Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 08 Sep 2006 12:13:39

KDE
Membru nou
Înregistrat: 08 Sep 2006

TV Tuner Leadtek Winfast USB II Deluxe

Singurul motiv pentru care nu pot lucra tot timpul pe (K)Ubuntu Dapper e din cauza tunerului asta nenorocit TV - Leadtek Winfast USB II Deluxe. E foarte bun (cel mai bun din cate am vazut/avut), are si HUB USB -- tocmai bine pentru laptop-ul meu, e pe USB... si stiu e Leadtek - care nu prea se omoara cu driverele pt. linux. DIn cate am citit ar trebui sa functioneze sub linux cu driverul EM28xx (2820 parca). Sincer, nu-s batut in cap, dar am inceput sa savurez Linux abia de 3 luni, asa ca de-atunci am prins in timpul liber cateceva... Adica am testat programe, stiu ce sa pun acum sa-mi mearga una-alta etc. Dar nu am incercat nimic inca legat de drivere, pentru ca toate imi merg inafara de tuner :-).. a da si un adaptop irda-usb - dar care deocamdata nu-i asa important. Ma poate ajuta cineva cu scurt how-to? Dau nu 1 bere, ci zece si un zambet frumos (alcoolizat) :-)
P.S. Ca aplicatie am instalat KDETV (acu 1 luna cand eram pe ubuntu cu gnome instalasem si xawtv...) nu merge, nu se intampla nimic..., nu-mi vede device-ul.

#2 03 Oct 2006 23:56:37

[sc]
Membru nou
Înregistrat: 03 Oct 2006

Re: TV Tuner Leadtek Winfast USB II Deluxe

smile Adriane tu esti?
smile
Daca esti tu: Mai sapa... big_smile
Din descriere tu esti. smile
sc

#3 04 Oct 2006 13:09:39

KDE
Membru nou

Da Cataline eu sunt smile), si nu mai da nume, ca ma repereaza SRI-ul smile.
Daca afli ceva inaintea mea, da de veste. Numa bine.
PS zilele astea mi-am, instalat Dreamlinux... Veeery nice (XFCE cu moaca de Mac OS X, distro bazat pe debian, aplicatii utile). Astept Ubuntu 6.10 sa apara. Sa nu zici ca ai trecut si tu pe Ubuntu smile)

#4 04 Oct 2006 13:43:19

lopi
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 05 Sep 2006

pentru KDE - Dreamlinux - dragut distro. dar daca ai probleme in el ar fi bine sa cunosti un pic portugheza parca, nu? are help si in engleza dar .... cam slabut.
cu tv tunerul - greu tare... am si eu si nu-l fac sa mearga pe nici un distro... saa7133. Imi pare ca nici n-are drivere pt. linux dar nici eu nu stiu ce sa-i fac. Astept ori pe careva care stie... ori un ubuntu care sa le faca singur pe toate, daca se poate...

A penguin - Lopi.

#5 04 Oct 2006 13:48:55

KDE
Membru nou

Mi-am instalat ultima versiune de Dreamlinux (2.1 Works EN) acu o sapt. NU am reusit sa intru pe site-ul lor... probabil ca nu facea fata serverul lor... de altfel in ultimele zile urcase in totul distrowatch.com... Despre tuner, ce sa zic nu m-am obosit prea tare ca am fost cam ocupat, dar sper ca Ubuntu 6.10 va fi mai misto... Altfel o sa mai incerc cu openSuse 10.1 (il dezinstalasem inainte sa testez) care insa se misca ca un melc in reluare, dar are in control center setari pt. tuner tv... si poate o sa reusesc ceva..

#6 05 Oct 2006 13:42:32

[sc]
Membru nou
Înregistrat: 03 Oct 2006

Am trecut si eu pe ubuntu
Am instalat si kde

Incantat de distroul asta fata de fc5, slack si altele big_smile
Sunt inca in searching....

#7 02 Dec 2007 00:43:14

zbog
Membru nou
Înregistrat: 02 Dec 2007

KDE a scris:

Singurul motiv pentru care nu pot lucra tot timpul pe (K)Ubuntu Dapper e din cauza tunerului asta nenorocit TV - Leadtek Winfast USB II Deluxe. E foarte bun (cel mai bun din cate am vazut/avut), are si HUB USB -- tocmai bine pentru laptop-ul meu, e pe USB... si stiu e Leadtek - care nu prea se omoara cu driverele pt. linux.

Pe http://LinuxDriverProject.org, la sectiunea  Analog TV Hardware and Framegrabber cards gasesti cateva sugestii pentru drivere

* Hauppauge WinTV USB2 and similar cards with these drivers: http://justiceforall.free.fr/pvrusb2.html and this http://pvrusb2.dax.nu/

Editat ultima oară de zbog (02 Dec 2007 00:46:02)

Feed

Antet forum