Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Dec 2009 21:43:34

Fratello
Oaspete

Notificare pe forum.

E destul de scarboasa trimiterea de mesaje private pe acest forum.
Se poate face sa apara o notificare in caz ca ai primit mail de la un user de pe forum?
Daca nu, ce se poate face spre a usura comunicarea intre useri?

#2 27 Dec 2009 22:16:03

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Re: Notificare pe forum.

@Fratello

Mie sincer mi se pare ok .... si nu cred ca merita efortul realizarii unor modificari aici .. si stii de ce?...pai nu cred ca se utilizeaza foarte des aceasta optiune incat sa necesite schimbari.Tu ai putea sa-mi raspunzi: ....pai nu se utilizeaza des tocmai pentru ca e asa "scarboasa" smile)  ... insa na ...nu stiu nu prea vad rostul. Poate deja exagerez insa eu vad imbunatatirea forumului ca o afacere  neutral ..sa ma explic....adica daca intr-o anumita perioada de timp multi abordeaza o anumita problema/tema ...pai la un moment dat daca cerinta e mare creez o sectiune noua .... ca "se vinde" nu? smile ...insa na in ceea ce priveste mesajele private , ce zici s-ar vinde? smile merita?... la fel imi dau cu parerea ...crezi ca cei care-l administreaza se ocupa numai de forum?...pai nope...mai au si ei stuff to do si daca e sa faca ceva ...trebuie s merite...si un sfat...cand propui o schimbare a forumului ...pai fratello scrie si tu mai mult de trei randuri smile ..hai ca si glumesc...
Nu stiu sigur insa banuiesc ca un admin ar fi in masura sa spuna cate mesaje se trimit pe forum intr-o anumita perioada de timp.Nu zic ca nu poate fi imbunatatit modul in sine de notificare a unui msj privat insa nu cred ca e o prioritate asta acum.Eu mi-am dat cu parerea insa un admin cu experienta pe forum poate da raspunsul cel mai potrivit.

Cheers...

#3 27 Dec 2009 22:30:26

Johane
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 19 Oct 2008
Site web

Fratello a scris:

E destul de scarboasa trimiterea de mesaje private pe acest forum.
Se poate face sa apara o notificare in caz ca ai primit mail de la un user de pe forum?
Daca nu, ce se poate face spre a usura comunicarea intre useri?

Eu unu chiar mă intreb cu ce îți este de folos Pm când poți trimite mail? Se poate comunica fără probleme folosind doar mail-ul și chiar nu găsesc utlitatea acestui sistem de PM.

Membru Craiova Linux Users Grup
"The mind is like a parachute - it works only when it is open"

#4 27 Dec 2009 23:02:50

Fratello
Oaspete

Ma referam la o notificare in cont. Ceva de genul: "ai primit un mesaj pe mail de la X".
Asa isi verifica X mailul si poate raspunde mai repede la mesaj.
Fara notificarea dureaza ceva pana respectivul vede ca a primit mail.
Eu ii vad utilitatea, dar nu stiu daca se poate realiza.
Teoretic ar putea merge, acum depinde si de stuff.
Eu intreb si astept posibile raspunsuri indiferent cum sunt ele bune sau rele.

Numai bine.

#5 28 Dec 2009 16:31:25

Mario
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Feb 2008

pai se primeste o notificare pe mail daca cineva a raspuns sau daca ti-a trimis un raspuns... acum deprinde de fiecare daca verifica mail-ul periodic sau nu

#6 28 Dec 2009 17:40:44

Fratello
Oaspete

Eu vorbeam de notificare pe forum nu pe mail.
Daca intru in mail vad si mail-urile nu?!

Editat ultima oară de Fratello (28 Dec 2009 17:41:00)

#7 28 Dec 2009 21:21:22

vladi
Oaspete

Adica forumul sa intre in casuta mea de mail si sa se apuce sa scormoneasca pe acolo si sa ma anunte ca am un mail de la cineva de pe forum?
Esti glumet.

#8 28 Dec 2009 22:50:07

Fratello
Oaspete

Nu trebuie sa intre "forumul" pe mail.
E de ajuns sa primeasca o variabila cand se trimite mailul.
Fara mail variabila e 0, daca ai primit mail devine 1. Daca variabila difera de 0, te notifica. Un programator Web ar trebui sa stie mai bine cum se face.
Ba mai mult se pot face scripturi care sa citeasca si userul care a trimis mailul.
Important e sa notifice. Chestia cu userul nu e musai.

Sper ca m-am facut inteles.

@vladi cand tu dai "trimite mail" din pagina userului respectiv iti deschide un formular asa iti poate salva userul si modifica valoarea variabilei.
Dar ce vorbesc eu. Nu sunt programator mare, dar de realizat nu e imposibil.

Editat ultima oară de Fratello (28 Dec 2009 22:52:46)

Feed

Antet forum