Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 22 Feb 2010 14:38:18

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Release Party 10.04 LTS

Release Party = petrecere de lansare / anunţ / prezentare a noii versiuni (asta pentru cei noi sau care nu ştiau ce înseamnă)
Întrebările sunt următoarele:
#1 - Ce îmi trebuie pentru un astfel de Release Party ?
(locaţie, videoproiector ... ?)
#2 - Cam cum decurge ?
(prezentare os, imbunatatiri fata de versiuni anterioare ... ?)
#3 - Ce fel de locatie trebuie ?
(scoala, facultate, bar ... ?)

Din câte am citit pe www.ubuntu.ro se oferă un pachet cu materiale promoţionale pentru a fi impartite participantilor ... dar cam atat ...

Editat ultima oară de xCs (22 Feb 2010 14:39:00)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#2 22 Feb 2010 14:50:20

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Release Party 10.04 LTS

1. Locatie, videoproiector (e util), prize pentru cei care vor veni cu laptopurile, acces la Internet prin WiFi pentru toata lumea, 2-3 oameni care sa prezinte.
2. Prezentare generala, ce imbunatatiri aduce versiunea noua, etc.
3. Atata timp cat e un loc cunoscut de aproape toata lumea si ai conditii, cred ca e ok.
Oricum, dupa ce se termina toata treaba, distractia continua intr-un bar sau ceva...

Poti pune intrebari despre orice detaliu, cat de mic.

Cel mai important e sa promovezi evenimentul cu eficienta maxima! (in licee si facultati recrutezi cel mai bine, dar nu sunt excluse companiile ce ar putea beneficia de pe urma Ubuntu)

#3 22 Feb 2010 16:21:48

xCs
Membru
Site web

Aham ...
Păi ce să zic ... vreau împreună cu un prieten să facem Release Party pentru 10.04 LTS în Iaşi ... şi cum activitate pe forumul ISLug "exista, dar lipseşte cu desăvârşire" ... am zis să facem noi doi totul ... dar nu prea aveam idee ce şi cum trebuie făcut.
Locaţia va fi o facultate "de profil" din Iaşi (sper că vom primi acordul) ... într-un amfiteatru ... are videoproiector ... prize nu ştiu încă să zic câte are, dar nu e problemă că se pot pune nişte prelungitoare.

Întrebări despre coletul respectiv care îl dă www.ubuntu.ro :
- ce conţine ?
- presupun că vor fi şi CDuri cu 10.04 în el ... sunt şi pe 32biti şi pe 64biţi ? ... câte sunt ?
- pe lângă CDuri ce alte materiale mai sunt ?
- afişe sunt incluse în pachet ? (dacă ar fi mâcar 2-3 ar fi perfect)

Dacă îmi mai vin întrebări le voi scrie mai jos.
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri !

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#4 22 Feb 2010 17:17:08

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

CD-uri nu stiu exact cate trimite Canonical, dar mi se pare ca poti alege de care sa-ti trimita.

Discurile se impart la toate grupurile din tara asa ca nu stiu exact cate sunt.

Cel mai potrivit pentru a da raspunsul la intrebarea asta e Alex Eftimie, el primeste materialele.

Poti oricand sa depui o cerere pentru mai multe discuri chiar la Canonical, prin programul Shipit, dar nu stiu cat mai aproba asa ceva.

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (22 Feb 2010 17:34:29)

#5 22 Feb 2010 17:37:47

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Release Party poți face fie formal (la universitate) fie informal (într-un bar).

În Cluj le-am cam combinat. Adică fie aveam o prezentare la universitate și apoi ne mutam într-un bar, sau cel mai fain, făceam prezentarea (scurtă) direct în bar iar apoi socializam în jurul unui suc.

În Sibiu văd că au făcut și tort.

Voi alegeți formula și conținutul.

Eu am preferat tot timpul ca lansarea să fie mai „socială”, lumea să comunice și să schimbe păreri, nu doar să fie o persoană care vorbește și restul ascultă smile

Pachetul pentru prezentările de lansare conține în principal CD-uri (Ubuntu, Kubuntu, Server, 32, 64 biti) și apoi autocolante sau ce mai avem „în stoc”. CD-urile ajung doar la 2 săptămâni după lansare.

