Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 26 Dec 2009 13:52:06

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Tutoriale Video pentru Forum

De ce nu am postat la "Sugestii" ? pentru ca nu pot sa spun ca e ceva ce chiar cred ca se poate , sau ca se va face...insa vin si eu cu un subiect de discutie... ar fi interesant daca ar exista (nu neaparat direct pe forum) un loc in care cei care doresc pot sa posteze filmulete video facute de ei cu tutoriale sau cu raspunsuri la problemele aparute pe forum.
Ar fi interesant ceva gen youtube channel insa na nu neaparat pe youtube deoarece ar fi imposibil intrucat un canal se face pe o adresa pe un cont de mail. Na dupa cum am zis nu cred ca ar fi posibil...insa daca ar fi ce parere aveti?

#2 26 Dec 2009 14:06:46

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Re: Tutoriale Video pentru Forum

Este deja asa ceva, si e destul de bun.Nu vad rostul crearii altuia.
Screencasts

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#3 26 Dec 2009 14:12:51

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

tzepu a scris:

Este deja asa ceva, si e destul de bun.Nu vad rostul crearii altuia.
Screencasts

@tzepu:Este, dar în limba engleză. Cei care sunt paraleli cu limba engleză înțeleg ceva de acolo? Nu cred.

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#4 26 Dec 2009 14:35:58

vladi
Oaspete

Daca e sa se faca asa ceva, atunci eu propun sa folosim http://videobin.org/ sau http://tinyvid.tv/ (pe siteurile astea putem urca fisiere ogg theora).
Sau daca doriti ca fisierele sa fie accesibile si in flash si in theora, atunci putem folosifolosi bliptv.

#5 26 Dec 2009 14:57:50

noobuser
Membru nou
Înregistrat: 21 Oct 2009

Imi cer scuze pentru ca ma bag si eu in discutie.O propunere,daca doriti sa faceti tutoriale video despre sistemele de operare open-source,in limba romana,puteti sa luati legatura cu baietii de pe [SPAM].Sunt sigur ca nu ar refuza o eventuala colaborare cu dumneavoastra.Acum mai depinde si de dumneavoastra daca sunteti de acord.
Respect.

#6 26 Dec 2009 15:07:49

Claudiu.
Membru
Site web

Da .... insa video tutorial.ro e un site care trateaza nu numai linux iar ce au ei pana acum sunt chestii basic ...plus ca eu propuneam ceva de genu unde se pot pune raspunsuri (video) la anumite probleme care apar strict pe forumul acesta pe langa cei care doresc sa posteze tutoriale de la sine evident....poate apar unele probleme a caror rezolvare este mult mai intuitiva printr-un video iar daca video ramane acolo undeva poate fi de folos si pt mai tarziu...

#7 26 Dec 2009 15:19:35

noobuser
Membru nou

Eu nu sunt un membru al echipei de acolo,insa pastrez o legatura stransa oarecum cu baietii,in special cu Adrian,cel care a inceput de unul singur o serie de videotutoriale despre Ubuntu.Acum este ceva firav oricum,ceea ce se prezinta.S-a inceput cu inceputul,chestii de astea basic,usoare.Insa este foarte greu de unul singur sa duci o astfel de munca.De aceea,daca tot doriti sa va uniti spre realizarea unor astfel de materiale video,insist sa luati legatura cu unul dintre ei,poate o sa se faca o sectiune dedicata in special acestui forum,sau Linuxului,in care sa se implementeze posibilitatea de raspunsuri video si chestii asemanatoare celor de pe Youtube.
Va multumesc.

