Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#126 05 Mar 2013 10:32:38

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

Re: Gramatica

Claudiu. a scris:

Eu sunt de parere ca indiferent cine are nevoie de ajutor sa fie ajutat.
Daca modul in care se exprima nu este corect gramatical asta nu este o problema nici pentru noi care poate ii ajutam dar nici pentru altii care acceseaza forumul cautand raspunsuri la problemele lor.
In schimb daca cei care intra nu isi formuleaza cum trebuie problemele sunt de parere ca ar trebui rugati sa le reformuleze corect si pe intelesul tuturor...in caz ca nu sunt in stare sa se exprime astfel incat cineva sa poate sa inteleaga ceva din ce scriu ei acolo , sunt de parere ca ar trebui sa nu li se mai raspunda, ba chiar un admin sa stearga topicul pentru a mai curata forumul.

Perfect de acord cu Claudiu. De gresit mai gresim si noi... uneori din cauza stress-ului  sau a grabei, alteori pentru ca si noi avem in vocabularul nostru unele cuvinte si expresii insusite gresit. Insa am o obiectie legata de cei care se exprima agramat, cum ar fi cei care uziteaza litera k in locul literei c in cuvinte... nici nu ma mai obosesc a citi mesajele lor. Pentru ei propun un singur avertisment si apoi la a doua abatere sanctionati (stergere subiect, etc.). Nu avem nevoie de ei... din pacate unii au ajuns sa scrie la fel si la scoala.

Editat ultima oară de Shahinul (05 Mar 2013 10:33:10)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#127 05 Mar 2013 10:43:33

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

Mie imi place acest topic si, atata vreme cat lucrurile nu degenereaza, e foarte util pentru toata lumea.

Ma indoiesc totusi de utilitatea lui (vis-a-vis de educarea userilor), deoarece o sa patim ca sahistii din parc... amatorii de barbut trec indiferenti pe langa ei si nici nu se vor opri ca sa invete "Gambitul Damei". Dar, pentru noi, e un bun prilej de a ne mai dezmorti "intelectul".

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#128 05 Mar 2013 19:09:50

UBU
Membru
Înregistrat: 22 Jun 2012

marcelbanu a scris:

@UBU
Fără supărare !
E greșit scris „sant”.
Dacă vrei să respecți grafia „impusă” de Academia Română de după 1989,
atunci forma corectă este „sunt”, altfel se poate scrie „sînt”.

Eu sînt un rebel și nu vreau să mă conformez...

Corect, greseala imi apartine in totalitate si se datoreaza picaturii chinezesti de agramare existenta mai oriunde in tara asta(virtuala si fizica).Atunci cand citesti zilnic in" romgleza, romgrabita, rompustisma, romprostie" si te straduiesti sa intelegi, sa traduci, sa translatezi, sa te adaptezi la orice "inventie" sau interventie neautorizata in limba romana...intr-un final "mediul"te "ajuta" sa te adaptezi(te strica).Interesant este ca nici la o eventuala editare nu realizezi ca si unde ai gresit.D-aia pledez fervent pentru o limba asa cum era.

Oamenii se casatoresc din ura...barbatii urasc sa fie singuri iar femeile urasc sa fie sarace.

Feed

Antet forum