Aici am pus și un poster și un șablon pentru prezentare http://www.ubuntu.ro/participa/promovare/electronic
Îl poți folosi pentru a introduce 2 slide-uri despre noile funcționalități din Ubuntu 10.04

PS: cum stăm cu autocolantele, sau a picat faza? smile

#6 22 Feb 2010 20:45:59

xCs
Membru
Site web

nu a picat faza ... dar nu m avut timp sa merg la cei de la stickere.ro sad ... am sa vorbesc cu un prieten (cel cu care vreau sa fac release party-ul) sa mearga el ca e mai liber .... (doar student si nu lucreaza)
am numarul tau de mobil .... te sun dupa ce vorbesc cu el, ok ?

---------------
de CDuri zici că ajung de abia după 2 saptamani de la lansare...hmmm ..... ar fi fost frumos si binevenit sa dam celor care vin CDuri cu versiunea in cauza (10.04) ... sad....dar de abia dupa 2 saptamani de la lansare mi se pare tarziu pt un realease party (daca e sa asteptam CDurile)

Editat ultima oară de xCs (22 Feb 2010 20:47:34)

#7 22 Feb 2010 21:55:43

adiroiban
Administrator
Site web

Nu prea ai ce face... nu poți imprima mii de cd-uri și livra internațional într-o singură zi.... ultima dată au ajuns mai repede (cam în 7 zile), dar se garantează 2 săptămâni.

Eu zic că se poate organiza și la 2 săptămâni.

Deocamdată nu avem posibilitatea de a realiza CD-uri în țară.

#8 22 Feb 2010 23:13:50

vladi
Oaspete

adiroiban a scris:

Deocamdată nu avem posibilitatea de a realiza CD-uri în țară.

De ce zici asta?
Putem realiza bine mersi cd-uri de calitate foarte buna si in tara.
Aaaa, ca preferam sa vina gratuit de la Canonical este altceva.
Dar cateva cd-uri putem face pentru release party-uri.
Totul este sa vrem

#9 22 Feb 2010 23:27:17

dumy84
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 21 Oct 2009
Site web

Pentru utilizatorii din Bucuresti se organizeaza un release party? Stiti ceva?

#10 22 Feb 2010 23:32:21

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

dumy84 a scris:

Pentru utilizatorii din Bucuresti se organizeaza un release party? Stiti ceva?

Probabil ca da, vedem inainte la lansare cum organizam ceva.
Se anunta pe forum toate evenimentele wink

#11 22 Feb 2010 23:48:15

adiroiban
Administrator
Site web

În București, în ultimii ani colegii de la RosEdu (http://www.rosedu.org/) au tot organizat evenimente Ubuntu... probabil că ar fi util să îi contactați.

Vladi, deocamdată echipa Ubuntu România are 0 RON și eu unul nu vreau să mă ocup de adunat bani pentru CD-uri.

Dacă se ocupă cineva de asta, putem să avem și CD-uri.
Deocamdată nu a anunțat nimeni că sponsorizează echipa Ubuntu România cu CD-uri, astfel încât să le putem trimite la 1 zi după lansare.
De aceea nu putem promite decât CD-uri în engleză la 2 săptămâni după lansare.

#12 23 Feb 2010 17:41:59

Andu
Membru nou
Locaţie: Vatra Dornei
Înregistrat: 10 Mar 2009
Site web

Salutari de la Vatra Dornei.
As putea sa contribui  cu ceva banuti pentru "arderea" CD-urilor.Unde, ce, cum?

#13 23 Feb 2010 19:47:42

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

ar fi foarte interesant sa se organizeze in orasele "declarate" lug release party la astfel de lansari si cu cd-uri productie proprie dar ideea e ca daca suntem atat de raspanditi e cam greu.sistemul functioneaza in programare insa nu stiu daca si in organizarea evenimente. poate ar trebui gasita (in timp evident) o solutie mai oficiala adica o "reprezentanta" sau un sediu sau o locatie unde sa fie sa zicem Echipa Ubuntu Romania si in tara eventual  reprezentari locale.
aici doritorii pot veni si discuta sau organiza evenimente. se pot strange bani, se pot tipari materiale ... etc
stiti si voi cum e ... cand exista un sediu lumea se duce la el...ca la partid wink

Editat ultima oară de geosoft1 (23 Feb 2010 19:51:20)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#14 26 Feb 2010 11:57:36

xCs
Membru
Site web

Am primit acordul decanului de la facultatea respectiva ... am un amfiteatru la dispozitie cu prize, proiector si net wireless mocca (doar in ziua respectiva) ... trebuie doar sa ii dau o data si o ora. Din cate m-am gandit eu ar fi bine sa fie intr-o sambata pe la amiaza, sa aiba si cei care sunt la munca timp sa vina daca sunt interesati (in timpul saptamanii nu am eu cum).