#8 26 Dec 2009 17:25:08

noobuser
Membru nou

Cu permisiunea administratorului de pe [SPAM],pun aici raspunsul lui :

cristi-admin:

Noi suntem deschisi la orice fel de colaborare care ar putea ajuta “utilizatorul” pc-ului.
De ceva vreme ne-am propus sa promovam in egala masura windows-ul si linux-ul, cred ca linux merita o atentie mai mare, cu ocazia realizarii tutorialelor pentru linux ubuntu am pierdut si multi vizitatori, insa nu ne intereseaza, vrem sa facem ce treaba asta oricum, vizitatorii vor avea de cistigat pe termen lung si asta este mai important.
Ubuntu linux este cea mai bine intretinuta distributie si de aceea am ales-o pentru seria noastra dedicata linux-ului.

[url=http://www.[SPAM]/?p=2594&cpage=1#comment-29364]Sursa comentariului[/url]
Consider ca ideea lui Claudiu este buna si ar trebui valorificata de catre noi,utilizatorii de Ubuntu ..si nu numai.Trebuie un pic de curaj sa instalam un soft de captura desktop si sa impartasim si celorlalti cunostintele noastre.Poate astfel majoritatea utilizatorilor de pc din Romania nu o sa mai priveasca Linux ca pe "bau-bau-ul" din povestea cu Fat-Frumos Windows.
Sper ca nu v-am deranjat,multumesc ptr. atentie. Sarbatori fericite!

Editat ultima oară de noobuser (26 Dec 2009 17:26:02)

#9 26 Dec 2009 17:35:41

Claudiu.
Membru
Site web

Nu ne-ai deranjat deloc smile ....m-ar bucura daca s-ar dezvolta topicul si si-ar spune mai multi parerea si daca se poate eventual sugestii .... si poate cine stie nu ne rezumam numai la sugestii smile ... poate iese ceva ... smile iar daca nu iese ...nu-i bai smile

#10 26 Dec 2009 18:14:05

V3n3RiX
Oaspete

Consider inutila aceasta initiativa din mai multe motive:

1) Exista 1000 de feluri de probleme pentru alte 1000 de feluri de situatii. Cine face tutoriale pentru situatiile mai "speciale"?
2) Dupa observatiile mele tendinta de aici este "clicka-clicka", in sensul ca cei care dau raspunsuri pe aici nu prea se omoara cu terminalul. Cum o sa faceti un tutorial care implica doar linia de comanda cand voi nu il folositi?
3) Nu e absolut nevoie de aceste video-tutoriale daca s-ar organiza un pic forumul. Ceva similar cu ubuntuforums, unde fiecare utilizator mentine un anumit subiect, aduna toate informatiile si le pune in prima discutie cu titlu de howto. Iar  cand vine incepatorul, gaseste toate solutiile posibile citind doar un post nu pagini kilometrice ca aici.
4) Ideea mi se pare oarecum "imprumutata" de la [SPAM] . In loc sa faceti ceva separat de ce nu contribuiti cu idei la [SPAM] (lucru pe care eu il fac cu placere) ? Sau vreti sa fie special "made by Ubuntu Ro"?
5) Daca chiar doriti sa faceti ceva, just do it, altfel ramane la stadiul de discutie.

#11 29 Dec 2009 09:31:14

dumitru32
Membru nou
Înregistrat: 22 Nov 2009

Sa stii ca n-ai dreptate.
1) Oameni is diferiti si necesitatile deseori is asemanatoare. Un utilizator "nou" si inca daca e migrator windows, daca nu gaseste un raspuns simplu si rapid la intrebarea lui, se lasa pe-o ureche si trece la jindwous.
2) La inceput e foarte greu sa gasesti Terminalul nu inca sa-l mai foloseste.
3) Care-i diferenta intre howto si un videotutorial??? Doar in ceea ca in videotutorial poti sa explici mai multe lucruri interesante, pe care in howto nu le poti face.
4) Si ideea celor de la [SPAM] poti sa-i spui ca-i imprumutata de pe youtube, pina la urma conteaza continutul nu forma.
5) Aici is de acord 100%.

Ubuntu nu e Windows!!!!

