Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 28 Jan 2011 14:14:44

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Re: Gramatica

Readuc la viata acest subiect pentru ca am o propunere. Cei ce fac greseli grave de ortografie si exprimare, administratorii sa le mute postarile in acest subiect. Observ ca nimeni nu citeste regulile forumului, dar cei care au o anumita vechime aici si tin la forumul asta vor fi de acord.

Stiu ca-i o propunere infantila, dar nu mai suport sa vad tot felul de postari klingoniene(m-am exprimat eufemistic). Ma supara si mai mult ca sunt unii care le si raspund chiar daca au citit postarile klingonienilor de 10 ori ca sa inteleaga si fara sa le atraga atentia.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#27 28 Jan 2011 14:37:59

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Adică un fel de panou al rușinii? big_smile

#28 28 Jan 2011 14:51:11

geralddan
Master Chef

Daca n-au invatat la scola din diferite cauze, macar sa priceapa cate ceva de-aici.

Apropo, am citit pe undeva in acest forum ca nu conteaza cum scrii daca esti un bun informatician. Eroare, s-a demonstrat si pe acest forum ca cei buni stiu sa se si exprime corect (V3n3RIX si nu numai). Ca sa te faci inteles exista niste reguli. Ortografia si exprimarea logica nu e un moft. Dar cum a ajuns sistemul de invatamant in Romania si mentalitatea majoritatilor tinerilor...

Haideti sa pastram forumul asta la un anumit nivel ca altfel vine @stas si ne pune un robot. big_smile

#29 28 Jan 2011 15:35:10

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Nu eram înscris pe forum și nici nu foloseam GNU/Linux când a fost deschis acest subiect. L-am citit totuși ulterior, în timp.  Acum, l-am revăzut în întregime.

Subscriu la următoarele puncte de vedere/păreri/sugestii : (în ordinea cronologică a apariției lor în subiect)

sebastian a scris:

Initiativa e buna, poate insa putin agresiva daca se vor ignora complet mesajele.
Cei ce formuleaza gresit, ar trebui incurajati sa-si coreceteze mesajele  ......

Aici :

o actiune prea agresiva i-ar face pe cei care gresesc sa plece fara sa stie cu ce au gresit, si astfel fara sa invete

implicarea tuturor membrilor, voluntar, intr-o astfel de actiune de separare a 'oilor negre' o sa ii determine sa-si revina pe linia de plutire, si toate astea fara prea multe  victime colaterale

geralddan a scris:

.....Haideti sa pastram forumul asta la un anumit nivel ca altfel vine @stas si ne pune un robot. big_smile

DE ACORD, dar cred că oricine are dreptul la a 2-a șansă, chiar la a 3-a.
După aia, ca la miuța din curtea școlii : la 3 cornere, penalty.
Cel mai bun exemplu în acest sens este colegul marius.toma, care după un început contradictoriu pe forum a "recuperat" frumușel.

-toate sublinierile-mi aparțin.

.

#30 28 Jan 2011 15:38:10

c.ovidiu
Membru
Locaţie: Haga, Olanda
Înregistrat: 07 Jul 2006

Nu sunt de acord cu o atitudine elitistă pe forumul unei distribuţii Linux care se vrea accesibilă tuturor.

Dacă nu pricepi ce a scris cineva nu te obligă nimeni să te chinui să citeşti de zece ori. Poţi foarte simplu să treci la topicul următor. De fapt nu te obligă nimeni să ajuţi în general.

I walk on water

#31 28 Jan 2011 15:41:23

geralddan
Master Chef

geralddan a scris:

Readuc la viata acest subiect pentru ca am o propunere. Cei ce fac greseli grave de ortografie si exprimare, administratorii sa le mute postarile in acest subiect. Observ ca nimeni nu citeste regulile forumului, dar cei care au o anumita vechime aici si tin la forumul asta vor fi de-acord.

Stiu ca-i o propunere infantila, dar nu mai suport sa vad tot felul de postari klingoniene(m-am exprimat eufemistic). Ma supara si mai mult ca sunt unii care le si raspund chiar daca au citit postarile klingonienilor de 10 ori ca sa inteleaga si fara sa le atraga atentia.

@ala micu, speram sa raspunzi la propunerea mea.

@c.ovidiu, daca a scrie corect ti se pare o atitudine elitista...

Editat ultima oară de geralddan (28 Jan 2011 15:46:01)

#32 28 Jan 2011 15:49:59

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

1. Propunerile se fac la categoria Sugestii
2. Asta cu mutatul...nu știu. Bun, hai să zicem că le mut eu. Și ce va fi aici? Un turnul Babel.
3. Majoritatea celor ce scriu incorect vin, pun 2-3 întrebări și pleacă. Cei ca virgulă colegul nostru mai sus amintit se vor conforma din mers.

