea la google sa traduca. dar sunt de acord ca ar trebui sa fie o gramatica mai buna pe forum. nu de alta, dar unii care sunt noi nu inteleg fiecare diacritic (cum scriu unii cu diacritice), nici eu sa fiu sincer nu prea inteleg. de ce nu pune cineva care stie toate diacriticele pe un post fixat, iar cei noi sa vada acolo si sa inteleaga, sau daca sunt nemultumiti sa caute in alta parte.

Editat ultima oară de ropetili (07 Dec 2009 11:36:58)

#17 07 Dec 2009 11:40:59

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Toți ne grăbim și toți nu avem timp.

Tu toate aceste, nu cred că graba justifică folosirea unui limbaj „îngrămădit”.

Eu gândesc cam așa:
Dacă persoana cu pricina nu depune un minim de efort pentru a se face înțeleasă, consider că nu merită să depun eu eforturi suplimentare pentru a înțelege ce a vrut să exprime într-o limbă foarte puțin asemănătoare cu limba română.

Din punctul meu de vedere e vorba de respect reciproc.

Dacă vrei să ți se explice frumos, atunci depune puțin efort și exprimă-te și tu frumos.

#18 07 Dec 2009 11:46:52

ropetili
Membru
Înregistrat: 10 Nov 2009

nu cred ca mai multi de 50 din cei inscrisi pe forum au citit cum sa formuleze corect intrebari
sau codul de conduita
sau regulile forumului
de ce nu incearca cineva ca la inscriere pe forum sa se puna intrebari di acestea sa testeze daca cel care isi face cont pe forum lea citit!?

#19 07 Dec 2009 15:29:08

if
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2008

ropetili a scris:

dar sunt de acord ca ar trebui sa fie o gramatica mai buna pe forum. nu de alta, dar unii care sunt noi nu inteleg fiecare diacritic (cum scriu unii cu diacritice), nici eu sa fiu sincer nu prea inteleg. de ce nu pune cineva care stie toate diacriticele pe un post fixat, iar cei noi sa vada acolo si sa inteleaga, sau daca sunt nemultumiti sa caute in alta parte.

Chiar și ce-ai scris aici ar fi mai ușor de înțeles dacă ai scrie corect! Dacă prin "diacritic" înțelegi maparea caracterelor specific românești pe tastatură, găsești ajutor rapid la:

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=1325
sau
http://www.arlug.ro/2009/01/tutorial-cu … in-ubuntu/

Cu puțin efort o să te obișnuiești și o să te bucuri peste o vreme de respectul celorlalți. Cu cât vom scrie mai mulți corect, ca și formă, cu atât și conținutul va fi mai profund.

#20 07 Dec 2009 16:50:34

tzepu
GM
Site web

dragilor
Discutia a fost initiata de un utilizator nemultumit de nivelul de exprimare al unora in speranta ca poate reusim sa facem cateceva.
NU a fost initiata pentru tot felul de "intepaturi" si serve de la unul la celalalt, "pase peste fileu" care nu sunt deloc constructive si nu ajuta pe nimeni.
Asa ca va rog sa pastrati discutiile pe fagasul lor si sa lasati intepaturile "fine" pentru alte medii mai putin constructive.
Va multumesc

#21 07 Dec 2009 19:46:52

geralddan
Master Chef

Vad ca a inceput sa dea rezultate topicul deschis de mine.
Un forumist nou a postat un topic fara semne de punctuatie si exprimare execrabila.I-am postat ca raspuns acest topic.Dupa 10 min. s-a corectat si a postat normal.
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=7516
Recomand aceasta tactica.  big_smile

#22 07 Dec 2009 21:57:04

rsumy
Membru
Locaţie: Suceava/Bukowina
Înregistrat: 06 Nov 2007

Gramatica... o "Ştiinţă grea", chiar şi pentru cei care postează pe Forumuri în Lb.Engleză... smile.
Eu zic să nu ne pierdem în "amănunte" (deşi Gramatica e, totuşi, un amănunt important...).

Învăţarea şi folosirea Ubuntu nu trebuie să fie condiţionate de o gramatică şi o exprimare ireproşabile... smile.

rsumy

Editat ultima oară de rsumy (28 Jan 2011 17:56:31)

Ubuntu 10.04.4 LTS

#23 07 Dec 2009 22:22:16

geralddan
Master Chef

Rog sa se citeasca primul post al meu.Am spus sa se scrie cat de cat corect si cu o exprimare cat de cat logica.Atat.

#24 19 Jul 2010 01:14:55

culae
Membru nou
Locaţie: 500€/lună
Înregistrat: 18 Jul 2010

XeNNo a scris:

Eu sunt de parere ca suntem cu totii oameni si cei (cum sunt si eu si probabil tu) care avem limba engleza selectata default pentru sistemul de operare, nu vom reusi sa scriem romaneste decat daca introducem si romana ... (ma refer la diacritice)
Sarind peste aceasta problema mai suntem care ne grabim.... si vrem sa scriem repede.... eu de exemplu scriu cu ochii in tastatura si nu verific output-ul decat rapid si rareori corectez.
Nu sunt de acord cu SMS-urile si Limba Mesengista dar de aici pana la a ne impiedica in ghilimele e mult drum....

Sunt pentru "ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM" !!!

că tot se vorbește de cât de „patrioți” suntem și cât ne respectăm (pe noi înșine...). dacă nu-ți respecți mama și limba „patriotism” devine doar un cuvânt din „românia mare” (ziarul). nu văd ce e așa de greu să-ți pui tastatura românească. și ce-ți dă în plus tastura engleză în comparație cu cea română? ce caractere sunt pe cea engleză și nu le ai pe cea română?
problema mea e că nu mi-o ține minte pe laptop. după restart intră automat pe italiană chiar dacă în prealabil ȘTERSESEM layout-ul italian. și nici dicționarul român nu știu cum să-l instalez.
sunt la început.

”niciodată nu-ți lăsa conștiința să te ghideze”
Lucas Buck

#25 19 Jul 2010 09:41:38

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Vă salut !
   Sînt și eu de părere că dacă nu ai o exprimare cît de cît corectă gramatical,
greu să înțelegi ceea ce citești și mai ales să interpretezi corect mesajul.
   Chiar aici pe forum, am citit unele mesaje, ce cu greu mi-am dat seama ce se dorește
cerut sau explicat. Hai să zic că nu pun așa mult accent pe începutul unei fraze,
neapărat cu literă mare, dar să pui un punct și o virgulă acolo unde trebuie
mi se pare chiar obligatoriu.
   Că mai mîncăm o literă, așa am mai făcut și eu, mai treacă meargă.

Tocmai de aceea, filmele ce le am, le corectez subtitrarea, tocmai că nu
suport să văd greșeli și mai ales invenții gramaticale.
Și vă spun sincer, rar am găsit o subtitrere corectă de la cap la coadă,
excepție cîte o literă mîncată !
    În rest să auzim de bine !

Editat ultima oară de marcelbanu (19 Jul 2010 09:43:15)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

Feed

Antet forum