#12 30 Dec 2009 12:17:05

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

@Adi
Am incercat sa iau legatura cu tine (numa nu te-am gasit pe chat), apoi am inteles ca ai vorbit cu AdiRoiban.
Ideea (exact cum ai spus si tu ) e ca traim in secolul vitezei si lumea nu are timp (sau ii e lene) sa faca prea multe.
Sectiunea cu tutoriale pentru Ubuntu e una care va aduce cinste si va felicit pentru ea.
Nu se pune in discutie despre ce metoda de invatare e mai buna, cred ca toti stim asta.
Tot ce vreau eu sa spun e ca aveti sprijinul nostru si atata timp cat utilizatorii or sa vrea or sa se si implice personal in proiectul vostru.
Singura mea rugaminte e sa pastrezi pe cat se poate calitatea si acuratetea metodelor din tutoriale, de aceea sfatul meu e sa ne consulti (asta doar in cazul in care accepti critica constructiva) pentru a fi sigur ca nu iti pierzi timpul facand un tutorial nefunctional, complicat sau incomplet.
Dar asta numai daca vrei.
Spor si numa bine.

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#13 30 Dec 2009 12:50:43

AdrianTUT
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2009
Site web

tzepu a scris:

@Adi
Am incercat sa iau legatura cu tine (numa nu te-am gasit pe chat), apoi am inteles ca ai vorbit cu AdiRoiban.
Ideea (exact cum ai spus si tu ) e ca traim in secolul vitezei si lumea nu are timp (sau ii e lene) sa faca prea multe.
Sectiunea cu tutoriale pentru Ubuntu e una care va aduce cinste si va felicit pentru ea.
Nu se pune in discutie despre ce metoda de invatare e mai buna, cred ca toti stim asta.
Tot ce vreau eu sa spun e ca aveti sprijinul nostru si atata timp cat utilizatorii or sa vrea or sa se si implice personal in proiectul vostru.
Singura mea rugaminte e sa pastrezi pe cat se poate calitatea si acuratetea metodelor din tutoriale, de aceea sfatul meu e sa ne consulti (asta doar in cazul in care accepti critica constructiva) pentru a fi sigur ca nu iti pierzi timpul facand un tutorial nefunctional, complicat sau incomplet.
Dar asta numai daca vrei.
Spor si numa bine.

Multumesc pentru sustinere, ti-am lasat o intrebare la tutorialul cu codecuri dar nu mi-ai raspuns, nu m-ai lamurit... Stiu sa accept critica pentru ca REPET, nu sunt programator, nu sunt un ass al terminalului.
Cat despre un tutorial complet sau incomplet...nu stiu daca se poate discuta despre asa ceva, pentru ca fiecare are opinia lui, unii zic ca nu e nevoie sa instalezi anumite codecuri altii spun ca da este nevoie, altii fac un lucru printr-o metoda altii prin alta... cine decide cum sau ce e corect? cred ca mai corect la un tutorial incomplet e sa vii cu completari sau adaugiri decat sa faci altul si sa spui ca cel dinainte nu este corect. Nu suntem perfecti!

Spre exemplu mi-a placut interventia ta la tutorialul cu codecurile, si nici daca as fi vrut nu ar fi iesit perfect pentru ca am spus mai sus, pentru unii acel codec de care spui e necesar, pentru altii poate nu.
Ar fi ideal la tutoriale sa fie interventii prin comentarii unde sa se zica: "ati mai putea folosi si metoda X sau Y" sau "ar fi bine sa instalati si X pentru ca...."
Orice critica sau completare e bine venita! Tutorial + comentarii = un lucru aproape perfect

#14 30 Dec 2009 15:34:49

misulica
Membru
Înregistrat: 08 Aug 2009

foarte buna ideea cu tutorialele video. cred ca ar fi perfect pentru utilizatori sa fie facuta aici, pe forum. cel putin, eu as prefera sa navighez doar pe un site, nu prin "n" site-uri.

Feed

Antet forum