A scrie corect nu ține de elitism,de sânge albastru sau titlu de nobil. E elementar. Însă...dacă ar fi să acționăm conform propunerii...nu cred că exagerez spunând că aproape un sfert din postări ar trebui mutate aici. Topicul ar deveni unul...imens. Mutant.

Nintendo Network ID: Bodolay

#33 28 Jan 2011 15:53:20

c.ovidiu
Membru

geralddan a scris:

@c.ovidiu, daca a scrie corect ti se pare o atitudine elitista...

A scrie corect nu mi se pare o atitudine elitistă. Şi eu încerc să scriu corect.

A pretinde altora să scrie corect mi se pare o atitudine elitistă. În plus, evaluarea corectitudinii este destul de subiectivă. Şi eu pot să mă declar oripilat de faptul că scrii fără diacritice sau de micile greşeli pe care le mai faci şi tu.

I walk on water

#34 28 Jan 2011 15:54:41

Ăla mic
Moderator

geralddan a scris:

.....@ala micu, speram sa raspunzi la propunerea mea..... ...

Dane, îmi pare rău că te dezamăgesc, dar eu, în naivitatea mea, cred că  oricine trebuie ajutat să-și revină.
Bine, asta nu împotriva voinței lui, evident.

Spiritul Ubuntu ne obligă, moral, la asta.
.

#35 28 Jan 2011 15:55:51

geralddan
Master Chef

Pai asta e dorinta mea. Un subiect cu postari mutante. Fara raspuns la intrebarile klingonienilor. Doar sa fie mutate aici si sa vada klingonienii ce limba se vorbeste in aceasta regiune de pe Terra.

@c.ovidiu, nu scriu cu diacritice pentru ca sunt in Spania si am tastatura setata pe "es". Imi cer scuze. La fel imi cer scuze si pentru micile greseli pe care le fac. Daca citeai postarea mea cu atentie, ma refeream la greseli grave de ortografie si exprimare.

@ala micu, spiritul Ubuntu ma obliga la postarea asta. Spiritul Ubuntu nu incurajeaza semianalfabetismul, cocalarismul si alte "trenduri" din RRomania.

Editat ultima oară de geralddan (28 Jan 2011 16:06:31)

#36 28 Jan 2011 16:11:50

c.ovidiu
Membru

geralddan a scris:

@c.ovidiu, nu scriu cu diacritice pentru ca sunt in Spania si am tastatura setata pe "es". Imi cer scuze. La fel imi cer scuze si pentru micile greseli pe care le fac. Daca citeai postarea mea cu atentie, ma refeream la greseli grave de ortografie si exprimare.

Am citit ce ai scris cu atenţie. Poate pentru unii a scrie fără diacritice, a pune virgule gratuite, sau a nu pune spaţii după virgule reprezintă „greşeli grave de ortografie”. Poate pentru unii spaniola este klingoniană şi preferă să scrii în română (ie: cu diacritice) aici. Cine o să decidă ce e grav şi ce nu e? Şi de ce trebuie luată o astfel de decizie in the first place?!

I walk on water

#37 28 Jan 2011 16:19:05

geralddan
Master Chef

Nu vreau sa transform subiectul intr-unul derizoriu si de aceea nu-ti raspund. Cine vrea sa intelega ce-am vrut sa spun, bine, cine nu, la fel.

#38 28 Jan 2011 16:31:11

Ăla mic
Moderator

OFF - Scuze !

geralddan a scris:

....@ala micu, spiritul Ubuntu ma obliga la postarea asta. Spiritul Ubuntu nu incurajeaza semianalfabetismul, cocalarismul si alte "trenduri" din RRomania.

Spiritul Ubuntu, după părerea mea, NU se potrivește deloc cu România, în general.
Spiritul Ubuntu, așa cum îl înțeleg eu, se rezumă, plastic, cam așa :
"Îți dau, dacă poți, dă-mi și tu sau dă altuia, mai departe.

În România, lucrurile se petrec cam pe dos :
"Îmi dai ? - hmm, poate îți dau și eu, cine știe ....
Nu-mi dai, îți iau. "

Scuze înc-odată pentru OFF.
.
Continui să cred în corectarea "vinovatului" la locul "faptei", cu blândețe, dar și cu fermitate, deoarece s-a dovedit că tinerii se "aprind" mult mai ușor decât cei trecuți de o anumită vârstă, și de aici până la scandal nu mai este decât un pas.
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (28 Jan 2011 16:31:29)

#39 28 Jan 2011 16:33:17

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Ar fi o idee oarecum bună ... dar vor apărea probleme ... să nu ne'o luăm în cap apoi și să ne certăm între noi de la două virgule (diacritice) amărâte de la un cuvânt ...
Propunerea mea : când se dă click pe "creare topic nou" să apară deasupra ferestrei respective un "mic baner" - termenul mic e relativ - (prezent doar în pagina respectivă) cu :

Cod:

"VĂ RUGĂM FORMULAȚI CORECT ÎNTREBAREA ȘI OFERIȚI INFORMAȚII CÂT MAI COMPLETE ȘI CORECTE DIN PUNCT DE VEDERE TEHNIC ȘI/SAU GRAMATICAL. 
ASTFEL PROBLEMA VA PUTEA FI ÎNȚELEASĂ MAI REPEDE ȘI SOLUȚIA VA FI OFERITĂ ÎNTR-UN TIMP MAI SCURT. MULȚUMIM PENTRU ÎNȚELEGERE !!!"