Adi ... tu ce recomanzi ... sa facem aici in Iasi release party dupa 2 sapt ca sa vina si pachetul de la Canonical (zic eu ca ar fi mai bine sa primeasca cei care vin CDuri inscriptionate de la Canonical si sa avem si materiale promotionale / stickere) sau sa recurg la o a doua varianta cu intalnirea intr-o cafenea (are net wireless mocca, prize cam putine ... dar pot rezerva oricand) ?

#15 01 Mar 2010 12:30:15

cristisava
Membru
Înregistrat: 24 Jun 2009

eu sponsorizez cu 100 lei pentru CD sau materiale va rog pm cu detalii cont

multumesc!

#16 01 Mar 2010 22:36:11

adiroiban
Administrator
Site web

xCs, eu nu recomand nimic. Cum crezi tu că e mai bine.
E important să știi care este „targetul” și scopul prezentării. În funcția de asta poți decide data și locul.

#17 02 Mar 2010 11:57:38

xCs
Membru
Site web

@ adi - aham ... păi ce să zic ... :-? ... pe de o parte Release Party e mai mult o "petrecere de lansare" (tradus direct) ... dar na ...
@ cristisava - daca esti din Iaşi şi vrei să participi nu e nevoie de bani ... e free and open smile

O să anunţ din timp şi aici pe forum ... poate mai sunt din Iaşi pe forum (nu am mai văzut) care vor să participe şi să ştie detaliile.

#18 02 Mar 2010 12:46:51

adiroiban
Administrator
Site web

Păi dacă vrei să faci mai mult petrecere și mai puțin prezentare, atunci un bar e foarte bun și nu cred că CD-uri sunt așa de esențiale. Având în vedere că e primul eveniment de acest gen la Iași scopul evenimentului ar putea fi „închegarea” comunităților de free software din Iași (nu doar Ubuntu).

#19 02 Mar 2010 12:58:54

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Parerea mea ca cea mai buna inchegare se face in fata unei beri si cu mult umor. (m-am bagat si eu ca musca-n lapte).

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#20 02 Mar 2010 15:05:38

xCs
Membru
Site web

adiroiban a scris:

Păi dacă vrei să faci mai mult petrecere și mai puțin prezentare, atunci un bar e foarte bun și nu cred că CD-uri sunt așa de esențiale. Având în vedere că e primul eveniment de acest gen la Iași scopul evenimentului ar putea fi „închegarea” comunităților de free software din Iași (nu doar Ubuntu).

Da, ştiu ... la asta mă gândeam şi eu ... doar că dacă stau şi mă gândesc bine cam cei care îi ştiu ... prieteni ... apropiaţi folosesc Linux / Ubuntu ... în rest nu mai ştiu pe nimeni ... forumul ISLug e mort (şi îngropat big_smile ...) ... şi da ... dacă ar fi întâlnire într-un local (să nu-i zicem bar tongue ) ... nu ar fi nevoie de materiale smile

heh ...

Editat ultima oară de xCs (02 Mar 2010 15:06:17)

#21 18 Mar 2010 15:35:16

phenomFX
Membru
Locaţie: Bucuresti/RO
Înregistrat: 27 Oct 2009

ok atunci.
Pt. Bucuresti, asteptam cu mare interes LUCID LYNX RELEASE PARTY !!

#22 04 Apr 2010 21:28:42

adiroiban
Administrator
Site web

Legat de organizarea unor evenimente de lansare Ubuntu 10.04 în țară, sper că uni vor găsi utile aceste date:

Indice vizitatori forum.ubuntu.ro pe orase:
1. Bucuresti 185
2. Iasi 27
3. Timisoara 25
4. Cluj-Napoca 24
5. Galati 21
6. Brasov 16
7. Constanta 13
8. Craiova 13
9. Ploiesti 12
10. Baia-Mare 12
11. Arad 11

#23 04 Apr 2010 23:19:33

xCs
Membru
Site web

Sunt in functie de IPurile unice de la care se acceseaza forumul zilnic ?

#24 10 Apr 2010 15:53:38

adiroiban
Administrator
Site web

Poate ajută cuiva smile

András Bognár, a member of the Hungarian Ubuntu Community created some
web badges to advertise our release party. I think he did a fantastic
job: so I asked him to create those badges also in English, so we can
share it with the whole Ubuntu community. The badges are also