Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » General
  •  » Ajută la traducerea Ubuntu în limba română

#1 07 Mar 2010 15:19:50

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Ajută la traducerea Ubuntu în limba română

Echipa traducătorilor Ubuntu: De la crearea acestui topic de către Adi Roiban a trecut ceva vreme. Mesajul este și va fi mereu de actualitate, avem nevoie de membri ai comunității care pot dona o parte a timpului liber pentru ca traducerea sistemului de operare Ubuntu să fie un proces continuu, în urma căruia să rezulte un produs software cu o localizare de care să fim mândri. Rugăm pe cei interesați să parcurgă cu atenție cele scrise mai jos.   

Salut,

Cum probabil ați citit pe lista de discuții Ubuntu România, dorim să asigurăm o mai bună calitate a traducerilor Ubuntu în limba română.

Primul pas îl reprezintă folosirea unui proces de „peer-review” și realizarea unei echipe de revieweri.

Am schimbat numele echipei de localizare Ubuntu România în „Ubuntu Romanian Quality Assurance”. Sper ca acest lucru să sublinieze faptul că echipa nu este destinată traducerilor, ci asigurării calități.

Am făcut o nouă echipă a traducătorilor Ubuntu în limba Română https://launchpad.net/~ubuntu-traducatori

Această echipă este deschisă tuturor și sper să sublinieză faptul că oricine poate ajuta la traducerea Ubuntu.

-----------------------------------------------------------

Pentru a ajuta la traducerea Ubuntu trebuie să urmați acești pași:

* crearea unui cont de utilizator în Lauchpad
* definierea unei adrese email de contact în profilul Launchpad
* citirea Codului de conduită
* citirea Ghidului pentru traduceri
* crearea unui cont pe forumul Ubuntu România
* pentru ca sugestiile să fie aprobate, se adaugă un nou post în categoria „Traduceri ce trebuie revizuite”. Acesta va conţine adresa pachetului pentru care au fost adăugate sugestii.  Un membru al echipei de asigurare a calității va aproba sugestiile.

-----------------------------------------------------------

În cazul în care aveți idei, sugestii, comentarii... etc referitor la rolul echipelor și la procesul de traducere Ubuntu, vă rog să le exprimați.

Toate cele bune,

#2 08 Mar 2010 07:58:02

Abel Cavași
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 06 Jan 2008
Site web

Re: Ajută la traducerea Ubuntu în limba română

Cred că cel mai bine ar fi să existe un wiki pe server din care Ubuntu să-şi ia automat la instalare sau ulterior traducerile, iar în acel wiki să se poată face modificări de către utilizatorul care consideră că a descoperit o eroare de traducere. Apoi, în timpul funcţionării, pe măsură ce utilizatorul survolează meniul sistemului de operare, să i se ofere posibilitatea de a îmbunătăţi traducerile prezentându-i-se un linc direct către traducerea de pe wiki a acelui text, toate modificările din wiki putându-se face, evident, doar după înregistrare.
De exemplu, eu am găsit câteva erori pe undeva, dar la momentul respectiv nu am avut posibilitatea să caut modalitatea de a le corecta, apoi, când aş fi avut timp şi chef să caut, am uitat cu desăvârşire unde era eroarea.

#3 08 Mar 2010 11:25:30

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Re: Ajută la traducerea Ubuntu în limba română

Salut,

Am descris aici cum se pot căuta texte/erori în traduceri  http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=60241

Deocamdată nu există acel wiki și nici sistemul care să citească traducerile din wiki și să le importe în Ubuntu.

Până nu se va găsi cineva care să implementez un sistem de traduceri așa cum ți-l imaginezi tu, va trebui să lucrăm și să continuăm munca de traducere cu sistemul existent.

Succes!

Feed
  • Index
  •  » General
  •  » Ajută la traducerea Ubuntu în limba română

Antet forum