Cât despre partea cu diacritice nu știu ce să zic ... uneori le mai uit și eu (mai ales după ce intru în contact cu text fără diacritice RO / EN) ... iar partea cu formatarea textului gen "cuvânt//,//spațiu//cuvânt" ține mai mult de felul în care și-a format abilitățile de a tasta și a percepe texte. smile ... dacă ochiul lui nu îi țipă că ceva e in neregulă așa va scrie în continuare.

P.S. Nu știu cum sunteți voi, dar nu cred că am vreun post pe forumul acesta care să nu fie editat, corectat ici colo câte o greșeală (posibil încă să mai fie și să nu le fi observat ...)

--------------------------------------
L.E. @ Ăla micu' ... linkul e rupt ... (ce haios sună !!) big_smile
Da, parcă e mai bun mesajul scris de tine cu acele mici corecturi.

Editat ultima oară de xCs (28 Jan 2011 17:05:26)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#40 28 Jan 2011 16:39:38

Ăla mic
Moderator

xCs a scris:

..."VĂ RUGĂM FORMULAȚI CORECT ÎNTREBAREA ȘI OFERIȚI INFORMAȚII CÂT MAI amănunțite ȘI CORECTE DIN PUNCT DE VEDERE TEHNIC ȘI/SAU GRAMATICAL.
ASTFEL PROBLEMA VA PUTEA FI ÎNȚELEASĂ MAI REPEDE ȘI SOLUȚIA poate FI OFERITĂ ÎNTR-UN TIMP MAI SCURT. MULȚUMIM PENTRU ÎNȚELEGERE !!!".....

Mi se pare o idee bună.

.
L.E.
Asta-i soluția pe care o propun eu.
Scuze, mi-a mutat Riddick mesajul.
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (28 Jan 2011 17:18:58)

#41 28 Jan 2011 17:27:54

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Imi pare rau Pentru cea ce am citit pe Acest topic, sincer imi pare rau.
Ce regret este ca sunt mult sub nivelul gramatical a multor de aici si foarte departe la nivel Unix.
Dorinta mea ar fi urmatoarea:
BUN VENIT PE FORUMUL GRAMATICAL UBUNTU ROMANIA.
Vad acum la unii ca rautatea fata de lipsa suficienta de cultura nu este singura, mai trebuie sa il "muste" si pe cel care ii atrage atentia ca se abate de la "drum".
Treaba voastra, e forum-ul vostru si cum spune-ti voi, NU TE OBLIGA NIMENI SA STAI.

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#42 28 Jan 2011 17:43:16

geralddan
Master Chef

Va jur ca-i ultima explicatie pe care-o dau la subiectul asta. Nu m-am referit niciodata la cei ce folosesc sau nu diacritice. Nu m-am referit la cei ce mai scapa cate-o litera din cauza vitezei de tastare. Nu m-am referit la cei ce nu au ajuns la nivelul lui Graur sau Pruteanu (cine-si mai aduce aminte de ei). Nici eu nu scriu perfect si poate la fel stau si cu exprimarea, dar sunt norme in gramatica si exprimare facute pentru a ne intelege intre noi. Nu cer mai mult. Nu mai imi cautati "mici greseli" pentru ca le veti gasi. Scopul e altul: ajutarea celor care sunt incepatori in Ubuntu. Dca vrei informatii GRATIS, DA-TI SILINTA SI RESPECTA-I PE CEI CARORA TE ADRESEZI PENTRU CA NU SUNT IDIOTI. Pe deasupra s-ar putea sa le si reamintesti in ce vremuri tra(im,iti) si unii dintre noi vrem sa traim cu iluzia ca totusi mai avem sperante...la ....

#43 28 Jan 2011 17:49:46

V3n3RiX
Oaspete

Eu unul vad putin pe langa acest topic. Pe langa ce se vrea a fi acest forum mai exact. Cica noi ar trebui sa oferim ajutor in rezolvarea problemelor aparute in timpul instalarii/utilizarii Ubuntu. Nu sa dezbatem polemici despre modalitatea de exprimare si nici sa dam lectii de gramatica.

Si pe mine ma irita cand vad un mesaj stupid, formulat stupid, cu o exprimare stupida. Uneori chiar ma scoate din sarite. Nu vad insa rostul sa continuam discutia.

#44 28 Jan 2011 17:53:06

c.ovidiu
Membru

@geralddan: nu cu bâta o să rezolvi problema ci cu exemplul personal.

I walk on water

#45 28 Jan 2011 17:57:14

geralddan
Master Chef

@V3n3RIX, suntem totusi in cafenea, nu?

@c.ovidiu, vezi vreo bata la mine chiar si la figurat? As vrea s-o am la propriu pentru puturosii care nu-s in stare sa tasteze o propozitie.
Cu exemplul personal mai vorbim.

Editat ultima oară de geralddan (28 Jan 2011 18:17:52)

#46 28 Jan 2011 18:08:10

TARA24.
Membru

geralddan a scris:

@V3n3RIX, suntem totusi in cafenea, nu?

Cafeneaua e cumva..... dupa colt?

geralddan a scris:

@c.ovidiu, vezi vreo bata la mine chiar si la figurat? As vrea s-o am la propriu pentru puturosii care nu-s in stare sa tasteza o propozitie.

Dezvolta ca sa intelegem si noi.
Eu unul Te rog sa mergi la primul tau post al acestui Topic si sa dai STERGE, daca faci asta dai dovada de orice altceva decat cea ce este.

#47 28 Jan 2011 18:24:02

geralddan
Master Chef

@tara24, era doar o eroare de tastare, o litera in loc de alta. N-ai inteles nimic. Dca va place ignoranta, asta e. Va place mentalitatea asta?

Pentru mine subiect inchis. Ma retrag de pe acest forum ca "activant". Imi spunea cineva ca ma lupt cu morile de vant. Nici macar astea n-au fost facute in Romania. Doar mori de macinat vorbele altcuiva...

Editat ultima oară de geralddan (28 Jan 2011 18:28:49)

#48 28 Jan 2011 18:30:18

TARA24.
Membru

geralddan a scris:

@tara24.... N-ai inteles nimic.

Asa este , Norocul meu mai sus ca mam explicat ca sunt BOTA la gramatica.
Vrei sa vorbim de Unix?

Editat ultima oară de TARA24. (28 Jan 2011 18:30:40)

#49 28 Jan 2011 18:45:33

SergiuM
Oaspete

coman norbert a scris:

Domnilor, nu conteaza daca o persoana e agramata sau in caz exceptional nu poseda posibilitati intelectuale, important este ca noi sa ne pastram verticalitatea si safim amabili. Din pacate ma infrunt zilnic cu angoasele invatamantului romanesc, iar mediocritatea este o realitate.
Domnilor, suntem aici pentru a ajuta, sau pentru a fi ajutati, nu pentru a judeca sau a fi la randul nostru judecati.
Multumesc anticipat pentru intelegere,
                                         al dumneavoastra, Coman Norbert

Am citit mai sus niste afirmatii cu care eu nu sunt de acord. Daca o persoana nu se exprima cum trebuie, incurca literele sau oricare alt motiv de acest gen si eu stiu rezolvarea la problema sa nu vad de ce nu as ajuta-o. Bineinteles nu suntem obligati sa raspundem daca nu vrem.

Eu inca imi mai amintesc cand eram la inceput intr-ale internetului ( octombrie 2009 ) si scriam doar in "messengereasca" , etc, asa ca incerc sa inteleg si pe altul. Bine ca nu toti sunt incepatori, majoritatea folosesc internetul pentru chat si piraterie. Nu poti schimba lumea dupa vointa ta. ( cei care au vazut Death Note stiu ce a patit YL care a incercat sa schimbe lumea si eu cred ca se aplica si in realitate )

Editat ultima oară de Lighto (28 Jan 2011 18:46:03)

#50 28 Jan 2011 19:48:06

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

O discutie despre calitatea gramaticala a mesajelor lasate pe acest forum este intotdeauna binevenita
Daca sunt primari sau euro-parlamentari care nu au nicio legatura cu limba romana nu trebuie decat sa ne sugereze doua concluzii:
    - fie suntem intelegatori si doar indrumam pe cei ce au chiulit de pe la ora de romana
    - fie sunem atenti la ce votam data viitoare big_smile

In fine, sunt de acord cu mustruluirea, dojenirea si indrumarea celor ce au nevoie in acest sens.
Acesta ar trebui sa fie un efort comun.

Cat despre mutarea mesajelor... da, doar daca nu se intelege absolut nimic din el... sau poate ne complicam. Este voluntariat nu? Daca nu intelegem sau vrem sa transmitem prin chiar lipsa de raspuns un mesaj, atunci sa o facem.
Cine ne opreste?

geralddan, nu esti singurul oripilat de cum se scrie pe acest forum, dar sunt iesiri trecatoare.

Pace!

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

Feed

Antet forum